Kašel nás může přepadnout během celého roku, v následujících měsících vás ovšem může potrápit o trošku více. Abyste ho mohli účinně léčit, je třeba nejdříve určit jeho formu. Je totiž velký rozdíl ve výběru bylin pro kašel suchý a vlhký.
Péče o vlasy v zimě je nezbytná. Ač je zima sice krásné období, vlasům úplně nesvědčí. Ubližují jim především výkyvy teplot, nošení čepic a mráz. Vlasy jsou pak křehké, vysušené, bez lesku. Dokonce mohou začít vypadávat nebo se objeví lupy. Naštěstí existuje dostatek přírodních prostředků, které nám mohou pomoci udržet jejich krásu, zdraví i vitalitu.
Bezlepkové dezerty jsou naprosto pro každého. I když jsou primárně určeny pro celiaky, připravit si je každý, kdo chce trošku odlehčit svůj jídelníček nebo si zkrátka jen dopřát něco jiného. Vyzkoušet dezerty bez lepku je jistě zajímavá příležitost. Bezlepkové dezerty jsou rozhodně lehčí i zdravější. Ale i tak skvěle chutnají. Okusíte?
Quinoa byla v dobách starých Inků považována za posvátné jídlo. Je škoda, že se na ni pozapomnělo a dnes nepatří mezi favority na našem talíři. Přitom právě snídaně, kde quinoa hraje hlavní roli, je nabitá vším, co tělo pro své fungování potřebuje. Připravte si sladké nebo slané kaše s quinoou. Okuste ji a uvidíte, že vás přesvědčí, že stojí za to!
Sauna je obrovský relax a také benefit pro naše vlastní zdraví. Přitom právě kolem saunování koluje spoustu mýtů a nepravd. Pojďme ty nejčastější vyvrátit a zaměřme se na příjemné saunování, ideálně doplněné bylinami a esenciálními oleji. Pro naše zdraví tak budeme přes zimní měsíce dělat maximum.
Říká se, že bez práce nejsou koláče a u hubnutí to platí dvojnásob. Pokud na vás svátky zanechaly nějaká ta kila navíc, je načase zase dodržovat pravidla zdravého stravování. A zařadit můžete i bylinné pomocníky, kteří vám hubnutí usnadní.
Na první pohled se může zdát, že je longan blízký příbuzný známějšímu liči. Avšak stejnou chuť rozhodně nečekejte. Oproti liči chutná longan spíše sladkokysele. Rozhodně ho vyzkoušejte v kuchyni, ale vynikající je i jen tak k jídlu nebo třeba v čaji.
Řeřicha je rostlina nenápadná, drobná a nabitá vitamíny i minerály. Obrovskou výhodou je to, že se může pěstovat po celý rok. Nejlepší je ovšem právě teď, v zimních měsících, kdy je nedostatek energie, všudypřítomná nachlazení a celkově slabší imunita a zásoba čerstvé a kvalitní zeleniny a ovoce je nedostatečná.
Novoroční detox pomůže dokonale pročistit tělo a také jej posílí, aby na něj jen tak nemohly nepřátelské bakterie a viry. Říká se, že detox bychom měli provádět především na jaře. Ovšem to nestačí. Detox bychom měli provádět pravidelně, několikrát za rok. Krom jara je ideálním obdobím podzim a také právě začátek nového roku.
Zařadit cvičení do běžného života může být náročné i pro zcela zdravého jedince, natož pak pro člověka, který má bolavé klouby. Přesto právě při problémech s klouby, je cvičení nadmíru důležité. Tedy chcete-li svůj zdravotní stav minimálně udržet nebo v lepším případě zlepšit.
Šalvěj je v přírodní medicíně naprostou jedničkou. Na respirační onemocnění byste těžko hledali lepšího pomocníka. Šalvěj působí proti virům, mikrobům a uvolňuje hleny. Díky tomu je oblíbenou bylinou právě v období chladného počasí. Ovšem věděli jste, že nesprávnou přípravou si můžete i ublížit?
I letos s prvním lednovým dnem odstartovala výzva známá jako Veganuary. A o co jde? Nemusíte se hned stát veganem, ale proč si trochu nepročistit tělo? Zvlášť po svátcích to jistě přijde vhod. Veganuary vám pomůže s tím, abyste se cítili lépe a rovněž vás nasměruje ke zdravějšímu a promyšlenějšímu stravování. Jdete do toho?
Kakao je nápoj oblíbený nejen mezi dětmi, i dospělí si na něm rádi pochutnají. A dobře dělají. Kakao je totiž blahodárným nápojem, pro lidské zdraví nabízí mnoho benefitů. Od hubnutí, přes posílení imunity až po účinky léčebné.
Novoroční předsevzetí je naší oblíbenou disciplínou. A právě hubnutí patří mezi jedno z nejčastějších předsevzetí, která si dáváme. Avšak jen málokdo se svým předsevzetím vydrží. Říká se, že nejpozději v polovině ledna vzdá své novoroční předsevzetí více než 90 procent lidí. Chcete, aby to letos bylo u vás jinak? Psycholožka Jitka Bukáčková poradí, jak na to.
Poruchy příjmu potravy nejsou u mnohých dospívajících jedinců ničím výjimečným. Člověk není spokojený se svojí hmotností, s tvarem postavy nebo se upne na nesmyslné stravovací proudy. V každém případě jsou poruchy příjmu potravy psychickým onemocněním, které je třeba řešit.
Přejídání o vánocích není ničím výjimečným. Rádi si dopřejeme a pak si to většinou vyčítáme. Bolí nás břicho, jsme nafouklí a o povánočních kilogramech navíc nemluvě. Co tedy dělat jinak, abych se cítili dobře?
Nízká hladina cukru nemusí nutně znamenat, že máte cukrovku. Nízká hladina cukru se může týkat naprosto kohokoliv. Někdy je na vině nevhodný jídelníček, jindy může být nízká hladina cukru čili hypoglykemie následkem nějakého onemocnění. Jak ji poznat a jak se s ní vyrovnat?
Pět Tibeťanů je soubor cviků, které bylo a je v tibetských klášterech po dlouhá staletí považováno za klíč k dlouhému a zdravému životu. Tibetští mniši kdysi objevili kouzlo cvičení podobného józe, které při pravidelném provádění aktivuje látkovou výměnu a produkci hormonů a pozitivně ovlivňuje energetické kanály neboli čakry. Poradíme vám, jak s cvičením Pět Tibeťanů začít.
Kolostrum neboli mlezivo je látka, která se vyplavuje z prsu těsně po porodu. Tedy ještě předtím, než se spustí produkce mateřského mléka. Primárně je pochopitelně určeno pro mláďata. Kolostrum je extrémně nabité cennými látkami. Mláďatům pomáhá přežít první dny na světě a zároveň tvoří základ zdravého imunitního systému.
Polévky na zahřátí přijdou v zimě rozhodně vhod. Co si budeme povídat, v chladných zimních dnech nezahřeje nic lépe. Navíc v polévkách, které vám servírujeme, jsou použity i suroviny, které tělo samo o sobě zahřívají. Ručíme vám za to, že vás zasytí a budete se po nich cítit dobře!
Skutečně čerstvá zelenina je v zimě problém. I když si můžeme cokoliv nakoupit v obchodě, s čerstvě utržené zelenině se to nevyrovná. Jenže jak ji přes chladné měsíce roku získat? Je to snadné, vypěstujte si ji. Třeba na kuchyňské lince.
Terapie kyslíkem neboli oxygenoterapie se v posledních letech stala poměrně zajímavou záležitostí. A je dobře, že se o ní ví a její popularita je na vzestupu. V době, kdy jsme neustále vystresovaní a něčím oslabováni, se na tělo nedokysličuje. Z toho pak mohou vznikat nejrůznější problémy. Oxygenoterapie může hodně prospět.
Ustupující dásně jsou stavem, kdy dásně, které normálně drží a chrání naše zuby, začínají ustupovat a odhalují tak zubní krčky vlivům prostředí v ústní dutině. Ustupující dásně mohou vést ke zvýšené kazivosti, později pak dokonce třeba až ke ztrátě chrupu.
Dalo by se říci, že pomelo už u nás v chladných měsících roku zdomácnělo. Jak už jeho latinský název Citrus maxima napovídá, jde o největší citrusový plod. V posledních letech se u nás v obchodech zabydlel stejnou měrou, jako pomeranče nebo mandarinky. S koncem zimy však jeho sezóna pomalu končí.
Pivní břicho nebo lidově také pivní mozol trápí řadu mužů. Paradoxně však přitom se samotným popíjením lahodného chmelového nápoje nemusí mít vůbec nic společného. Pokud muž ztloustne, je to vždy vidět nejprve na břiše. A A co tedy s tím?
Ženšen je pro nás stále poměrně exotickou rostlinou, jen málokoho napadne, že by si tuhle léčivku mohl vypěstovat sám doma. Jenže právě předjarní období je ideální pustit se do jeho pěstování. Vyzkoušíte?
O své srdce bychom měli pečovat skutečně dobře. Jste si jistí, že to děláte? Podle statistik jsou srdeční choroby celosvětově hlavní příčinou všech úmrtí. Kromě správného životního stylu je právě výživa jedním z nejlepších způsobů, jak své srdce chránit.
Kettlebell, známé také jako jednoruční činky, se v posledních letech staly značně populárním doplňkem fitness cvičení. Díky kettlebell dokonale procvičíte a posílíte celé tělo. A navíc je cvičení s kettlebell zábava.
Superpotraviny neboli superfoods jsou stravou doslova nabitou cennými látkami. Ukrývají se v nich vitamíny, minerály i antioxidanty. Superpotraviny pečují o naše zdraví, posilují imunitní systém a v případě nemoci nás dokáží rychle postavit na nohy.
Kapusta je v zimě na pultech obchodů jasnou stálicí. Přesto si stále mnoho lidí láme hlavu s tím, jak s kapustou v kuchyni vlastně naložit. Přitom kapusta není žádná věda. Vynikající jídlo z ní, podle našich receptů, připravíte hravě.
Máte neustále obří chuť k jídlu a honí vás mlsná? Pak by bylo dobré začít řešit, proč tomu tak vlastně je. Strava bohatá na kalorie je dobrá především k tomu, abychom po ní přibírali. A po tom touží jen málokdo. Naštěstí existují přírodní prostředky, které nám mnohdy neodolatelnou chuť k jídlu mohou pomoci potlačit.
Estragon se těší oblibě nejen mezi kuchaři, ale i mezi léčiteli. Jde o chutnou i zdravou bylinu, která má pro nás mnoho benefitů. I když zrovna právě estragon nepatří mezi nejpopulárnější bylinky, některé pokrmy se bez něj jen stěží obejdou. Rozhodně stojí za to dát mu v kuchyni šanci.
Lepek je pro mnohé nepřítel číslo jedna. A lidí, kteří mají s lepkem problémy, každoročně raketově přibývá. Mají zdravotní potíže a zpočátku je ani nenapadne, že viníkem by mohl být právě lepek. Pokud vás však dlouhodobě trápí bolest břicha nebo trpíte nevolností, průjmy či zažívacími obtížemi, pak je rozhodně nejvyšší čas zvážit návštěvu lékaře.
Křemelina je nezpevněná hornina, která je tvořena především opálovými schránkami rozsivek. Zjednodušeně řečeno jde o jedinečný druh písku, který se těží již po desetiletí a má široké pole využití. A právě v poslední dobře se křemelina objevuje na trhu jako doplněk stravy, který dokáže téměř zázraky.
Imunitní systém, žaludek i nervy. Na to všechno směřujeme svoji pozornost poměrně často. Ale co takhle plíce? Kolik pozornosti jim věnujete a jak o ně pečujete? Nebo jde o orgán, který (třeba i nevědomky) zanedbáváte? Přitom ochrana a zdraví našich plic by měla být na jednom z prvních míst, co se naší péče o tělo týče.
Doplňky stravy na hubnutí jsou poměrně ošemetným tématem. Některé mají dobrou reklamu, ale vůbec nefungují. O jiných se zase příliš nemluví, zato mají skvělé výsledky. Chcete-li se zbavit nadbytečných tukových polštářů, mohou být doplňky stravy na hubnutí určitě zajímavou součástí diety.
Jaká vůně ve vás vyvolává příjemné pocity? A které se naopak obloukem vyhýbáte? Zkuste se zaměřit na esenciální oleje, které vám budou dělat dobře na těle i na duši. A budou pro vás ty pravé. Aromaterapie podle horoskopu vám s tím pomůže.
Meditace je slovo skloňované ve všech pádech. A rozhodně ne náhodou. Meditace nás dokáže zbavit stresu, dostane nás do pohody a pomůže zklidnit nervový systém. Zajistí nám lepší spánek a pomoci nám může i v dalších oblastech našeho života. Chcete-li vědět, jak meditovat, pak jste tu správně.
Oxytocin je extrémně důležitý nejen při porodu a kojení, ale rovněž pro navazování a budování vztahů. Rovněž je oxytocin hormonem dobré nálady. Vyvolává v nás radost, štěstí, spokojenost i pocit bezpečí.
Šunkový s máslem nebo raději s vajíčkem a vlašským salátem? České chlebíčky jsou prostě top občerstvení i pohoštění pro případné hosty. Anebo si je můžete připravit na odpolední nedělní svačinu. Přitom nemusí jít ani o nezdravou lahůdku. Pokud zvolíte ty správné suroviny, může to být i zdravý doplněk jídelníčku.
Léčivé houby nebo také medicinální houby jsou oblíbenou disciplínou alternativní medicíny. Dá se však říci, že léčivé houby nepatří ani do rostlinné ani do živočišné říše, i když ve skutečnosti sdílejí více DNA se zvířaty než s rostlinami. V tradiční lidové medicíně jsou oblíbené především proto, že jde o jedny z nejúčinnějších dostupných přírodních léků. A s čím mohou pomoci?
Když je řeč na téma “bylinná afrodiziaka”, většinou se hovoří o tom, co prospívá mužům. Avšak co ženy? Někdy i ony potřebují něco dobrého na povzbuzení. Naštěstí příroda na ně myslela i v tomto ohledu a má pro ně hned několik tipů na zajímavá bylinná afrodiziaka, která mohou vzpružit a dodat sexuální sílu a energii.
Kryoterapie je speciální technika, při které je tělo vystaveno extrémně nízkým teplotám. Kryoterapie se dá aplikovat na celé tělo nebo třeba jen na jednu určitou oblast. Zatímco lokální kryoterapie se dá provádět i v domácích podmínkách, na tu celotělovou je třeba si zajít do specializovaného střediska.
Jarní bylinky se už pomalu, ale jistě, klubou na svět. A některé z nich už můžeme tedy dokonce začít sbírat. První divoké jarní bylinky se hodí nejen na přípravu očistných léčivých čajů, ale zároveň jsou skvěle využitelné i při přípravě zdravých jídel.
Jaro pomalu začíná přebírat vládu a venku se už objevují první náznaky toho, že zima skutečně odchází. A právě takovou první jarní vlaštovičkou bývá něžná a krásná bledule jarní. Jde o rostlinu chráněnou, která patří mezi jednoho z prvních poslů jara.
Chřest je oblíbenou jarní zeleninou. Rozhodně ne nadarmo. Naše tělo dokáže nabít cennými látkami, zažene jarní únavu a postaví nás na nohy. V možná vám přijde vhod také informace, že jde o zeleninu, která pomáhá hubnout. Chřest je oblíbený na celém světě, připravují se z něj luxusní dobroty a skvěle poslouží i v oblasti alternativní medicíny.
Deprese nebo také odborně nazývané jako depresivní porucha je vlastně psychické onemocnění. Projevuje se změnou nálad, nezájmem o cokoliv, nevýkonností a ztrátou zájmů. Lidé, které deprese trápí mají pocit, že jsou bez energie, nemohou se soustředit a často mívají i problém s pamětí. A proč je právě jaro obdobím, kdy se deprese zhoršují?
Perfekcionismus je osobnostní rys, jehož charakteristikou je snaha člověka o co nejlepší výkon a výsledek. Perfekcionista má vždy vysoká očekávání. A to nejen na výkon druhých, ale i svůj vlastní. S věkem se většinou perfekcionismus jen zhoršuje, tudíž je pro takové jedince vhodná pomoc odborníka.
Pupalka dvouletá je nádherná okrasná bylinka, ale rovněž i cenný přírodní lék, který je vhodný pro jarní detoxikace. Říká se, že pupalka umí omladit tělo, vyhlazuje vrásky, napíná pokožku a pečuje o to, abychom se ve svém těle cítili dobře a abychom dobře vypadali. Jak ji můžeme nejlépe využívat?
Stres je téma, o kterém se mluví dnes a denně. O něco méně se pak hovoří na téma “stresové hormony”. Jak v našem těle fungují, co všechno dělají a zda jen škodí nebo jsou také k něčemu dobré. Víte, jakou roli v lidském těle stresové hormony mají?
Je první jarní den! Napovídají tomu teploty i venkovní počasí. Odhazujeme svetry a zjišťujeme, co na nás napáchala dlouhá zima. Chceme-li být štíhlí do plavek, je nejvyšší čas pustit se do hubnutí. K tomu ale bude třeba správně sestavený jídelníček, ve kterém nesmí chybět bílkoviny. Ty totiž mohou naši hubnoucí snahu značně urychlit.
Jaro je konečně tady! Příroda se probouzí a nabízí nám již první jarní byliny k snědku. Jarní sběr bylinek, ať už na zahradě nebo ve volné přírodě si rozhodně nenechejte ujít. Připravili byste se o skvělé a zdravé pochoutky, které využijete nejen v kuchyni, ale také třeba při přípravě domácí kosmetiky nebo jarních čistících kúr.
Stres je naším civilizačním strašákem. Náš obranný systém je přizpůsoben na bezprostřední hrozby, jako je například útok divokého zvířete. Jenže s dlouhodobými a zdánlivě triviálními nástrahami moderního života se však příliš vyrovnat neumí. I když vědomě nechceme, aby se tyto obranné mechanismy spouštěli při situacích, kdy se třeba jen rozčílíme, nejsme příliš schopni to ovlivnit. S tím nám ale může pomoci třeba právě rozchodnice růžová.
Fermentace a fermentované potraviny jsou v poslední době hojně skloňované pojmy. A rozhodně ne náhodou. Jde o přirozený proces, během kterého ty správné bakterie a kvasinky rozkládají cukry. Fermentace také zlepšuje konzervaci potravin a rovněž se stará o to, abychom byli zdravější.
Dieta, při které se rychle a účinně zbavíte nadbytečných tukových polštářů, může i chutnat. Pustíte-li se do odsťavňování, dodáte tělu spoustu cenných látek a zároveň se i dokonale pročistíte. A kilogramy navíc zhubnete rychlostí blesku.
Moučnivka neboli také soor je druh kvasinkové infekce. Často se s ním setkávají maminky, které kojí. Moučnivka se totiž objevuje buď na bradavkách nebo také u kojenců v ústech. Jaká je první pomoc, když se moučnivka objeví a jak jí můžeme předcházet?
Pokud chceme zhubnout, máme tendenci tuky ve stravě zcela eliminovat. Tuky zkrátka nemají dobrou pověst. Přitom právě tuky jsou důležitou součástí vyváženého jídelníčku a rozhodně bychom se jich neměli zbavovat. A to ani v případě, že se snažíme zhubnout. I v takové chvíli nám totiž mohou pomoci.
Jarní bylinky mají neuvěřitelnou sílu. Jsou nabité vitamíny, minerály a dalšími cennými látkami. Tudíž nás po dlouhé zimě mohou velice rychle postavit na nohy. Říká se, že v dubnu bychom měli do jídelníčku zařazovat všechno, co je zelené. Rozhlédněte se tedy kolem sebe, co je možné dát si už teď venku k snědku.
Pět Tibeťanů je cvičení známé po velice dlouhou dobu. Jeho obrovskou výhodou je to, že nezabere příliš času a navíc jde o jednoduché cviky, které zvládne prakticky každý. Pět Tibeťanů je však systém cvičení, který funguje nejen na protažení těla, ale dokáže nás velice rychle dostat i do psychické pohody.
Kvalitní spánek je základ pevného zdraví. Dospělí by měli spát ideálně osm hodin denně. Jestliže tělu nedopřejete tolik spánku, kolik potřebuje, může to vést k mnohým zdravotním obtížím, jako jsou deprese, srdeční onemocnění nebo třeba i cukrovka. Jenže, co když spánek nepřichází?
Pokojové rostliny nejsou jen na ozdobu, jak by se mohlo zdát. V bytě mají totiž vícero funkcí. Vylepšují klima v místnosti, vyrábějí kyslík, zvlhčují vzduch a některé druhy dokonce mohou fungovat i jako taková “čistička vzduchu”. Jsou totiž schopny zbavit dané prostředí případných škodlivých látek, které se tam nacházejí. A které rostliny jsou pro naše zdraví nejlepší?
Jestliže vás trápí nějaká bolest, není hned nutné volit konvenční léky proti bolesti. Příroda totiž nabízí nepřeberné množství bylin, rostlin a plodů, které mají analgetické účinky srovnatelné s klasickými léky. Vyjma však nežádoucích vedlejších účinků. Přírodní prostředky mohou pomoci s bolestí hlavy, artritickými bolestmi nebo třeba s bolestmi při popáleninách.
Dnes je zelený čtvrtek, tudíž něco zelenému v našem jídelníčku nesmí rozhodně chybět. Což takhle dát si petržel? A dát si jí hned pořádnou kupu. Jakmile zjistíte, jaké zdravotní benefity vám petržel může nabídnout, stane se samozřejmou součástí vašeho každodenního stravování.
Stejně jako se na jaře probouzí příroda, probouzí se i člověk. Po dlouhé zimě potřebuje očistit, doplnit vitamíny a minerály. Velikonoce jsou tím správným obdobím, kdy se můžeme pustit do “obnovy” svého těla. Velikonoční horoskop vám prozradí, co všechno prospívá právě vašemu znamení.
Vejce jsou značně oblíbenou potravinou, průměrný Čech jich za rok sní téměř třináct kilogramů. A zvlášť právě o Velikonocích spotřeba vajec prudce stoupá. Za jejich oblibou stojí vícero faktorů. Jsou snadno dostupná, skvěle zasytí, obsahují spoustu vitamínů, minerálů, antioxidantů a dalších cenných látek. A také jsme naučení je dávat do většiny pokrmů. Ale co ten cholesterol?
Na plané rostliny můžeme vyrazit do přírody a nasbírat si je pro vlastní potřebu. Případně si je můžeme vypěstovat i na vlastní zahradě. Zatímco v přírodě musíme přesně znát rostliny a byliny, které sbíráme, na zahradě máme jistotu s tím, co sbíráme. A víme, že jde o čisté rostliny, které nejsou ničím kontaminované.
Pampelišky jsou teď v plném květu, tudíž by byla škoda toho nevyužít. Není to jen plevel, jak se na první pohled může zdát. Pampeliška je úžasnou léčivkou a také chutnou jarní zeleninou. Už jste ji ochutnali? Pokud ne, pak je teď nejvyšší čas.
Mateřské mléko je pro miminka snadno stravitelná, zácpa u kojených dětí tak nebývá příliš častým problémem. Přesto se může stát, že miminko začne mít problém s vyprazdňováním. Jak potom takovou situaci nejlépe řešit?
Vzhledem k tomu, že mrazy nás už letos nečekají, můžeme se naplno pustit do sázení rostlinek a bylin na záhon. Ovšem které druhy vybrat, abychom z nich měli užitek? Chcete-li něco pro přírodní léčení, pak si rozhodně zasaďte přírodní antibiotika.
Mateřídouška patří mezi jednu z nejodolnějších léčivých bylin a nalézt ji venku v přírodě nebývá až zase takový problém. Mateřídouška si totiž poměrně hravě umí poradit s náročnými podmínkami stanoviště. Sucho nebo nedostatek živin pro ni nejsou žádný problém, naopak je uvítá. Mateřídouška ale není jen zajímavý přírodní lék, ale také skvělá bylina do kuchyně.
Baňkování je oblíbená alternativní metoda, během níž se umísťují nahřáté baňky na kůži, které vytváří podtlak. Předpokládá se, že právě tento podtlak zlepšuje tok energie v těle, prokrvuje, pomáhá uvolňovat bloky a usnadňuje hojení.
Už v dobách starověkého Egypta se pijavice využívaly v lékařství k léčbě mnoha zdravotních obtíží. Především pak na kožní problémy a infekce, bolesti zubů i na problémy s nervovým systémem. Dnes znovu vyplouvá na výsluní pozitivní vliv pijavic na naše zdraví. Jak nám mohou pomoci?
Chia jsou drobná semínka šalvěje hispánské. U nás nejsou zatím populární tak dlouho, přesto si už našly své věrné fanoušky. A není se čemu divit. Chia semínka jsou bohatá na spoustu cenných látek a také na bílkoviny či vlákninu. Jsou ale lidé, kteří by se mi jim měli obloukem vyhnout. Neprospívají totiž všem…
Jahody jsou oblíbenou letní plodinou. A právě červen je měsícem, kdy se na mnoha místech po celé zemi pořádá samosběr jahod. Proč byste jej ani letos neměli promeškat? Jahody jsou hotovou přírodní lékárničkou. Obsahují spoustu cenných látek, naše tělo dokonale pročistí a dokonce nám mohou pomoci zhubnout.
Dostat zdravé jídlo do malého dítěte může být hodně těžký oříšek. Rozhodně není řešením nutit batolata jíst to, co nechtějí. Ani metoda “schovávání” neoblíbených potravin do zbytku jídla není úplně ideální volbou. Jídlo pro batolata vyžaduje spoustu nápadů a kreativity. Na prvním místě musí být pochopitelně výživová hodnota, avšak neméně důležitý je i vzhled jídla a následně také chuť.
Jitrocel snad není třeba ani představovat. Každý rok se s ním setkáváme všichni. Na loukách, na zahradách, dokonce prorůstá i na dětských hřištích nebo parkovištích. Je to zkrátka plevel a považujeme ho za škůdce. Jenže to je velká chyba. Jitrocel je totiž téměř nenahraditelná léčivka.
Jedlé květy na dortech nebo ovocných salátech nejsou ničím výjimečným. Často je ale považujeme pouze za dekoraci a před konzumací je odstraníme. Ale to je velká škoda. Neboť kromě účelu dekorativního slouží i jako chutný doplněk jídelníčku.
Někdy není třeba nakupovat draze zeleninu. Některé druhy nám totiž rostou doslova přímo pod nosem. I když právě šrucha zelná je považována spíše za plevel, jedná se vlastně o velmi výživnou zeleninu. A hlavně chutnou!
Bobuloviny jsou sladké, oblíbené, chutnají a mají hlavně nespočet pozitivních přínosů pro naše tělo. A právě teď je jejich sezóna, rozhodně bychom ji neměli promarnit. Jahody, maliny, borůvky, ostružiny… Jezte, co hrdlo ráčí. Ideálně čerstvé a přímo ze zahrady.
Využití jogurtu v kuchyni
Výroba a skladování jogurtu
Ochucený domácí jogurt
Podpora erekce: 19 otázek, které kladete nejčastěji a odpovědi, díky kterým zlepšíte erekci, výdrž, milostný život a celkové zdraví
5 potravin, které spolehlivě podpoří vaše trávení