Kašel nás může přepadnout během celého roku, v následujících měsících vás ovšem může potrápit o trošku více. Abyste ho mohli účinně léčit, je třeba nejdříve určit jeho formu. Je totiž velký rozdíl ve výběru bylin pro kašel suchý a vlhký.
Péče o vlasy v zimě je nezbytná. Ač je zima sice krásné období, vlasům úplně nesvědčí. Ubližují jim především výkyvy teplot, nošení čepic a mráz. Vlasy jsou pak křehké, vysušené, bez lesku. Dokonce mohou začít vypadávat nebo se objeví lupy. Naštěstí existuje dostatek přírodních prostředků, které nám mohou pomoci udržet jejich krásu, zdraví i vitalitu.
Bezlepkové dezerty jsou naprosto pro každého. I když jsou primárně určeny pro celiaky, připravit si je každý, kdo chce trošku odlehčit svůj jídelníček nebo si zkrátka jen dopřát něco jiného. Vyzkoušet dezerty bez lepku je jistě zajímavá příležitost. Bezlepkové dezerty jsou rozhodně lehčí i zdravější. Ale i tak skvěle chutnají. Okusíte?
Quinoa byla v dobách starých Inků považována za posvátné jídlo. Je škoda, že se na ni pozapomnělo a dnes nepatří mezi favority na našem talíři. Přitom právě snídaně, kde quinoa hraje hlavní roli, je nabitá vším, co tělo pro své fungování potřebuje. Připravte si sladké nebo slané kaše s quinoou. Okuste ji a uvidíte, že vás přesvědčí, že stojí za to!
Sauna je obrovský relax a také benefit pro naše vlastní zdraví. Přitom právě kolem saunování koluje spoustu mýtů a nepravd. Pojďme ty nejčastější vyvrátit a zaměřme se na příjemné saunování, ideálně doplněné bylinami a esenciálními oleji. Pro naše zdraví tak budeme přes zimní měsíce dělat maximum.
Říká se, že bez práce nejsou koláče a u hubnutí to platí dvojnásob. Pokud na vás svátky zanechaly nějaká ta kila navíc, je načase zase dodržovat pravidla zdravého stravování. A zařadit můžete i bylinné pomocníky, kteří vám hubnutí usnadní.
Na první pohled se může zdát, že je longan blízký příbuzný známějšímu liči. Avšak stejnou chuť rozhodně nečekejte. Oproti liči chutná longan spíše sladkokysele. Rozhodně ho vyzkoušejte v kuchyni, ale vynikající je i jen tak k jídlu nebo třeba v čaji.
Řeřicha je rostlina nenápadná, drobná a nabitá vitamíny i minerály. Obrovskou výhodou je to, že se může pěstovat po celý rok. Nejlepší je ovšem právě teď, v zimních měsících, kdy je nedostatek energie, všudypřítomná nachlazení a celkově slabší imunita a zásoba čerstvé a kvalitní zeleniny a ovoce je nedostatečná.
Novoroční detox pomůže dokonale pročistit tělo a také jej posílí, aby na něj jen tak nemohly nepřátelské bakterie a viry. Říká se, že detox bychom měli provádět především na jaře. Ovšem to nestačí. Detox bychom měli provádět pravidelně, několikrát za rok. Krom jara je ideálním obdobím podzim a také právě začátek nového roku.
Zařadit cvičení do běžného života může být náročné i pro zcela zdravého jedince, natož pak pro člověka, který má bolavé klouby. Přesto právě při problémech s klouby, je cvičení nadmíru důležité. Tedy chcete-li svůj zdravotní stav minimálně udržet nebo v lepším případě zlepšit.
Šalvěj je v přírodní medicíně naprostou jedničkou. Na respirační onemocnění byste těžko hledali lepšího pomocníka. Šalvěj působí proti virům, mikrobům a uvolňuje hleny. Díky tomu je oblíbenou bylinou právě v období chladného počasí. Ovšem věděli jste, že nesprávnou přípravou si můžete i ublížit?
I letos s prvním lednovým dnem odstartovala výzva známá jako Veganuary. A o co jde? Nemusíte se hned stát veganem, ale proč si trochu nepročistit tělo? Zvlášť po svátcích to jistě přijde vhod. Veganuary vám pomůže s tím, abyste se cítili lépe a rovněž vás nasměruje ke zdravějšímu a promyšlenějšímu stravování. Jdete do toho?
Kakao je nápoj oblíbený nejen mezi dětmi, i dospělí si na něm rádi pochutnají. A dobře dělají. Kakao je totiž blahodárným nápojem, pro lidské zdraví nabízí mnoho benefitů. Od hubnutí, přes posílení imunity až po účinky léčebné.
Novoroční předsevzetí je naší oblíbenou disciplínou. A právě hubnutí patří mezi jedno z nejčastějších předsevzetí, která si dáváme. Avšak jen málokdo se svým předsevzetím vydrží. Říká se, že nejpozději v polovině ledna vzdá své novoroční předsevzetí více než 90 procent lidí. Chcete, aby to letos bylo u vás jinak? Psycholožka Jitka Bukáčková poradí, jak na to.
Poruchy příjmu potravy nejsou u mnohých dospívajících jedinců ničím výjimečným. Člověk není spokojený se svojí hmotností, s tvarem postavy nebo se upne na nesmyslné stravovací proudy. V každém případě jsou poruchy příjmu potravy psychickým onemocněním, které je třeba řešit.
Přejídání o vánocích není ničím výjimečným. Rádi si dopřejeme a pak si to většinou vyčítáme. Bolí nás břicho, jsme nafouklí a o povánočních kilogramech navíc nemluvě. Co tedy dělat jinak, abych se cítili dobře?
Nízká hladina cukru nemusí nutně znamenat, že máte cukrovku. Nízká hladina cukru se může týkat naprosto kohokoliv. Někdy je na vině nevhodný jídelníček, jindy může být nízká hladina cukru čili hypoglykemie následkem nějakého onemocnění. Jak ji poznat a jak se s ní vyrovnat?
Pět Tibeťanů je soubor cviků, které bylo a je v tibetských klášterech po dlouhá staletí považováno za klíč k dlouhému a zdravému životu. Tibetští mniši kdysi objevili kouzlo cvičení podobného józe, které při pravidelném provádění aktivuje látkovou výměnu a produkci hormonů a pozitivně ovlivňuje energetické kanály neboli čakry. Poradíme vám, jak s cvičením Pět Tibeťanů začít.
Kolostrum neboli mlezivo je látka, která se vyplavuje z prsu těsně po porodu. Tedy ještě předtím, než se spustí produkce mateřského mléka. Primárně je pochopitelně určeno pro mláďata. Kolostrum je extrémně nabité cennými látkami. Mláďatům pomáhá přežít první dny na světě a zároveň tvoří základ zdravého imunitního systému.
Polévky na zahřátí přijdou v zimě rozhodně vhod. Co si budeme povídat, v chladných zimních dnech nezahřeje nic lépe. Navíc v polévkách, které vám servírujeme, jsou použity i suroviny, které tělo samo o sobě zahřívají. Ručíme vám za to, že vás zasytí a budete se po nich cítit dobře!
Skutečně čerstvá zelenina je v zimě problém. I když si můžeme cokoliv nakoupit v obchodě, s čerstvě utržené zelenině se to nevyrovná. Jenže jak ji přes chladné měsíce roku získat? Je to snadné, vypěstujte si ji. Třeba na kuchyňské lince.
Terapie kyslíkem neboli oxygenoterapie se v posledních letech stala poměrně zajímavou záležitostí. A je dobře, že se o ní ví a její popularita je na vzestupu. V době, kdy jsme neustále vystresovaní a něčím oslabováni, se na tělo nedokysličuje. Z toho pak mohou vznikat nejrůznější problémy. Oxygenoterapie může hodně prospět.
Ustupující dásně jsou stavem, kdy dásně, které normálně drží a chrání naše zuby, začínají ustupovat a odhalují tak zubní krčky vlivům prostředí v ústní dutině. Ustupující dásně mohou vést ke zvýšené kazivosti, později pak dokonce třeba až ke ztrátě chrupu.
Dalo by se říci, že pomelo už u nás v chladných měsících roku zdomácnělo. Jak už jeho latinský název Citrus maxima napovídá, jde o největší citrusový plod. V posledních letech se u nás v obchodech zabydlel stejnou měrou, jako pomeranče nebo mandarinky. S koncem zimy však jeho sezóna pomalu končí.
Pivní břicho nebo lidově také pivní mozol trápí řadu mužů. Paradoxně však přitom se samotným popíjením lahodného chmelového nápoje nemusí mít vůbec nic společného. Pokud muž ztloustne, je to vždy vidět nejprve na břiše. A A co tedy s tím?
Ženšen je pro nás stále poměrně exotickou rostlinou, jen málokoho napadne, že by si tuhle léčivku mohl vypěstovat sám doma. Jenže právě předjarní období je ideální pustit se do jeho pěstování. Vyzkoušíte?
O své srdce bychom měli pečovat skutečně dobře. Jste si jistí, že to děláte? Podle statistik jsou srdeční choroby celosvětově hlavní příčinou všech úmrtí. Kromě správného životního stylu je právě výživa jedním z nejlepších způsobů, jak své srdce chránit.
Kettlebell, známé také jako jednoruční činky, se v posledních letech staly značně populárním doplňkem fitness cvičení. Díky kettlebell dokonale procvičíte a posílíte celé tělo. A navíc je cvičení s kettlebell zábava.
Superpotraviny neboli superfoods jsou stravou doslova nabitou cennými látkami. Ukrývají se v nich vitamíny, minerály i antioxidanty. Superpotraviny pečují o naše zdraví, posilují imunitní systém a v případě nemoci nás dokáží rychle postavit na nohy.
Kapusta je v zimě na pultech obchodů jasnou stálicí. Přesto si stále mnoho lidí láme hlavu s tím, jak s kapustou v kuchyni vlastně naložit. Přitom kapusta není žádná věda. Vynikající jídlo z ní, podle našich receptů, připravíte hravě.
Máte neustále obří chuť k jídlu a honí vás mlsná? Pak by bylo dobré začít řešit, proč tomu tak vlastně je. Strava bohatá na kalorie je dobrá především k tomu, abychom po ní přibírali. A po tom touží jen málokdo. Naštěstí existují přírodní prostředky, které nám mnohdy neodolatelnou chuť k jídlu mohou pomoci potlačit.
Estragon se těší oblibě nejen mezi kuchaři, ale i mezi léčiteli. Jde o chutnou i zdravou bylinu, která má pro nás mnoho benefitů. I když zrovna právě estragon nepatří mezi nejpopulárnější bylinky, některé pokrmy se bez něj jen stěží obejdou. Rozhodně stojí za to dát mu v kuchyni šanci.
Lepek je pro mnohé nepřítel číslo jedna. A lidí, kteří mají s lepkem problémy, každoročně raketově přibývá. Mají zdravotní potíže a zpočátku je ani nenapadne, že viníkem by mohl být právě lepek. Pokud vás však dlouhodobě trápí bolest břicha nebo trpíte nevolností, průjmy či zažívacími obtížemi, pak je rozhodně nejvyšší čas zvážit návštěvu lékaře.
Křemelina je nezpevněná hornina, která je tvořena především opálovými schránkami rozsivek. Zjednodušeně řečeno jde o jedinečný druh písku, který se těží již po desetiletí a má široké pole využití. A právě v poslední dobře se křemelina objevuje na trhu jako doplněk stravy, který dokáže téměř zázraky.
Imunitní systém, žaludek i nervy. Na to všechno směřujeme svoji pozornost poměrně často. Ale co takhle plíce? Kolik pozornosti jim věnujete a jak o ně pečujete? Nebo jde o orgán, který (třeba i nevědomky) zanedbáváte? Přitom ochrana a zdraví našich plic by měla být na jednom z prvních míst, co se naší péče o tělo týče.
Doplňky stravy na hubnutí jsou poměrně ošemetným tématem. Některé mají dobrou reklamu, ale vůbec nefungují. O jiných se zase příliš nemluví, zato mají skvělé výsledky. Chcete-li se zbavit nadbytečných tukových polštářů, mohou být doplňky stravy na hubnutí určitě zajímavou součástí diety.
Jaká vůně ve vás vyvolává příjemné pocity? A které se naopak obloukem vyhýbáte? Zkuste se zaměřit na esenciální oleje, které vám budou dělat dobře na těle i na duši. A budou pro vás ty pravé. Aromaterapie podle horoskopu vám s tím pomůže.
Meditace je slovo skloňované ve všech pádech. A rozhodně ne náhodou. Meditace nás dokáže zbavit stresu, dostane nás do pohody a pomůže zklidnit nervový systém. Zajistí nám lepší spánek a pomoci nám může i v dalších oblastech našeho života. Chcete-li vědět, jak meditovat, pak jste tu správně.
Oxytocin je extrémně důležitý nejen při porodu a kojení, ale rovněž pro navazování a budování vztahů. Rovněž je oxytocin hormonem dobré nálady. Vyvolává v nás radost, štěstí, spokojenost i pocit bezpečí.
Šunkový s máslem nebo raději s vajíčkem a vlašským salátem? České chlebíčky jsou prostě top občerstvení i pohoštění pro případné hosty. Anebo si je můžete připravit na odpolední nedělní svačinu. Přitom nemusí jít ani o nezdravou lahůdku. Pokud zvolíte ty správné suroviny, může to být i zdravý doplněk jídelníčku.
Léčivé houby nebo také medicinální houby jsou oblíbenou disciplínou alternativní medicíny. Dá se však říci, že léčivé houby nepatří ani do rostlinné ani do živočišné říše, i když ve skutečnosti sdílejí více DNA se zvířaty než s rostlinami. V tradiční lidové medicíně jsou oblíbené především proto, že jde o jedny z nejúčinnějších dostupných přírodních léků. A s čím mohou pomoci?
Když je řeč na téma “bylinná afrodiziaka”, většinou se hovoří o tom, co prospívá mužům. Avšak co ženy? Někdy i ony potřebují něco dobrého na povzbuzení. Naštěstí příroda na ně myslela i v tomto ohledu a má pro ně hned několik tipů na zajímavá bylinná afrodiziaka, která mohou vzpružit a dodat sexuální sílu a energii.
Kryoterapie je speciální technika, při které je tělo vystaveno extrémně nízkým teplotám. Kryoterapie se dá aplikovat na celé tělo nebo třeba jen na jednu určitou oblast. Zatímco lokální kryoterapie se dá provádět i v domácích podmínkách, na tu celotělovou je třeba si zajít do specializovaného střediska.
Jarní bylinky se už pomalu, ale jistě, klubou na svět. A některé z nich už můžeme tedy dokonce začít sbírat. První divoké jarní bylinky se hodí nejen na přípravu očistných léčivých čajů, ale zároveň jsou skvěle využitelné i při přípravě zdravých jídel.
Jaro pomalu začíná přebírat vládu a venku se už objevují první náznaky toho, že zima skutečně odchází. A právě takovou první jarní vlaštovičkou bývá něžná a krásná bledule jarní. Jde o rostlinu chráněnou, která patří mezi jednoho z prvních poslů jara.
Chřest je oblíbenou jarní zeleninou. Rozhodně ne nadarmo. Naše tělo dokáže nabít cennými látkami, zažene jarní únavu a postaví nás na nohy. V možná vám přijde vhod také informace, že jde o zeleninu, která pomáhá hubnout. Chřest je oblíbený na celém světě, připravují se z něj luxusní dobroty a skvěle poslouží i v oblasti alternativní medicíny.
Deprese nebo také odborně nazývané jako depresivní porucha je vlastně psychické onemocnění. Projevuje se změnou nálad, nezájmem o cokoliv, nevýkonností a ztrátou zájmů. Lidé, které deprese trápí mají pocit, že jsou bez energie, nemohou se soustředit a často mívají i problém s pamětí. A proč je právě jaro obdobím, kdy se deprese zhoršují?
Perfekcionismus je osobnostní rys, jehož charakteristikou je snaha člověka o co nejlepší výkon a výsledek. Perfekcionista má vždy vysoká očekávání. A to nejen na výkon druhých, ale i svůj vlastní. S věkem se většinou perfekcionismus jen zhoršuje, tudíž je pro takové jedince vhodná pomoc odborníka.
Pupalka dvouletá je nádherná okrasná bylinka, ale rovněž i cenný přírodní lék, který je vhodný pro jarní detoxikace. Říká se, že pupalka umí omladit tělo, vyhlazuje vrásky, napíná pokožku a pečuje o to, abychom se ve svém těle cítili dobře a abychom dobře vypadali. Jak ji můžeme nejlépe využívat?
Stres je téma, o kterém se mluví dnes a denně. O něco méně se pak hovoří na téma “stresové hormony”. Jak v našem těle fungují, co všechno dělají a zda jen škodí nebo jsou také k něčemu dobré. Víte, jakou roli v lidském těle stresové hormony mají?
Je první jarní den! Napovídají tomu teploty i venkovní počasí. Odhazujeme svetry a zjišťujeme, co na nás napáchala dlouhá zima. Chceme-li být štíhlí do plavek, je nejvyšší čas pustit se do hubnutí. K tomu ale bude třeba správně sestavený jídelníček, ve kterém nesmí chybět bílkoviny. Ty totiž mohou naši hubnoucí snahu značně urychlit.
Jaro je konečně tady! Příroda se probouzí a nabízí nám již první jarní byliny k snědku. Jarní sběr bylinek, ať už na zahradě nebo ve volné přírodě si rozhodně nenechejte ujít. Připravili byste se o skvělé a zdravé pochoutky, které využijete nejen v kuchyni, ale také třeba při přípravě domácí kosmetiky nebo jarních čistících kúr.
Stres je naším civilizačním strašákem. Náš obranný systém je přizpůsoben na bezprostřední hrozby, jako je například útok divokého zvířete. Jenže s dlouhodobými a zdánlivě triviálními nástrahami moderního života se však příliš vyrovnat neumí. I když vědomě nechceme, aby se tyto obranné mechanismy spouštěli při situacích, kdy se třeba jen rozčílíme, nejsme příliš schopni to ovlivnit. S tím nám ale může pomoci třeba právě rozchodnice růžová.
Fermentace a fermentované potraviny jsou v poslední době hojně skloňované pojmy. A rozhodně ne náhodou. Jde o přirozený proces, během kterého ty správné bakterie a kvasinky rozkládají cukry. Fermentace také zlepšuje konzervaci potravin a rovněž se stará o to, abychom byli zdravější.
Dieta, při které se rychle a účinně zbavíte nadbytečných tukových polštářů, může i chutnat. Pustíte-li se do odsťavňování, dodáte tělu spoustu cenných látek a zároveň se i dokonale pročistíte. A kilogramy navíc zhubnete rychlostí blesku.
Moučnivka neboli také soor je druh kvasinkové infekce. Často se s ním setkávají maminky, které kojí. Moučnivka se totiž objevuje buď na bradavkách nebo také u kojenců v ústech. Jaká je první pomoc, když se moučnivka objeví a jak jí můžeme předcházet?
Pokud chceme zhubnout, máme tendenci tuky ve stravě zcela eliminovat. Tuky zkrátka nemají dobrou pověst. Přitom právě tuky jsou důležitou součástí vyváženého jídelníčku a rozhodně bychom se jich neměli zbavovat. A to ani v případě, že se snažíme zhubnout. I v takové chvíli nám totiž mohou pomoci.
Jarní bylinky mají neuvěřitelnou sílu. Jsou nabité vitamíny, minerály a dalšími cennými látkami. Tudíž nás po dlouhé zimě mohou velice rychle postavit na nohy. Říká se, že v dubnu bychom měli do jídelníčku zařazovat všechno, co je zelené. Rozhlédněte se tedy kolem sebe, co je možné dát si už teď venku k snědku.
Pět Tibeťanů je cvičení známé po velice dlouhou dobu. Jeho obrovskou výhodou je to, že nezabere příliš času a navíc jde o jednoduché cviky, které zvládne prakticky každý. Pět Tibeťanů je však systém cvičení, který funguje nejen na protažení těla, ale dokáže nás velice rychle dostat i do psychické pohody.
Kvalitní spánek je základ pevného zdraví. Dospělí by měli spát ideálně osm hodin denně. Jestliže tělu nedopřejete tolik spánku, kolik potřebuje, může to vést k mnohým zdravotním obtížím, jako jsou deprese, srdeční onemocnění nebo třeba i cukrovka. Jenže, co když spánek nepřichází?
Pokojové rostliny nejsou jen na ozdobu, jak by se mohlo zdát. V bytě mají totiž vícero funkcí. Vylepšují klima v místnosti, vyrábějí kyslík, zvlhčují vzduch a některé druhy dokonce mohou fungovat i jako taková “čistička vzduchu”. Jsou totiž schopny zbavit dané prostředí případných škodlivých látek, které se tam nacházejí. A které rostliny jsou pro naše zdraví nejlepší?
Jestliže vás trápí nějaká bolest, není hned nutné volit konvenční léky proti bolesti. Příroda totiž nabízí nepřeberné množství bylin, rostlin a plodů, které mají analgetické účinky srovnatelné s klasickými léky. Vyjma však nežádoucích vedlejších účinků. Přírodní prostředky mohou pomoci s bolestí hlavy, artritickými bolestmi nebo třeba s bolestmi při popáleninách.
Dnes je zelený čtvrtek, tudíž něco zelenému v našem jídelníčku nesmí rozhodně chybět. Což takhle dát si petržel? A dát si jí hned pořádnou kupu. Jakmile zjistíte, jaké zdravotní benefity vám petržel může nabídnout, stane se samozřejmou součástí vašeho každodenního stravování.
Stejně jako se na jaře probouzí příroda, probouzí se i člověk. Po dlouhé zimě potřebuje očistit, doplnit vitamíny a minerály. Velikonoce jsou tím správným obdobím, kdy se můžeme pustit do “obnovy” svého těla. Velikonoční horoskop vám prozradí, co všechno prospívá právě vašemu znamení.
Vejce jsou značně oblíbenou potravinou, průměrný Čech jich za rok sní téměř třináct kilogramů. A zvlášť právě o Velikonocích spotřeba vajec prudce stoupá. Za jejich oblibou stojí vícero faktorů. Jsou snadno dostupná, skvěle zasytí, obsahují spoustu vitamínů, minerálů, antioxidantů a dalších cenných látek. A také jsme naučení je dávat do většiny pokrmů. Ale co ten cholesterol?
Na plané rostliny můžeme vyrazit do přírody a nasbírat si je pro vlastní potřebu. Případně si je můžeme vypěstovat i na vlastní zahradě. Zatímco v přírodě musíme přesně znát rostliny a byliny, které sbíráme, na zahradě máme jistotu s tím, co sbíráme. A víme, že jde o čisté rostliny, které nejsou ničím kontaminované.
Pampelišky jsou teď v plném květu, tudíž by byla škoda toho nevyužít. Není to jen plevel, jak se na první pohled může zdát. Pampeliška je úžasnou léčivkou a také chutnou jarní zeleninou. Už jste ji ochutnali? Pokud ne, pak je teď nejvyšší čas.
Mateřské mléko je pro miminka snadno stravitelná, zácpa u kojených dětí tak nebývá příliš častým problémem. Přesto se může stát, že miminko začne mít problém s vyprazdňováním. Jak potom takovou situaci nejlépe řešit?
Vzhledem k tomu, že mrazy nás už letos nečekají, můžeme se naplno pustit do sázení rostlinek a bylin na záhon. Ovšem které druhy vybrat, abychom z nich měli užitek? Chcete-li něco pro přírodní léčení, pak si rozhodně zasaďte přírodní antibiotika.
Mateřídouška patří mezi jednu z nejodolnějších léčivých bylin a nalézt ji venku v přírodě nebývá až zase takový problém. Mateřídouška si totiž poměrně hravě umí poradit s náročnými podmínkami stanoviště. Sucho nebo nedostatek živin pro ni nejsou žádný problém, naopak je uvítá. Mateřídouška ale není jen zajímavý přírodní lék, ale také skvělá bylina do kuchyně.
Baňkování je oblíbená alternativní metoda, během níž se umísťují nahřáté baňky na kůži, které vytváří podtlak. Předpokládá se, že právě tento podtlak zlepšuje tok energie v těle, prokrvuje, pomáhá uvolňovat bloky a usnadňuje hojení.
Už v dobách starověkého Egypta se pijavice využívaly v lékařství k léčbě mnoha zdravotních obtíží. Především pak na kožní problémy a infekce, bolesti zubů i na problémy s nervovým systémem. Dnes znovu vyplouvá na výsluní pozitivní vliv pijavic na naše zdraví. Jak nám mohou pomoci?
Chia jsou drobná semínka šalvěje hispánské. U nás nejsou zatím populární tak dlouho, přesto si už našly své věrné fanoušky. A není se čemu divit. Chia semínka jsou bohatá na spoustu cenných látek a také na bílkoviny či vlákninu. Jsou ale lidé, kteří by se mi jim měli obloukem vyhnout. Neprospívají totiž všem…
Jahody jsou oblíbenou letní plodinou. A právě červen je měsícem, kdy se na mnoha místech po celé zemi pořádá samosběr jahod. Proč byste jej ani letos neměli promeškat? Jahody jsou hotovou přírodní lékárničkou. Obsahují spoustu cenných látek, naše tělo dokonale pročistí a dokonce nám mohou pomoci zhubnout.
Dostat zdravé jídlo do malého dítěte může být hodně těžký oříšek. Rozhodně není řešením nutit batolata jíst to, co nechtějí. Ani metoda “schovávání” neoblíbených potravin do zbytku jídla není úplně ideální volbou. Jídlo pro batolata vyžaduje spoustu nápadů a kreativity. Na prvním místě musí být pochopitelně výživová hodnota, avšak neméně důležitý je i vzhled jídla a následně také chuť.
Jitrocel snad není třeba ani představovat. Každý rok se s ním setkáváme všichni. Na loukách, na zahradách, dokonce prorůstá i na dětských hřištích nebo parkovištích. Je to zkrátka plevel a považujeme ho za škůdce. Jenže to je velká chyba. Jitrocel je totiž téměř nenahraditelná léčivka.
Jedlé květy na dortech nebo ovocných salátech nejsou ničím výjimečným. Často je ale považujeme pouze za dekoraci a před konzumací je odstraníme. Ale to je velká škoda. Neboť kromě účelu dekorativního slouží i jako chutný doplněk jídelníčku.
Někdy není třeba nakupovat draze zeleninu. Některé druhy nám totiž rostou doslova přímo pod nosem. I když právě šrucha zelná je považována spíše za plevel, jedná se vlastně o velmi výživnou zeleninu. A hlavně chutnou!
Bobuloviny jsou sladké, oblíbené, chutnají a mají hlavně nespočet pozitivních přínosů pro naše tělo. A právě teď je jejich sezóna, rozhodně bychom ji neměli promarnit. Jahody, maliny, borůvky, ostružiny… Jezte, co hrdlo ráčí. Ideálně čerstvé a přímo ze zahrady.
Paddleboard neboli sportovní plovák se v našich končinách už dokonale zabydlel a k vidění je téměř na jakékoliv řece nebo jezeře. A není se vůbec čemu divit. Paddleboarding je totiž naprosto jedinečná aktivita pro celé naše tělo. Procvičíte se, posílíte i zhubnete.
Byliny tvoří nedílnou součást lékárny každého, kdo si chce přírodními prostředky dopomoci k lepšímu zdraví dopomoci přírodními prostředky. Avšak ideálně je dobré znát i jejich základní účinné látky. To, že je řebříček obecný skvělý pomocník na dobré trávení a že se květ divizny se skvěle hodí při léčbě kašle, jistě víte, ale co vlastně stojí za jejich léčivými vlastnostmi?
Salak je velice chutné ovoce, které u nás zatím není příliš známé. Najít jej můžete i pod označením “hadí ovoce”. Salak chutná netradičně a umí si poradit s mnoha zdravotními obtížemi. Je vhodné například pro jedince, kteří mají špatnou paměť, nemocné srdce nebo se akutně léčí s průjmem.
Závislost na cvičení může být velký problém a zbavit se jí rozhodně není jen tak. Jak se vlastně stane, že se pohyb změní ze zábavy na závislost? Statistiky hovoří neúprosně. Zhruba 4 % školáků, 10 % fitness nadšenců a 21 % lidí s poruchou příjmu potravy trápí závislost na cvičení.
Strava bez masa a dalších živočišných produktů zažívá velký boom. Mnoho lidí se řadí mezi vegetariány či vegany. Někteří si umí kvalitní jídelníček sestavit, jiní s tím mají problém. Bílkoviny však v žádném případě chybět nesmí. Poradíme vám, po kterých se rozhodně vyplatí sáhnout.
Stres je označován jako zabiják moderní doby. Každý má dnes své specifické životní stresory a životní styl, který zahrnuje pracovní tlak, finanční starosti, problémové vztahy či zdraví tomu ani trochu nepřispívá. Můžeme se se stresem nějak vyrovnat, aby nám neubližoval?
Ořechy jsou potravinou zdravou a blahodárnou, o tom netřeba diskutovat. Jsou plné prospěšných tuků, bílkovin, vitamínů i minerálních látek. Některé ořechy doplní tělu spoustu vápníku, jiné zase pomohou zbystřit mysl a další zase prospívají našemu srdci. Víte, které ořechy se hodí nejlépe právě pro vás?
Jóga je uklidňující cvičení s neuvěřitelným přesahem. Napomáhá relaxaci, meditaci, posiluje tělo, zbavuje stresu a pomáhá uniknout od všedních starostí. Navíc celkově zvyšuje flexibilitu i sílu. Pomáhat může i s některými zdravotními obtížemi. A to stále není všechno. Párová jóga vám může dokonce pomoci dát dohromady i váš vztah.
Spáleniny od slunce nejsou jen tak něco, nad čím bychom měli mávnout rukou. Až třetina lidí se spáleninami končí na pohotovosti s poškozenou kůží a bolestmi. A taková léčba pak může trvat vcelku dlouhou dobu. Nehledě na to, že spáleniny od slunce podporují vznik melanomu.
Lupénka se u každého nemusí projevovat stejně. Avšak jsou znaky, na které je rozhodně třeba dávat si pozor. Lupénka je autoimunitní onemocnění. A velkou roli zde hraje také zánět. Ten může probíhat v těle i skrytě, avšak je zákeřný. Na co být tedy opatrný?
Chceme-li podpořit spalování tuků, pak tři jídla denně nestačí. Tělu je potřeba dodat mezi hlavními jídly ještě svačiny, které povzbudí metabolismus a pomohou ničit tuky. Jenže po jakých jídlech sáhnout, aby to mělo ten správný efekt?
Slovo “kyselina” v nás evokuje hodiny chemie na základní škole. Bublající zkumavky, agresivní tekutinu a obavy z ošklivých popálenin. Ale nebojte se, není čeho. Jestliže se kyseliny používají ve správných koncentracích, pak nám mohou být ku prospěchu. A zvlášť v péči o pleť mohou značně prospívat.
Maderoterapie je intenzivní masážní technika, která využívá dřevěné nástroje, především pak ruční válečky. Takzvaná dřevěná masáž je po staletí populární zejména v asijských zemích. Avšak maderoterapie tak, jak ji známe dnes u nás, byla vyvinuta teprve v minulém století.
Glykemický index je hodnota, která prozradí, jak moc daná potravina zvyšuje hladinu cukru v krvi. Je to nástroj, který hojně používají výživoví poradci. Na glykemický index potravin má vliv mnoho faktorů, včetně obsažených živin, zralosti, způsob přípravy i zpracování.
Borelióza je poměrně rozšířené onemocnění, které přenášejí klíšťata. I když budeme všemožně dbát na prevenci, přeci jen se může stát, že se do nás nakažené klíště zakousne. V první řadě je pochopitelně nutná návštěva lékaře a podstoupení klasické léčby, tedy léčby antibiotiky. Jako podporu pak ale můžeme využít ještě přírodní medicíny.
Téměř každá žena řeší hubnutí po porodu. Dosažení zdravé hmotnosti po narození potomka může být někdy skutečně boj. A stresující to může být nejen pro novopečenou maminku, ale také pro novorozence. Hubnutí po porodu má totiž svá pravidla, která se nevyplácí porušovat.
Dopamin je důležitá chemická látka, která má v našem mozku vícero funkcí. Je zodpovědný za pocity štěstí a radosti, podílí se na motivaci, paměti, pozornosti a dokonce i na regulaci pohybů těla. Zásadním způsobem pak dopamin ovlivňuje naše emoce a jejich projevy. A v neposlední řadě nás motivuje k dosažení našich tužeb, přání a snů.
O tom, že je česnek zdraví prospěšný, není třeba debatovat. Dokáže ochránit před nemocemi z nachlazení, posiluje imunitu, srovnává cholesterol a chrání i před vznikem chronických onemocnění. Ovšem věděli jste, že má i další benefit, o kterém se příliš nemluví? Česnek totiž může zlepšit i váš sexuální život! A právě teď se sklízí letošní úroda česneku. Je libo čerstvý?
Cestovní nevolnost je poměrně rozšířeným problémem. Ne každý má to štěstí, že cestování je pro něj odpočinkem a zpestřením dovolené. Mnozí trpí, ať už jedou autem, vlakem, autobusem, plují lodí nebo letí letadlem. Pokud vás trápí cestovní nevolnost, vždy si najde důvod proč se objevit. Je tedy na čase přejít do protiútoku.
Raw strava je v posledních letech jakýmsi módním hitem. Chcete-li tento druh stravování pouze vyzkoušet, pak právě letní období je pro experimenty jako stvořené. Krásně si pročistíte tělo, budete se stravovat zdravě a především si zajistíte ploché břicho do plavek.
Aloe vera je oblíbenou rostlinou v mnoha domácnostech. Avšak většinou jen zdobí. Ne každý jejích léčivých účinků využívá. Přitom jde o rostlinu, která byla už v Egyptě či mezi americkými Indiány označována jako “rostlina nesmrtelnosti”. Co všechno tento sukulent umí?
Intuitivní stravování nepatří mezi moderní stravovací trendy, i když by se to na první pohled mohlo zdát. Intuitivní stravování je totiž výhradně o naslouchání svému tělu. Naučit se to může každý, avšak u dětí má intuitivní stravování tu výhodu, že jakmile si jej jednou zafixují, nebudou mít v životě problémy ani s jedením, ani s nadváhou.
Jeřabiny rostou naprosto všude. Okolo prašných cest, polí i podél silnic. Většinou však zůstávají zcela bez povšimnutí. Málokdo tuší, jak velkou pochoutkou jeřabiny vůbec jsou. Přitom se z nich dá připravit skvělý džem, omáčka, kompot, víno nebo dokonce destilát. Sezóna teprve začíná, času vyzkoušet si, v jaké formě vám jeřabiny budou nejvíce vyhovovat, máte tedy dost.
Tolik jste se těšila na to, až konečně otěhotníte. Až vám poroste bříško. Až v sobě poprvé ucítíte ten nový vznikající život. A místo veškeré radost jsou tu nepříjemné a obtěžující ranní nevolnosti. Které bohužel mnohdy přetrvávají během celého dne. Jak dlouho období ranních nevolností trvá a jak se s nimi popasovat?
Housenice čínská neboli cordyceps vypadá na první pohled jako opravdová housenka. Jde však o jeden z klenotů čínské medicíny. Je nenahraditelná v případě, že vás trápí dlouhodobá únava nebo jste vyčerpaní. Je skvělým doplňkem léčby astmatu, pečuje o zdravé močové cesty, játra. Podporuje libido a likviduje virové či bakteriální infekce.
Zánět bývá průvodním jevem a často také i příčinou různých onemocnění. Měli bychom znát souvislosti, abychom pochopili, proč zánět vzniká a jak se mu vyhnout. A v případě, že se nás toto téma bude týkat osobně, je dobré vědět, jak zánět z těla co nejrychleji vyhnat.
Hubnutí je téma, o kterém se hovoří po celý rok. Na jaře hubneme do plavek, na podzim se zase snažíme zhubnout nějaké to kilo, abychom se mohli o Vánocích bez obav najít. Celý rok pak řešíme tu a tam nějaký faldík nebo to, že se necítíme dobře. A každý rok řešíme to samé, stále dokola. Existuje nějaký fígl na hubnutí? Jak se do hubnutí nejlépe pustit, aby skutečně fungovalo?
Hroznové víno je zdravou lahůdkou i elixírem života. A když se hrozny promění v lahodný tekutý mok, není možné tomuto ovoci cokoliv vytýkat. Stále ještě si můžete pochutnat na vynikajícím burčáku a už za krátký čas bude k dispozici také letošní první mladé víno. Ale hrozny či hroznové víno jako takové můžete pochopitelně ujídat po celý rok. Našemu tělu totiž přináší neskutečné množství benefitů.
Rakytník je rostlinou, která se dá zpracovat prakticky celá. Od kořenů přes listy až po plody. Ty se sklízejí právě během září a mají až neuvěřitelné léčivé účinky. A pokud se dobře zpracují, pak si na nich rozhodně i pochutnáte. Rakytník ale můžeme využít nejen pro léčebné účely nebo v kuchyni, ale rovnž v přírodní kosmetice.
Kdo by neměl rád jedlé kaštany! Hlavně ty pečené, které nás nádherně zahřejí. Navíc mají vynikající chuť a našemu organismu dávají víc než si vůbec dokážeme představit. Jsou zdravé nejen pro naše fyzické tělo, ale ulevují i od psychických obtíží. A díky nízkému cukru je mohou jíst i diabetici. Je to živinami nabitá potravina vhodná skutečně pro každého.
Přírodní afrodiziaka mohou být někdy velice užitečným pomocníkem. Láska totiž kvete v každém věku a milostný akt mezi dvěma lidmi by měl být její neopomíjenou součástí. Ne každému a v každém věku je však milování dopřáno. Mnoho lidí pak sahá po farmakologických přípravcích, které však v krajních případech mohou mít dopad i na zdraví. Ovšem i příroda nabízí mnoho látek, které navrací chuť k sexu, a umí i odstranit mnoho dalších problému s tím spojených.
Bylinné čaje chutnají a také nám mohou pomoci přeprat případné bacily nebo začínající nachlazení. Navíc podzimní a zimní období bývá typické krátkým dnem, nedostatkem slunečních paprsků, což nepřidává ani naší psychice. Bylinné čaje mohou podat pomocnou ruku nejen při akutních příznacích, ale také ve formě příjemné prevence. Byliny mají totiž tu moc nás vybavit cennými látkami, které podpoří naše zdraví.
Úzkost umí s naším životem pořádně zatočit a doslova ho obrátit vzhůru nohama. Každého ovlivňuje jinak. U někoho má mírnější průběh, u někoho jde o natolik šílené pocity strachu a děsu, že je sám vůbec nezvládá. Úzkost někdy může sama vymizet, jindy se ale postupem času nepříjemné stavy ještě zhorší. Je vůbec možné, abychom úzkost zvládli sami nebo potřebujeme odborníka?
Někteří experti tvrdí, že červené víno dokáže snížit riziko mnohých onemocnění. Toto jejich tvrzení navíc potvrzují i nesčetné studie. Jiní odborníci zase říkají, že jde o nápoj značně přeceňovaný a rozhodně bychom to s jeho konzumací neměli přehánět. Jak je to s ním tedy doopravdy a kolik vína denně můžeme vypít, aby pro nás bylo prospěšné?
Nashi je asijská hruška, která chutná velice podobně jako ta naše. I když možná by se dalo říci, že je o něco jemnější a sladší. Navíc má i spoustu blahodárných účinků na lidský organismus. Pomůže s detoxikací, zbaví nadbytečných tukových polštářů a dokonce pečuje i o zdravou střevní mikroflóru. Narozdíl od české hrušky seženete nashi v obchodech prakticky po celý rok.
Jestliže se vám právě narodilo miminko a toužíte dostat co nejrychleji zpět do formy, pak pro vás bude cvičení po porodu to pravé. Navíc vám takové cvičení může pomoci i s rekonvalescencí a zbaví vás přebytečných kilogramů, které jste v těhotenství nabrala. Jenže jaké cvičení po porodu je pro vás to pravé?
Cukrovka II. typu a sacharidy se příliš nekamarádí. Sacharidy tělo přemění na cukr, což přímo ovlivňuje hladinu cukru v krvi. Ovoce tedy může být při cukrovce velkým problémem. Přesto odborníci říkají, že i ovoce by své místo v jídelníčku diabetiků mít mělo. Obsahuje totiž spoustu cenných látek a také pomáhá zahnat chuť na sladké.
Chřipka je vysoce nakažlivá infekce dýchacích cest. Způsobuje ji chřipkový virus a umí nám dát pořádně zabrat. Příznaky chřipky přetrvávají zhruba týden, i když nejhorší jsou první dva až tři dny. Co ideálně dělat, pokud si na vás chřipka zasedla?
Mateřské znaménko je vlastně výrůstek, který se objevuje na kůži mnohdy už při narození. Během života pak další mateřská znaménka přibývají. Většinou jde o pigmentové mateřské znaménko nebo cévní mateřské znaménko. Jak se v nich vyznat?
Každá žena ve vysokém stupni těhotenství se těší už na to, až konečně porodí a zbaví se velkého břicha. Jenže porod s sebou nepřináší jen radosti, ale také strasti. Zejména na následujících šest týdnů, které mohou být, především pro prvorodičku značně náročná. Co vás v tomto období může překvapit?
Osvěžovač vzduchu je doplněk, který je dnes už v každé domácnosti a nezřídka jej míváme i v kancelářích, aby místnost byla příjemně provoněná. Méně se už ale zajímáme o to, co vlastně takový osvěžovač vzduchu v sobě ukrývá a jestli je pro naše zdraví nezávadný. Rozhodně lepší je sáhnout po přírodní variantě osvěžovače. Případně si jej rovnou můžeme sami vyrobit. Je to jednoduché a nenákladné.
Podzim i zima jsou obdobím, kdy je možné vyrazit na léčivé houby. Nehledejte je však na zemi, ale zaměřte se především na kmeny, pařezy a větve stromů. Setkat se zde můžete především se zástupci řádu chorošotvarých, kteří jsou ceněny pro své léčivé i protirakovinné účinky.
Husté, zdravé a lesklé vlasy jsou snem nejen každé ženy, ale i mnohých mužů. Jenže k tomu je zapotřebí se o vlasy správně starat. A nezbytná není jen zevní péče, ale také strava bohatá na živiny.
Nachlazení, rýma, kašel nebo virózy či respirační onemocnění. Pro podzimní období naprosto typické a nevyhýbají se nám ani letos. Můžeme sice sáhnout po prostředcích z lékárny, ale stejně dobře nám mohou pomoci nebo ulevit také byliny. Některé totiž účinně umí potlačit infekci, zklidnit zánět a urychlit proces uzdravování.
Cibule je s českou kuchyní velice úzce spjata. Známe ji jakou součást mnoha receptů. Umíte si bez cibule představit například takový guláš? Jenže cibule není jen základ mnoha jídel. Ale také léčivka, jež je možno považovat ji za jedno z nejlepších přírodních antibiotik.
Vitamín C má obrovské množství benefitů pro naše zdraví i krásu. Posiluje imunitní systém, může pomoci snížit krevní tlak, chrání nás před infekcemi, ničí záněty a také je skvělou prevencí proti vznikajícím vráskám.
I pokojové rostliny mohou být někdy nemocné. Při jejich pěstování bychom se ale měli vyhnout zbytečné chemii. Často je to totiž i zbytečné. Zkuste si vzpomenout na osvědčené metody našich předků, které mnohdy velice dobře fungují. Patří mezi například i výroba nejrůznějších odvarů, nálevů, výluhů a extraktů z bylin, díky kterým budou vaše pěstované rostliny zdravé.
Každé ženské tělo musí v průběhu let projít řadou nelehkých změn a situací. A na některé takové ženské problémy mohou skvěle posloužit byliny. Jak tedy pomocí bylinných směsí a čajů zvládnout změny v pubertě, těhotenství nebo během klimakteria?
Víno je jedním z nejoblíbenějších nápojů. Má dlouhou tradici a hovoří se i o tom, že má velké pozitivní přínosy na náš organismus. A mladé, listopadové víno, je prý ještě o kousek prospěšnější. Mladé víno přináší našemu tělo spoustu výhod.
Teplo je dávno pryč, podzim je v plném proudu a chladné počasí o sobě dává čím dál tím víc vědět. Zároveň s tím jsou pochopitelně na programu dne i nemoci z nachlazení. Takže úkol je jasný: nesmíme prochladnout a svému tělu musíme zajistit teplo. Poradíme vám, jak se dokonale zahřát, zahnat chlad a chránit se před podzimními virózami i nachlazením.
Běhání je činnost prospěšná. Nejen pro naše tělo, ale i pro ducha. Během běhání jsme schopni dokonale vypnout hlavu, odpočinout si od stresu a na chvíli zapomenout na starosti. Zároveň posilujeme tělo, budujeme vytrvalost a posilujeme dokonce i naši obranyschopnost. Jenže v chladných měsících roku se nám často ven vyběhnout vůbec nechce. Může být tedy běžecký pás vhodnou alternativou?
Šípky planě rostoucích růží jsou přírodní produkty nedotčené zásahy člověka. Budou nám vždy dostupné a svojí hodnotou rozhodně nejsou druhořadé. Jedná se o cenný zdroj vitamínů poskytující dokonale vyváženou výživu.
Nedostatek vitamínu B12 rozhodně není, ani v dnešní době nic neobvyklého nebo výjimečného. Píše se o tom v každé učebnici medicíny. Velice dobře jsou popsány příčiny i následky. Přesto je nedostatek vitamínu B12 mnohem rozšířenější, než se nám vůbec může zdát.
Černý kořen, též nazývaný hadí mord španělský. Podle tohoto jména byste jistě neuhodli, že se jedná o chutnou a zdravou kořenovou zeleninu, jež má v kuchyni široké možnosti využití.
Překyselení těla neboli acidóza je vlastně stav, kdy se v těle tvoří přemíra kyselin. Tento stav, čili překyselení, jednoznačně souvisí s životním stylem. Na úvod je také nutno podotknout, že se bavíme o neuvěřitelně malých odchylkách v lidském pH. Přesto, už i drobný výkyv, může způsobit obrovské potíže.
Autohypnóza může pomoci s mnoha obtížemi, které vás trápí. Ať už jde o problémy s usínáním, nadměrný stres, chronické bolesti, úzkosti nebo fobie. Není složité se autohypnózu naučit. A rozhodně vám to bude ku prospěchu, pokud řešíte nějaké problémy se kterými si zatím nevíte rady.
Takzvaná pegan strava nebo pegan dieta patří mezi nejmodernější způsoby stravování. Je to vlastně něco mezi paleo stravou a veganským stravováním. Narozdíl od jiných diet a stylů stravování, stojí za pegan dietou výživoví poradci. Jde tedy opravdu o něco konečně prospěšného?
Mikrogreens neboli velmi mladé první zelené lístky, které se objevují ze sazenic nebo ze zeleniny, jsou doslova nabité cennými látkami. Využít je můžete ihned jak se zazelenají anebo z nich můžete nechat vyrůst plnohodnotnou zeleninu. Rozhodně tak prospějete svému zdraví. Zvlášť přes zimu, kdy vitamínů a minerálů ve stravě konzumujeme většinou méně.
Perineální rehabilitace je podle odborníků mnohem účinnější na posílení pánevního dna než třeba Kegelovy cviky nebo tradiční rehabilitační cvičení. Perineální rehabilitace se provádí i přímo na různých rehabilitačních klinikách. Dokáže pomoci ženám po porodu a dále pak ženám, které trpí únikem moči. Cvičení je však vhodné i v případě, když chcete prožívat intenzivnější orgasmus. I s tím dokáže účinně a rychle pomoci.
Abychom zůstali zdraví a v dobré kondici, je nutné zařadit do denního režimu pohyb. Ale jaký pohyb je pro člověka vlastně optimální? Nejpřirozenější je pochopitelně obyčejná chůze. Ostatně pro mnohé je i tou nejjednodušší možností, jak do hektického denního programu pohyb zařadit. Kolik kroků bychom ale denně měli ujít, aby to našemu tělu prospívalo?
Neustále saháte po jídle a máte pocit, že máte věčně hlad? Toužíte neustále po něčem k snědku nebo vás dohání nepřeberné chutě? Nadměrná touha po jídle může mít více příčin. Pokuste se je rozklíčovat.
Rostlinné mléko může mít spoustu výhod pro naše zdraví. Nejde o potravinu, která je určena výhradně pro vegany nebo jedince s intolerancí laktózy. Ostatně okuste sami a uvidíte, že domácí rostlinné mléko si určitě oblíbíte. Ať už si dáte makové, mandlové nebo sojové.
I když zima a chlad nejsou naši velcí přátelé, musíme se s nimi nějak popasovat. Vlastně je to jednoduché. Stačí se jen správně a pořádně obléknout. Jenže problém nastává ve chvíli, kdy je nám zima neustále a nejsme schopni se jakkoliv zahřát. Nepomáhá oblečení a někdy ani sezení u topení nebo zahřívání se horkým čajem. Co s tím?
Jestliže máte rádi polévky a rádi byste zhubli nějaký ten přebytečný kilogram, pak se můžete začít radovat. Polévková dieta není náročná a nebudete u ní mít hlad. Tělu dodáte všechno, co potřebuje, budete se cítit skvěle a přebytečné faldíky začnou rychle mizet. Navíc polévková dieta vám nehrozí jo-jo efektem.
Únava umí život pěkně znepříjemnit. Zvlášť, pokud nás obtěžuje už dlouho a není možné se z ní vymanit. Zimní měsíce v roce jsou v tomto ohledu pochopitelně náročnější, jelikož chlad nám energii rozhodně nedodá, spíše naopak. Jak tedy obnovit svoji energii a opět se cítit skvěle? Zkuste sáhnout po níže uvedených rostlinách a bylinách, skutečně fungují.
Hořčík je prvek nezbytný pro správné fungování organismu. Účastní se totiž několika stovek metabolických reakcí v těle. Vzhledem k tomu, že si jej naše tělo neumí samo vytvořit, je nutné mu jej pravidelně dodávat. Ideálně stravou. Někdy to však nestačí a je třeba tělu s hořčíkem pomoci.
Jste dlouhodobě unavení, stresujete se, máte úzkosti nebo deprese? Pak vám mohou pomoci některé esenciální oleje. Jejich vůně dokáže ulevit od mnoha neduhů i psychických obtíží. Díky svému biochemickému složení jsou schopny zafungovat jako první pomoc i jako dlouhodobější přírodní léčivo. Víme, které esenciální oleje zvolit, abyste se cítili dobře.
Bachovy esence nebo také Bachovy květové esence jsou speciálně vyrobené kapky, které slouží k lepšímu zvládání emocí i náročných životních situací. Stres, starosti, nedostatek nadšení, smutek nebo hněv. S tím vším si Bachovy esence dokáží skvěle poradit.
Náročná práce nebo velmi těžké studium může s naším životem pořádně zamávat. Zvlášť, pokud neumíme efektivně odpočívat. Dlouhodobé vyčerpání totiž systematicky zvyšuje hladinu stresu a přináší do našeho života tedy vše negativní, co se stresem souvisí. Vyčerpání, únavu a časem i syndrom vyhoření. A často právě také přibírání.
Esenciální oleje se již po tisíce let využívají k léčbě nejrůznějších onemocnění. Jde vlastně o čisté koncentrované silice z rostlin, bylin nebo třeba pryskyřic. Esenciální oleje mohou ovlivňovat fyzické i duševní zdraví. A právě v léčbě chrápání mohou být značně úspěšné. Poradíme vám, které druhy byste rozhodně měli vyzkoušet.
Káva obsahuje spoustu bioaktivních látek a je obrovským zdrojem antioxidantů. Uvádí se rovněž, že pijáci kávy mají nižší riziko onemocnění jako je cukrovka II. typu, neurologické poruchy nebo onemocnění jater. Jenže káva má i negativa, na které je třeba brát při její konzumaci zřetel. A kolik šálků kávy je vůbec ještě prospěšných pro zdraví?
Rodiče často bojují s tím, že jejich děti nechtějí jíst zeleninu. U malých dětí jde většinou o obavy z potraviny, kterou neznají. Zatímco některé děti jsou ochotné tyto obavy odvážně překročit a zeleninu okusit, pro jiné se zelenina stává nepřítelem. A problém nastává ve chvíli, kdy toto nepřátelství přetrvává…
Přes zimu je na pultech obchodů jako doma. Kaki je lahodnou pochoutkou a zároveň extrémně zdravým ovocem. Jeho zdrojem je strom pojmenovaný jako tomel. Ostatně seženete jej i v českých zahradnictvích a o jeho pěstování se můžete pokusit. Plody, tedy kaki, zůstávají přichycené ke stromu i po opadu listů a v tomto čase se také sklízí.
Všude kolem nás neustále slyšíme, jak je cukr nezdravý a rozhodně bychom měli snížit jeho spotřebu. Bývá dokonce označován jako “bílé zlo”, které našemu organismu spíše škodí. Naštěstí není tak náročné se mu vyhnout. I bez klasického bílého cukru se dá žít, aniž bychom se ochudili o sladkou chuť. Přichystali jsme pro vás tipy na sladidla, která vašemu tělu ani postavě neublíží.
Serapeptáza je přírodní enzym, který přirozeně a originálně vytváří bourec morušový. Původně byl izolován z nepatogenních bakterií druhu Serratia, které přebývají v trávicím traktu tohoto hmyzu. Serapeptáza patří mezi proteolytické enzymy, tudíž dokáže rozkládat proteiny na menší složky, tedy aminokyseliny. Ovšem umí toho mnohem víc…
Nadváha u dětí a obezita dětí je v dnešní době skutečně velkým problémem. Děti spíše sedí, málo se hýbou a jejich stravovací návyky lze často jen stěží považovat za příkladné. Přesto, podle lékařů, mají dnešní děti mnohem méně kalorickou stravu než před pár desítkami let. Jenže mají i jiný životní styl…
Chladné počasí naši pokožku pořádně zatěžuje a vysušuje. Naučili jsme se používat všelijaké krémy a masti, které nám pomohou toto období lépe zvládat. A také poměrně hojně využíváme služeb, které poskytuje balzám na rty. Věděli jste však, že takový obyčejný balzám na rty nemusí být úplně neškodný?
V obchodě nás taková vonná svíčka vyjde na poměrně dost peněz. A často ještě není přesně taková, jakou bychom si představovali. Řešením je vyrobit si vonnou svíčku vlastní. Ovoníme si ji přesně tak, jak chceme a navíc nás vyjde na zlomek ceny. Ostatně není na tom vůbec nic složitého. Vyzkoušejte a uvidíte.
Během chladných měsíců v roce si občas vezmeme nějaké vitamíny, abychom posílili imunitní systém a pomáhali předcházet nemocem z nachlazení. Jsou vitamíny přes zimu nezbytné? Jak je správně užívat? A po kterých je vhodné sáhnout?
Znáte to, pár dní před menstruací byste nejraději vyjedla celou lednici a stále máte na něco chuť. Za abnormální chuť k jídlu v tomto období mohou hormony a vlastně i apetit v tomto období patří k takzvanému premenstruačnímu syndromu. Jenže co dělat, pokud v tomto období máte neodolatelnou chuť jíst?
Sacharidy jsou označovány také jako cukry, avšak taková definice není úplně správná. V rámci kategorie sacharidů se rozlišují monosacharidy, disacharidy a polysacharidy. A denní potřeba sacharidů by měla představovat zhruba padesát procent celkového energetického příjmu.
Detoxikace začíná být s koncem zimy opět skloňována ve všech pádech. Tělo je po zimě unavené, vyčerpaná a potřebuje nabrat sílu. Je třeba hýčkat ho a zahrnout cennými látkami, jako jsou vitamíny a minerály. A hlavně očistit jej od všeho, co mu přes chladné měsíce neprospívalo a čím jsme jej zanesli.
Naprosto nezaměnitelná červená řepa. Její zemitá chuť je naprosto originální a v kuchyni se s ní dá naprosto neuvěřitelně kouzlit. Navíc má červená řepa v sobě ukrytých tolik živin, že je obrovským přínosem pro naše zdraví.
Valentýn je jen jednou do roka, tak dnešní šanci nepropásněte. I když obvykle třeba tyto svátky neslavíte, rozhodně nic nepokazíte tím, když své polovičce nadělíte nějaký milý dárek. Co vy na to? Poradíme vám, které dárky bezpochyby udělají radost.
Amma masáž neboli také japonská masáž v sedě. Amma masáž je často popisovaná jako masáž budoucnosti. Přitom jde o prastarou energetickou masáž založenou na principech tradiční japonské a čínské medicíny. Spojuje v sobě poznatky východní filozofie a potřeby moderního světa. Amma masáž je poměrně dynamická a rytmická, nejspíš úplně něco jiného než na co jste byli dosud zvyklí.
Konec zimy je psychicky nejnáročnějším obdobím. S nedostatkem světla dobrá nálada upadá, trápí nás splín, únava a také bacily. Přinášíme vám proto rady, jak si udržet dobrou náladu, abyste se i v tento čas cítili za každých okolností skvěle.
Esenciální oleje nejsou jen ledajakou vůní, ale mají terapeutické využití. To znamená, že je můžeme využívat i pro přírodní léčbu nebo jako podpůrnou terapii klasické léčby. A právě například na kožní problémy zabírají esenciální oleje skvěle. Jen je třeba vědět, po kterých sáhnout a jak s nimi správně zacházet.
Čekáte miminko a přemýšlíte, jaké plenky mu budete dávat? Nebo už řešíte, jak u svého miminka v této oblasti ušetřit? Plenky jsou položkou, na které se dá ušetřit poměrně dost peněz. Jenže to nesmí být v žádném případně na úkor kvality. Pohodlí musí být pro miminko to hlavní. Které plenky jsou tedy nejlepší?
Jako každoročně, chřipka opět pomalu vystrkuje růžky. Naštěstí existují byliny a rostliny, které nám s její léčbou mohou značně pomoci. Některé druhy totiž mají výjimečně protizánětlivé, antivirové a antipyretické vlastnosti, které značně pomáhají při prevenci nebo léčbě chřipky.
Černucha setá neboli také černý kmín je léčivá rostlina, která se už staletí používá v tradiční medicíně. O černém kmínu se říká, že nabízí tolik zdraví prospěšných látek, že jej někteří považují za všelék. U nás je znám především olej z černého kmínu a využívá se především k podpoře imunitního systému. Co dalšího umí?
Vitamín D je totiž jednou z nejdůležitějších mikroživin, které naše tělo potřebuje, aby mohlo dobře a bez problémů fungovat. Přesto nedostatek právě vitamínu D je poměrně častým jevem. Drtivá většina lidí má nedostatečnou hladinu vitamínu D. Což má, mimo jiné, za následek oslabený imunitní systém.
Tradiční čínská medicína je u nás v posledních letech čím dál tím oblíbenější disciplínou. Na terapeuty této metody se obrací mnoho jedinců, kterým například klasická medicína pomoci neumí. Někteří z nich pak tvrdí, že tradiční čínská medicína jim doslova zachránila život. O co tedy přesně jde a jak tradiční čínská medicína funguje?
V dnešní době je kladen důraz zejména na kvalitní stravu, která je bezesporu základem pevného zdraví. A právě na základě toho vznikl pojem “nutraceutika”. Zjednodušeně řečeno jde o funkční potraviny nebo také superpotraviny, které našemu zdraví značně prospívají. Jde vlastně o produkty, které jsou někde na pomezí mezi potravinami a doplňky stravy či léčivy.
Zdravé vaření má mnoho výhod a rozhodně stojí za to osvojit si některé postupy, které kvalitu jídla mohou ještě pozvednout. A nejen to, výsledkem může být i lepší stravitelnost potravin, zvýraznění chuti, kvalitnější výživové vlastnosti a podobně. Jak tedy postupovat, aby jídlo chutnalo co nejlépe a ztráta živin byla co nejmenší?
Kvalitní čokoláda je oblíbenou pochoutkou, ale i elixírem pro naše zdraví. Věděli jste to? Kakao i čokoláda navíc umí pořádně nabít energií i zlepšit náladu. A obsahují i spoustu zajímavých látek, kterými naše tělo nepohrdne. Ba co víc, mohou totiž přispívat i k lepší kondici. A dokonce se hovoří o tom, že kakao a čokoláda jsou účinným posilovačem imunitního systému.
O některých tucích se říká, že jsou pro člověka nezbytné, protože si je tělo neumí samo vyrobit. Mezi nimi jsou právě omega 3 mastné kyseliny uznávány pro jejich příznivé účinky na zdraví kardiovaskulárního systému. Navíc k tomu, abychom je do těla dostali, nepotřebujeme užívat žádné doplňky stravy. Stačí jen volit správné potraviny v našem jídelníčku.
Menopauza neboli přechod je obdobím, kdy přirozeně klesá produkce ženských reprodukčních hormonů a ukončuje se menstruační cyklus. Toto se obvykle začíná dít někdy mezi 40. a 50. rokem života. Pro ženu je toto období značně náročné a je spojeno s mnohými obtížemi i zdravotními problémy. Existují nějaké alternativní doplňky, které mohou pomoci tento čas lépe zvládnout?
Co to vlastně je čichová paměť? Stejně jako si pamatuje náš mozek, pamatuje si i náš nos. Ten má schopnost vnímat až bilion různých pachů a vůní. Tréninkem čichové paměti jsme schopni naučit se a zapamatovat si několik tisíc pachů. A nemusí být pochopitelně vždy jen příjemné. A věděli jste, že ve stejné části mozku, která vnímá pachy, se nachází i centrum našich emocí?
Plíseň na nohou je kožní onemocnění, které může být náročné léčit a vyléčit. Někdy i selhává i klasická léčba, ať se snažíme sebevíc. Nicméně je však dobré vědět, že plíseň na nohou není jen problém zevní, ale i vnitřní. A podle toho je vhodné postupovat. Pomoci mohou i některé prostředky alternativní medicíny, v této oblasti bývají hodně úspěšné.
Inženýr Milan Špaček je medovým someliérem a odborníkem na medovou tématiku. Zajímá se o medy jak české, tak světové a přináší osvětu, která laické veřejnosti zodpoví nejrůznější otázky na téma míchání medu, krystalizace, výživových hodnot a mnoho dalších.
Lékořice je oblíbenou bylinkou v alternativní medicíně a rovněž jde i o poměrně běžnou ingredienci přidávanou do některých cukrovinek. Experti však varují, že by se lékořice neměla konzumovat ve větším množství. Vysoké dávky totiž mohou vést k nevolnosti, otravě a dokonce i ke smrti.
Petržel je oblíbená a v české kuchyni jedna z nejoblíbenějších bylinek. Nejčastěji ji využíváme jako dochucovadlo jídel. Zvýrazní chuť polévkám a je nepostradatelná v rybích pokrmech. Věděli jste, že si z petržele můžete připravit i chutný čaj? Ten má spoustu pozitivních zdravotních účinků na naše zdraví.
Ředkvičky jsou oblíbenou jarní kořenovou zeleninou. Ředkvička však není jen jedna, k mání je mnoho druhů v různých velikostech, tvarech a barvách. Ve skutečnosti však existuje spousta odrůd ředkviček. Liší se od sebe jak chutí, tak i kulinářským využitím. A každá pochopitelně nabízí jedinečný obsah živin.
Hemeroidy umí život pořádně znepříjemnit. Kdo zažil, pochopí. Hemeroidy vznikají při otoku žil v okolí konečníku. Často v důsledku námahy při stolici, při sedavém zaměstnání nebo například u žen po přirozeném porodu. Hemeroidy mohou krvácet a mohou způsobovat i silnou bolest.
Alergie na jaře trápí čím dál tím více lidí. Teče vám z nosu, kýcháte nebo vás svědí oči? Pak i vás se nejspíš týká pylová alergie neboli senná rýma. Právě v tomto období umí pěkně potrápit. Naštěstí však existují přírodní prostředky, jako jsou právě esenciální oleje, které vám mohou značně ulevit. Vyzkoušejte je.
Jestliže váš lékař zjistí, že máte zvýšený cholesterol, s největší pravděpodobností vám předepíše medikaci. Avšak hladinu cholesterolu je možné upravit také prostřednictvím životního stylu, stravy a některých druhů bylin.
Masáž lávovými kameny, které jsou pořádně nahřáté, je druh extrémně příjemným relaxem. Uvolní napjaté a bolavé svaly a zároveň pečuje o poškozené měkké tkáně v celém těle. A v chladných dnech navíc i příjemně prohřeje celé tělo.
Tmavé kruhy pod očima nemusí být jen kosmetický problém, ale i zdravotní. Snaha o jejich eliminaci je tedy na místě. I když to může být běh na dlouhou trať. Abyste však pro své okolí vypadali dobře hned, existuje spoustu fíglů, které nevzhledné kruhy pod očima umí dokonale zamaskovat.
Jarní alergie může být charakterizována jako řada příznaků, které se vyskytují vždy ve stejnou roční dobu. A taková alergie dokáže pěkně potrápit. Příznaky jako vodnatá rýma, kašel, slzení očí mohou v krajním případě až znemožnit běžné fungování. Ulevit pochopitelně mohou léky, antihistaminika. Věděli jste však, že podobně mohou působit i některé přírodní látky?
Levandule je oblíbená pro svou osvěžující vůni a nádherné květy, které jen tak neodkvetou. Navíc přitahují motýli i opylovače a zároveň odpuzují dotěrný hmyz, jako jsou komáři nebo ovádi. Levandule má tu výhodu, že ji můžete pěstovat naprosto kdekoliv. Venku i uvnitř. Jediné, co jí však musíte za každou cenu dopřát, jsou sluneční paprsky.
Neemový olej má antibakteriální, antivirové, antimykotické a antiseptické účinky. V lidové medicíně se využívá poměrně hojně. Je účinný zejména při výskytu akné, ekzémů, plísní nebo lupénky. Poradí si i s lupy a je nepřítel vší. Pomáhá při svědění a proti vysoušení pokožky. A pro své čisticí a detoxikační účinky je oblíbený v kosmetickém odvětví.
Vitamín D je pro dítě nezbytný už od narození a jeho nedostatek může výrazně ohrozit zdraví. Proto je nutné už novorozencům vitamín D suplementovat. Vitamín D sice získáváme ze slunce, jenže kůže batolat je citlivá a křehká, tudíž je nutné ji před slunečními paprsky bezpodmínečně chránit.
Metabolický syndrom je označení pro soubor obtíží či onemocnění, která se u člověka souběžně vyskytují. Jde o nadváhu či obezitu, vysoký tlak, zvýšený cukr a vyšší cholesterol či triglyceridy. Hrozí pak zvýšené riziko srdečních onemocnění, mrtvice a cukrovky II. typu. Jak se z tohoho začarovaného kruhu dostat ven?
Spirulinu budete znát nejspíš ve formě prášku, tablet nebo kapslí. Je to řasa, která existuje už nejméně tři miliardy let. Patří do rodiny sinic a je pojmenovaná podle svého spirálovitého tvaru. Spirulina se dnes už cíleně pěstuje téměř po celém světě a je oblíbeným doplňkem stravy i populární potravinou.
Sléz je rostlinou, kterou rozhodně nepřehlédnete. Výškou i krásou převyšuje všechny ostatní a dává o sobě svému okolí náležitě vědět. Příjemně voní, láká včely a další užitečný hmyz a v alternativní medicíně patří mezi nenahraditelné byliny.
Jestliže řešíte celulitidu, buďte si jistí tím, že nejste rozhodně samy. Nevyhýbá se ženám ani mužům. Je pravdou, že častěji trápí něžné pohlaví, ale pánové si z ní zase nedělají tolik hlavu. V každém případě existují způsoby, jak celulitidu eliminovat a dokonce je možné zbavit se jí nadobro.
Sůl slouží jako přírodní dochucovadlo po tisíce let. Je životně důležitá, ale budeme-li to s ní přehánět, může nám i ublížit. Vzhledem k tomu, že je jí všude nadbytek, je dnes považovaná spíše za nezdravou látku. Avšak v umírněném množství nám může jen prospívat.
Zdraví i pocitová pohoda každého závisí na tom, jak dobře se naše tělo dokáže popasovat s toxiny a odstraňovat je. Tomuto procesu se říká detoxikace a stal se z něj v posledních letech populární pojem. Hovoří se především o jarní či podzimní detoxikaci. Ale chceme-li mít skutečně čisté tělo, pak je třeba pečovat o něj každodenně. Nikoliv jen dvakrát ročně. Nezbytná je proto zvýšená péče o játra a vůbec pravidelná očista jater.
Černý bez je označován jako lidový léčitel. Umí si poradit s nachlazením, kašlem a třeba i s teplotou. A připravit si z něj můžeme i spoustu dobrot. Má velkou výhodu: je zadarmo a roste naprosto všude. Ovšem pospěšte si, brzy už bude odkvétat.
Pokud často trpíte na bolest hlavy, pak jste už možná unavení tím, že nic příliš nezabírá. Možná je načase vyzkoušet některé přírodní prostředky, které mohou mít poměrně zajímavé výsledky. Esenciální oleje zabírají rychle a fungují dlouho. Vyzkoušejte je a uvidíte, jak moc mohou prospívat vám.
Uměla sladidla zažívala boom v devadesátých letech. Jenže čím více o nich víme, tím je jasnější, že nejde o nic, co by našemu zdraví prospívalo. Například aspartam, který byl donedávna považován z téměř neškodný je najednou nebezpečný a označen jako “potencionálně rakovinotvorný”. A jak jsou na tom další umělá sladidla?
Křečové žíly jsou velice častým onemocněním. Nevyhýbají se ženám ani mužům. Jde vlastně o zvětšené, oteklé a zkroucené žíly, které mají tmavě modré nebo fialové zbarvení. Nejčastěji se objevují na lýtkách a v oblasti za kolenem. Ač jde o běžný problém, medicína si s ním neví příliš rady.
Jak majoránka, tak dobromysl patří mezi jedny ze základních koření, které najdeme téměř v každé domácnosti. Avšak tyto aromatické rostliny mají mnohem širší uplatnění. Najdete je v bylinkových čajích i ve směsích do koupelí. Jejich vůně a chuť příjemně pohladí po duši, zaženou chmury, ale stejně dobře se hodí ve chvílích, kdy nás trápí obtíže spojené s trávením.
Bergamot je blahodárné, avšak dost opomíjené ovoce. Přitom není vůbec od věci zařadit jej do jídelníčku. Těžko byste hledali lepší ovoce, které bude pečovat o váš zdravý kardiovaskulární systém. Umí i snížit hladinu cholesterolu a je považován za elixír mládí!
Jestliže máte pocit, že máte poslední dobou málo energie, pak vám možná chybí některé vitamíny a minerální látky. Jde totiž o základní živiny, které se podílejí na mnoha metabolických procesech a pomáhají přeměňovat sacharidy, tuky a bílkoviny na využitelnou energii. Jestliže cítíte, že nutně potřebujete dobít “baterky”, pak vám nejspíše nějaké životně důležité prvky chybí.
Jsou zdravé a báječně chutnají. Borůvky mají svou sezónu o prázdninách, tak jestli si chcete vychutnat čerstvě nasbírané, je nejvyšší čas vyrazit do lesa. Borůvky na koláč nebo na džem, případně jako přírodní medicína na zažívací nebo kardiovaskulární obtíže. Dejte si na zdraví!
Barre cvičení je novinka, která se k nám dostala z Austrálie. Spojuje v sobě prvky baletu, pilates a jógy. Barre cvičení je sestaveno tak, aby vedlo k posílení těla, správné mobilizaci a zvýšení celkové kondice. Nejde tedy jen o samotné svaly, ale celkové formování těla. Barre cvičení umí vymodelovat skutečně výstavní figuru.
Štítná žláza slouží jako takový tělesný termostat. Nepřetržitě totiž reguluje veškeré tělesné pochody. Stará se o správnou teplotu i výdej energie. Jestliže štítná žláza nefunguje správně, hrozí mimo jiné problémy s termoregulací, únava nebo dokonce i deprese. Jste si jistí, že máte štítnou žlázu v pořádku?
Baňkování nepatří sice mezi nejoblíbenější masáže, zato je velice účinná při bolestech zad nebo zatuhlých svalech. Baňky najdou uplanění při anticelulitidní masáži a mohou pomáhat i při křečích nebo obtížích se skříplými nervy. Ostatně baňková terapie není v oblasti wellness žádnou novinkou.
Adiponektin je bílkovinný hormon, který má značný vliv na řadu metabolických pochodů v lidském těle. Podle vědců je adiponektin schopen skutečně účinně snižovat tělesnou váhu. Je tedy snad k mání skutečně účinná pilulka, která nám zařídí postavu do plavek bez velké dřiny? Pojďme tajemný adiponektin pořádně prozkoumat.
Naši předkové na podzim sklízely poslední plodiny a po létě plném dřiny se konečně těšili na odpočinek. Když se úroda vydařila, měli spíže, komory a sklepy až po strop plné zásob jídla na zimu. My dnes žijeme odlišně, přesto příprava na chladné období roku rozhodně neuškodí. Vyhnout se můžeme tradičním nemocem z nachlazení, zimním depresím i přibírání. Poradíme vám, jak to udělat, abyste byli až do jara v pohodě.
Jedním z důvodů, proč každý den necvičíme, je nedostatek času. Ovšem i to je řešitelná veličina. Existují druhy cvičení, které příliš času nezaberou, přesto dokonale protáhnou i posílí celé tělo. A zároveň nám pomohou i zhubnout. Jedním z takových cvičení je právě tabata. Celkovou kondici je schopna zlepšit už během několika minutového denního cvičení.
Podzim je tu a s ním i tradiční virózy a nemoci z nachlazení. Děje se to každý rok stejně. Venku se ochladí, my se nedostatečně oblékneme a onemocníme. Přitom stačí tak málo: důsledně pečovat o svůj imunitní systém. Poradíme vám, do jakých potravin se zakousnout, abyste svoji obranychopnost vyburcovali na maximum.
Pedikúra rozhodně není sezónní záležitostí. Určitě neplatí, že s koncem léta se o své nohy nemusíme starat, protože nejsou vidět. Myslete na to, že jde nejen o estetickou stránku, ale rovněž o zdraví. Taky ale platí, že pedikúra nemusí stát spoustu peněz. Vcelku snadno si ji můžete udělat sami doma.
Toužili jste jako malí být baletkou nebo baleťákem? I když jste vyrostli a sen se vám zatím nesplnil, není pozdě. Balet si můžete vyzkoušet i nyní. Dokonce se dá říci, že se z něj stává populární moderní cvičení. Perfektně totiž protáhne celé tělo a oproti jiným druhům cvičení je skvělý i pro kognitivní funkce.
Kryštof Čehovský je expert na autopatii, terapeut i lektor této metody. Provozuje konzultace a přednáší na seminářích, kde předává své mnohaleté zkušenosti z praxe zájemcům o celostní léčbu. K autopatii se však nedostal “jen tak”. Velkým průkopníkem této metody byl již jeho otec, Jiří Čehovský.
Aby naše tělo mohlo správně fungovat, potřebuje optimální cirkulaci, tedy správné okysličení krve a její bezproblémový průtok celým tělem. Pokud celé hodiny jen sedíme nebo ležíme, je pravděpodobné, že tok krve organismem bude narušený. A i když se po nějaké době opět vrátí do normálu, může to vést ke zdravotním komplikacím. Díky konzumaci vhodných potravin však můžete těmto výkyvům snadno předejít.
O faktu, že dlouhé sezení nedělá tělu dobře, není třeba polemizovat. Jenže mnozí mají sedavé zaměstnání a pak je poměrně těžké splnit požadavky na pravidelný každodenní pohyb. I když, všechno je možné. Vyzkoušet můžete třeba cvičení, které je možné provádět přímo u pracovního stolu. Vyzkoušíte?
Avokádo je považováno za jeden z nejzdravějších druhů ovoce. Ovšem není všechno zlato, co se třpytí. I avokádo má spoustu vad na kráse. Než se do této exotické lahůdky pustíte, rozhodně byste se měli seznámit i s negativy, které konzumace avokáda přináší.
Cvičení s vlastní vahou má nespočet výhod. Provádět jej můžete naprosto kdekoliv, je zadarmo a prokazatelně prospívá našemu tělu. Zrychlíte metabolismus, posílíte kosti i imunitní systém, zlepší se vám nálada a budete lépe spát. Tedy nejvyšší čas cvičení s vlastní vahou rozhodně vyzkoušet.
Ať už se řadíte mezi sportovce nebo se jen snažíte zformovat postavu či nabrat svalovou hmotu, mohou být pro vás proteinové koktejly ideální volbou. Ostatně právě konzumace bílkovin před a po tréninku je nezbytná pro syntézu svalových bílkovin. Protein navíc pomáhá i zvýšit ztrátu tuku a zlepšit výkon i zkrátit období zotavení.
Esenciální oleje se používají po tisíce let v různých kulturách. Pro prevenci, léčbu, ale i pro duševní pohodu. Esenciální oleje mají stimulační, detoxikační, antivirové, antibakteriální, antidepresivní i zklidňující vlastnosti. Díky tomu jsou populárním prostředkem alternativní léčby. Abyste však mohli esenciální oleje s úspěchem využít, musíte znát základy jejich správného používání.
Jedna z diet, kterou i mnozí odborníci vzali na milost. Protizánětlivá dieta je totiž nejen o hubnutí, ale rovněž o zlepšení zdraví. Potraviny ke konzumaci jsou vybírány tak, aby chránily tělo před případným vznikem zánětu. Případně jej eliminovali, pokud už v těle nějaký probíhá. Protizánětlivá dieta je tak schopna vylepšit zdraví a zároveň i celkově zlepšit naši celkovou pohodu.
Na bolesti zad neexistuje žádný univerzální návod. Přesto jsou metody, které si s bolestmi zad umí poradit. Jednou z takových metod je i cvičení McKenzie. Funguje už dlouhá léta a pacientům po celém světě poskytuje úlevu od bolestí a učí je, jak se svým tělem správně zacházet.
Chlebovník neboli jackfruit je poměrně zvláštní druh ovoce. Chutná tak trošku jako chleba, je však i jemný, šťavnatý a sladký. Má však strukturu kuřecího masa. Jeho široké využití v kuchyni ocení především vegetariáni a vegani. Ale rozhodně i všichni ostatní, jelikož je chlebovník doslova nabitý živinami.
Hydroláty neboli květové vody či hydrosoly jsou vedlejší produkt při výrobě esenciálních olejů. Jsou známy již tisíce let. Mají podobné využití jako esenciální oleje, pro laika jsou však mnohem bezpečnější. A bez obav je můžete užívat i vnitřně.
Základním stavem lidského organismu je nepřetržitá regenerace těla, jakkoli se tomu konvenční medicína zatím zdráhá uvěřit. Nebýt neustálého procesu obnovy buněk, které se bez přestání rodí a umírají, zázrak zvaný lidské tělo by vůbec neexistoval. A optimální stravou naštěstí můžeme tento proces značně ovlivnit.
Rýma a kašel bývají běžným projevem nachlazení či viróz, které nejsou v tomto období ničím výjimečným. Pokud vás netrápí silné záněty a horečky, pak můžete vyzkoušet i bylinné nebo solné inhalace, které dokáží uvolnit ucpané dutiny i nos. Stačí zvolit správnou bylinu nebo jejich kombinaci.
Chcete zhubnout? Jezte chrom. Toto tvrzení krouží po světě zhruba už od devadesátých let. A stále je spousta těch, kteří si rádi potravinové doplňky s chromem pořídí a užívají je s vidinou, že jim chrom pomůže k dosažení ideální postavy. Je to skutečně tak? Nebo jde jen o úspěšný reklamní trik?
Chcete rychle zhubnout nebo se potřebujete co nejrychleji dostat do formy? Funkční spalovací trénink vám dá pořádně do těla. Urychlíte spalování, podpoříte výbušnost a velice rychle vám začne mizet břišní tuk. Navíc bude mizet nejen během samotného tréninku, ale i po jeho ukončení. A to ještě několik následujících hodin.
Lotosový kořen se v tradiční čínské medicíně využívá jako jedinečný prostředek pro prevenci a léčbu nemocí dýchacího ústrojí. Je skvělý pro plíce i pro průdušky. Tiší kašel, zklidňuje a hojí sliznice.
Je toho na vás moc a potřebujete si odpočinout? Vyzkoušejte wellness. Některé terapie vás mohou urychleně dostat do pohody a zbavit stresu. Ostatně i odborníci radí, že bychom měli pravidelně odpočívat a něco pro své tělo v tomto směru dělat. Dáte si masáž, vířivku nebo raději bahenní terapii?
Masáž je vlastně manipulace s měkkými tkáněmi těla za použití různých stupňů tlaku. Provádět by ji měl výhradně školený terapeut, ale na masáž můžete zajít i k fyzioterapeutovi. Výsledkem masáže by mělo být odpočaté a zrelaxované tělo. Ovšem to nejsou jediné benefity, které masáž přináší.
Cyklistika patří mezi aerobní cvičení, které bezpochyby prospívá našemu srdci, napomáhá lepšímu spánku a zlepšuje náladu i celkové psychické rozpoložení. Oproti jiným sportům je jejím velkým benefitem, že neubližuje kloubům. Jezdit na kole tak může prakticky kdokoliv. Od dětí až po seniory. Výhod má tato aktivita nespočet.
S končící zimou máme chuť dostat se opět do formy a zbavit se tukových zásob, které na našem těle za poslední měsíce ulpěly. Sázkou na jistotu může být nízkosacharidová dieta, která dokáže tukové zásoby poměrně rychle snížit. Jenže bychom tělu dodali vše, co potřebuje, musí být jídelníček vyladěný. Přinášíme tipy na nízkosacharidové svačiny, které vás zasytí a pomohou vám zhubnout.
Máte zdravý vztah k jídlu nebo máte s jídlem problém? Emocionální jedení je poměrně rozšířený problém, který trápí spoustu lidí. Brání zdravému stravování, zdravé hmotnosti a dokonce i emocionální pohodě. Naštěstí existuje možnost, jak se sami můžete emocionálního jedení zbavit, aniž byste museli navštěvovat terapeuta.
Jestli rádi cvičíte a hýbete se, pak možná přemýšlíte i o tom, v kterou denní dobu se vám pohyb nejvíc vyplatí. Zvlášť v případě, že byste se rádi zbavili nadbytečných tukových zásob. Existuje vůbec něco jako “optimální doba pro cvičení”? Podle fitness expertů rozhodně ano a zdá se, že začátek dne může být lepší volbou. Platí to ale pro všechny?
Proteiny se v poslední době staly stálicí v jídelníčku, ale také oblíbenými suplementy ve sportovní výživě. Někteří říkají, že bychom to s proteiny neměli přehánět, jelikož jejich nadbytek může škodit zdraví. Na druhé straně však protein napomáhá růstu svalů, zasytí a organismu dodá i spoustu cenných látek. Značně oblíbený je nyní takzvaný veganský protein, tedy neživočišný. Jaký má takový protein pro nás benefity?
Ať už snažíte spálit tuk nebo nabrat svaly, vždy je důležité ve svém cvičením plánu myslet i na regeneraci svalů. Cvičení je sice skvělé pro zvýšení síly, hubnutí i zpevnění, ale nic se nemá přehánět. I svaly potřebují odpočívat a regenerovat. Budou nám pak sloužit mnohem lépe.
Reflexní terapie nebo také reflexologie je prastará metoda alternativní medicíny. Pohybuje se někde na rozmezí akupresury a masáže. Reflexní terapii provádí vyškolený terapeut, často právě masér nebo fyzioterapeut. Většinou na chodidlech stimuluje body, které mohou pomoci s celou řadou zdravotních obtíží.
Chcete cvičit, pořádně si protáhnout tělo, ale máte málo času? Pak pro vás může být tabata to pravé. Nepotřebujete žádné cvičení pomůcky, hýbat se můžete naprosto kdekoliv, zabere vám to jen zlomek času a přesto tělo dokonale posílíte a budete i hubnout.
Náměsíčnost je druh parasomnie. Tedy porucha spánku, charakterizovaná nechtěnými aktivitami během fáze hlubokého spánku. Nejčastějším jevem je chození po pokoji nebo po bytě, ale člověk trpící náměsíčností si může klidně jít do kuchyně připravit jídlo nebo dokonce i řídit.
Chcete mít sexy záda a nosit přes léto odhalené šaty? Stále ještě je čas. Pokud se nyní pustíte do práce, můžete se o prázdninách pochlubit hezkou postavou. Víme, jaké cvičení funguje, aby zmizel tuk na zádech, ale i v dalších partiích, kde nemá co dělat. Jdete do toho?
Chtěli byste se začít hýbat a rozhodli jste se, že pustíte do nějakého sportu? Možná ale přemýšlíte, jaký sport by vás vůbec mohl bavit. Na jaký sport budete mít dostatek času či energie. V první řadě je však nutné začít se rozhodovat podle toho, jakou aktivitu máte v práci a kolik času a energie jste ochotni sportovní aktivitě obětovat.
Že jste ještě nikdy neslyšeli o malajské masáži? Pak je nejvyšší čas ji vyzkoušet. Malajská masáž je totiž jedna z nejvíce relaxačních masáží, které si můžete dopřát. Uvolní nejen vaše tělo, ale zregeneruje vás i po stránce duševní. Díky maximální relaxaci se vaše mysl dokonale vyprázdní a zaručeně si odpočinete.
Jistě jste už slyšeli o blahodárných účincích čaje na lidské tělo. Čaj oolong je ale bez nadsázky až zázračný. Přináší spoustu zdravotních benefitů, pomáhá hubnout a tělo skvěle pročistí.
Proteinové prášky patří mezi doplňky stravy, které využívají především sportovci. Ale nejen jim jsou určeny. Využívat služeb proteinů mohou i všichni ostatní. Kromě toho, že protein podpoří naši snahu zhubnout či budovat svaly, může mít i mnoho pozitivních účinků na zdraví.
Automasáž neboli také samomasáž je technika, při které sami ulevujeme napětí, stresu a bolesti. Snadno si tak sami můžeme navodit pocit tělesné i duševní pohody. V dnešním uspěchaném světě, kdy stres a napětí jsou všudypřítomní společníci, je příjemné svému tělu trošku ulevit a přispět tak více k tělesné i duševní pohodě. Automasáž je tedy nejen příjemná, ale hlavně v mnoha ohledech i užitečná.
Dříve lidé využívali k léčbě výhradně bylinky a koření. Pak přišel farmaceutický průmysl a nabídnul nám celé spektrum léků na nejrůznější choroby. Jenže někdy je přeci jen lepší sáhnout znovu po těch bylinkách. Mohou pomoci opravdu rychle, účinně i bez případných nežádoucích účinků. Jednou z dávno zapomenutých bylinek, ke které by bylo dobré se vrátit, je právě tužebník jilmový.
Řebříček je bylina opředená mýty a legendami. Je to rostlina, která byla v minulosti uctívána. Rozhodně ne nadarmo. Řebříček má mnoho blahodárných účinků na náš organismus. Zastaví křeče, mírní záněty a hojí rány. Umí toho ale mnohem víc. Ve středověku byl považován za všeléčivku. A také se věřilo, že má magické vlastnosti. Hojně se tak využíval při kouzlení a věštění.
Menopauza je období, kdy končí reprodukční období ženy a do finále jde i menstruace. Což se děje nejčastěji mezi 45. a 55. rokem života. V Česku je průměrný věk menopauzy 51 let. Není však čeho se obávat, menopauza nemusí být strašák, jak je nám často podsouváno. Je to naprosto přirozený biologický proces. A abyste jí bez problémů prošli, rozhodně nemusíte užívat žádné hormony ani jiné léky.
Hubnutí je téma, které se ozývá po celý rok. Nejsme se sebou spokojení a rádi bychom se zbavili několika nadbytečných kilogramů. A stále řešíme, jak na to. Zázračné diety ani doplňky stravy nefungují, do pohybu se nám příliš nechce. Tak co s tím? Řešením může být okinawská dieta. Je to kompromis mezi vším, co jste dosud vyzkoušeli.
Zdravé žíly jsou nezbytné pro správně fungující krevní oběh. Pokud jsou žíly ohrožené, mohou se objevit zdravotní problémy. Křečové žíly, chronická žilní nedostatečnost nebo dokonce i hluboká žilní trombóza. Právě byliny i další přírodní prostředky mohou hrát významnou roli při podpoře a udržení zdravých žil.
Dalo by se říci, že pelyněk je bylinka jako každá jiná. Ovšem pokud se rozhodnete pelyněk užívat, měli byste znát i případná negativa, která s sebou jeho užívání nese. Pelyněk je skvělý pro zažívací trakt, proti plynatosti i jako přírodní prevence proti chřipkovým onemocněním.
Běžné vitamíny známe všichni. Céčko užíváme, když potřebujeme prevenci proti viróze, déčko na imunitu a béčko, pokud se nám začnou tvořit třeba afty. Ale vitamín U? Co je to vlastně za vitamín a k čemu je dobrý? Zbystřete zvlášť v případě, máte-li potíže se žaludkem.
Balanční cvičení je vhodné prakticky pro kohokoliv a v jakémkoliv věku. Dokonce je přímo žádoucí. Zejména starším lidem může pravidelné balanční cvičení pomoci přecházet pádům. Podle lékařů se riziko pádu zvyšuje po 65. roce života a čím je člověk starší, tím může být takový pád fatálnější. Je proto vhodné do každodenního režimu zařadit nejen fyzickou aktivitu a silový trénink, ale právě i balanční cvičení.
Doplněk stravy PQQ není příliš znám. Avšak jde o poměrně silný a zajímavý suplement, který bychom neměli přehlížet. Lidskému organismu totiž nabízí nesčetně výhod. Dokáže navýšit energetickou hladinu, je prevencí mnoha nemocí, snižuje oxidační stres, zajišťuje klidný spánek a dokonce zpomaluje stárnutí.
Veronika Mocová učí šít boty každého, kdo o to má zájem. Zvládnete to za jediný den a nemusíte mít vůbec žádné předchozí zkušenosti. Za Veronikou jezdí lidé nejen z České republiky a jejím návodem na snadné šití bot se inspirují mnozí téměř na celém světě. Boty učí šít ručně, bez šicího stroje, kopyt a drahých nástrojů.
Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za celý život jsem zvládla dvoje záclony, jedny závěsy a jednu kolovou sukni. Od té doby leží šicí stroj v koutě. Vyrazit na reportáž a pokusit se ušít boty pro mě byla ovšem tak velká výzva, že jsem nakonec neodolala.
Vejce patří superpotraviny a rozhodně v sobě ukrývají velké množství živin, které jsou pro naše zdraví prospěšné. Snad už dávno je vyvrácený i fakt, že by vejce měla na svědomí zvyšování cholesterolu. Potravní cholesterol z vajec totiž nemá téměř nic společného s cholesterolem, který koluje v našem krevním oběhu. Proč bychom tedy vejce měli pravidelně jíst?
Vitamín C posiluje imunitní systém a chrání nás před nachlazením i různými dalšími nemocemi. Jde o silný antioxidant, který rozhodně potřebujeme k tomu, abychom byli zdraví. Vitamín C ale našemu tělu dodává také kolagen, který je nezbytný pro kůži, vazy i kosti. Dobrou zprávou je, že nemusíme kupovat žádné zázračné doplňky stravy. Abychom tělu poskytly dostatečnou denní dávku vitamínu C, je důležité jíst ty správné potraviny.
Novoroční detox je každoroční evergreen. Tradice, ke které se většina z nás vrací vždy v lednu, abychom očistili a doslova zresetovali své tělo. Detox nám může navíc pomoct nastartovat novoroční hubnutí. A jak nejlépe začít? Začtěte se rad, které jsme pro vás podrobně sepsali.
Správné sezení je pro děti velice důležité. Správná poloha při sezení jde ruku v ruce se správným držením těla. To pak při sezení ovlivňuje to, jak se děti učí, soustředí a dokonce i to, jak používají ruce. Výsledkem správného sezení je tak lepší pozornost, zlepšení jemné motoriky, správné dýchání a snížení míry únavy.
V jaké pozici spíte? Podle odborníků je pro zdravý a klidný spánek je nejvhodnější ležet na zádech
Rozhýbejte své lopatky a dejte do pořádku mezilopatkové svaly
Venkovní tlak vzduchu s námi může pořádně zamávat. Na co si dávat pozor, když je příliš vysoký nebo nízký?
Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?
Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?