Moučnivka je nepříjemné infekční onemocnění

Moučnivka nebo soor u kojenců i maminek. Jak se jí účinně zbavit přírodními prostředky?

Moučnivka neboli také soor je druh kvasinkové infekce. Často se s ním setkávají maminky, které kojí. Moučnivka se totiž objevuje buď na bradavkách nebo také u kojenců v ústech. Jaká je první pomoc, když se moučnivka objeví a jak jí můžeme předcházet?

Moučnivka (soor) je způsobena přemnožením kvasinky Candida albicans. Běžně se sice vyskytuje na kůži, sliznicích či v trávicím traktu, avšak právě ve chvíli, kdy se nekontrolovatelně přemnoží, začne způsobovat problémy. Jak se s ní tedy můžeme v takovou chvíli nejlépe popasovat?

Moučnivka trápí maminky i děti

U kojících žen se kvasinka Candida albicans usazuje právě na bradavkách a prsních dvorcích. Stává se to především ve chvíli, kdy jsou bradavky popraskané nebo poraněné z kojení. Soor můžete poznat nejen podle bílého povlaku, ale především podle nepříjemného svědění. Vzhledem k tomu, že je moučnivka infekcí přenosnou, objevuje se rovněž u kojených dětí v ústech a na jazyku. Infekce je pak pro malé dítě nejen nepříjemná, ale může být i bolestivá. Kojenec pak může mít následně problémy s kojením. Moučnivka čili soor se objevuje především u kojenců mladších šesti měsíců

Čtěte také:

Protikvasinková dieta – co jíst a co ne, abyste se zbavili kvasinek

Bylinky při kojení? Mohou prospět, ale i ublížit

Populární doplňky stravy: Zbaví kyselina kaprylová naše tělo definitivně kvasinek a mykóz?

Moučnivka na prsou i v ústech

Soor na prsou je pro kojící maminku velice nepříjemný. Během krmení i po kojení může způsobit až extrémní bolest a následně pak nepříjemné svědění. Bolest může maminka pociťovat izolovaně jen na bradavce nebo i na celém prvním dvorci. Pokud je infekce už více rozjetá, pak může bolest po kojení vystřelovat do celého prsu. Bradavky, které jsou soor infekcí postižené, mívají bledou až bílou barvu, bradavky i dvorce se zároveň lesknou a objevuje se dlouhotrvající pocit pálení. 

U kojenců se naopak moučnivka projevuje bílými skvrnami na dásních, jazyku, vnitřní straně tváří a dokonce i na mandlích. Kůže v ústech je zároveň podrážděná a červená a koutky úst mohou být popraskané. Moučnivka navíc způsobuje i takzvanou plenkovou vyrážku, která nemizí.

Moučnivka –⁠ příčiny obtíží:

Moučnivka se může objevit prakticky u kohokoliv, avšak běžně se vyskytuje právě u kojících maminek, u kojenců, ale rovněž i u lidí s oslabeným imunitním systémem a u starších osob. Vždy je způsobena kvasinkou Candida albicans. Pokud ovšem imunitní systém funguje tak, jak má, měl by si s kvasinkami poradit a její případné přemnožení ukočírovat. K přerůstání kvasinek však mohou přispívat i nejrůznější onemocnění, jako je například cukrovka či rakovina. Nebo také některé druhy léků, například antibiotik či kortikosteroidů. Ty totiž mohou negativně ovlivňovat přirozenou rovnováhu mikroorganismů v našem těle. Riziko přenosu soor infekce je však ale i během porodu. Pokud má nastávající matka v době přirozeného porodu vaginální kvasinkovou infekci, je riziko, že se dítě při průchodu porodními cestami nakazí.

Moučnivka se vždy musí pořádně přeléčit

Moučnivka – léčba:

I když je moučnivka jinak prakticky neškodná infekce, je vždy důležité dobře ji přeléčit. Pokud to zvládnete v počátku, půjde to velmi dobře a poměrně rychle. V případě nakažené kojící maminky nebo kojence je vždy nutné léčit oba dva, moučnivka je totiž snadno přenosná, tudíž si ji můžete během kojení snadno a rychle předávat. Alternativní medicína nabízí řešení například prostřednictvím levandulového esenciálního oleje. Maminka si jím může po kojení natřít bradavky a nechat volně na vzduchu zaschnout. Z dalších alternativních prostředků je skvěle uplatnila například naředěná propolisová tinktura nebo odvar z mydlice lékařské. Tou je možné potírat i infekci v ústech dítěte. Jestliže je infekce už více “rozjetá”, pak je na místě navštívit lékaře. Ten může předepsat speciální antimykotické léky, většinou ve formě tekutiny, masti nebo tablet. Zároveň je nutné vyvařovat veškeré dudlíky nebo lahvičky, které používáte pro své dítě. Kojící maminka by pak měla pravidelně dezinfikovat své podprsenky nebo noční košile či tílka, pokud je nosí bez spodního prádla. 

Myslete také na to, že kvasinky mají rády teplé a vlhké prostředí. Postihne-li vás moučnivka, je tedy nutné nechat bradavky po kojení co nejdéle na vzduchu. Prádlo, které oblékáte, by mělo být výhradně bavlněné. 

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

PÁTEK 26. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 27. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 28. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 29. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
ÚTERÝ 30. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
STŘEDA 01. 05. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni
ČTVRTEK 02. 05. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Nejlepší sirupy do kávy si vyrobíte sami doma a za pár korun

No, pro mne je káva KÁVA a měla by i kávou zůstat, tj. s čistou chutí a vůní kávy. A že cukr do kávy nepatří? ...

Entezopatie

Dobrý den p. Jano jsem na tom stejně, bolesti,které mám snad všude. Jak jste vy na tom ?Příspěvek je starý 4 r...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Bylo mi doporučeno ať užívám fermentovanou rýži na snížení cholesterolu v krvi. Máte...

prací prostředky e shop

tam taky ráda objednávám. Líbí se mi, že je to eshop zamřěený celkově na ekologii a c...

prací prostředky e shop

taky si nemůžu vynachválit tu Tierra Verde :)
Zobrazit všechna témata

Nezapomenutelná žádost o ruku aneb Kde vyslovit „Vezmeš si mě?“

Chcete, aby vaše žádost o ruku měla jistý punc originality a došly vám nápady? Pak pro vás máme hned několik tipů, díky nimž pozdvihnete tak důležitý okamžik života na vyšší úroveň. Svůj způsob si v našem výčtu...

Nanotechnologie v domácnosti: Univerzální úklid s nano houbičkami

V dnešní zrychlené době si často nemůžeme dovolit ztrácet hodiny času nad úklidem. Naštěstí se vývoj rapidně posunul i v oblasti úklidu a přinesl s sebou revoluční pomocníky v podobě nano houbiček. Tito malý, a...

Sociální sítě u dětí: Kdy je povolit a jaká přináší rizika?

Sociální sítě jsou v 21. století tématem číslo jedna. Od jejich vzniku si na ně lidé velmi rychle zvykli, a tak jsou dnes nedílnou součástí mnoha životů. Kde je ale ona zdravá uživatelská míra a existuje nějaká...

Nejlepší sirupy do kávy si vyrobíte sami doma a za pár korun

Pořádně hořkou a poctivou kávu bez příměsí si jistě dá rád každý. Jsou ale dny, kdy si i tu kávu chceme trošku ozvláštnit. A třeba si i trošku více osladit život. V takovém případě přijde jistě vhod sirup do ká...

Věříte v paranormální jevy? Psychologická fakta možná vaše přesvědčení vyvrátí

Proč i v 21. století věří stále tolik lidí na paranormální jevy? Psychologové mají na toto téma jasné vysvětlení, které vás možná ve výsledku překvapí. Nehledejte za ním však nic „duchařského“ ani abnormálního,...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.