Opaření

img
05. 10. 2017 Přečteno: 16566x

K nejčastějším domácím úrazům patří opaření, a to i přesto, že mu lze poměrně snadno předcházet. Na vině je většinou nepozornost nebo nedbalost. Stačí jen polití vřelou vodou z hrnce, horkou kávou nebo olejem a musíte řešit nepříjemné poranění.

Hrozba pro každé dítě

K opaření dochází velmi často při koupání dětí. Dle současných výzkumů jsou nejvíce ohroženy děti do pěti let, přičemž nejvíce dětí se opaří do dvou let. U tak malých dětí je opaření vážným úrazem, kdy může být ohroženo na životě.

Opaření horkou vodou může být velice bolestivé a traumatizující zranění, které může v krajních případech vyžadovat zdlouhavou a nepříjemnou léčbu, hospitalizaci dítěte v nemocnici. Bývá také spojeno s doživotními fyzickými a psychickými následky. Proto je obzvláště důležitá prevence.  Závažnost opaření vodou je dána věkem dítěte a také rozsahem poškozené kůže. Platí, že čím je dítě mladší, tím jsou následky dramatičtější a vážnější. Obzvlášť vážné jsou opařeniny na obličeji a krku nebo opařeniny v oblasti pohlavních orgánů.

Kdy je ohrožen život dítěte?

U dětí do tří let se 5% popáleného povrchu těla bere jako lehká popálenina, od 5% do 10% se už jedná o těžkou popáleninu a nad 20% se jedná o život ohrožující popáleninu. U dětí do jednoho roku je popálenina nad 10% život ohrožující. U malých dětí představuje jen hlavička dítěte 20% povrchu těla!

Míru postižení můžeme spočítat snadno. Pro základní orientaci lze použít tzv. pravidlo dlaně, dlaň dítěte = 1 % povrchu jeho těla. Podle hloubky dělíme postižení na povrchové a hluboké.

První pomoc při opaření horkou vodou

  • Postižené místo co nejrychleji zchladíme - až 20min necháme opařené místo pod slabým proudem vlažné / studené vody (nikdy ne ledové!)
  • U dětí do jednoho roku použijeme rozhodně ke chlazení vodu vlažnou, spíše blížící se teplotě těla, abychom nevyvolali šok z podchlazení! Dobu chlazení u malých dětí zkrátíme.
  • Postižené místo pak překryjeme sterilním krytím, případně čistým a vyžehleným kusem látky a vyhledáme lékařské ošetření. Opařeného místa se jinak nedotýkáme.
  • Pokud je opaření rozsáhlejšího charakteru (více jak 5% povrchu těla), zavoláme ZZS na tel. 155 nebo sami neprodleně dítě transportujeme do nejbližší nemocnice.

Při polití vřelou tekutinou se pokusíme co nejrychleji zbavit postiženého politého oblečení. Pokud to není možné (často v případě malých dětí, kdy rozepínání množství patentů a knoflíčků může zabrat spoustu času), sprchujeme opařeného přes oblečení! Čas zde hraje hlavní roli.

Co nikdy nedělat při opaření?

  • Opařené dítě nikdy nesprchujte celé ve studené vodě! Hrozí podchlazení a rozvoj šoku
  • Ránu nečistíme ani nedezinfikujeme!
  • Do rány nevtíráme žádné masti, ani nestříkáme spreje!
  • Nikdy sami nepropichujeme vzniklé puchýře!
  • Ošetření rány necháme vždy na lékaři.

První pomoc při opaření horkou vodou s následkem šoku

Opaření i malého povrchu těla (5 % = 5 dětských dlaní) může vyvolat u dítěte rychlý rozvoj šoku. K němu může samozřejmě dojít i u dospělého, pokud je zasažena větší plocha těla. Postiženého udržujte v teple. Příznaky šoku jsou bledost, studený pot, slabě hmatný tep, zrychlené dýchání, zmatenost nebo netečnost, případně spavost. Pokud se rozvíjí šokový stav:

  • Větší dítě a dospělého uložte do protišokové polohy se zvednutýma nohama, zabezpečte mu dostatek tepla, uklidňujte ho a neprodleně zavolejte ZZS na tel. 155.
  • Nepodávejte dítěti žádné léky ani nápoje.
  • S postiženým stále komunikujte.
  • Kontrolujte základní životní funkce (pravidelnost dýchání, neupadá-li postižený do bezvědomí), a to až do příjezdu záchranářů.
  • Upadne-li postižený do bezvědomí a nedýchá, zahajte neprodleně resuscitaci!

Kdy volat záchranku/ vyhledat lékařské ošetření?

  • když se jedná o dítě
  • když je opařenina větší, než dvě dlaně postiženého
  • když došlo k opaření obličeje, krku, dlaní, plosek nohou nebo genitálií
  • když se jedná o hlubokou popáleninu/opařeninu – objevily se velké puchýře, pokožka je lesklá, hladká, živá a červená. Pokud je kůže uprostřed opařené plochy bílá a není bolestivá na dotek, je popálenina vážná.

Důležité zásady pro první pomoc při opaření

Intenzita opaření

Při vzniku opařeniny nehraje roli jen to, jakou teplotou se člověk popálí, ale také doba, po jakou je kůže horku vystavena. Hlubokou popáleninu lze utrpět už při těchto časech a teplotách: 70 stupňů po dobu působení 2 sekund, 53 stupňů při působení 1 minuta, 49 stupňů při době působení 10 minut.

Závažnost opaření

Závažnost zranění určuje kombinace těchto faktorů: věk, čas, rozsah, teplota a lokalizace.

Stupně opaření/popálení

Klasické dělení popálenin/opařenin dle stupňů postižení je poměrně problematické, neboť opaření i popálenina se vyvíjí v čase. Proto pro první pomoc při opaření není stupeň opaření relevantní. Základní postup první pomoci při opaření bude vždy stejný! Dle mezinárodních doporučení se navíc popáleniny dělí jen na povrchové a hluboké, podle toho, jestli došlo ke zničení kůže v celé tloušťce, a tedy i bazální vrstvy kůže. To je ta část kůže, ze které se rodí další kožní buňky. Pokud dojde k jejímu zničení, jedná a o popáleninu hlubokou.

Proč opaření nechladit ledem či sněhem?

Při chlazení ledem, sněhem či vodou, která je studenější než 8°C, dochází vlivem nadměrného zchlazení k zúžení cév, které do popáleného místa vedou. Nedostatečné prokrvení znamená horší odvádění tepla, které je v kůži nakumulováno, a popálenina se prohlubuje.

Prevence opaření

Nejlepší je být opatrný a opaření předcházet. Ochráníte sebe i své děti. Na co si dát pozor?

  • Horké nápoje stavíme vždy z dosahu dětí
  • Horké nápoje nepijeme, pokud máme dítě na klíně.
  • S dítětem v náručí nikdy nevaříme.
  • Varné konvice, které jsou v dosahu dětí, představují největší riziko!
  • Máte-li děti, nepoužívejte ubrusy!
  • Při koupání jsou ohroženi děti, ale i senioři. Dejte pozor na neopatrnou manipulaci s pákovými bateriemi.
  • Pokud můžete teplotu horké vody ze zdroje regulovat sami, nastavte ji tak, aby nejteplejší voda měla maximálně 49°C.
  • Teplotu vody vždy nejprve vyzkoušejte, než do ní ponoříte dítě.
  • Děti nikdy nenechávejte bez dozoru v koupelně. To platí i pro seniory s horšími rozlišovacími schopnostmi.


Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
Další články z rubriky

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Otrava jídlem – poradíme vám, jak se jí rychle zbavit

Mezi nejčastější příčiny otravy jídlem patří špatná tepelná úprava, skladování nebo nedostatečná hygiena. Potraviny samy o sobě obsahují neškodné…

První pomoc: Vyvrknutý kotník

Vyvrknutý kotník je označení pro úraz kloubu kotníku. Dochází k němu nejčastěji při chybném došlapu nebo při úrazu, kdy se kloub dostane do…

Porod

Porod se projevuje standardními příznaky, kterou jsou poměrně snadno rozpoznatelné.  Že by žena nepoznala přicházející porod, je velmi…

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Otrava jídlem – poradíme vám, jak se jí rychle zbavit

Mezi nejčastější příčiny otravy jídlem patří špatná tepelná úprava, skladování nebo nedostatečná hygiena. Potraviny samy o sobě obsahují neškodné…

První pomoc: Vyvrknutý kotník

Vyvrknutý kotník je označení pro úraz kloubu kotníku. Dochází k němu nejčastěji při chybném došlapu nebo při úrazu, kdy se kloub dostane do…

Porod

Porod se projevuje standardními příznaky, kterou jsou poměrně snadno rozpoznatelné.  Že by žena nepoznala přicházející porod, je velmi…