Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací a stydké. I když je pánev poměrně pevná a obalená svaly, při značném působení sil nebo v případě různých patologických změn může dojít k jejímu zlomení.

Onemocnění koronavirem, COVID-19

COVID-19 je označení onemocnění způsobené odhaleným typem koronaviru. Jelikož jde o zcela nově objevený virus, onemocnění se nejčastěji označuje jako onemocnění koronavirem. Je nutné podotknout, že existuje mnoho typů koronavirů. Mnoho z nich běžně cirkuluje mezi lidskou populací a většina způsobuje pouze mírnější příznaky nachlazení.

Srdeční selhání (obecně)

Srdce je dutý sval, který je uložený v dutině hrudní. Srdce vytváří pravidelné stahy, kterými zajišťuje pohyb krve po těle. Krví se přenáší dýchací plyny, živiny, odpadní látky a mnoho dalších důležitých složek. Stavbou srdce, jeho funkcemi a poruchami těchto funkcí se zabývá kardiologie.

Balanitida

Balanitida neboli balanitis je odborné označení pro zánět žaludu. Žalud je anatomická struktura penisu muže. Jde o hlavu (špičku) penis, která se v odborné literatuře častěji nazývá jako glans penis. Toto zánětlivé onemocnění se u mužů vyskytuje poměrně často a to až u 11 % mužů během jejich života. Balanitida se velmi často vyskytuje v kombinaci s tak zvanou postitidou, což je zánět předkožky (prepucium, jde o vnitřní vrstvu tenké kůže kryjící hlavu penisu). Kombinace obou se správně nazývá balanopostitida (balanoposthitis).

Mor

Slovo mor je v širším významu známé již po staletí. Historicky bylo lidmi používáno pro popis jakéhokoliv nakažlivého závažného onemocnění, které mělo vliv na širokou společnost. V dnešní době výraz mor označuje jen jedno konkrétní infekční onemocnění způsobené bakterií Yersinia pestis. Bakterie je gram negativní tyčka. Jelikož je mor smrtelné onemocnění s typickými příznaky a v minulosti (hlavně ve středověku) ukončilo život mnoha lidem, lidově se nemoci říkalo také černá smrt. Onemocnění kromě člověka postihuje také savce zvířecí a nalezneme ji v těle blech, které jsou přenašečem onemocnění.

Neplodnost u žen

Příčiny vzniku neplodnosti u žen nejsou vždy jednoznačné a není vždy lehké je diagnostikovat. V mnoha případech je neplodnost neobjasněna. K…

Koňská encefalomyelitida východního typu – EEE

Jak již bylo naznačeno, koňska encefalomyelitida východního typu je virové onemocnění přenášené komáry. Jedním druhem komára, který typicky přenáší…