Balanitida

img
23. 11. 2020 Přečteno: 13041x

Balanitida neboli balanitis je odborné označení pro zánět žaludu. Žalud je anatomická struktura penisu muže. Jde o hlavu (špičku) penis, která se v odborné literatuře častěji nazývá jako glans penis. Toto zánětlivé onemocnění se u mužů vyskytuje poměrně často a to až u 11 % mužů během jejich života. Balanitida se velmi často vyskytuje v kombinaci s tak zvanou postitidou, což je zánět předkožky (prepucium, jde o vnitřní vrstvu tenké kůže kryjící hlavu penisu). Kombinace obou se správně nazývá balanopostitida (balanoposthitis).

Je důležité zmínit, že balanopostitida se vyskytuje prakticky pouze u mužů, kteří mají předkožku a neprodělali obřízku (cirkumcisi). Balanitida se může objevit v jakémkoliv věku a to jak u malých dětí, tak u starších mužů. Vyšší riziko výskytu balanitidy je u mužů s abnormálně zúženou předkožkou (fimóza). Mnoho kultur již po staletí provádí rituální obřízku novorozenců, chlapců nebo mužů. S největší pravděpodobností tato tradice vznikla na základě faktu, že muži nemohli hygienicky pravidelně pečovat o penis a zvyšovalo se tak riziko balanitidy a dalších komplikací s tím spojených. Tyto kultury potvrzují, že se s balanitidou muži potýkají odedávna.

Příčiny vzniku balanitidy

Balanitida je zánětlivý proces v oblasti hlavy žaludu. K tomuto zánětu může dojít několika způsoby a existuje také řada původců tohoto problému. Zánět nejčastěji vzniká na základě infekce, ale může jít také o nádorový proces, úraz nebo celkové vnitřní onemocnění jako je cukrovka. Původcem zánětu mohou být kvasinky, bakterie nebo viry. Nejčastější příčinou vzniku balanitidy je jednoznačně nedostatečná hygiena penisu u mužů s předkožkou. Předkožka nedoléhá těsně na hlavu penisu, což znamená, že se vytváří prostor pro růst organismů, které při přemnožení způsobí zánět. V této oblasti se můžeme setkat s kvasinkami jako je Candida albicans. Tato kvasinka se běžně vyskytuje na kůži a je označována za běžnou flóru.

V případě nedostatečné hygieny (nebo jiných specifických situací), kdy má Candida ideální podmínky pro množení, dochází k rychlé změně pH v této oblasti. To pak vede ke vzniku zánětu. K dalším známým infekčním původcům vedoucím ke vzniku balanity patří streptokok, Neisseria gonorrhea (původce kapavky), chlamydie, HPV (lidský papillomavirus), treponema pallidum (původce syfilis), Gerdnerella vaginalis, trichomonády a další. Na seznam neinfekčních příčin  můžeme zařadit dráždivé látky (spermicidy, parfémovaná mýdla a sprchové gely, prací prostředky, parfémy a deodoranty), již zmíněnou nedostatečnou tělesnou hygienu, onemocnění jater a ledvin, alergie, obezitu, nádorová onemocnění nebo úrazy. K obecným rizikovým faktorům patří přítomnost předkožky, cukrovka, dlouhodobý pobyt v domovech s pečovatelskou službou, snížená pohyblivost, onemocnění vedoucí k otokům (onemocnění ledvin nebo srdeční selhání) či pohlavně přenosná onemocnění. Jak již bylo zmíněno, balanitida často vzniká nedostatečnou hygienou penisu. Pod předkožkou se akumuluje bíle smegma, což jsou odumřelé epiteliální buňky a maz produkovaný speciálními žlázkami. Za normálních podmínek je smegma užitečným lubrikantem a napomáhá k usnadnění pohybu předkožky. Pokud se ale smegma naakumuluje, tvoří ideální podmínky k množení bakterií, kvasinek nebo virů. To vedé ke dráždění povrchu žaludu a ke vzniku zánětu.

Příznaky a průběh balanitidy

Balanitida bývá pro mnoho mužů choulostivým tématem. Jelikož ale časté záněty žaludu mohou vést k vážným komplikacím, jako je například nádorový růst, je důležité stud překonat a vyhledat odbornou pomoc. Pomoct by měl umět praktický lékař, dermatolog nebo urolog. Ke klasickým příznakům balanitidy patří bolest, zarudnutí, otok a zápach. Důležité je mít na paměti, že cukrovka nebo onemocnění se sníženou imunitou vedou k závažnějšímu průběhu a celkově k výraznějším příznakům balanitidy. K dalším příznakům patří lesklá předkožka upínající se velmi těsně na žalud penisu, svědění, výrazný výtok, bolest, řezání nebo pálení při močení nebo otevřené vředy v oblasti glans penisu. Pokud je dítě nebo muž obecně zdravý, má balanitida rychlý průběh bez komplikací. Neléčená balanitida nebo balanitida u imonokomprimovaných osob může ale vést k mnoha komplikacím. K těm patří srůst předkožky s žaludem, zůžení předkožky a nmožnost přetažení přes hlavu penisu, vznik nádoru v oblasti penisu, poškození předkožky se vnikem vředů nebo poškození močové trubice. To vše může vést k psychickým problémům, poruše močení nebo sexuálních funkcí.

Diagnostika balanitidy

Balanitida mívá ve většině případů jasné symptomy a průběh a diagnostika bývá založena na osobní anamnéze a fyzikálním vyšetření chlapce nebo muže. Lékař se zaměřuje na tělesnou hygienu, případné pohlavní choroby nebo dermatologické onemocnění jako jsou ekzémy nebo lupénka. Důležité je také vyloučit řadu systémových onemocnění jako je cukrovka nebo poruchy imunitního systému. Klasická balanitida je zánět samotného žaludu, ale pří diagnostiku je důležité také vyloučit postižení močové trubice, což by mohlo společně s dalšími příznaky indikovat pohlavní onemocnění. Diagnosstika balanitidy je založena na vizuálním vyšetření a klasických projevech, ale nápomocná jsou mikrobiologická výšetření, kdy se testuje vzorek na přítomnost bakterií, kvasinek či virů. Při podezření na cukrovku nebo imunologická onmocnění je možné provést vyšetření krve. Existuje řada metod, která se soustředí na diagnostiku specifických původců jako je původce syfilis, herpes simplex virus, svrab, trichomonáda nebo kvasinky. Odběr tkáně a histologická vyšetření se provádějí jen v závažných případech a při podezření na komplikace jako je nádorový růst.

Léčba balanitidy

Správná a důkladná diagnostika je základem pro úspěšnou léčbu balanitidy. U sexuálně aktivních mužů je důležité vyloučit přítomnost původců sexuálně přenosných chorob. To minimalizuje komplikace a případné poškození močové trubice nebo sexuálních funkcí. Základem je důkladná a pravidelná hygiena. Mast nebo antifungální krém, který se používá po dobu několika týdnů úspěšně léčí většinu kvasinkových zánětů. Příkladem je clotrimazol, miconazol, nystatin nebo fluconazol. Někdy se k němto antifungálním lékům přidává protizánětlivý steroid jako je mast nebo krém obsahující hydrokortison. Steroidní přípravky se doporučují také pro léčbu balanitidy vzniklé na základě kožních abnormalit jako je ekzém nebo lupénka. V případě bakteriálních zánětů se často k léčbě používají cefalosporiny, což je typ antibiotik. Opět je možné využít mastí s antibiotikem nebo při komplikovaných závažnějších případech pak celkové perorální antibiotika. U dětí nebo mužů, u nichž se balanitida opakuje, je možné doporučit chirurgické odstranění předkožky.

Balanitida

Zákrok se označuje jako obřízka neboli cirkumcise. Jde o operační zákrok prováděný urologem nebo chirurgem v celkové anestezii nebo po použití speciálního bloku. Předkožka se odtáhne od hlavy penisu a dokola obřízne. Mnoho drobných stehů pak spojí vnitřní a vnější list předkožky. Tím se permanentně odhalí hlava penisu. Netvoří se smegma nebo jen ve velmi malém množství, hygiena penisu je jednodušší a nevzniká prostor pro množení mikroorganismů. V případě opakovaných zánětů a potvrzené kandidóze (infekce způsobena Candinou albicans) je dobré navrhnout testování přítomnosti kvasinky a léčbu také sexuálnímu partnerovi. Ženy totiž taktéž nosí kvasinky na povrchu kůže a v oblasti genitálií a léčbou se tak sníží zdroj infekce u obou partnerů. Pokud je zánět způsobený premaligními nebo dokonce maligními (rakovinovými) lézemi, léčba je pak opět chyrirgická, kdy se provádí ablace ložiska (odstranění) nebo v nejhroším nejzávažnějším případě odstarnění větší části orgánu.

Prevence balanitity

Nejčastější příčinou balanitidy je nedostatečná hygiena mužských genitálií ve spojení s kvasinkovou infekcí. Proto se dá říct, že je prevence velmi jednoduchá. Stačí každodenní důkladné umytí penisu teplou vodou, je možné použít nedráždivé (nejlépe neparfémované) mýdlo. U opakovaných balanitid je možné oplachovat dvakrát denně fyziologickým roztokem. Důležité je ale přetáhnout předkožku (pokud ji muž má) a omýt glans penis a celý orgán, opláchnout čistou vodou a osušit. K dalším preventivním opatřením patří umytí se stejným postupem po každém pohlavním styku nebo masturbaci. Jelikož moč může obsahovat řadu patogenů, k dalším doporučením patří před každým močením o kousek přetáhnout předkožku, aby moč nezatékala pod ni.

Po vymočení je dobré špičku penisu utřít do sucha a předkožku opět vrátit zpět. V případě zánětů ve spojení s vnitřními nemocemi jako je cukrovka, lupénka, artritida apod. je důležité z hlediska prevence léčit tyto nemoci. U cukrovky je hlavní častá kontrola hladiny cukru a dodržování doporučené diety a léčby. K dalším prevenetivním opatřením patří každoroční preventivní prohlídky u praktického lékaře, který by měl genitálie prohlédnout, jelikož muži se často stydí sami s problémem přijít.Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
Další články z rubriky

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Onemocnění koronavirem, COVID-19

COVID-19 je označení onemocnění způsobené odhaleným typem koronaviru. Jelikož jde o zcela nově objevený virus, onemocnění se nejčastěji označuje jako onemocnění koronavirem. Je nutné podotknout, že existuje mno...

Srdeční selhání (obecně)

Srdce je dutý sval, který je uložený v dutině hrudní. Srdce vytváří pravidelné stahy, kterými zajišťuje pohyb krve po těle. Krví se přenáší dýchací plyny, živiny, odpadní látky a mnoho dalších důležitých složek...

Mor

Slovo mor je v širším významu známé již po staletí. Historicky bylo lidmi používáno pro popis jakéhokoliv nakažlivého závažného onemocnění, které mělo vliv na širokou společnost. V dnešní době výraz mor označuj...

Botulismus

Původcem infekce je bakterie Clostridium botulinum, která se dokáže množit i bez přístupu vzduchu a tvoří spory (klidová forma bakterií umožňující…

Cholera

Jak již bylo řečeno, onemocnění cholery vzniká napadením lidského organismu bakterií Vibrio Cholerae. Onemocnění se šíří fekálně-orální cestou …

Ehrlichióza

Jak již bylo naznačeno, příčinou vzniku ehrlichiózy je přenos bakterií krví z přisátého klíštěte. Tzv. rezervoárem bakterií jsou nejen klíšťata, ale…

Tularémie – zaječí nemoc

Tularémie byla poprvé popsána před první světovou válkou v oblasti Tulare v USA. Ve dvacátých letech minulého století Edward Francis izoloval tuto…

Brániční kýla

Bránice se latinsky označuje jako diaphragma a řecky jako pren. Jde o blánu tvořenou svalovými vlákny a šlachami. Najdeme ji u téměř všech savců…

Ascites

Podstatou vzniku břišního výpotku neboli ascitu je určitá nerovnováha při tvorbě tekutiny a při jejím vstřebávání. Velkou roli při vstřebávání hrají…

Zhoubný nádor slinivky břišní

Slinivka břišní, odborně pankreas, je laločnatá žláza umístěná před zadní stěnou břišní za žaludkem. Připomíná velkou slinnou žlázu. Její pravá část…

Zánět slinivky břišní

Slinivka břišní (odborně pankreas) je žláza uložená před zadní stěnou břišní za žaludkem. Jedná se o žlázu s dvojí sekrecí – exokrinní a endokrinní.…

Embolie obecně

Podle typu embolu (vmetku) existuje několik druhů embolie. Tím pak získáme také mnoho příčin vzniku embolie. Je známo mnoho stavů, které zvyšují…

Kašel – akutní a subakutní

Sliznice dýchacích cest je opatřena důmyslným „kartáčem“ (řasinkový epitel, epitel – vrchní vrstva sliznice) jehož funkcí je trvalé odstraňování…

Alergická rýma

Klíčovým orgánem je nosní sliznice, ale velmi často se současně vyskytují alergické projevy i na jiných orgánech, zejména oční spojivce, kůži a…

Azbestóza

Nebezpečnost azbestu vychází z několika jeho vlastností. Jednou z nich je malý rozměr jeho vláknité struktury. Částice se dostávají do prachu a jsou…

Achondroplazie

Onemocněním trpí muži i ženy přibližně stejně často (muži mírně častěji), protože achondroplazie patří k autozomálně dominantním dědičným poruchám.…

Downův syndrom

S Downovým syndromem se lékaři setkávali již v dávné minulosti (je dochována lebka nemocného ze 7. století), ale první popis poruchy se přisuzuje…

Pompeho choroba

Pompeho choroba se řadí mezi velmi vzácná onemocnění. Rozlišují se tři formy onemocnění a to infantilní, která postihuje novorozence, a pak juvenilní…

Turnerův syndrom

Genetická informace stojí za člověkem jako takovým, v genech jsou uloženy veškeré informace o těle člověka od složení buněk a jejich produktů po…

Kraniosynostóza

Hlava novorozence je složená z několika plochých lebečních kostí, které jsou spojeny volnými fibrózními švy (frontální, sagitální, okcipitální,…

Demence

Jelikož ve většině případů demence postihuje osoby starší 60 let, označuje se demence jako senilní demence neboli stařecká demence. Pojem je ale…

Úrazy hlavy

Příčin vzniku úrazů hlavy existuje obrovské množství. K častým příčinám patří běžné nehody v domácím prostředí (klasické pády z žebříku, ze židle,…

Synkopa

Měli bychom se seznámit také s podobnými stavy, neboť každá krátkodobá porucha vědomí není synkopou. Pojem synkopa je vymezen pouze pro příčinu v…

Gynekomastie

Běžně se gynekomastie v mužské populaci objevuje jako přirozená hormonální nerovnováha. Může to být již u novorozenců díky přechodu ženských…

Connův syndrom

Aldosteron je steroidní hormon a hlavní mineralokortikoid, který je produkovaný vnější zónou (zona glomerulosa) kůry nadledvin. Aldosteron hraje…

Addisonova choroba

Addisonova choroba je nepříliš časté onemocnění, bez správné diagnostiky a léčby může ale být až smrtelné. Nemoc je spojena s poruchou tvorby hormonů…

Poruchy štítné žlázy

Hlavní funkce štítné žlázy spočívá v tvorbě a vylučování hormonů. Štítná žláza produkuje tyroxin, trijodtyronin a kalcitonin. Tyroxin a trijodtyronin…

Uštknutí hadem

Celosvětově existuje asi 3000 druhů hadů, ale pouze 15 % z nich je člověku nebezpečných. Hadi se vyskytují krom Antarktidy na všech kontinentech.…

Portální hypertenze

Příčin vzniku portální hypertenze existuje hned několik typů. Můžeme je rozdělit na prehepatální příčiny (příčiny v oblasti před játry), hepatální …

Krvácení z nosu neboli epistaxe

Nos je nedílnou součástí obličeje. Zevní nos je tvořen drobnými nosními kůstkami a navazující chrupavkou. Nosními dírkami proudí vzduch do horních…

Hemolytická nemoc novorozenců

Příčinou hemolytické nemoci novorozenců je přenos mateřských protilátek přes placentu. Protilátky se pak navážou na červené krvinky plodu. K této…

Spála

Nemoc je vysoce infekční a dětský kolektiv vybízí k epidemiím a rychlému přenosu mezi dětmi. Spála se může ale vyskytnut také u dospělých osob, jen…

Popáleniny

Teplo, které může způsobit popáleniny, může mít mnoho forem. Popáleniny mohou zapříčinit následující rizikové činnosti: Může jít o horkou tekutinu…

Dehydratace

Voda je nedílnou součástí lidského těla. Vyskytuje se uvnitř buněk jako součást intracelulární tekutiny (asi 60 %), i extracelulárně v mezibuněčném…

Kuří oko

Kuří oko vzniká v místě chronického tlaku na kůži. Tlak je bodový a plocha tlaku je většinou okrouhlá nebo oválná. Tlak na kůži vzniká nejčastěji…

Nádor jazyka

Podle statistik v roce 1990 podlehlo nádorům ústní dutiny asi o třetinu méně nemocných nežli v roce 2013. Celosvětově se jedná o závažný problém,…

Thymom

Brzlík je uložen hned za hrudní kostí v oblasti přechodu krku na hrudník. U dětí je veliký, v pubertě se začíná zmenšovat a je nahrazován tukem. Po…

Nádory varlat

Jednoznačná příčina vedoucí k nádoru varlat není známá. Jsou však prokázány rizikové faktory, které se mohou podílet na vzniku nemoci u konkrétního…

Spinocelulární karcinom

Hlavní příčinou vzniku spinocelulárního karcinomu je vystavení kůže UV záření. Nemusí se jednat pouze o sluneční záření, jednoznačně byl také…

Retinitis pigmentosa

Onemocnění postihuje obě pohlaví. Dnes je již známo víc jak 50 různých genetických defektů. Patří mezi ně X vázaná dědičnost (5-15 %), autozomálně…

Odchlípení sítnice (Amoce)

Jedním z nich je slepá skvrna neboli optický disk, kudy vystupuje zrakový nerv a vstupuje tepna arteria centralis retinae. Druhou strukturou je…

Keratokonus

Příčina degenerativní změny rohovky vedoucí ke keratokonu jsou dosud neznámé. Odborníci se domnívají, že za změnami stojí kombinace genetických vlivů…

Neprůchodnost slzných cest

Slzy mají za úkol zvlhčovat oko, odplavovat nečistoty a chránit ho před infekcí. Zjednodušeně jsou slzy jen slaná voda s příměsí bílkovin. Jsou…

Malárie

Římský Columella pak asocioval horečky s kousnutím komára a to především v bažinatých oblastech. Historicky se uvádí, že malárie mohla stát za pádem…

Filarióza

Nákaza se velmi hojně vyskytuje v tropických a subtropických oblastech Asie, Afriky, střední a jižní Ameriky a Tichomoří. Filarióza je parazitární…

Parazitární infekce

Jelikož existuje mnoho druhů parazitů, k nákaze parazitem může dojít mnoha způsoby. Jednou z nejčastějších příčin nákazy je požití potravy či nápoje,…

Toxoplasmóza

Původcem onemocnění je Toxoplasma gondii (toxoplasma obecná), nitrobuněčný prvok řadící se mezi kokcidie. Jedná se o invazivního prvoka, který v…

Neplodnost u žen

Příčiny vzniku neplodnosti u žen nejsou vždy jednoznačné a není vždy lehké je diagnostikovat. V mnoha případech je neplodnost neobjasněna. K…

Ženské pohlavní nemoci

Nakazit se tzv. lidským papilomavirem HPV je velmi snadné. HPV virů jsou bohužel stovky, a i když je možné se proti některým z nich očkovat, očkování…

Nemoci předkožky – fimóza, parafimóza

Zevní chlapecký genitál je tvořen penisem a varlaty uloženými v šourku (scrotum). Penis se skládá z těla a žaludu (lat. glans penis), na kterém ústí…

Abrupce placenty

Příčina vzniku abrupce placenty je stále poměrně nejasná. Existují ale určitá zvýšená rizika pro vznik abrupce. Tato rizika se označují jako rizikové…

Zlomeniny kostí dolní končetiny

Zlomenina, odborně fraktura, je porucha kontinuity kosti. Ke zlomení dochází v případě, kdy je elasticita a celková pevnost kosti překonána vnější…

Otoky dolních končetin

Obecně se otok označuje jako edém. Slovo vychází z latinského oedeme. Edém neboli otok je stav, kdy se ve tkáních (nebo orgánu) objevuje nadbytečná…

Výhřez meziobratlové ploténky

K výhřezu meziobratlové ploténky může teoreticky dojít kdekoliv v celé délce páteře. Nejčastěji se ale s herniací disku setkáváme v nejvíce…

Ostruha patní kosti

Patní kost (latinsky calcaneus) je předozadně protáhlá zánártní kost, která spojuje lýtkové kosti s kostmi plosky nohy. V zadní části paty se nachází…

Lamblióza neboli giardióza

Giardia intestinalis (jinak také zvaná Giardia lamblia, G. duodenalis, Lamblie střevní) je jednobuněčný organismus, který patří mezi prvoky. Tento…

Dráždivý tračník

Funkční poruchy trávení jsou dlouhodobé obtíže trvalého nebo návratného charakteru, u kterých nebyla objevena organická příčina choroby. Tyto potíže…

Avitaminóza

Vitamín obecně je organická látka, která je nezbytná pro normální růst a výživu lidského organismu. Vitamín nemůže být syntetizován v lidském těle,…

Kojenecká kolika

Do trávicího ústrojí se vzduch dostává polykáním se stravou a při trávení potravy působením střevních bakterií. Spolykaný vzduch částečně odchází při…

Tinnitus

Ucho mladého zdravého člověka je schopno vnímat zvuky v rozsahu frekvencí 20-20000 Hz (Hertzů), starší osoba s nedoslýchavostí pak vímá frekvence 50…

Percepční sluchové vady

Percepce je výraz, který označuje vnímání, to znamená, že percepční vady se týkají poruch vnímání zvuku. Zvuk je tedy vpořádku veden vnějším uchem do…

Menierova nemoc

Pro pochopení vzniku této nemoci je důležité zmínit stavbu vnitřního ucha. Vnitřní ucho je velmi složitý párový orgán. Zajišťuje převod zvuků z…

Převodní sluchové vady

Ucho mladého zdravého člověka je schopno vnímat zvuky v rozsahu frekvencí 20 - 20000 Hz (Hertzů), starší osoba s nedoslýchavostí pak vnímá frekvence…

Epiglotitida

Před rokem 1980 (rok objevu vakcíny proti Haemophilu influenzae) toto onemocnění postihovalo převážně malé děti ve věku 2 až 4 let a v mnoha…

Nemoci slinných žláz

Velké slinné žlázy jsou párové orgány uložené v blízkosti dutiny ústní. Protože mají vývod, který dopravuje vytvořené sliny na místo určení, říká se…

Zubní kaz

Zubní kaz, latinsky caries, je infekční onemocnění zubu, při kterém dochází k narušení části skloviny dříve zdravého zubu. Zubní kaz je celosvětově…

Příušnice

U spousty lidí (zhruba u poloviny), probíhají příušnice skrytě, to znamená, že dotyčný ani neví, že je nakažený, takže nemá žádné příznaky. U…

Koňská encefalomyelitida východního typu – EEE

Jak již bylo naznačeno, koňska encefalomyelitida východního typu je virové onemocnění přenášené komáry. Jedním druhem komára, který typicky přenáší…

Nachlazení

Statisticky trpí dospělý člověk nachlazením 2-3x ročně, děti dokonce 6-8x do roka. Nachlazení se objevuje nejčastěji během zimních měsíců ale…

Kaposiho sarkom

Kaposiho sarkom nemusí zůstat pouze u kůže, ale může napadat také končetiny, plíce, játra či zažívací trakt. Sarkom obecně označuje typ nádoru, který…

Horečka dengue

Horečka dengue (čti denge či dengi) je virové onemocnění rozšířené v exotických krajích. Zaslouží si pozornost českých cestovatelů, protože v roce…

Prolaps rekta neboli výhřez konečníku

Konečník je poslední část tlustého střeva. Slouží k hromadění stolice a podílí se na jejím vyprazdňování. Díky důmyslnému systému vnitřního a…

Průjem

Světová zdravotnická organizace WHO definuje průjem přesněji jako tři a více vodnatých stolic za den nebo častější stolice než je běžné po zdravou…

Alportův syndrom

Alportův syndrom je vrozená neboli dědičně podmíněná skupina projevů. Konkrétně se jedná o vrozenou poruchu kolagenu typu 4. Kolagen je stavební…

Inkontinence stolice

Pro pochopení funkce konečníku je dobré představit si tuto oblast trávicího traktu. Konečník neboli rektum je koncová část tlustého střeva, na které…