Cholera

img
21. 01. 2016 Přečteno: 4065x

Cholera je infekční onemocnění, jejímž původcem je bakterie Vibrio Cholerae. Onemocnění je možné označit také jako infekční choleru, asiatickou choleru nebo epidemickou choleru. Existuje několik tzv. serotypů bakterie, které způsbují toto poměrně závažné onemocnění. Onemocnění cholerou se typicky projevuje jako těžké život ohrožující průjmy a zvracení. Název onemocnění pochází z řeského slova kholera, což v překladu znamená průjem.

Cholera je onemocnění známé již po staletí. Historicky první zmínky o choleře jsou dochovány z 6. století před naším letopočtem v Indii podél řeky Gangy. V 19. a ve 20. století proběhlo několik pandemií cholery, které připravily o život milióny lidí. Poslední známá pandemie cholery proběla v Indonésii v roce 1961. V mnoha zemích světa se cholera stále vyskytuje, nejčastěji se to týká chudých a rozvojových zemích s hustě obydlenými oblastmi nebo oblastmi postiženými katastrofami. Ročně v těchto zemích zahyne až 100 tisíc osob v důsledku cholery. Cholera postihuje obě pohlaví stejně často a může se týkat osob jakéhokoliv věku. V místech se špatnými hygienickými podmínkami je ale šance nakažení se nejvyšší. Bakterie Vibrio Cholerae byla poprvé popsána již v roce 1813 vědcem Robertem Kochem. Později bylo vibrio izolováno italským anatomem Filippo Pacinim v roce 1854.

Cholera a příčiny vzniku

Jak již bylo řečeno, onemocnění cholery vzniká napadením lidského organismu bakterií Vibrio Cholerae. Onemocnění se šíří fekálně-orální cestou (neboli alimentárně) a zdrojem je nejčastěji voda kontaminovaná patogenními kmeny. Tyto kmeny jsou součástí fekálií, které jsou zavlečeny do pitné vody nebo může být patogen pozřen v potravinách v případě špatných hygienických podmínek a zvyků.

Vibrio Cholerae je schopna přežít až několik týdnů, v případě nízkých teplot se udává schopnost přežití Vibria Cholerae až nekolik let. Obecně je zdrojem nákazy nemocný člověk nebo bezpříznakový jedinec - přenašeč (ve výjimečných případech byl popsán také přenos z člověka na zvíře). Takový jedinec vylučuje velké množství bakterií stolicí. Stolice pak kontaminuje nejčastěji vodu. Nemusí jít jen o vodu pitnou, může jít i o vodu mořskou. V takovém případě pak v kontaminované vodě mohou žít ryby či ústřice, které také mohou být zdrojem nákazy. Předpokládá se, že onemocnění u zcela zdravého jedince vzniká po požití alespoň jednoho milionu bakterií. Bakterie se množí v lidském těle a produkují toxiny, které pak způsobují průjem a zvracení. Některé zdroje udávají, že u některých osob bakterie přežívají v oblasti žlučníku. Takový jedinec pak bakterie neustále vylučuje stolicí. Pokud tedy přenašeč i po důkladném přeléčení stále bakterie vylučuje, doporučuje se zvážit odstranění žlučníku.

Cholera - příznaky a průběh

Jakmile se bakterie Vibrio Cholerae dostane do těla člověka (inkubačí doba je několik hodin až dní), může nastat několik situací. V nejlepším případě jsou všechny bakterie rychle zneškodněny v žaludku člověka, který obsahuje dostatečně silnou koncentraci kyseliny chlorovodíkové. Kyselé prostředí bakterii zničí. Další možností je, že se bakterie dostanou až do tenkého střeva a případně do oblasti žlučníku, kde bez jakýchkoliv příznaků přežívají. Takový průběh se označuje za asymptomatický a pokud jedinec neustále bakterie vylučuje, označuje se pak za bezpříznakového přenašeče nebo rezervoár.

V horším případě se bakterie dostávají do oblasti střeva, kde se množí a produkují bílkovinné produkty - toxiny (cholerový enterotoxin). Tyto toxiny mají vliv na střevní sliznici a střevní stěnu. Dochází k zánětu a střevo vylučuje velké množství tekutiny. Průjem může být středně těžký až velmi těžký. Tělo ztrácí velké množství tekutin a iontů a může dojít velmi rychle k dehydrataci (i několik málo hodin). Ztráty tekutin se mohou pohybovat až v desítkách litru za den. Ztráty tekutin vedou ke snížení krevního objemu v krevním řečišti. Dochází ke snížení krevního tlaku a k acidóze (překyselení organismu). Pokud nedojde k rychlému zahájení léčby s rehydratací, dojde k selhání funkcí ledvin a k srdečnímu selhání (úmrtnost se odhaduje na až 60%).

Pro choleru je typický velmi náhlý začátek, kdy z plného zdraví jedinec trpí vodnatými průjmy a zvracením. Průjem typicky nebývá provázen křečemi břicha (tenesmy), ale setkat se s nimi můžeme. Někdy může také zvracení předcházet průjmům. Průjem se tradičně popisuje jako růžová voda s vločkami hlenu. Ve výjimečných případech se cholera může projevovat jako tzv. suchá cholera, kdy chybí průjem, ale nemocný je nadmutý, trpí zácpou a neprůchodností střeva.

Základem prevence cholery je dodržování základní hygienických návyků.

Diagnostika cholery

Jelikož je příčina onemocnění jasně známá a je jí bakterie Vibrio Cholerea, nejjednodušší diagnostickou metodou je průkaz bakterie ve stolici. Po odebrání vzorků (možné je odebrat doslova vzorek stolice nebo stačí provést stěr z konečníku) je možné vzorky prohlédnout mikroskopicky nebo vzorky kultivovat. Bakterie Vibrio Cholerae má typický tvar rohlíčku a někdy mohou být viditelné také bičíky, které bakterii usnadňují pohyb. Další možností diagnostiky je průkaz protilátek v krvi. Každá bakterie působí na organismus jako cizí těleso nebo antigen. Tělo se začne proti bakterii bránit a začíná vytvařet protilátky, které lze pak z krve získat.

Pokud je bakterie cholery rozšířena ze střeva po celém těle, je možný průkaz bakterie přímo z krve jako tzv. hemokultura. V Asijských či Afrických zemích, kde se cholera bohužel stále pravidelně vyskytuje, lékaři velmi často diagnostikují choleru pouze podle typických příznaků a rychlého průběhu nemoci. Výhodou takto rychlé diagnostiky je možnost rychlého zahájení léčby, jelikož mikrobiologické vyšetření může trvat několik dní a tím by se zahájení léčby zbytečně protahovalo. Odhadovaná diagóza se tak až zpětně mikrobiologicky potvrdí.

Léčba cholery

Cholera se řadí do skupiny závažných onemocnění a proto je nezbytné léčbu zahájit co možná nejdříve. Pokud se objeví typické přízaky, v mnoha případech se nečeká na diagnózu po odebrání vzorku, ale začná se s léčbou ihned, dignóza se pak jen zpětně potvrdí. Léčba cholery je založena na faktu, že při onemocnění dochází k velkým ztrátám tekutin a elektrolytů. Logicky je tedy základem léčby rychlá hydratace a doplnění potřebných látek. Při velmi mírné dehydrataci stačí doplňovat tekutiny perorálně. Vhodné jsou minerální vody, čaje, ovocné šťávy a možné je do láhve tekutiny přidat malé množství soli. Při těžké dehydrataci je důležité hydratovat organismus intravenózně, což znamená, že se zajistí žíla a přímo do žíly se kape infúzní roztok. Ten je možné doplnit o potřebné ionty a elektrolyty či vitamíny.

Součástí léčby je také dieta, kdy se nedoporučuje žádná strava po dobu několika dní. Jídlo bohatě nahradí tekutiny obohacené glukózou nebo infuzní roztoky. Antibiotická léčba se vě většině případů nedoporučuje. Bylo zjištěno, že antibiotika zbytečně prodlužují dobu průjmu a obvzláště pak délku vylučování bakterií stolicí. Při užívání antibiotik také hrozí zahubení užitečných běžně se ve střevě vyskytujících bakterií. Antibiotická léčba se většinou nechává pro závažné případy se znaky sepse a bateriémie. Pokud již dojde k situaci, kdy je nutné antibiotickou léčbu použít, antibiotikem volby jsou tetracykliny, cotrimoxazol, fluorochinolony nebo gentamicin. V zemích, které jsou cholerou postiženy pravidelně ale dochází ke vzniku rezistece k mnoha antibiotikům a léčba cholery pak může být velmi komplikovaná.

K léčbě samotné patří také izolace nemocného jedince, pokud je to jen trochu možné. Důležité je myslet a to, že i po překonání průjmu nemocný jedinec ještě poměrně dlouhou dobu vylučuje bakterie stolicí. Důsledná hygiena je velmi důležitá. Některé výzkumy se zabývají nalezením přírodní léčby cholery bez užití antibiotik. Používají se proto výtažky z bylin, koření, ovoce a jiných přírodních produktů. Některé z těchto látek poměrně účinně inhibují toxiny, které bakterie cholery vylučují. Vědci se soustředí na výzkum především takových látek, které jsou pokud možno běžně dostupné v rozvojových zemích, tak aby léčba nebyla finančně náročná.

Úspěšně byly testovány extrakty z červených chilli papriček, výtažky ze sladkého fenyklu, bílého pepře, červeného pepře, skořice a anýzu. Kapsaicin, což je látka obsažená v červené chilli, má poměrně vysokou schopnost inhibovat toxin cholery. Výhodou těchto přírpdních látek je to, že zbytečně nelikvidují přirozenou střevní flóru. Základem celé léčby ale v každém případě musí být vždy důkladná hydratace, aby byly ztráty tekutin rychle navráceny. Pokud k hydrataci nedojde, hrozí nemocnému úmrtí do několika hodin či dní. Příčinou úmrtí je selhání krevního oběhu, kdy v krevním řečišti není dostatečná náplň, orgány začínají pomalu selhávat. Důležité je léčbu důsledně sledovat u starších osob a osob se srdečním onemocněním. K léčbě se pojí také izolace nemocného. V minulosti a v rozvojových zemích se úmrtí odhadovalo na 50 - 60%, díky správné a včasné léčby se ale úmrtost ve výspělých zemích pohybuje pouze kolem 1%, což jasně ukazuje na účinnost léčby.

Prevence cholery

Základem prevence cholery je dodržování základní hygienických návyků. Tím nejzákladnějším a nejdůležitějším je pravidelné mytí rukou, a to nejenom po návštěvě toalety. Doporučuje se použít mýdlo na ruce, ruce není nutné sušit, ale může se použít jednorázový ručník nebo vysoušeč. Dalším bodem prevence cholery je důsledná kontrola vody. Pokud se jedná o oblasti s nejistou kvalitou vody, nejvhdnější je vodu před pitím alespoň několik minut převařit. Důležité je také dodržovat hygienická pravidla při manipulování s potravinami. Velmi užitečným bodem prevence je také očkování. Působení očkování se uvádí na dobu 6 měsíců, proto se doporučuje především cestovatelům, kteří se vydávají do postižených oblastí. Dalším bodem prevence je zabránění rozšření infekce, to znamená, že je důležité nemocnou osobu izolovat nebo alespoň označit. Důležitá je správná manipulace s výkaly nemocného, splaškový voda musí být pročištěna a vydesinfikována. Oblast, kde se nemoc rozšířila, musí být vhodně označena. Pokud se cholera nově objeví, velmi důležité je nález nahlásit infekční kontrole.Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
Další články z rubriky

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Onemocnění koronavirem, COVID-19

COVID-19 je označení onemocnění způsobené odhaleným typem koronaviru. Jelikož jde o zcela nově objevený virus, onemocnění se nejčastěji označuje jako onemocnění koronavirem. Je nutné podotknout, že existuje mno...

Srdeční selhání (obecně)

Srdce je dutý sval, který je uložený v dutině hrudní. Srdce vytváří pravidelné stahy, kterými zajišťuje pohyb krve po těle. Krví se přenáší dýchací plyny, živiny, odpadní látky a mnoho dalších důležitých složek...

Balanitida

Balanitida neboli balanitis je odborné označení pro zánět žaludu. Žalud je anatomická struktura penisu muže. Jde o hlavu (špičku) penis, která se v odborné literatuře častěji nazývá jako glans penis. Toto zánět...

Botulismus

Původcem infekce je bakterie Clostridium botulinum, která se dokáže množit i bez přístupu vzduchu a tvoří spory (klidová forma bakterií umožňující…

Ehrlichióza

Jak již bylo naznačeno, příčinou vzniku ehrlichiózy je přenos bakterií krví z přisátého klíštěte. Tzv. rezervoárem bakterií jsou nejen klíšťata, ale…

Tularémie – zaječí nemoc

Tularémie byla poprvé popsána před první světovou válkou v oblasti Tulare v USA. Ve dvacátých letech minulého století Edward Francis izoloval tuto…

MRSA neboli zlatý stafylokok

Zlatý stafylokok je bakterie, která se běžně vyskytuje na pokožce a sliznicích lidí a většinou nezpůsobuje žádné potíže. Uvádí se, že stafylococus…

Brániční kýla

Bránice se latinsky označuje jako diaphragma a řecky jako pren. Jde o blánu tvořenou svalovými vlákny a šlachami. Najdeme ji u téměř všech savců…

Ascites

Podstatou vzniku břišního výpotku neboli ascitu je určitá nerovnováha při tvorbě tekutiny a při jejím vstřebávání. Velkou roli při vstřebávání hrají…

Zhoubný nádor slinivky břišní

Slinivka břišní, odborně pankreas, je laločnatá žláza umístěná před zadní stěnou břišní za žaludkem. Připomíná velkou slinnou žlázu. Její pravá část…

Zánět slinivky břišní

Slinivka břišní (odborně pankreas) je žláza uložená před zadní stěnou břišní za žaludkem. Jedná se o žlázu s dvojí sekrecí – exokrinní a endokrinní.…

Embolie obecně

Podle typu embolu (vmetku) existuje několik druhů embolie. Tím pak získáme také mnoho příčin vzniku embolie. Je známo mnoho stavů, které zvyšují…

Kašel – akutní a subakutní

Sliznice dýchacích cest je opatřena důmyslným „kartáčem“ (řasinkový epitel, epitel – vrchní vrstva sliznice) jehož funkcí je trvalé odstraňování…

Alergická rýma

Klíčovým orgánem je nosní sliznice, ale velmi často se současně vyskytují alergické projevy i na jiných orgánech, zejména oční spojivce, kůži a…

Azbestóza

Nebezpečnost azbestu vychází z několika jeho vlastností. Jednou z nich je malý rozměr jeho vláknité struktury. Částice se dostávají do prachu a jsou…

Achondroplazie

Onemocněním trpí muži i ženy přibližně stejně často (muži mírně častěji), protože achondroplazie patří k autozomálně dominantním dědičným poruchám.…

Downův syndrom

S Downovým syndromem se lékaři setkávali již v dávné minulosti (je dochována lebka nemocného ze 7. století), ale první popis poruchy se přisuzuje…

Pompeho choroba

Pompeho choroba se řadí mezi velmi vzácná onemocnění. Rozlišují se tři formy onemocnění a to infantilní, která postihuje novorozence, a pak juvenilní…

Turnerův syndrom

Genetická informace stojí za člověkem jako takovým, v genech jsou uloženy veškeré informace o těle člověka od složení buněk a jejich produktů po…

Kraniosynostóza

Hlava novorozence je složená z několika plochých lebečních kostí, které jsou spojeny volnými fibrózními švy (frontální, sagitální, okcipitální,…

Demence

Jelikož ve většině případů demence postihuje osoby starší 60 let, označuje se demence jako senilní demence neboli stařecká demence. Pojem je ale…

Úrazy hlavy

Příčin vzniku úrazů hlavy existuje obrovské množství. K častým příčinám patří běžné nehody v domácím prostředí (klasické pády z žebříku, ze židle,…

Synkopa

Měli bychom se seznámit také s podobnými stavy, neboť každá krátkodobá porucha vědomí není synkopou. Pojem synkopa je vymezen pouze pro příčinu v…

Gynekomastie

Běžně se gynekomastie v mužské populaci objevuje jako přirozená hormonální nerovnováha. Může to být již u novorozenců díky přechodu ženských…

Connův syndrom

Aldosteron je steroidní hormon a hlavní mineralokortikoid, který je produkovaný vnější zónou (zona glomerulosa) kůry nadledvin. Aldosteron hraje…

Addisonova choroba

Addisonova choroba je nepříliš časté onemocnění, bez správné diagnostiky a léčby může ale být až smrtelné. Nemoc je spojena s poruchou tvorby hormonů…

Poruchy štítné žlázy

Hlavní funkce štítné žlázy spočívá v tvorbě a vylučování hormonů. Štítná žláza produkuje tyroxin, trijodtyronin a kalcitonin. Tyroxin a trijodtyronin…

Uštknutí hadem

Celosvětově existuje asi 3000 druhů hadů, ale pouze 15 % z nich je člověku nebezpečných. Hadi se vyskytují krom Antarktidy na všech kontinentech.…

Portální hypertenze

Příčin vzniku portální hypertenze existuje hned několik typů. Můžeme je rozdělit na prehepatální příčiny (příčiny v oblasti před játry), hepatální …

Krvácení z nosu neboli epistaxe

Nos je nedílnou součástí obličeje. Zevní nos je tvořen drobnými nosními kůstkami a navazující chrupavkou. Nosními dírkami proudí vzduch do horních…

Hemolytická nemoc novorozenců

Příčinou hemolytické nemoci novorozenců je přenos mateřských protilátek přes placentu. Protilátky se pak navážou na červené krvinky plodu. K této…

Spála

Nemoc je vysoce infekční a dětský kolektiv vybízí k epidemiím a rychlému přenosu mezi dětmi. Spála se může ale vyskytnut také u dospělých osob, jen…

Popáleniny

Teplo, které může způsobit popáleniny, může mít mnoho forem. Popáleniny mohou zapříčinit následující rizikové činnosti: Může jít o horkou tekutinu…

Dehydratace

Voda je nedílnou součástí lidského těla. Vyskytuje se uvnitř buněk jako součást intracelulární tekutiny (asi 60 %), i extracelulárně v mezibuněčném…

Kuří oko

Kuří oko vzniká v místě chronického tlaku na kůži. Tlak je bodový a plocha tlaku je většinou okrouhlá nebo oválná. Tlak na kůži vzniká nejčastěji…

Nádor jazyka

Podle statistik v roce 1990 podlehlo nádorům ústní dutiny asi o třetinu méně nemocných nežli v roce 2013. Celosvětově se jedná o závažný problém,…

Thymom

Brzlík je uložen hned za hrudní kostí v oblasti přechodu krku na hrudník. U dětí je veliký, v pubertě se začíná zmenšovat a je nahrazován tukem. Po…

Nádory varlat

Jednoznačná příčina vedoucí k nádoru varlat není známá. Jsou však prokázány rizikové faktory, které se mohou podílet na vzniku nemoci u konkrétního…

Spinocelulární karcinom

Hlavní příčinou vzniku spinocelulárního karcinomu je vystavení kůže UV záření. Nemusí se jednat pouze o sluneční záření, jednoznačně byl také…

Retinitis pigmentosa

Onemocnění postihuje obě pohlaví. Dnes je již známo víc jak 50 různých genetických defektů. Patří mezi ně X vázaná dědičnost (5-15 %), autozomálně…

Odchlípení sítnice (Amoce)

Jedním z nich je slepá skvrna neboli optický disk, kudy vystupuje zrakový nerv a vstupuje tepna arteria centralis retinae. Druhou strukturou je…

Keratokonus

Příčina degenerativní změny rohovky vedoucí ke keratokonu jsou dosud neznámé. Odborníci se domnívají, že za změnami stojí kombinace genetických vlivů…

Neprůchodnost slzných cest

Slzy mají za úkol zvlhčovat oko, odplavovat nečistoty a chránit ho před infekcí. Zjednodušeně jsou slzy jen slaná voda s příměsí bílkovin. Jsou…

Malárie

Římský Columella pak asocioval horečky s kousnutím komára a to především v bažinatých oblastech. Historicky se uvádí, že malárie mohla stát za pádem…

Filarióza

Nákaza se velmi hojně vyskytuje v tropických a subtropických oblastech Asie, Afriky, střední a jižní Ameriky a Tichomoří. Filarióza je parazitární…

Parazitární infekce

Jelikož existuje mnoho druhů parazitů, k nákaze parazitem může dojít mnoha způsoby. Jednou z nejčastějších příčin nákazy je požití potravy či nápoje,…

Toxoplasmóza

Původcem onemocnění je Toxoplasma gondii (toxoplasma obecná), nitrobuněčný prvok řadící se mezi kokcidie. Jedná se o invazivního prvoka, který v…

Neplodnost u žen

Příčiny vzniku neplodnosti u žen nejsou vždy jednoznačné a není vždy lehké je diagnostikovat. V mnoha případech je neplodnost neobjasněna. K…

Ženské pohlavní nemoci

Nakazit se tzv. lidským papilomavirem HPV je velmi snadné. HPV virů jsou bohužel stovky, a i když je možné se proti některým z nich očkovat, očkování…

Nemoci předkožky – fimóza, parafimóza

Zevní chlapecký genitál je tvořen penisem a varlaty uloženými v šourku (scrotum). Penis se skládá z těla a žaludu (lat. glans penis), na kterém ústí…

Abrupce placenty

Příčina vzniku abrupce placenty je stále poměrně nejasná. Existují ale určitá zvýšená rizika pro vznik abrupce. Tato rizika se označují jako rizikové…

Zlomeniny kostí dolní končetiny

Zlomenina, odborně fraktura, je porucha kontinuity kosti. Ke zlomení dochází v případě, kdy je elasticita a celková pevnost kosti překonána vnější…

Otoky dolních končetin

Obecně se otok označuje jako edém. Slovo vychází z latinského oedeme. Edém neboli otok je stav, kdy se ve tkáních (nebo orgánu) objevuje nadbytečná…

Výhřez meziobratlové ploténky

K výhřezu meziobratlové ploténky může teoreticky dojít kdekoliv v celé délce páteře. Nejčastěji se ale s herniací disku setkáváme v nejvíce…

Ostruha patní kosti

Patní kost (latinsky calcaneus) je předozadně protáhlá zánártní kost, která spojuje lýtkové kosti s kostmi plosky nohy. V zadní části paty se nachází…

Lamblióza neboli giardióza

Giardia intestinalis (jinak také zvaná Giardia lamblia, G. duodenalis, Lamblie střevní) je jednobuněčný organismus, který patří mezi prvoky. Tento…

Dráždivý tračník

Funkční poruchy trávení jsou dlouhodobé obtíže trvalého nebo návratného charakteru, u kterých nebyla objevena organická příčina choroby. Tyto potíže…

Avitaminóza

Vitamín obecně je organická látka, která je nezbytná pro normální růst a výživu lidského organismu. Vitamín nemůže být syntetizován v lidském těle,…

Kojenecká kolika

Do trávicího ústrojí se vzduch dostává polykáním se stravou a při trávení potravy působením střevních bakterií. Spolykaný vzduch částečně odchází při…

Tinnitus

Ucho mladého zdravého člověka je schopno vnímat zvuky v rozsahu frekvencí 20-20000 Hz (Hertzů), starší osoba s nedoslýchavostí pak vímá frekvence 50…

Percepční sluchové vady

Percepce je výraz, který označuje vnímání, to znamená, že percepční vady se týkají poruch vnímání zvuku. Zvuk je tedy vpořádku veden vnějším uchem do…

Menierova nemoc

Pro pochopení vzniku této nemoci je důležité zmínit stavbu vnitřního ucha. Vnitřní ucho je velmi složitý párový orgán. Zajišťuje převod zvuků z…

Převodní sluchové vady

Ucho mladého zdravého člověka je schopno vnímat zvuky v rozsahu frekvencí 20 - 20000 Hz (Hertzů), starší osoba s nedoslýchavostí pak vnímá frekvence…

Epiglotitida

Před rokem 1980 (rok objevu vakcíny proti Haemophilu influenzae) toto onemocnění postihovalo převážně malé děti ve věku 2 až 4 let a v mnoha…

Nemoci slinných žláz

Velké slinné žlázy jsou párové orgány uložené v blízkosti dutiny ústní. Protože mají vývod, který dopravuje vytvořené sliny na místo určení, říká se…

Zubní kaz

Zubní kaz, latinsky caries, je infekční onemocnění zubu, při kterém dochází k narušení části skloviny dříve zdravého zubu. Zubní kaz je celosvětově…

Příušnice

U spousty lidí (zhruba u poloviny), probíhají příušnice skrytě, to znamená, že dotyčný ani neví, že je nakažený, takže nemá žádné příznaky. U…

Koňská encefalomyelitida východního typu – EEE

Jak již bylo naznačeno, koňska encefalomyelitida východního typu je virové onemocnění přenášené komáry. Jedním druhem komára, který typicky přenáší…

Nachlazení

Statisticky trpí dospělý člověk nachlazením 2-3x ročně, děti dokonce 6-8x do roka. Nachlazení se objevuje nejčastěji během zimních měsíců ale…

Kaposiho sarkom

Kaposiho sarkom nemusí zůstat pouze u kůže, ale může napadat také končetiny, plíce, játra či zažívací trakt. Sarkom obecně označuje typ nádoru, který…

Horečka dengue

Horečka dengue (čti denge či dengi) je virové onemocnění rozšířené v exotických krajích. Zaslouží si pozornost českých cestovatelů, protože v roce…

Prolaps rekta neboli výhřez konečníku

Konečník je poslední část tlustého střeva. Slouží k hromadění stolice a podílí se na jejím vyprazdňování. Díky důmyslnému systému vnitřního a…

Průjem

Světová zdravotnická organizace WHO definuje průjem přesněji jako tři a více vodnatých stolic za den nebo častější stolice než je běžné po zdravou…

Alportův syndrom

Alportův syndrom je vrozená neboli dědičně podmíněná skupina projevů. Konkrétně se jedná o vrozenou poruchu kolagenu typu 4. Kolagen je stavební…

Inkontinence stolice

Pro pochopení funkce konečníku je dobré představit si tuto oblast trávicího traktu. Konečník neboli rektum je koncová část tlustého střeva, na které…