Kojenecká kolika

img
19. 11. 2015 Přečteno: 7361x

Bolesti bříška u kojenců se označují jako kojenecká kolika. Vyskytuje se u většiny kojenců v prvních týdnech života a zpravidla spontánně odezní v průběhu 3. - 4. měsíce života. Proto se jí též říká tříměsíční kolika. Kojenecká kolika postihuje kojené i nekojené děti. Ve večerních hodinách se objevují záchvaty neztišitelného pláče, dítě se neklidně svíjí, napíná a přitahuje nožičky k bříšku.

Kde se ve střevech bere vzduch?

Do trávicího ústrojí se vzduch dostává polykáním se stravou a při trávení potravy působením střevních bakterií. Spolykaný vzduch částečně odchází při říhání, většina plynů se ve střevech vstřebá a část odchází ven konečníkem.

Jestliže se naruší rovnováha mezi hromaděním a odstraňováním střevních plynů, dochází ke tvorbě bublinek. Drobné vzduchové bublinky zpění hlenový povlak na stěně trávicí trubice, což zabrání přirozenému vstřebávání a odchodu plynů. Hromadění plynů ve střevech je doprovázeno nafouklým břichem a křečovitými bolestmi břicha. Oslabená břišní stěna u kojenců znesnadňuje odchod střevních plynů.

Navíc mléčná strava, která tvoří hlavní a jedinou složku výživy v prvních čtyřech měsících života, vyvolává zvýšenou tvorbu vzduchových bublin ve střevech dítěte.

Proč vzniká kojenecká kolika?

Přesná příčina tříměsíční koliky není jednoznačně objasněna. Na jejím vzniku se může podílet hned několik faktorů.

Narozené děti mají nezralý trávicí systém s nedostatečným složením střevní mikroflóry, což se projevuje zvýšenou plynatostí v zažívacím ústrojí tzv. meteorismem. Plynem roztažená střeva způsobují kolikovité bolesti.

Velký vliv na meteorismus má složení jídelníčku matky. Pokud matka konzumuje nadýmavé potraviny jako luštěniny, papriky, zelí, cibuli, čerstvé pečivo, může u dítěte způsobit kojeneckou koliku. Bolesti břicha může vyvolat i pití kravského mléka. V tomto případě se u dítěte vyvinula přecitlivělost na bílkovinu kravského mléka.
Další příčinou bolestí břicha u kojenců může být polykání většího množství vzduchu při pití mléka. Častější bývá u dětí krmených z lahvičky. Při přípravě je důležité mléko co nejméně protřepávat, aby se nenapěnilo, a během krmení je vhodné dělat přestávky na odříhnutí.

U dětí krmených umělou kojeneckou výživou může být problém v příjmu nadměrného množství mléka. Překrmování vede k nadměrnému podávání cukrů, které zatěžují trávicí systém, a mohou způsobit bolesti břicha.

Kojenecká kolika může být podmíněné stresem v rodině.

Kojenecká kolika - příznaky

U předtím zcela bezproblémového kojence se v různých intervalech a intenzitách objevují záchvaty neztišitelného pláče bez zjevné příčiny. Dítě plače vysokým tónem, někdy se zdá, že až křičí. Jindy je pouze neklidné a dráždivé. Kromě toho má sevřené pěstičky, natahuje nožičky, různě se kroutí a vzpírá. Jeho bříško je nafouklé a trochu tvrdé.

Kojenecká kolika začíná náhle, bez jednoznačné příčiny u prospívajícího jinak zdravého dítěte. A končí odchodem větrů, někdy i stolice.

O kojenecké kolice se hovoří, pokud se tyto potíže objevují po dobu 3 hodin denně, po 3 dny v týdnu, ve 3 po sobě následujících týdnech.

Diagnostika kojenecké koliky

Jestliže se bolesti břicha objevují pravidelně u jinak zdravého a prospívajícího kojence, můžete kojeneckou koliku léčit sami. Bolesti břicha však mohou signalizovat závažnou poruchu trávicího ústrojí, zvláště pokud se ke kojenecké kolice připojí i jiné příznaky jako zvracení, horečka, neprospívání a výrazná změna v chování dítěte.

U dvou až šestitýdenního dítěte může vzniknout porucha průchodnosti trávicí trubice v oblasti mezi žaludkem a tenkým střevem - pylorostenóza. Je způsobená zbytněním kruhovitě uspořádané svaloviny poslední části žaludku (tzv. pyloru). Projeví se zvracením obloukem, kolikovitými bolestmi břicha a neprospíváním. Dítě působí hladově, dychtivě pije, ale několik minut po jídle začíná zvracet. Jedná se akutní stav vyžadující rychlé chirurgické řešení.

Méně často vzniká neprůchodnost (atrézie) nebo zúžení (stenóza) tenkého střeva. Neprůchodnost se projeví již během těhotenství nadbytkem plodové vody v důsledku porušené cirkulace plodové vody. Do 3 dnů po porodu se střevní neprůchodnost projeví zvracením s příměsí žluči, kolikovitými bolestmi, vzedmutým břichem a neodejde smolka (první novorozenecká stolice černozelené barvy). Zúžení střeva se manifestuje později.

Záchvatovité bolesti břicha přicházející v 15 – 20 minutových intervalech jsou u malých dětí mezi třetím měsícem a druhým rokem života způsobené invaginací. Jedná se o vsunutí části tenkého střeva do jeho spodní části. Stolice obsahuje příměs krve a v pozdějších stádiích se střevní neprůchodnost projeví také zvracením a celkovou schváceností.

Kojenecká kolika začíná náhle, bez jednoznačné příčiny u prospívajícího jinak zdravého dítěte.

Kojenecká kolika - léčba

Jednoznačné doporučení pro léčbu kojenecké koliky neexistuje. U každého kojence funguje jiná metoda či kombinace více postupů. Základem léčby i prevencí onemocnění je správná výživa dítěte i kojící matky a režimová opatření. Jestliže tyto konzervativní postupy nestačí, přistupuje se k medikamentózní léčbě spočívající v podávání protinadýmavých látek a probiotik. Nejinvazivnější metodou je zavedení rektální rourky.

Výživa matky při kojení

Pokud žena kojí, měla by jíst nenadýmavé potraviny. Nadýmavých potravin je celá řada a každému dítěti vadí jiné potraviny. Proto je důležité, aby matka vypozorovala, které jídlo způsobuje kolikovité bolesti břicha u jejího dítěte. Potíže nejčastěji způsobují luštěniny, ze zeleniny hlavně rajčata, papriky, květák, brokolice a zelí, z ovoce švestky, jablka, meruňky, hrozny. Nadýmavě působí i čokoláda, cukrovinky, sycené nápoje a kynuté buchty nebo potraviny. Bublinky v sycených nápojích způsobují nadýmání. Nadměrné množství cukru přispívá k přemnožení kvasinek ve střevech, kde způsobují plynatost.

U nekojených dětí lze podávat antikolická mléka, která obsahují naštěpenou (hydrolyzovanou) bílkovinu kravského mléka, snížené množství laktózy (mléčného cukru) a cukry (prebiotické oligosacharidy) podporující růst a osídlení střeva zdraví prospěšnými bakteriemi.

Kojenecká kolika a režimová opatření

Odchod střevních plynů usnadňuje a střevní peristaltiku zlepšuje masáž bříška, cvičení s nožičkama, poloha na bříšku i teplý obklad na bříško.

Masáž bříška v oblasti pupku ve směru hodinových ručiček zlepšuje pohyby střev (střevní peristaltiku) a usnadňuje odchod střevních plynů. K masáži můžete použít speciální éterické oleje či gely s přídavkem silic. Silice zmírňují křeče (působí spasmolyticky) a tím zklidňují bolestivé bříško. V lékárně můžete zakoupit masážní emulgel či masážní olej.

Podobným mechanismem funguje i cvičení s nožičkama, při kterém několikrát za sebou přitlačíte nožičky miminka k jeho bříšku. Mnohdy dojde při cvičení k odchodu střevních plynů.

Křečovité bolesti břicha mírní i teplý obklad přiložený na bříško dítěte. Můžete použít plenku nahřátou žehličkou nebo termofor. Často pomůže také teplá koupel, která miminko uklidní a uvolní.

Poloha na bříško a bříškem na předloktí rodiče tzv. na tygříka usnadňuje odchod střevních plynů. Obě polohy lze využít i preventivně.

Bylinky na kojeneckou koliku

Kojeným dětem se nedoporučuje kromě mléka podávat žádné jiné tekutiny ani čaje. Prostřednictvím mateřského mléka se mohou dítěti dostat účinné látky z bylinek, které působí proti nadýmání. Speciální bylinné čaje určené pro kojící matky obsahují anýz, fenykl či kmín.

Kojenecká kolika a tišící metody

Dítě s kojeneckou kolikou se může zklidnit při chování, kolébání a houpání v náruči nebo nošení v šátku. U některých miminek pomůže zpívání, broukání a tiché mluvení.

Léky na kojeneckou koliku

Množství vzduchu ve střevech snižují a vstřebávání vzduchu usnadňují léky proti nadýmání tzv. deflatulencia. Tyto protipěnivé přípravky zajišťují rozpad pěny bránící vstřebávání plynů ve střevě. V lékárně může zakoupit přípravky přímo určené pro kojence. Podávají se v kapkách před každým kojení nebo se přidají do láhve s umělou výživou.

Probiotika

Od bolestí břicha mohou kojencům ulevit probiotika. Jedná se o potravinové doplňky obsahující střevní bakterie, zejména lactobacily. Pomáhají navodit a udržet optimální střevní mikroflóru, zmírňují problémy s nadýmáním a bolestmi břicha. Současně posilují obranyschopnost dítěte, imunitní systém dokáže lépe odolávat infekcím a snižuje riziko vzniku alergií.

Rektální rourka

Poslední možností, jak ulevit mimiku od bolestí bříška, je rektální rourka. Jedná se asi o 10 centimetrů dlouhou gumovou hadičku, která se zavádí do konečníku. Již při zavádění uslyšíte odchod střevních plynů nebo se dítě za krátký čas po vytažení rourky samo vykaká. Rektální rourka je kontroverzní pomůcka, někteří odborníci ji nedoporučují. Každopádně při jejím používání nevzniká návyk. Rourka se musí zavádět opatrně, ale poranění stěny konečníku je málo pravděpodobné.

Kojenecká kolika a prevence

Kojení ani podávání umělé výživy z lahvičky nepřerušujte a po pití nechte dítě odříhnout. Jestliže vaše dítě trpí kojeneckými kolikami, několikrát denně mu masírujte bříško, dávejte ho do polohy na bříško a cvičte s ním.

Dítě nepřekrmujte. Pokud je miminko starší 3 týdnů a dostatečně přibývá, prodlužujte intervaly nočního kojení. Když se v noci dítě vzbudí, zkuste jej pochovat nebo uklidnit dudlíkem.

Doporučení spojená s kojeneckou kolikou

Jestliže pláč a nespokojenost miminka neustupuje, nepodceňujte jeho potíže a vyhledejte dětského lékaře.
Podávání přípravků obsahujících probiotika nebo kapky absorbující volný plyn konzultujte s vaším lékařem.
Pokud vaše dítě trpí kojeneckou kolikou, nabídněte mu dudlík. Aktivní sání uvede do pohybu střeva a usnadní odchod střevních plynů.Diskuse k článku

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
 • petr
  18. 3. 2016 14:40
 • michal
  18. 3. 2016 14:40
 • Lucííík
  29. 2. 2016 19:23
  Dobrý den, my si s kolikou užili své. Babské rady nepomáhaly ani žádné kapky. Byly jsme opravdu zoufalí, já byla téměř na pokraji zhroucení. Místo užívání si narození miminka jsme neustále řešili jeho pláč a bolesti bříška. Pak jsme ale objevily kapky Coliprev, které nám hned zabraly a vše se… celý příspěvek
Další články z rubriky

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Onemocnění koronavirem, COVID-19

COVID-19 je označení onemocnění způsobené odhaleným typem koronaviru. Jelikož jde o zcela nově objevený virus, onemocnění se nejčastěji označuje jako onemocnění koronavirem. Je nutné podotknout, že existuje mno...

Srdeční selhání (obecně)

Srdce je dutý sval, který je uložený v dutině hrudní. Srdce vytváří pravidelné stahy, kterými zajišťuje pohyb krve po těle. Krví se přenáší dýchací plyny, živiny, odpadní látky a mnoho dalších důležitých složek...

Balanitida

Balanitida neboli balanitis je odborné označení pro zánět žaludu. Žalud je anatomická struktura penisu muže. Jde o hlavu (špičku) penis, která se v odborné literatuře častěji nazývá jako glans penis. Toto zánět...

Botulismus

Původcem infekce je bakterie Clostridium botulinum, která se dokáže množit i bez přístupu vzduchu a tvoří spory (klidová forma bakterií umožňující…

Cholera

Jak již bylo řečeno, onemocnění cholery vzniká napadením lidského organismu bakterií Vibrio Cholerae. Onemocnění se šíří fekálně-orální cestou …

Ehrlichióza

Jak již bylo naznačeno, příčinou vzniku ehrlichiózy je přenos bakterií krví z přisátého klíštěte. Tzv. rezervoárem bakterií jsou nejen klíšťata, ale…

Tularémie – zaječí nemoc

Tularémie byla poprvé popsána před první světovou válkou v oblasti Tulare v USA. Ve dvacátých letech minulého století Edward Francis izoloval tuto…

Brániční kýla

Bránice se latinsky označuje jako diaphragma a řecky jako pren. Jde o blánu tvořenou svalovými vlákny a šlachami. Najdeme ji u téměř všech savců…

Ascites

Podstatou vzniku břišního výpotku neboli ascitu je určitá nerovnováha při tvorbě tekutiny a při jejím vstřebávání. Velkou roli při vstřebávání hrají…

Zhoubný nádor slinivky břišní

Slinivka břišní, odborně pankreas, je laločnatá žláza umístěná před zadní stěnou břišní za žaludkem. Připomíná velkou slinnou žlázu. Její pravá část…

Zánět slinivky břišní

Slinivka břišní (odborně pankreas) je žláza uložená před zadní stěnou břišní za žaludkem. Jedná se o žlázu s dvojí sekrecí – exokrinní a endokrinní.…

Embolie obecně

Podle typu embolu (vmetku) existuje několik druhů embolie. Tím pak získáme také mnoho příčin vzniku embolie. Je známo mnoho stavů, které zvyšují…

Kašel – akutní a subakutní

Sliznice dýchacích cest je opatřena důmyslným „kartáčem“ (řasinkový epitel, epitel – vrchní vrstva sliznice) jehož funkcí je trvalé odstraňování…

Alergická rýma

Klíčovým orgánem je nosní sliznice, ale velmi často se současně vyskytují alergické projevy i na jiných orgánech, zejména oční spojivce, kůži a…

Azbestóza

Nebezpečnost azbestu vychází z několika jeho vlastností. Jednou z nich je malý rozměr jeho vláknité struktury. Částice se dostávají do prachu a jsou…

Achondroplazie

Onemocněním trpí muži i ženy přibližně stejně často (muži mírně častěji), protože achondroplazie patří k autozomálně dominantním dědičným poruchám.…

Downův syndrom

S Downovým syndromem se lékaři setkávali již v dávné minulosti (je dochována lebka nemocného ze 7. století), ale první popis poruchy se přisuzuje…

Pompeho choroba

Pompeho choroba se řadí mezi velmi vzácná onemocnění. Rozlišují se tři formy onemocnění a to infantilní, která postihuje novorozence, a pak juvenilní…

Turnerův syndrom

Genetická informace stojí za člověkem jako takovým, v genech jsou uloženy veškeré informace o těle člověka od složení buněk a jejich produktů po…

Kraniosynostóza

Hlava novorozence je složená z několika plochých lebečních kostí, které jsou spojeny volnými fibrózními švy (frontální, sagitální, okcipitální,…

Demence

Jelikož ve většině případů demence postihuje osoby starší 60 let, označuje se demence jako senilní demence neboli stařecká demence. Pojem je ale…

Úrazy hlavy

Příčin vzniku úrazů hlavy existuje obrovské množství. K častým příčinám patří běžné nehody v domácím prostředí (klasické pády z žebříku, ze židle,…

Synkopa

Měli bychom se seznámit také s podobnými stavy, neboť každá krátkodobá porucha vědomí není synkopou. Pojem synkopa je vymezen pouze pro příčinu v…

Gynekomastie

Běžně se gynekomastie v mužské populaci objevuje jako přirozená hormonální nerovnováha. Může to být již u novorozenců díky přechodu ženských…

Connův syndrom

Aldosteron je steroidní hormon a hlavní mineralokortikoid, který je produkovaný vnější zónou (zona glomerulosa) kůry nadledvin. Aldosteron hraje…

Addisonova choroba

Addisonova choroba je nepříliš časté onemocnění, bez správné diagnostiky a léčby může ale být až smrtelné. Nemoc je spojena s poruchou tvorby hormonů…

Poruchy štítné žlázy

Hlavní funkce štítné žlázy spočívá v tvorbě a vylučování hormonů. Štítná žláza produkuje tyroxin, trijodtyronin a kalcitonin. Tyroxin a trijodtyronin…

Uštknutí hadem

Celosvětově existuje asi 3000 druhů hadů, ale pouze 15 % z nich je člověku nebezpečných. Hadi se vyskytují krom Antarktidy na všech kontinentech.…

Portální hypertenze

Příčin vzniku portální hypertenze existuje hned několik typů. Můžeme je rozdělit na prehepatální příčiny (příčiny v oblasti před játry), hepatální …

Krvácení z nosu neboli epistaxe

Nos je nedílnou součástí obličeje. Zevní nos je tvořen drobnými nosními kůstkami a navazující chrupavkou. Nosními dírkami proudí vzduch do horních…

Hemolytická nemoc novorozenců

Příčinou hemolytické nemoci novorozenců je přenos mateřských protilátek přes placentu. Protilátky se pak navážou na červené krvinky plodu. K této…

Spála

Nemoc je vysoce infekční a dětský kolektiv vybízí k epidemiím a rychlému přenosu mezi dětmi. Spála se může ale vyskytnut také u dospělých osob, jen…

Popáleniny

Teplo, které může způsobit popáleniny, může mít mnoho forem. Popáleniny mohou zapříčinit následující rizikové činnosti: Může jít o horkou tekutinu…

Dehydratace

Voda je nedílnou součástí lidského těla. Vyskytuje se uvnitř buněk jako součást intracelulární tekutiny (asi 60 %), i extracelulárně v mezibuněčném…

Kuří oko

Kuří oko vzniká v místě chronického tlaku na kůži. Tlak je bodový a plocha tlaku je většinou okrouhlá nebo oválná. Tlak na kůži vzniká nejčastěji…

Nádor jazyka

Podle statistik v roce 1990 podlehlo nádorům ústní dutiny asi o třetinu méně nemocných nežli v roce 2013. Celosvětově se jedná o závažný problém,…

Thymom

Brzlík je uložen hned za hrudní kostí v oblasti přechodu krku na hrudník. U dětí je veliký, v pubertě se začíná zmenšovat a je nahrazován tukem. Po…

Nádory varlat

Jednoznačná příčina vedoucí k nádoru varlat není známá. Jsou však prokázány rizikové faktory, které se mohou podílet na vzniku nemoci u konkrétního…

Spinocelulární karcinom

Hlavní příčinou vzniku spinocelulárního karcinomu je vystavení kůže UV záření. Nemusí se jednat pouze o sluneční záření, jednoznačně byl také…

Retinitis pigmentosa

Onemocnění postihuje obě pohlaví. Dnes je již známo víc jak 50 různých genetických defektů. Patří mezi ně X vázaná dědičnost (5-15 %), autozomálně…

Odchlípení sítnice (Amoce)

Jedním z nich je slepá skvrna neboli optický disk, kudy vystupuje zrakový nerv a vstupuje tepna arteria centralis retinae. Druhou strukturou je…

Keratokonus

Příčina degenerativní změny rohovky vedoucí ke keratokonu jsou dosud neznámé. Odborníci se domnívají, že za změnami stojí kombinace genetických vlivů…

Neprůchodnost slzných cest

Slzy mají za úkol zvlhčovat oko, odplavovat nečistoty a chránit ho před infekcí. Zjednodušeně jsou slzy jen slaná voda s příměsí bílkovin. Jsou…

Malárie

Římský Columella pak asocioval horečky s kousnutím komára a to především v bažinatých oblastech. Historicky se uvádí, že malárie mohla stát za pádem…

Filarióza

Nákaza se velmi hojně vyskytuje v tropických a subtropických oblastech Asie, Afriky, střední a jižní Ameriky a Tichomoří. Filarióza je parazitární…

Parazitární infekce

Jelikož existuje mnoho druhů parazitů, k nákaze parazitem může dojít mnoha způsoby. Jednou z nejčastějších příčin nákazy je požití potravy či nápoje,…

Toxoplasmóza

Původcem onemocnění je Toxoplasma gondii (toxoplasma obecná), nitrobuněčný prvok řadící se mezi kokcidie. Jedná se o invazivního prvoka, který v…

Neplodnost u žen

Příčiny vzniku neplodnosti u žen nejsou vždy jednoznačné a není vždy lehké je diagnostikovat. V mnoha případech je neplodnost neobjasněna. K…

Ženské pohlavní nemoci

Nakazit se tzv. lidským papilomavirem HPV je velmi snadné. HPV virů jsou bohužel stovky, a i když je možné se proti některým z nich očkovat, očkování…

Nemoci předkožky – fimóza, parafimóza

Zevní chlapecký genitál je tvořen penisem a varlaty uloženými v šourku (scrotum). Penis se skládá z těla a žaludu (lat. glans penis), na kterém ústí…

Abrupce placenty

Příčina vzniku abrupce placenty je stále poměrně nejasná. Existují ale určitá zvýšená rizika pro vznik abrupce. Tato rizika se označují jako rizikové…

Zlomeniny kostí dolní končetiny

Zlomenina, odborně fraktura, je porucha kontinuity kosti. Ke zlomení dochází v případě, kdy je elasticita a celková pevnost kosti překonána vnější…

Otoky dolních končetin

Obecně se otok označuje jako edém. Slovo vychází z latinského oedeme. Edém neboli otok je stav, kdy se ve tkáních (nebo orgánu) objevuje nadbytečná…

Výhřez meziobratlové ploténky

K výhřezu meziobratlové ploténky může teoreticky dojít kdekoliv v celé délce páteře. Nejčastěji se ale s herniací disku setkáváme v nejvíce…

Ostruha patní kosti

Patní kost (latinsky calcaneus) je předozadně protáhlá zánártní kost, která spojuje lýtkové kosti s kostmi plosky nohy. V zadní části paty se nachází…

Lamblióza neboli giardióza

Giardia intestinalis (jinak také zvaná Giardia lamblia, G. duodenalis, Lamblie střevní) je jednobuněčný organismus, který patří mezi prvoky. Tento…

Dráždivý tračník

Funkční poruchy trávení jsou dlouhodobé obtíže trvalého nebo návratného charakteru, u kterých nebyla objevena organická příčina choroby. Tyto potíže…

Avitaminóza

Vitamín obecně je organická látka, která je nezbytná pro normální růst a výživu lidského organismu. Vitamín nemůže být syntetizován v lidském těle,…

Cirhóza jater

Cirhóza jater je nejčastější nenádorová příčina úmrtí osob s onemocněním trávicího ústrojí. Její výskyt se obtížně stanovuje, neboť až ve 40% případů…

Tinnitus

Ucho mladého zdravého člověka je schopno vnímat zvuky v rozsahu frekvencí 20-20000 Hz (Hertzů), starší osoba s nedoslýchavostí pak vímá frekvence 50…

Percepční sluchové vady

Percepce je výraz, který označuje vnímání, to znamená, že percepční vady se týkají poruch vnímání zvuku. Zvuk je tedy vpořádku veden vnějším uchem do…

Menierova nemoc

Pro pochopení vzniku této nemoci je důležité zmínit stavbu vnitřního ucha. Vnitřní ucho je velmi složitý párový orgán. Zajišťuje převod zvuků z…

Převodní sluchové vady

Ucho mladého zdravého člověka je schopno vnímat zvuky v rozsahu frekvencí 20 - 20000 Hz (Hertzů), starší osoba s nedoslýchavostí pak vnímá frekvence…

Epiglotitida

Před rokem 1980 (rok objevu vakcíny proti Haemophilu influenzae) toto onemocnění postihovalo převážně malé děti ve věku 2 až 4 let a v mnoha…

Nemoci slinných žláz

Velké slinné žlázy jsou párové orgány uložené v blízkosti dutiny ústní. Protože mají vývod, který dopravuje vytvořené sliny na místo určení, říká se…

Zubní kaz

Zubní kaz, latinsky caries, je infekční onemocnění zubu, při kterém dochází k narušení části skloviny dříve zdravého zubu. Zubní kaz je celosvětově…

Příušnice

U spousty lidí (zhruba u poloviny), probíhají příušnice skrytě, to znamená, že dotyčný ani neví, že je nakažený, takže nemá žádné příznaky. U…

Koňská encefalomyelitida východního typu – EEE

Jak již bylo naznačeno, koňska encefalomyelitida východního typu je virové onemocnění přenášené komáry. Jedním druhem komára, který typicky přenáší…

Nachlazení

Statisticky trpí dospělý člověk nachlazením 2-3x ročně, děti dokonce 6-8x do roka. Nachlazení se objevuje nejčastěji během zimních měsíců ale…

Kaposiho sarkom

Kaposiho sarkom nemusí zůstat pouze u kůže, ale může napadat také končetiny, plíce, játra či zažívací trakt. Sarkom obecně označuje typ nádoru, který…

Horečka dengue

Horečka dengue (čti denge či dengi) je virové onemocnění rozšířené v exotických krajích. Zaslouží si pozornost českých cestovatelů, protože v roce…

Prolaps rekta neboli výhřez konečníku

Konečník je poslední část tlustého střeva. Slouží k hromadění stolice a podílí se na jejím vyprazdňování. Díky důmyslnému systému vnitřního a…

Průjem

Světová zdravotnická organizace WHO definuje průjem přesněji jako tři a více vodnatých stolic za den nebo častější stolice než je běžné po zdravou…

Alportův syndrom

Alportův syndrom je vrozená neboli dědičně podmíněná skupina projevů. Konkrétně se jedná o vrozenou poruchu kolagenu typu 4. Kolagen je stavební…

Inkontinence stolice

Pro pochopení funkce konečníku je dobré představit si tuto oblast trávicího traktu. Konečník neboli rektum je koncová část tlustého střeva, na které…