Průjem

Průjem
01. 11. 2018 Přečteno: 4505x

Průjem je pojem, který označuje poruchu zažívání. Slova diarea, diarrhea nebo diarhoea jsou odborné výrazy vycházející z řečtiny. Část slova “dia” znamená naskrz a “rheo” označuje proud. Průjem je nejčastěji definován jako neformovaná řídká vodnatá stolice, která se objeví alespoň 3x denně.

Definice průjmu podle WHO

Světová zdravotnická organizace WHO definuje průjem přesněji jako tři a více vodnatých stolic za den nebo častější stolice než je běžné po zdravou osobu. Průjem z jakékoliv příčiny celosvětově ročně postihne 100 milionů osob (odhady z roku 2015 mluví o 2.4 miliardy osob) a celosvětově ročně na následky průjmu zemře až milion osob.

Čtěte také:

Inkontinence stolice

Světový výskyt průjmových onemocnění

S průjmem se častěji setkáváme v rozvojových zemích v místech s nedostatečnými hygienickými návyky a nedostatkem čisté pitné vody (africké země a země Jižní Asie).

  • Průjem během života alespoň 1x potká prakticky každého a to od novorozeneckého věku po věk stařecký.
  • Příčin existují desítky a průběh můžeme sledovat velmi mírný až extrémně závažný, život ohrožující.
  • Průjmová onemocnění trápí nejčastěji děti do věku 5 let.
  • Tvrdí se, že je průjmové onemocnění druhou nejčastější příčinou úmrtí dětí do 5 let věku.
  • V rozvojových zemích trpí děti průjmem průměrně 3x za rok.

Průjem a dehydratace

Dehydratace pak ohrožuje nemocné na životě. Střevem zdravého člověka denně proteče až 9 litrů tekutiny. Dva litry tekutin připadají na běžné nápoje, které přijímáme v podobě vody, džusů apod. Zbylých sedm litrů pak vzniká sekrecí žláz slinných, žaludečních, jater a slinivky břišní.

Většina tekutiny, kterou střeva obsahují, je znovu vstřebána v tenkém střevě a jen malé množství nakonec v tlustém střevě. Konečný denní obsah vody ve stolici je pak pouhých 100 až 200 ml.

Příčiny vzniku průjmu

Příčin vzniku průjmu existuje obrovské množství.

  • Průjem může být přirozenou reakcí na stresovou situaci, může jít o bakteriální, virovou nebo parazitární infekci.
  • Průjem může být zánětlivou reakcí na některé složky potravy, objevuje se při neadekvátní výživě, při otravách, nádorových nebo systémových onemocnění, při užívání některých léků nebo jako chtěná reakce při úmyslném užívání laxativ.
  • Statisticky se s průjmem můžeme nejčastěji setkat v chudých rozvojových zemích (Afrika, Asie) a to jako následek nehygienických životních podmínek a rozšíření infekčních nemocí.
  • V těchto zemích bohužel průjem velmi často vede ke smrti nemocného. Hlavním indikátorem pro vznik infekce a s ní spojeného průjmu je chudoba.

Nedostatek čisté pitné vody vede ke konzumaci infikované vody a infekce se rozšiřuje velmi rychle.

Patogeny, které stojí za průjmem

Patogeny nemusí být pouze lidské, ale může jít také o zvířecí patogeny či patogeny z půdy. Příkladem patogenů, kteří často stojí za vznikem průjmu jsou:

  • rotaviry
  • noroviry
  • Escherichia Coli
  • Clostridium Difficile
  • Salmonella
  • Campylobacter
  • Yersinia
  • Vibrio Cholerae
  • Shigella

Příkladem parazitů vyvolávajících průjem jsou protozoa.

  • cryptosporidium
  • giardia
  • etamoeba histolytica
  • blastocystis
  • cyclospora

průjem_academy (2)

Konkrétní příčiny vzniku průjmu

  1. Nekvalitní a nedostatečná výživa osob se může podílet na vzniku průjmu. Nedostatek zinku vede k oslabení imunitního systému, který se patogenům neumí bránit.
  2. Nedostatek vitamínu A může také vést ke vzniku průjmu.
  3. Další velmi důležitou příčinou vzniku průjmu je užívání léků. Penicil je antibiotikum, které velmi často vede k tomuto nepříjemnému problému.
  4. Existuje více jak 700 dalších léků, které mohou vést ke vzniku průjmu. Každý příbalový leták by měl o této skutečnosti dostatečně informovat. Příkladem velmi známých léků jsou laxativa, antacida, antibiotika, chemoterapeutika, protizánětlivé léky a mnoho dalších skupin.
  5. Doplňky stravy mohou také vyvolat průjem.
  6. Další významnou skupinou faktorů, které vedou ke vzniku řídké stolice jsou autoimunitní onemocnění. Příkladem je Crohnova choroba, ulcerativní kolitida nebo celiakie.
  7. Laktózová intolerancedráždivý tračník, fruktózová malabsorbce a hyperthyroidismus jsou příkladem neinfekčních příčin vzniku průjmu.
  8. Klasickým onemocněním, které vede ke vzniku průjmu je perniciózní anemie. Jde o stav, kdy střevo není schopno absorbovat vitamín B12.
  9. Dalším příkladem onemocnění vedoucích k průjmu je cystická fibróza, pankreatitida (zánět slinivky břišní) nebo syndrom krátkého střeva.
  10. Důležitou skupinou příčin vzniku průjmu jsou chemoterapie nebo radioterapie jako léčba nádorových onemocnění (rakovina). Radioterapie zničí rychle obnovující se buňky střevní výstelky. Ty ztratí funkci rychle absorbovat tekutinu ze střeva a dochází k často významným a dlouhodobým průjmům.
  11. Existuje mnoho dalších příčin vzniku průjmu, už jen výčtem můžeme zmínit alkoholismus, ischemickou poruchu střeva, malabsorbci žlučových solí, nádory produkující serotonin nebo užívání umělých sladidel.

Projevy průjmu

= Jak již bylo zmíněno, průjem je definován jako tři a více vodnatých stolic za den nebo častější stolice než je běžné pro zdravou osobu.

  • Klasickým projevem je řídká častá stolice a časté nutkání na stolici. Pokud není průjem léčen, vede k dehydrataci, metabolické acidóze, destabilizaci organismu a smrti.
  • Společně s nestrávenými zbytky potravy stolicí při průjmu odchází z těla obrovské množství tekutin.
  • Dehydratace může nastat během několika hodin (záleží na závažnosti průjmu). Typicky dehydrataci můžeme sledovat jako snížení elasticity kůže a podrážděné chování nemocného.
  • Objevuje se únava, nízký systémový krevní tlak, snížené vylučování moči, změna barvy kůže (bledost), zvyšuje se srdeční tepová frekvence a při zhoršování stavu se snižují reakce nemocného.
  • Konečný denní obsah vody ve stolici je pak pouhých 100 - 200 ml za normálních okolností.
  • Při průjmu dochází k abnormálním stavům, kdy je tato absorpce vody narušena.

Akutní průjem

Průjem může být akutní poruchou, kdy začne náhle a většinou během několika dní poleví.

Chronický průjem

Chronický průjem je situace, kdy potíže nastupují postupně, ale průjem trápí jedince týdny až měsíce.

Sekreční průjem

Tak zvaný sekreční průjem znamená, že dochází k aktivní produkci tekutiny nebo může dojít k narušení vstřebávání tekutiny. Většinou není přítomná strukturální porucha střeva, příkladem je cholera toxin, který stimuluje sekreci tekutiny.

Osmotický průjem

Osmotický průjem je stav, kdy je nadměrné množství vody stahováno dovnitř střeva přes střevní stěnu. Příkladem je, když člověk konzumuje obrovské množství cukru nebo soli. Obsah střeva si pak stahuje ještě další vodu přímo z těla. Další příkladem vzniku tohoto typu je užívání osmotických laxativ, celiakie, onemocnění slinivky břišní, laktózová intolerance nebo předávkování vitaminem C či hořčíkem (vzácné).

Exudativní průjem

Exudativní průjem je průjem s příměsí krve a hnisu ve stolici. Tento typ průjmu vzniká na základě zánětlivé reakce ve střevě. Příkladem je ulcerativní kolitida, Crohnova choroba, nebo infekce při otravě potravinami.

Zánětlivý průjem

Zánětlivý průjem se označuje takový, kdy dochází k poškození střevní výstelky bakteriemi nebo viry. Dysenterie označuje průjem s příměsí krve. Krev je vlastně část střevní tkáně při agresivních infekcích jako napadení shigellou nebo entamoebou.

průjem_academy (3)

Následky průjmu pro děti i dospělé 

  • Průjmová onemocnění mohou být pouze akutní, krátkodobá onemocnění nebo naopak chronická, trvající týdny i měsíce.
  • Dlouhodobé průjmy mohou mít závažný vliv na fyzické ale také psychické schopnosti člověka a na jeho vývoj. Bylo prokázáno, že děti trpící častými průjmy mají v dospělosti sníženou produktivitu práce.
  • Průjmy mají vliv na mentální vývoj a prokazatelně snížené inteligenční schopnosti.
  • Průjem vede k disbalanci elektrolytů, snížené funkci ledvin, dehydrataci a snížení funkce imunitního systému.
  • Dehydratace je nebezpečný stav u jakékoliv osoby, ale mnohem významnější bývá pro děti a seniory.
  • Příznakem dehydratace je žízeň, sucho v ústech a suché rty, snížené močení, slabost, motání hlavy, únava, tmavá koncentrovaná moč.
  • U dětí je pak typický příznak dehydratace propadnutá fontanela, pláč bez slz (u dětí starších 6 týdnů), suchá plínka (norma je alespoň 6 mokrých plen denně).
  • Průjmová onemocnění lze většinou poměrně rychle řešit a většina vyžaduje hydrataci, dietu a případně medikamentózní léčbu. Vždy ale záleží na příčině vzniku.
  • Průjem je závažná porucha, která může vždy ohrozit na životě a je potřeba ji brát vážně.

Kdy vyhledat při průjmu lékaře?

Prakticky každý člověk se v průběhu života setká s průjmem. I když v mnoha případech není potřeba žádná složitější léčba, existují stavy a situace, kdy je důležité vyhledat pomoc a situaci rychle řešit.

Průjem u dětí a seniorů

K takovým závažným situacím patří středně těžký až vážný průjem u dětí a seniorů, průjem s příměsí krve a hlenu, průjem trvající déle než 2 dny, průjem s nesnesitelnými křečemi, horečkou a úbytkem hmotnosti nebo průjem u cestovatelů či po návratu z exotických destinací.

Práce v potravinářském průmysu a zdravotnických zařízeních

Další důležitou skupinou jsou osoby, které pracují v potravinářském průmyslu (hrozí hromadná nákaza), průjmy ve zdravotnických zařízeních, školkách, domovech pro seniory nebo rehabilitačních zařízeních potřebují vždy speciální pozornost.

K samotné diagnostice, velmi často postačí pouhá informace pacienta s detalnějším popisem (délka trvání,  příměs, horečka, cestování, použité potraviny či voda apod). Lékař velmi často prohmatá břicho a může vyšetřit konečník. V mnoha případech si vyžádá vzorek stolice nebo může on či sestra odebrat vzorek stěrem z konečníku. Ze vzorku je možné zjistit původce (bakterie, parazit).

Dlouhodobě trvající průjmy

K dalšímu vyšetření patří vyšetření krevního vzorku (odhalí dehydrataci, anemii, nedostatek vitamínů apod). Při déle trvajících průjmech nebo podezření na strukturální poruchu je možné provést flexibilní sigmoidoskopii či kolonoskopii. Jde o vyšetření, kdy se do konečníku zavede flexibilní kamera (podobá se hadici či flexibilní tyči). Přístroj má lumen, kterým se mohou zavést nástroje. Je tak možné odebrat malými nůžkami vzorek tkáně.

Léčba průjmu

Základem léčby průjmu je dodat ztracené tekutiny a soli. Většinou je možné dodávat tekutiny přímo ústy, při zvracení nebo jiné kontraindikaci se pak aktivně dodávají přimo do žíly. V minulosti se doporučovaly různé typy diet (u dětí bezmléčná), dnes se postupuje velmi individuálně.

Především u dětí je velmi důležité dodávat dostatek živin, aby se dítě vyvíjelo tak, jak má.

  • Stále se doporučuje podávat živočišné uhlí či imodium, ale léčba vždy zálezí na samotné příčině průjmu.
  • V některých případech je léčba antibiotiky stěžejní, v jiných naopak antibiotika mohou situaci zhoršit. Diety závisí na toleranci člověka, pokud je průjem vyvolán intolerancí mléka, samozřejmě vyjmutí mléka z jídelníčku bude mít terapeutický efekt.
  • Probiotika často snižují délku trvání průjmu a mohou mít velmi dobrý efekt. Akutní průjem většinou vyžaduje léčbu pouze u dětí a seniorů. Chronický průjem pak naopak potřebuje podporu odborníka vždy.
  • Antiseptika jsou léky, které řeší infekční průjem.
  • Adsorbencia jsou určená k léčbě průjmů způsobených otravou.
  • Antimotilika jsou pak léky, které neřeší příčinu průjmu, ale zpomalí pohyby svaloviny střeva a tím zamezí rychlému posunu střevního obsahu. Utlumí se peristaltika a tím nutkání k vyprázdnění střeva.

Prevence průjmu

Prevence průjmu vždy záleží na původci poruchy. Jelikož je celosvětově většina průjmových onemocnění způsobená infekcí patogenem (bakterie, viry, parazité), základní prevencí jsou hygienické návyky. Nejdůležitější a stěžejní je umývání rukou teplou vodou a mýdlem.

Dostatek čisté pitné vody v rozvojových zemích by také řešilo většinu průjmových onemocnění. Statisticky bylo zjištěno, že kojení alespoň 6 měsíců má blahodárný účinek a funguje jako prevence průjmů u dětí.

Dnes existuje již očkovací látka proti rotavirům, která úspěšně zamezila vzniku průjmu u tisíců malých dětí. Vyrovnaná výživa a kvalitní čerstvé potraviny mají také preventivní význam. Osobám, které jsou nuceny užívat antibiotika se často doporučuje k prevenci průjmu užívat probiotika (v tabletách nebo jako nápoje či jogurty).

Pro cestovatele existuje mnoho doporučení, jak zamezit infekčním průjmům - pití pouze balené vody, sledovat čerstvost potravin, vše důkladně tepelně upravit, hygiena rukou a sledovat vládní varování a doporučení.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
Další články z rubriky

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Onemocnění koronavirem, COVID-19

COVID-19 je označení onemocnění způsobené odhaleným typem koronaviru. Jelikož jde o zcela nově objevený virus, onemocnění se nejčastěji označuje jako onemocnění koronavirem. Je nutné podotknout, že existuje mno...

Srdeční selhání (obecně)

Srdce je dutý sval, který je uložený v dutině hrudní. Srdce vytváří pravidelné stahy, kterými zajišťuje pohyb krve po těle. Krví se přenáší dýchací plyny, živiny, odpadní látky a mnoho dalších důležitých složek...

Botulismus

Původcem infekce je bakterie Clostridium botulinum, která se dokáže množit i bez přístupu vzduchu a tvoří spory (klidová forma bakterií umožňující…

Cholera

Jak již bylo řečeno, onemocnění cholery vzniká napadením lidského organismu bakterií Vibrio Cholerae. Onemocnění se šíří fekálně-orální cestou …

Ehrlichióza

Jak již bylo naznačeno, příčinou vzniku ehrlichiózy je přenos bakterií krví z přisátého klíštěte. Tzv. rezervoárem bakterií jsou nejen klíšťata, ale…

Tularémie – zaječí nemoc

Tularémie byla poprvé popsána před první světovou válkou v oblasti Tulare v USA. Ve dvacátých letech minulého století Edward Francis izoloval tuto…

Brániční kýla

Bránice se latinsky označuje jako diaphragma a řecky jako pren. Jde o blánu tvořenou svalovými vlákny a šlachami. Najdeme ji u téměř všech savců…

Ascites

Podstatou vzniku břišního výpotku neboli ascitu je určitá nerovnováha při tvorbě tekutiny a při jejím vstřebávání. Velkou roli při vstřebávání hrají…

Zhoubný nádor slinivky břišní

Slinivka břišní, odborně pankreas, je laločnatá žláza umístěná před zadní stěnou břišní za žaludkem. Připomíná velkou slinnou žlázu. Její pravá část…

Zánět slinivky břišní

Slinivka břišní (odborně pankreas) je žláza uložená před zadní stěnou břišní za žaludkem. Jedná se o žlázu s dvojí sekrecí – exokrinní a endokrinní.…

Embolie obecně

Podle typu embolu (vmetku) existuje několik druhů embolie. Tím pak získáme také mnoho příčin vzniku embolie. Je známo mnoho stavů, které zvyšují…

Kašel – akutní a subakutní

Sliznice dýchacích cest je opatřena důmyslným „kartáčem“ (řasinkový epitel, epitel – vrchní vrstva sliznice) jehož funkcí je trvalé odstraňování…

Alergická rýma

Klíčovým orgánem je nosní sliznice, ale velmi často se současně vyskytují alergické projevy i na jiných orgánech, zejména oční spojivce, kůži a…

Azbestóza

Nebezpečnost azbestu vychází z několika jeho vlastností. Jednou z nich je malý rozměr jeho vláknité struktury. Částice se dostávají do prachu a jsou…

Achondroplazie

Onemocněním trpí muži i ženy přibližně stejně často (muži mírně častěji), protože achondroplazie patří k autozomálně dominantním dědičným poruchám.…

Downův syndrom

S Downovým syndromem se lékaři setkávali již v dávné minulosti (je dochována lebka nemocného ze 7. století), ale první popis poruchy se přisuzuje…

Pompeho choroba

Pompeho choroba se řadí mezi velmi vzácná onemocnění. Rozlišují se tři formy onemocnění a to infantilní, která postihuje novorozence, a pak juvenilní…

Turnerův syndrom

Genetická informace stojí za člověkem jako takovým, v genech jsou uloženy veškeré informace o těle člověka od složení buněk a jejich produktů po…

Kraniosynostóza

Hlava novorozence je složená z několika plochých lebečních kostí, které jsou spojeny volnými fibrózními švy (frontální, sagitální, okcipitální,…

Demence

Jelikož ve většině případů demence postihuje osoby starší 60 let, označuje se demence jako senilní demence neboli stařecká demence. Pojem je ale…

Úrazy hlavy

Příčin vzniku úrazů hlavy existuje obrovské množství. K častým příčinám patří běžné nehody v domácím prostředí (klasické pády z žebříku, ze židle,…

Synkopa

Měli bychom se seznámit také s podobnými stavy, neboť každá krátkodobá porucha vědomí není synkopou. Pojem synkopa je vymezen pouze pro příčinu v…

Gynekomastie

Běžně se gynekomastie v mužské populaci objevuje jako přirozená hormonální nerovnováha. Může to být již u novorozenců díky přechodu ženských…

Connův syndrom

Aldosteron je steroidní hormon a hlavní mineralokortikoid, který je produkovaný vnější zónou (zona glomerulosa) kůry nadledvin. Aldosteron hraje…

Addisonova choroba

Addisonova choroba je nepříliš časté onemocnění, bez správné diagnostiky a léčby může ale být až smrtelné. Nemoc je spojena s poruchou tvorby hormonů…

Poruchy štítné žlázy

Hlavní funkce štítné žlázy spočívá v tvorbě a vylučování hormonů. Štítná žláza produkuje tyroxin, trijodtyronin a kalcitonin. Tyroxin a trijodtyronin…

Uštknutí hadem

Celosvětově existuje asi 3000 druhů hadů, ale pouze 15 % z nich je člověku nebezpečných. Hadi se vyskytují krom Antarktidy na všech kontinentech.…

Portální hypertenze

Příčin vzniku portální hypertenze existuje hned několik typů. Můžeme je rozdělit na prehepatální příčiny (příčiny v oblasti před játry), hepatální …

Krvácení z nosu neboli epistaxe

Nos je nedílnou součástí obličeje. Zevní nos je tvořen drobnými nosními kůstkami a navazující chrupavkou. Nosními dírkami proudí vzduch do horních…

Hemolytická nemoc novorozenců

Příčinou hemolytické nemoci novorozenců je přenos mateřských protilátek přes placentu. Protilátky se pak navážou na červené krvinky plodu. K této…

Spála

Nemoc je vysoce infekční a dětský kolektiv vybízí k epidemiím a rychlému přenosu mezi dětmi. Spála se může ale vyskytnut také u dospělých osob, jen…

Popáleniny

Teplo, které může způsobit popáleniny, může mít mnoho forem. Popáleniny mohou zapříčinit následující rizikové činnosti: Může jít o horkou tekutinu…

Dehydratace

Voda je nedílnou součástí lidského těla. Vyskytuje se uvnitř buněk jako součást intracelulární tekutiny (asi 60 %), i extracelulárně v mezibuněčném…

Kuří oko

Kuří oko vzniká v místě chronického tlaku na kůži. Tlak je bodový a plocha tlaku je většinou okrouhlá nebo oválná. Tlak na kůži vzniká nejčastěji…

Nádor jazyka

Podle statistik v roce 1990 podlehlo nádorům ústní dutiny asi o třetinu méně nemocných nežli v roce 2013. Celosvětově se jedná o závažný problém,…

Thymom

Brzlík je uložen hned za hrudní kostí v oblasti přechodu krku na hrudník. U dětí je veliký, v pubertě se začíná zmenšovat a je nahrazován tukem. Po…

Nádory varlat

Jednoznačná příčina vedoucí k nádoru varlat není známá. Jsou však prokázány rizikové faktory, které se mohou podílet na vzniku nemoci u konkrétního…

Spinocelulární karcinom

Hlavní příčinou vzniku spinocelulárního karcinomu je vystavení kůže UV záření. Nemusí se jednat pouze o sluneční záření, jednoznačně byl také…

Retinitis pigmentosa

Onemocnění postihuje obě pohlaví. Dnes je již známo víc jak 50 různých genetických defektů. Patří mezi ně X vázaná dědičnost (5-15 %), autozomálně…

Odchlípení sítnice (Amoce)

Jedním z nich je slepá skvrna neboli optický disk, kudy vystupuje zrakový nerv a vstupuje tepna arteria centralis retinae. Druhou strukturou je…

Keratokonus

Příčina degenerativní změny rohovky vedoucí ke keratokonu jsou dosud neznámé. Odborníci se domnívají, že za změnami stojí kombinace genetických vlivů…

Neprůchodnost slzných cest

Slzy mají za úkol zvlhčovat oko, odplavovat nečistoty a chránit ho před infekcí. Zjednodušeně jsou slzy jen slaná voda s příměsí bílkovin. Jsou…

Malárie

Římský Columella pak asocioval horečky s kousnutím komára a to především v bažinatých oblastech. Historicky se uvádí, že malárie mohla stát za pádem…

Filarióza

Nákaza se velmi hojně vyskytuje v tropických a subtropických oblastech Asie, Afriky, střední a jižní Ameriky a Tichomoří. Filarióza je parazitární…

Parazitární infekce

Jelikož existuje mnoho druhů parazitů, k nákaze parazitem může dojít mnoha způsoby. Jednou z nejčastějších příčin nákazy je požití potravy či nápoje,…

Toxoplasmóza

Původcem onemocnění je Toxoplasma gondii (toxoplasma obecná), nitrobuněčný prvok řadící se mezi kokcidie. Jedná se o invazivního prvoka, který v…

Neplodnost u žen

Příčiny vzniku neplodnosti u žen nejsou vždy jednoznačné a není vždy lehké je diagnostikovat. V mnoha případech je neplodnost neobjasněna. K…

Ženské pohlavní nemoci

Nakazit se tzv. lidským papilomavirem HPV je velmi snadné. HPV virů jsou bohužel stovky, a i když je možné se proti některým z nich očkovat, očkování…

Nemoci předkožky – fimóza, parafimóza

Zevní chlapecký genitál je tvořen penisem a varlaty uloženými v šourku (scrotum). Penis se skládá z těla a žaludu (lat. glans penis), na kterém ústí…

Abrupce placenty

Příčina vzniku abrupce placenty je stále poměrně nejasná. Existují ale určitá zvýšená rizika pro vznik abrupce. Tato rizika se označují jako rizikové…

Zlomeniny kostí dolní končetiny

Zlomenina, odborně fraktura, je porucha kontinuity kosti. Ke zlomení dochází v případě, kdy je elasticita a celková pevnost kosti překonána vnější…

Otoky dolních končetin

Obecně se otok označuje jako edém. Slovo vychází z latinského oedeme. Edém neboli otok je stav, kdy se ve tkáních (nebo orgánu) objevuje nadbytečná…

Výhřez meziobratlové ploténky

K výhřezu meziobratlové ploténky může teoreticky dojít kdekoliv v celé délce páteře. Nejčastěji se ale s herniací disku setkáváme v nejvíce…

Ostruha patní kosti

Patní kost (latinsky calcaneus) je předozadně protáhlá zánártní kost, která spojuje lýtkové kosti s kostmi plosky nohy. V zadní části paty se nachází…

Lamblióza neboli giardióza

Giardia intestinalis (jinak také zvaná Giardia lamblia, G. duodenalis, Lamblie střevní) je jednobuněčný organismus, který patří mezi prvoky. Tento…

Dráždivý tračník

Funkční poruchy trávení jsou dlouhodobé obtíže trvalého nebo návratného charakteru, u kterých nebyla objevena organická příčina choroby. Tyto potíže…

Avitaminóza

Vitamín obecně je organická látka, která je nezbytná pro normální růst a výživu lidského organismu. Vitamín nemůže být syntetizován v lidském těle,…

Kojenecká kolika

Do trávicího ústrojí se vzduch dostává polykáním se stravou a při trávení potravy působením střevních bakterií. Spolykaný vzduch částečně odchází při…

Tinnitus

Ucho mladého zdravého člověka je schopno vnímat zvuky v rozsahu frekvencí 20-20000 Hz (Hertzů), starší osoba s nedoslýchavostí pak vímá frekvence 50…

Percepční sluchové vady

Percepce je výraz, který označuje vnímání, to znamená, že percepční vady se týkají poruch vnímání zvuku. Zvuk je tedy vpořádku veden vnějším uchem do…

Menierova nemoc

Pro pochopení vzniku této nemoci je důležité zmínit stavbu vnitřního ucha. Vnitřní ucho je velmi složitý párový orgán. Zajišťuje převod zvuků z…

Převodní sluchové vady

Ucho mladého zdravého člověka je schopno vnímat zvuky v rozsahu frekvencí 20 - 20000 Hz (Hertzů), starší osoba s nedoslýchavostí pak vnímá frekvence…

Epiglotitida

Před rokem 1980 (rok objevu vakcíny proti Haemophilu influenzae) toto onemocnění postihovalo převážně malé děti ve věku 2 až 4 let a v mnoha…

Nemoci slinných žláz

Velké slinné žlázy jsou párové orgány uložené v blízkosti dutiny ústní. Protože mají vývod, který dopravuje vytvořené sliny na místo určení, říká se…

Zubní kaz

Zubní kaz, latinsky caries, je infekční onemocnění zubu, při kterém dochází k narušení části skloviny dříve zdravého zubu. Zubní kaz je celosvětově…

Příušnice

U spousty lidí (zhruba u poloviny), probíhají příušnice skrytě, to znamená, že dotyčný ani neví, že je nakažený, takže nemá žádné příznaky. U…

Koňská encefalomyelitida východního typu – EEE

Jak již bylo naznačeno, koňska encefalomyelitida východního typu je virové onemocnění přenášené komáry. Jedním druhem komára, který typicky přenáší…

Nachlazení

Statisticky trpí dospělý člověk nachlazením 2-3x ročně, děti dokonce 6-8x do roka. Nachlazení se objevuje nejčastěji během zimních měsíců ale…

Kaposiho sarkom

Kaposiho sarkom nemusí zůstat pouze u kůže, ale může napadat také končetiny, plíce, játra či zažívací trakt. Sarkom obecně označuje typ nádoru, který…

Horečka dengue

Horečka dengue (čti denge či dengi) je virové onemocnění rozšířené v exotických krajích. Zaslouží si pozornost českých cestovatelů, protože v roce…

Prolaps rekta neboli výhřez konečníku

Konečník je poslední část tlustého střeva. Slouží k hromadění stolice a podílí se na jejím vyprazdňování. Díky důmyslnému systému vnitřního a…

Alportův syndrom

Alportův syndrom je vrozená neboli dědičně podmíněná skupina projevů. Konkrétně se jedná o vrozenou poruchu kolagenu typu 4. Kolagen je stavební…

Inkontinence stolice

Pro pochopení funkce konečníku je dobré představit si tuto oblast trávicího traktu. Konečník neboli rektum je koncová část tlustého střeva, na které…

Roup dětský neboli enterobióza

Roup dětský je červ patřící mezi hlístice (Nematoda). Má bělavé, zhruba jeden centimetr velké, válcovité tělo a parazituje v tenkém a tlustém střevě…