Nastává adventní čas. Jak ho využít ve vlastní prospěch?

Adventní čas započne v roce 2022 poslední listopadovou nedělí, tj. 27. 11. Mnozí věřící lidé v něm vidí hluboký význam příchodu Ježíše Krista na tento svět. Vánoce jsou vlastně oslavou narození Ježíška, který lidem přináší naději. Samotné slovo advent ostatně vychází z latiny a představuje příchod (adventus). Oslavit toto důležité období však můžete i bez toho, aniž byste byli věřící. Chce to jen otevřenou mysl i srdce. K jakému uvědomění byste měli dojít?

Body shaming nelze podceňovat. Jak se bránit kritice týkající se tělesných proporcí?

Body shaming některým z vás nebude na první dobrou známý. Když však tento anglický výraz přeložíme, dozvíme se, že se jedná o negativní komentáře, nebo ponižování kvůli vzhledu. Nejde však jen o kritiku tělesných proporcí druhých osob, ale leckdy i o sebekritiku. Toto chování si zasluhuje zvýšenou pozornost zejména z psychologického hlediska. Může totiž napáchat mnoho škod – leckdy i s fatálními důsledky.

Přirozená autorita motivuje a inspiruje. Jak ji vybudovat?

Přirozená autorita není záležitostí vrozenou. Je zapotřebí, aby ji člověk rozvíjel. Když se tak nestane, může si ji uměle vynucovat, což není ta nejlepší cesta. S lidmi nepřirozeně autoritativními se však setkáváme dnes a denně. A možná si to oni samotní ani neuvědomují – mají pocit, že jsou něco víc, že jsou „nadlidi“. Jenže tajemství autority jako takové tkví úplně nikde jinde.

Paranoia je vážná psychická porucha. Jak ovlivní stihomam život?

Paranoia je známá též jako stihomam. Definuje se pocitem neustálého pronásledování ze strany okolí, nebo pocitem ohrožení. Člověk, který touto psychickou poruchou trpí, je přesvědčený o nekalém jednání jiných lidí. Myslí si zkrátka, že mu druzí chtějí záměrně ublížit. Přitom pro to nemá pádné důkazy.

Chronická nemoc může duševně vyčerpávat. Jak se s ní naučit žít?

Chronická nemoc může mít podobu diabetu I. typu, hypertenze nebo třeba revmatoidní artritidy. Je to takové onemocnění, které trvá v řádech týdnů, měsíců ne-li let. Častokrát provází člověka po celý život. A to může být psychicky vyčerpávající. Jak se vypořádat se změny v organismu co nejlépe?

Snaží se vás přeprat hněv či vztek? Vyzkoušejte osvědčené tipy, díky kterým zůstanete za každých okolností v klidu

Pořádný hněv nebo vztek. Kdo z nás to neznal. Nervy poměrně snadno “ztratíme” při hádce nebo třeba v silném provozu cestou do práce. Je však nutné si uvědomit, že hněv i vztek jsou poměrně silné emoce, které nás značně negativně ovlivňují. A pokud nás ovládají dlouhodobě, mohou dokonce negativně působit i na náš zdravotní stav.

Stavy úzkosti z války může zmírnit jakýkoliv projev solidarity

Stavy úzkosti mohou v současné době postihnout kohokoliv. Válečný konflikt na Ukrajině, který se táhne již třetí týden, nenechává zkrátka nikoho chladným. Podle psychologů je to zcela normální reakce, která bývá umocněná zejména u hypersenzitivních lidí. Jak si tedy pomoci, aby vás emoce zcela neochromily a mohli jste fungovat dál v běžném životě?