Syndrom vyhoření vzniká velmi nenápadně a má plíživý průběh. Jaké fáze jsou s ním spojené?

Syndrom vyhoření postihuje dle celosvětových statistik čím dál více lidí. Svůj podíl na tom má velmi hektický život a stupňující se požadavky nejen v zaměstnání. Člověk, který se duševně i fyzicky zcela vyčerpá, není ve výsledku schopen běžné existence. Jak poznat, že jde skutečně o celkové „vyhasnutí“ nebo také burn-out syndrom?

Fobie, které se tváří velmi kuriózně: Jaké strachy si lidé dokázali vybudovat?

Fobie komplikují životy lidí již po stovky let. Tyto stavy se vyznačují až chorobným strachem z konkrétní věci anebo činnosti. Někdy mohou dotyčného doslova paralyzovat. Mezi nejčastější příznaky fobií patří úzkostné pocity, celkové napětí a fyziologické projevy jako tachykardie, zvýšené pocení či třes rukou.

Vztek není radno potlačovat. Naučte se s ním pracovat!

Vztek je emoce, kterou zná snad každý. Ne vždy jde totiž vše podle plánu a mohou nastat okamžiky, které vás prostě vyvedou z míry. Jak se říká: „Jste přeci jen člověk.“ Nebo ne? Většinou se hněváme na sebe, když něco pokazíme a někdy i na druhé, pakliže nám ublíží. Tak jako tak je nutné své pocity ventilovat. V případě, že tak neučiníte, koledujete si o zdravotní průšvih.

Fobie a jejich podivnosti. Strach z knoflíků, vyder nebo ze ztráty mobilního signálu existuje!

Bojíte se pavouků, hadů nebo výšek? To jsou zcela běžné fobie mnoha lidí. Ale co třeba takový strach z knoflíků, vyder nebo ztráty mobilního signálu? Lidé se bojí mnohého a těm, kteří to mají jinak, to někdy může připadat až nepochopitelné nebo komické. Málokdo si však dokáže s vynaložením veškeré empatie představit opravdovou hrůzu, která vás naprosto ochromí. Co je to vlastně fobie a proč se bojíme? Dá se tento problém nějak řešit?

Aviofobie může komplikovat cestování. Jak strach z létání vystrnadit ze svého života?

Aviofobie je kvalifikovaná jako psychická porucha, jejíž hlavní příčinou je strach z létání. I když je létání letadlem považované za jeden z nejbezpečnějších způsobů cestování, obavy z něj má dle průzkumů až 50 % celkové populace lidí na zemi. Možná je to dané tím, že zkrátka rádi cítíme pevnou půdu pod nohama.

Závislost na nakupování je nebezpečná. Oniománie může zbortit životní jistoty

Závislost na nakupování nemusí být odhalena hned. Do obchodů zavítáte zprvu je zřídka kdy, později však máte čím dál větší nutkání nakupovat ve velkém. A častokrát si koupíte i věci, které vlastně nepotřebujete. Tohle závislé chování se odborně nazývá oniománie. Pokud přesáhne únosnou mez, je nutné docházet k psychoterapeutovi.

Podzimní deprese může potkat kohokoliv. Jak ji řešit, a ještě lépe předcházet?

Podzimní deprese se vkrade do života velmi nenápadně. Konec krásného letního období, počínající chladné a pošmourné dny, častý déšť, nebo brzké stmívání, to vše může způsobit smutek v duši. Často se však jedná o přechodnou fázi, která odezní s příchodem prvním slunečných paprsků dopadajících na pestře zbarvené listí v přírodě. Pokud ale psychické obtíže přetrvávají, je vhodné situaci řešit již s psychologem.