Body shaming nelze podceňovat. Jak se bránit kritice týkající se tělesných proporcí?

Body shaming některým z vás nebude na první dobrou známý. Když však tento anglický výraz přeložíme, dozvíme se, že se jedná o negativní komentáře, nebo ponižování kvůli vzhledu. Nejde však jen o kritiku tělesných proporcí druhých osob, ale leckdy i o sebekritiku. Toto chování si zasluhuje zvýšenou pozornost zejména z psychologického hlediska. Může totiž napáchat mnoho škod – leckdy i s fatálními důsledky.

Paranoia je vážná psychická porucha. Jak ovlivní stihomam život?

Paranoia je známá též jako stihomam. Definuje se pocitem neustálého pronásledování ze strany okolí, nebo pocitem ohrožení. Člověk, který touto psychickou poruchou trpí, je přesvědčený o nekalém jednání jiných lidí. Myslí si zkrátka, že mu druzí chtějí záměrně ublížit. Přitom pro to nemá pádné důkazy.

Chronická nemoc může duševně vyčerpávat. Jak se s ní naučit žít?

Chronická nemoc může mít podobu diabetu I. typu, hypertenze nebo třeba revmatoidní artritidy. Je to takové onemocnění, které trvá v řádech týdnů, měsíců ne-li let. Častokrát provází člověka po celý život. A to může být psychicky vyčerpávající. Jak se vypořádat se změny v organismu co nejlépe?

Stavy úzkosti z války může zmírnit jakýkoliv projev solidarity

Stavy úzkosti mohou v současné době postihnout kohokoliv. Válečný konflikt na Ukrajině, který se táhne již třetí týden, nenechává zkrátka nikoho chladným. Podle psychologů je to zcela normální reakce, která bývá umocněná zejména u hypersenzitivních lidí. Jak si tedy pomoci, aby vás emoce zcela neochromily a mohli jste fungovat dál v běžném životě?

Sociální fobie mívá základy v období dospívání. Jak se s ní „poprat“?

Sociální fobie je známá též jako sociální úzkostná porucha. Vyznačuje se abnormálním strachem v různých sociálních situacích. U každého se pak projevuje odlišně. Jeden může mít problém v komunikací s lidmi, druhý se například společenským kontaktům zcela vyhýbá. Důvod je prostý, fobik se obává, že jej okolí odsoudí a nepřijme.

Syndrom vyhoření vzniká velmi nenápadně a má plíživý průběh. Jaké fáze jsou s ním spojené?

Syndrom vyhoření postihuje dle celosvětových statistik čím dál více lidí. Svůj podíl na tom má velmi hektický život a stupňující se požadavky nejen v zaměstnání. Člověk, který se duševně i fyzicky zcela vyčerpá, není ve výsledku schopen běžné existence. Jak poznat, že jde skutečně o celkové „vyhasnutí“ nebo také burn-out syndrom?

Fobie, které se tváří velmi kuriózně: Jaké strachy si lidé dokázali vybudovat?

Fobie komplikují životy lidí již po stovky let. Tyto stavy se vyznačují až chorobným strachem z konkrétní věci anebo činnosti. Někdy mohou dotyčného doslova paralyzovat. Mezi nejčastější příznaky fobií patří úzkostné pocity, celkové napětí a fyziologické projevy jako tachykardie, zvýšené pocení či třes rukou.