
Jak funguje systém preventivní péče pro dospělé a na co máte nárok u svého praktika?
Praktického lékaře by měl mít každý člověk. Proč je oblast takzvané primární prevence důležitá a na co má pacient u svého praktika vlastně nárok?
Jak funguje systém preventivní péče v Česku
Takzvaná primární prevence je souhrn opatření na podporu zdraví a předcházení nemocí. Pilířem této formy prevence je praktický lékař. V tomto směru mají tito odborníci v Česku úlohu, která je srovnatelná jen s malým počtem zemí na světě. Zasahují do prakticky všech sfér prevence.
Praktický lékař v primární prevenci poskytuje informace nutné k pochopení smyslu primární prevence, motivuje ke zdravému způsobu života, pomáhá překonávat překážky související se změnou životního stylu a podporuje vytváření plánů na zavedení změn.
V rámci koordinace péče a prevence je tak jednoznačně pozitivní, pakliže pacient svého praktického lékaře má. Mít jej nemusí, jedná se z pohledu legislativy o jeho právo, nikoli povinnost.
K hlavním úkolům praktika patří:
Provádí preventivní prohlídky a základní vyšetření.
Aplikuje očkování.
Vydává žádanky ke specialistům.
Předepisuje léky.
Vede lékařskou dokumentaci.
Vydává posudky o zdravotní způsobilosti (ke studiu, práci s dětmi).
Vydává potravinářské průkazy.
Vydává žádosti o lázeňské pobyty, o řidičské a zbrojní průkazy nebo o invalidní důchod.
Nařizuje karanténu a testování na covid-19.
Důsledkem povinně placeného zdravotního pojištění je propracovaný systém dostupné zdravotní péče, kam patří právě i preventivní prohlídky. V jejich rámci lékař provede vyšetření zraku, sluchu, moči, cholesterolu a glykémie kvůli prevenci metabolických onemocnění, změří krevní tlak a EKG ve 40 letech věku. Tento výkon slouží coby prevence kardiovaskulárních onemocnění. Na preventivní prohlídku má dospělý člověk nárok 1x za 2 roky.
Co patří k dalším úkonům praktického lékaře
Praktický lékař také doplní anamnézu, zkontroluje očkování a provede vyšetření v rámci onkologické prevence, a to podle zhodnocení rodinné anamnézy. Může provést i kontroly kůže, per rectum (vyšetření konečníku), vyšetření varlat nebo prsů.
K dalším úkolům všeobecného praktického lékaře patří vedení prvního kontaktu s pacientem, klinické rozhodování o diagnostickém a léčebném postupu, zprostředkování specializované péče, ochrana pacienta před zbytečným vyšetřováním a léčením a koordinace péče o chronické pacienty. Ke specialistovi se však můžete vypravit i bez žádanky od svého praktika. Pakliže tento má volné kapacity, musí nového pacienta přijmout. Listina základních práv a svobod zaručuje občanům ČR nárok na poskytování bezplatné zdravotní péče.
MUDr. Blanka Studýnková působí jako praktický lékař pro dospělé v obci Rakvice. Aktuálně poskytuje diagnostickou a léčebnou péči, preventivní prohlídky, odběry, aplikaci očkovacích látek a péči o pacienty s diabetem 2. typu. Kromě vysoké odbornosti můžete v ordinaci počítat s osobním, individuálním a zároveň profesionálním přístupem.
Diskuse k článku