
Svátek svatého Jana: Bylinky, kouzla a magie svatojánské noci
Svátek svatého Jana Křtitele, který připadá na 24. června, je jedním z nejvýznamnějších letních svátků. Spojuje křesťanskou tradici s pohanskými zvyky. V tento den se sbírají svatojánské bylinky, zapalují ohně a provádějí rituály, které mají chránit zdraví i přinést štěstí. A právě svatojánská atmosféra může být skvělým důvodem, proč se vydat na výlet – třeba právě do Svatého Jana pod Skalou.
Svátek svatého Jana není jen údaj v kalendáři. Je to připomínka dávných časů, kdy se lidé orientovali podle Slunce, přírody a ročních cyklů. Noc z 23. na 24. června bývá opředena kouzly, ohněm, bylinkami a nadějí. Přestože mnohé z těchto zvyků dnes vnímáme jako folklór, jejich kouzlo nepohaslo. Chcete si dávné svatojánské tradice připomenout?
Svatý Jan a svatojánské tradice
Oslavy svatého Jana mají v našich krajích hluboké kořeny. Nejde jen o křesťanský svátek, ale i o starý pohanský rituál slunovratu. V tomto čase se slavilo světlo, život a plodnost. Lidé rozpalovali ohně na kopcích, věřili v očistnou sílu plamenů a v magickou moc přírody. Tradice mluvila jasně – co se v tuto noc vysloví, může se vyplnit. A co se sbírá, to léčí. Přesně v tomto duchu se zachovaly i zvyky, které dodnes přitahují romantiky, bylinkáře i ty, kteří věří na zázraky.
Svátek svatého Jana a svatojánské bylinky
Říká se, že právě v předvečer svatého Jana mají rostliny a byliny největší sílu. Sbírat by se měly některé v noci, jiné pak časně ráno nebo těsně před svítáním – bosky, potichu, nejlépe ještě před první rosou. Mezi „svatojánskou klasiku“ patří třezalka, která chrání před zlými sny a dodává odvahu. Vyrobit si z ní můžete třeba třezalkový (svatojánský) olej. Natrhejte květy, zalijte je kvalitním olejem a nechte macerovat na slunci po dobu čtyř týdnů. Olej je pak ideální na masáže bolavých zad nebo na zklidnění pleti. Další oblíbenou bylinkou je mateřídouška, která uvolňuje tělo i mysl.
Svatojánské bylinky mají dnes největší sílu
Lze ji přidat do čajů, nebo si z ní připravit relaxační koupel – pár hrstí sušené bylinky vložte do plátěného pytlíčku, svažte a vhoďte do horké vody. Nasbírané svatojánské bylinky se také suší, pletou z nich věnce, nebo se přidávají do koupelí, které mají pomoci obnovit síly a chránit před negativní energií.
Červnový svatý Jan a svatojánská kouzla
Svatojánská noc byla odjakživa časem, kdy se kouzlilo. Podle starých pověr se právě otevírají poklady, bludičky tančí po lukách a sny prozrazují budoucnost. Dříve dívky pletly věnce a pouštěly je po vodě, aby zjistily, odkud přijde láska. Když věnec plaval, znamenalo to, že láska je na cestě. Pokud se věnec potopil, byla to předzvěst nešťastné lásky. Další tradicí bylo skákání přes oheň, což přinášelo štěstí, zdraví a plodnost. Ačkoliv dnes už málokdo skutečně hledá zlatý kapradinový květ, který podle legendy vykvétá pouze v tuto noc a má moc přivolat štěstí nebo najít poklady, magie svatojánské noci stále žije.
Svatojánské tipy na výlet
Pokud chcete svatojánskou atmosféru opravdu prožít na maximum, vydejte se na místo, které má s tímto svátkem společného opravdu hodně. Svatý Jan pod Skalou je doslova magnetem pro každého, kdo hledá klid, krásu i duchovní nádech. Co tu rozhodně nevynechat?
Výstup na Svatojánskou skálu – Krásný výhled, který vám vezme dech. Cestou nahoru potkáte křížovou cestu a na vrcholu najdete kříž, pod kterým si prý můžete něco přát.
Kostel a jeskyně svatého Ivana – Místo, kde měl žít první český poustevník. Jeskyně je otevřená a stále působí trochu mysticky.
Pramen svatého Ivana – Prý má léčivé účinky. A i když nevěříte, že vás uzdraví, rozhodně vás osvěží.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku