Svatojánská noc umí údajně plnit i některá přání

Tajemná svatojánská noc. Rituály, které vám přinesou štěstí i zdraví

Svátek svatého Jana připadající na 24. června je populární především díky své předcházející noci, která je údajně tajemná a má magickou moc. I když je svatojánská noc pohanským svátkem a je založená na starých zvycích, stále patří mezi značně oblíbené po celém světě. Je to i noc bylinářů, čarodějů a kouzelníků.

I když je letní slunovrat o pár dní dříve, za počátek léta bývá označována právě svatojánská noc. Dříve bylo dokonce zvykem posekat koncem jara trávu, udělat z ní hromádky a ty pak v předvečer svátku svatého Jana spálit. Všichni se shromáždili u ohňů a skákali přes plameny, aby si očistili duše a přilákali si do svého života štěstí

Svatojánská noc a její historie

Původ tohoto svátku je prastarý. Někteří věří, že sahá až do neolitu, kdy se konaly pohanské oslavy na oslavu boha Slunce. Slavnostmi mu vlastně tak děkovali za roční úrodu. I když u nás se o svatojánské noci tolik nemluví, stále populární je především ve Španělsku. Zde patří k nejoblíbenější starodávné předkřesťanské tradici spojené s oslavami ohně. Mnoho měst i obcí má své vlastní jedinečné tradice spojené s festivalem. Nejzákladnějším prvkem je právě oheň, který se zapaluje v ulicích i na písečných plážích. A podle tradice se přes oheň skáče. Kdo jej přeskočí třikrát, bude očištěň a jeho problémy budou spáleny.

Čtěte také:

18 tipů na návyky a rituály úspěšných lidí, které vám zlepší den

Keltský svátek Beltaine - magické rituály pro krásu, zdraví i rodinu

Bílá magie - kouzla, která můžete vyzkoušet doma

Voňavá svatojánská noc

U nás je svatojánská noc spojená především s nočním sběrem bylin. Na ten se vydávaly zejména bylinářky a zkušené babky kořenářky, které jejich moc uměly využívat. Měly veliké znalosti a věřili, že bylinky nasbírané právě v tuto noc mají maximální léčebnou sílu. Byliny ihned po sběru sušily nebo nakládaly do olejů či medu. Případně z nich vyráběly masti, mazání, lektvary a podobně. Největší moc má právě devatero bylin, které se v tento čas vyplatí sbírat. Ačkoli se složení devatera svatojánského kvítí kraj od kraje lišilo, nejčastěji se sbírala třezalka, řebříček, mateřídouška, heřmánek, řepík, chrpa, kontrylel, mařinka a jitrocel. Sbírat lze však i kapradí, komonice, routa, pelyněk, lípu, sedmikrásku, jetel, černý bez, šípkovou růži, zvonek, mydlici, devětsil nebo třeba rozchodník. Pokud hledáte lásku, nezapomeňte si natrhat také laskavec, který ji umí přičarovat.

Je tedy jen na vás, jaké byliny upřednostníte. A především tedy na tom, co roste ve vašem okolí. Vždy však musí jít o devatero bylin. Svatojánské byliny údajně dokáží zahnat nejrůznější nemoci a chránit rodinu před zlými silami. Navíc krávy krmené svatojánskými bylinami prý lépe dojí. Věnce vyrobené ze svatojánských bylin ochraňují domácnosti i polnosti. Pouštěly se po vodě nebo se zavěsily na dveře obydlí. A pokud si svobodná dívka vloží devatero svatojánských bylin pod polštář, zjeví se jí v noci její nastávající.

Ze svatojánského kvítí se pletly například i věnce

Při sběru bylin o svatojánské noci musíte být v klidu, potichu, nesmíte mluvit ani se smát nebo ohlížet. Španělé pak vyrábějí z kombinace svatojánských rostlin parfémované vody. Mytí touto vodou nebo koupel v ní je metodou očisty pro novou letní sezónu.

Svatojánská noc nese kouzelnou moc

Odpradávna byla svatojánská moc spojena s kultem ohně, vody i zeleně a navazovala na předcházející Slunovrat. Čáry a kouzly měly mít v tento čas hlavně očistný a milostný charakter. Můžeme si přivolat lásku, štěstí, hojnost i zdraví. Naši předkové věřili, že v tento čas se propojuje náš reálný svět s tím nadpřirozeným. Hovořilo se například o zlatém kapradí. Nebojíte-li se jít v hoci do hor, máte prý šanci, že na něj narazíte. A v takovém případě vám zářivá květina ukáže poklad a zajistí vám štěstí i zdraví až do konce života. Ostatně, země se prý v tuto noc otevírá, skály se rozestupují a je možné najít poklad. Je také údajně možné vyvolat duchy zemřelých.

Rituály svatojánské noci

O svatojánské noci se prováděly různé rituály, které mají původ až ve starověku. Dříve se například na trzích prodával kořen mandragory, který sloužil k milostné magii. Ostatně právě tento kořen se ve středověku využívat poměrně hojně v čarodějnictví. Přidávala se i do amuletů pro štěstí a na ochranu před zlými silami. 

Nezadaná děvčata mohou před svítáním vyrazit na louku, kde utrhnou kopretinu. Následně pak vytrhují z korunky jednotlivé bílé lístečky a opakují stále dokola: chalupa, zahrada, statek, mlýn. Na které slovo připadne poslední vytržený lístek, pak majitele takové usedlosti bude mít za muže. 

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

SOBOTA 14. 12. 2024
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v přibývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
NEDĚLE 15. 12. 2024
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích, dnes je úplněk. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch vám…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 16. 12. 2024
rak
Měsíc ubývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
ÚTERÝ 17. 12. 2024
rak
Měsíc ubývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
STŘEDA 18. 12. 2024
rak
Měsíc ubývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
ČTVRTEK 19. 12. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v ubývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
PÁTEK 20. 12. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v ubývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den paní Matrino, dnes trh nabízí různé druhy masti, krémů a gelů a každému n�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den, zkuste se podívat na výrobky od vabios.com, které jsou zaměřeny právě na tu ...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Urgentní půjčka pro ženy na mateřské dovolené a na MD v ČR Hrozí vám nepředvídat...
Zobrazit všechna témata

Sváteční esenciální oleje: Které vůně vytvoří tu pravou pohodu Vánoc?

Esenciální oleje mohou předvánoční období u nás doma proměnit doslova v pohádkový ráj. Některé z nich totiž skutečně mohou blahodárně působit na náš klid, pohodu a dobré rozpoložení. Zlepší náladu a dokonce moh...

Jak vysvětlit větším dětem, že Ježíšek neexistuje?

Máte doma dítka, která mají tušení, že Ježíšek neexistuje? Pak se možná budete zaobírat otázkou, jak jim citlivě sdělit pravdu. Připravili jsme pro vás několik praktických tipů, díky nimž bude sdělování vánoční...

Nejlepší adventní trhy. Tipy, kam vyrazit v Česku i  v zahraničí

Je nejvyšší čas nasát pořádnou vánoční atmosféru. Koledy, svařené víno, punč, klobása na zahřátí, ale taky třeba trdelník. To všechno nabízejí tradiční adventní trhy. I když venku není sníh a rozhodně se nezdá,...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Letos pečeme na Vánoce...

Dneska se předem omlouvám těm, kteří milují Vánoce a nemůžou se jich dočkat. Protože dneska bude můj blogovej článek spíše vyhovovat těm, co je neslaví anebo nechtějí slavit pro letošek. Já se na ně vždycky těšila, ale vlivem okolností je slavit vlastně letos ani nechci...