Kopretina bílá /Leucanthemum vulgare/

img

Kopretina bílá-popis

Kopretina bílá je vytrvalá rostlina. Určitě jste slyšeli už mnoho názvů, nejčastější jsou svatojánské kvítko, jasné kvítí nebo husička. Většinou ji známe vysokou sotva 20 cm, může však dorůst až do výšky 80 cm. Má válcovitý oddenek, její lodyha je přímá, lysá, někdy jen slabě chlupatá a nese vždy jen jeden květ. Přízemní listy mohou být obvejčité nebo kopisťovité, vždy jsou ale zúženy v řapíku. Jsou střídavé, řídké a přisedlé. Květ je velký, na spodní straně polokruhovitý se zeleným zákrovem složeným z listenů. Okrajové lístky květu jsou samičí a mají bílou barvu. Jsou asi o 1-2 cm delší než zákrov. Středové kvítky jsou žluté a oboupohlavní. Když oba plodolisty srostou, vznikne semeník. Ten obsahuje jedno vajíčko. Plodem jsou nažky, někdy mohou mít i šikmý lem. Nejčastěji dochází k opylení prostřednictvím hmyzu, může však dojít i k samoopylení.

Kopretina bílá-léčivé účinky

Kopretiny byly dříve využívány k různým rituálům a jako pomůcka při věštění. Vyráběly se z nich také sirupy, esence nebo pastilky. Dnes můžeme kopretiny najít například jako složku ve vonných mýdlech.

Použitelné části kopretiny bílé: Květ.

Období květu: červen-říjen

Kopretina bílá-pěstování

Kopretina bílá patří mezi luční rostliny, můžeme ji najít na lukách, svazích, pastvinách, okrajích cest nebo ve světlých lesích. Roste téměř v celé Evropě, od nížin až do 2000 m. n. m. Jde ale spíše o okrasnou rostlinu a mnoho lidí ji považuje za plevel. Z hospodářsky užívaných ploch je vytlačována. Pro okrasné využití je vypěstováno i několik velkokvětých druhů pro ozdobu zahrad.

Zdroj obrázku: WikipediaDiskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.