img

Oleandr obecný /Nerium oleander/

čeleď:toješťovité

Oleandr obecný-popis

Oleandr je keř dorůstající do výšky až 4 metrů. Listy jsou kožovité a kopinaté, rostou v 3četných přeslenech. Mají tmavě zelenou barvu se světlou žilnatinou a krátkými řapíky. Na konci jednotlivých výhonů vyrůstají hroznovitá květenství. Květy vyrůstají ve vrcholičnatých latách, mají bílou, žlutou, červenou nebo růžovou barvu. Je stálezelený s rozvětvenými stonky.

Oleandr obecný-léčivé účinky

Oleandr nemá žádné známé léčivé účinky, obsahuje však prudce jedovaté glykosidy, například oleandrin, neriin, nebo neriantin. Tyto látky tonizují srdeční svalovinu a působí silně močopudně. Otrava se projevuje zvracením, závratěmi, arytmií, křečemi a horečkami. Těžké otravy mohou končit i smrtí. Pokud už některou z částí sníme, je nutné okamžitě vyvolat zvracení a zavolat lékařskou pomoc. Je také nutné udělat výplach žaludku a podávat aktivní uhlí. I jenom šťáva může při styku s kůží vyvolat těžké záněty. Pozor, jedovatý je i med od včel, které sbíraly nektar z oleandru obecného. I samotná vůně může u některých lidí vyvolat bolest hlavy nebo závratě.

Použitelné části oleandru obecného: Žádné.

Období květu: červen-srpen

Oleandr obecný-pěstování

Oleandr můžeme mít přes léto doma při pokojové teplotě, v zimě vyžaduje chladnější teploty, ne ale méně než 7°C. Má ráda slunná stanoviště a vydatnou zálivku, zejména od jara do podzimu. Oleandr množíme na přelomu jara a léta, a to pomocí řízků. Ty zasadíme do zeminy s dostatkem humusu a živin a při teplotě okolo 16°C zakoření asi za 4 týdny. Aby oleandr pěkně kvetl, je dobré na podzim seříznout větve.

Oleandr obecný-využití

Dříve se listy z oleandru používali jako jed na krysy, potkany a myši.

Zdroj obrázku: Wikipedie

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Blogeři

Když mám PMS a volám SOS

Jsem vážně na vodstřel, když mám PMS. Já vim, že vás asi nebudou zajímat nějaký kecy ohledně premenstruačního syndromu jedný neznámý ženský ve středních letech, jenže já mám dneska duševní pnutí a potřebuju si „ulevit“. Vod toho jsem zakládala tenhle blog. Tak pojďme se hromadně podpořit ženy! Taky vás všechno okolo tak sejří, když na dveře klepe teta Irma?