Lilek černý /Solanum nigrum

img

Lilek černý-popis

Lilek je jednoletá rostlina dorůstající do výšky 10-70 cm. Má přímou, větvenou, oblou nebo tupě hranatou lodyhu, která v mládí může být krátce nežláznatě chlupatá. Listy jsou střídavé, řapíkaté, kopinaté, na vrcholu zašpičatělé. Má 4-10 květů, květy jsou 5četné, stopkaté, korunní lístky mají bílou barvu a jsou často nazpět ohnuté. Plodem je kulovitá bobule, ve zralosti je nejčastěji černá, někdy zelená až žlutozelená.

Lilek černý-léčivé účinky

V minulosti se užívala nať na uklidnění a proti křečím, čerstvě rozmačkané listy se pokládají na hnisající rány.

V nati je ale obsažen i alkaloid solanin, ten rozrušuje červené krvinky, má místně dráždivý účinek, tlumí činnost centrálního nervového systému, působí na dýchání a srdce. Otrava se může projevit nejistou chůzí, zvracením nebo průjmem. K otravě většinou dochází zejména u dětí, které si plody lilku spletou s borůvkami. Existují však i vyšlechtěné odrůdy lilku černého, jejichž plody jsou vhodné ke konzumaci.

Použitelné části lilku černého: Nať, listy.

Období květu: červen-září

Lilek černý-pěstování

U nás je lilek černý rozšířen zejména v teplých oblastech v oblasti nížin. Na horách a v chladných polohách se vyskytuje jen přechodně. Můžeme ho najít na rumištích, kompostech, polích, podél cest, smetišť, na zahradách, okrajích odpadních vod a v okolí zemědělských statků. Roste převážně na dusíkatých, prohnojených a čerstvě vlhkých půdách.

Zdroj obrazku: Wikipedie



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.