img

Dřišťál obecný /Berberis vulgarit/

Dřišťál obecný-popis

Dřišťál obecný je opadavý, hustě větvený keř dorůstající do výšky až 3 m. Větve mají šedožlutou barvu, jsou hranaté až rýhované a mají trny – přeměněné listy, dlouhé 1-2 cm. Listy rostou v paždí krátkých výhonů, jsou krátce řapíkaté, eliptické, na okraji zubaté. Květy má uspořádány v hroznech, ty jsou převislé, 6četné a mají žlutou barvu. Korunní lístky jsou uspořádány ve dvou kruzích, vnitřní jsou asi 2x delší než vnější. Plodem je leskle červená bobule, která má elipsoidní tvar a je dlouhá asi 1 cm.

Dřišťál obecný-léčivé účinky

Téměř všechny části této rostliny obsahují nebezpečné alkaloidy, ty v malém množství nevyvolávají příznaky otravy, ale ve větším množství dráždí hlavně nervový systém, mohou způsobit ochrnutí dýchacích center a následně i smrt. Nejvíce jedu najdeme v kůře kořenů keře. Takovéto otravy končící smrtí však nebyly u člověka pozorovány, většinou se otrava projevuje průjmem, zvracením, omámením apod.

Na druhou stranu je dřišťál obecný i léčivý. Sbírají se hlavně zralé plody nebo list. Někdy i kůra. Tyto části obsahují třísloviny, pryskyřici, silice, cukr, škrob, kyselinu jablečnou, citronovou a vinnou a také velké množství vitaminu C a K. Tinktura nebo odvar z listů či kůry se užívá při žlučníkových zánětech, jaterních poruchách, ke snížení krevního tlaku nebo jako močopudný prostředek. Látky také prokazují silné protizánětlivé účinky, dále zvyšují imunitu, léčí oční záněty a tlumí rozvoj lupénky. Nesmíme ale zapomínat, že pořád jde o jedovatou rostlinu. Je proto dobré poradit se o jejím užívání s lékařem a v případě jakýchkoliv nežádoucích účinků léčbu přerušit.

Použitelné části dřišťálu obecného: Plod, kůra, list.

Období květu: duben - květen.

Dřišťál obecný-pěstování

Vyhovují mu suché a kamenité stráně, okraje lesů, křoviny apod. Půdy hlavně chudé, vápenité, písčité až písčitohlinité. 

Tip: odvar z dřišťálu obecného

½ čajové lžičky drcené dřišťálové kůry na jeden šálek vody. Nálev vaříme 15-30 minut. Průběžně pijeme 1-2 šálky denně.

Zdroj obrázku: Wikipedie

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Blogeři

Když mám PMS a volám SOS

Jsem vážně na vodstřel, když mám PMS. Já vim, že vás asi nebudou zajímat nějaký kecy ohledně premenstruačního syndromu jedný neznámý ženský ve středních letech, jenže já mám dneska duševní pnutí a potřebuju si „ulevit“. Vod toho jsem zakládala tenhle blog. Tak pojďme se hromadně podpořit ženy! Taky vás všechno okolo tak sejří, když na dveře klepe teta Irma?