Oleandr obecný /Nerium oleander/

img

čeleď:toješťovité

Oleandr obecný-popis

Oleandr je keř dorůstající do výšky až 4 metrů. Listy jsou kožovité a kopinaté, rostou v 3četných přeslenech. Mají tmavě zelenou barvu se světlou žilnatinou a krátkými řapíky. Na konci jednotlivých výhonů vyrůstají hroznovitá květenství. Květy vyrůstají ve vrcholičnatých latách, mají bílou, žlutou, červenou nebo růžovou barvu. Je stálezelený s rozvětvenými stonky.

Oleandr obecný-léčivé účinky

Oleandr nemá žádné známé léčivé účinky, obsahuje však prudce jedovaté glykosidy, například oleandrin, neriin, nebo neriantin. Tyto látky tonizují srdeční svalovinu a působí silně močopudně. Otrava se projevuje zvracením, závratěmi, arytmií, křečemi a horečkami. Těžké otravy mohou končit i smrtí. Pokud už některou z částí sníme, je nutné okamžitě vyvolat zvracení a zavolat lékařskou pomoc. Je také nutné udělat výplach žaludku a podávat aktivní uhlí. I jenom šťáva může při styku s kůží vyvolat těžké záněty. Pozor, jedovatý je i med od včel, které sbíraly nektar z oleandru obecného. I samotná vůně může u některých lidí vyvolat bolest hlavy nebo závratě.

Použitelné části oleandru obecného: Žádné.

Období květu: červen-srpen

Oleandr obecný-pěstování

Oleandr můžeme mít přes léto doma při pokojové teplotě, v zimě vyžaduje chladnější teploty, ne ale méně než 7°C. Má ráda slunná stanoviště a vydatnou zálivku, zejména od jara do podzimu. Oleandr množíme na přelomu jara a léta, a to pomocí řízků. Ty zasadíme do zeminy s dostatkem humusu a živin a při teplotě okolo 16°C zakoření asi za 4 týdny. Aby oleandr pěkně kvetl, je dobré na podzim seříznout větve.

Oleandr obecný-využití

Dříve se listy z oleandru používali jako jed na krysy, potkany a myši.

Zdroj obrázku: Wikipedie



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.