Psychologie
Zapnout notifikace
Zapněte si odběr notifikací a budete přímo na Vaše zařízení dostávat upozornění na nově přidané články do této rubriky.

Přepadl vás nervózní smích? Víme, proč se to děje a jak se z nepříjemné situace dostat ven

Znáte to. Jste například na pracovní schůzce, nevíte, jak se vlastně v dané situaci chovat, jste v rozpacích a vůbec nevíte, co dělat. Začnete se usmívat a pak třeba i smát. Ale je to nervózní smích, nucený. Vlastně k němu dochází právě v určitých nevhodných situacích nebo v situacích, kdy se necítíme příliš komfortně. Tento projev emocí, někdy přehnaný a nekontrolovaný, je často spojen právě se stresem a vede k pocitu studu.

Jak mít radost ze života? Inspirujte se deseti tipy, které vám vlijí energii do žil kdykoliv a kdekoliv

Možná již delší dobu řešíte nějaké starosti, které přebíjí vše dobré a říkáte si „jak mít radost ze života“? Odpověď je jednodušší, než byste si mohli myslet. Jde totiž o vaše rozhodnutí, zda budete žít spokojeně, anebo propadnete beznaději a negativním náladám. Už dnes můžete uvést několik kroků v praxi, které vám zajistí zdravější přístup k sobě samému a sebeúctu. Ostatně, vše začíná ve vaší mysli a duši. Radujte se z každého dne, protože každý životní okamžik je nesmírně vzácný!

Podzimní deprese opět v akci. Rady a tipy, jak se dostat do pohody a vyhnout se podzimnímu blues

Podzimní úzkost či podzimní deprese se běžně používají pro sezónní afektivní poruchu. Jde tedy o typ deprese spojené se změnou ročních období. Typicky se vyskytuje právě na podzim a také v zimě kvůli tomu, že je venku málo přirozeného světla, déšť a vůbec nevlídné počasí.

I senioři mají svůj den. Na 1. října připadá Mezinárodní den seniorů. Tipy, jak jim můžeme pomáhat a starat se o ně

V dobách dávno minulých bylo zvykem, že mladí žili se starými. Tedy se děti mohly nebo spíš musely starat o své rodiče. Jenže doba je dnes dávno jiná. Plná stresu, shonu a není výjimkou, že lidé pracují do vysokého věku. Na péči o seniory je tak mnohem méně času a mnohdy je to zcela nemyslitelné z důvodu pracovního vytížení nebo vzdálenosti bydliště. Přesto jsou to stále naši blízcí a měli bychom se o ně postarat. Přinášíme proto tipy, které by pro vás mohly být třeba zajímavou inspirací.

Je vám vlastní hypersenzitivita neboli přecitlivělost na vnější podněty? Pak ji můžete vnímat jako nezměrnou životní výhodu a vytěžit z ní co nejvíc!

Hypersenzitivita, známá také jako zvýšená citlivost na vnější podněty, se týká asi 15 až 20 % celosvětové populace. Pokud i vy mezi tyto vysoce citlivé lidi patříte, možná se v životě potýkáte se silnějšími emočními prožitky, zvýšeným stresem či neschopností pobývat delší dobu ve větší společnosti. Potřeba samoty je totiž u hypersenzitivních lidí poměrně typická. Nahlížet však můžete na svou situaci nejen jako na životní výzvu, ale také jako na dar. Objevte tedy jeho pozitiva!

Poruchy pozornosti, ADHD, ADD, nesoustředěnost i výkyvy nálad u dětí i dospělých. Jak si s nimi poradit?

Poruchy pozornosti postihují miliony dětí a často přetrvávají až do dospělosti. Je to vlastně nemoc, která zahrnuje kombinaci dlouhotrvajících obtíží, jako jsou potíže s udržením pozornosti, hypoaktivita nebo hyperaktivita či impulzivní chování. Dá se s poruchami pozornosti vůbec něco dělat? Jak na ně vyzrát?

Trauma z dětství vás nemusí pronásledovat. Inspirujte se tipy, jak se s ním vyrovnat a jít dál

Trauma z dětství se může nečekaně vynořit z hlubin duše a napáchat v dospělém životě mnoho problémů. Není totiž neobvyklé, že jej lidé velice často vytěsňují ze své mysli, neboť se jedná o silný emoční zážitek s negativním podtextem. Neustálým bagatelizováním a odsouváním na vedlejší kolej se však může traumatický prožitek proměnit v něco destruktivnějšího a zničí vše hezké, co jste budovali. Chcete se už konečně smířit s traumatem z dřívějších dob a uzavřít jednou pro vždy minulost? Pak se tomu postavte čelem a pusťte se do terapie třeba hned.

Klaustrofobie útočí! Je vůbec nějaká šance se strachu z uzavřených prostor zbavit?

Klaustrofobie je přetrvávající strach z pobytu v uzavřeném nebo nějak prostorově omezeném prostoru. Může jít o tunely, letadla, solárium, skříň, metro nebo třeba výtah… Lidé, kteří klaustrofobií trpí, to nemají jednoduché. Jejich život je prakticky neustále omezován. Je vůbec možné se klaustrofobie nějak zbavit?

Nemůžete se zbavit nadměrného stresu? Pak možná máte špatné složení střevních bakterií. Zaměřte se na jídelníček

Spojení střev a mozku je silnější než se mohlo doposud zdát. Nová studie totiž naznačuje, že strava může značně ovlivnit nejen to, jak se cítíme. Ale má rovněž vliv na naši schopnost zvládat vše, co nám život přinese. Právě stres je jednou z klíčových věcí, které jsou naše střeva schopny ovlivňovat. Jste neustále ve stresu? Pak byste měli začít lépe jíst a pečovat o své střevní bakterie.

Jmelí si můžete vypěstovat i sami na zahradě. Jak na to?

Jmelí je oblíbený i tradiční symbol Vánoc všude na světě a spjat je zejména s polibkem pod ním, který má přinést dvěma lidem dlouhotrvající a šťastnou lásku nebo vztah. Dle evropských pověr pak představuje symb...

Jak vysvětlit větším dětem, že Ježíšek neexistuje?

Máte doma dítka, která mají tušení, že Ježíšek neexistuje? Pak se možná budete zaobírat otázkou, jak jim citlivě sdělit pravdu. Připravili jsme pro vás několik praktických tipů, díky nimž bude sdělování vánoční...

Nejlepší adventní trhy. Tipy, kam vyrazit v Česku i  v zahraničí

Je nejvyšší čas nasát pořádnou vánoční atmosféru. Koledy, svařené víno, punč, klobása na zahřátí, ale taky třeba trdelník. To všechno nabízejí tradiční adventní trhy. I když venku není sníh a rozhodně se nezdá,...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Letos pečeme na Vánoce...

Dneska se předem omlouvám těm, kteří milují Vánoce a nemůžou se jich dočkat. Protože dneska bude můj blogovej článek spíše vyhovovat těm, co je neslaví anebo nechtějí slavit pro letošek. Já se na ně vždycky těšila, ale vlivem okolností je slavit vlastně letos ani nechci...