Psychologie
Zapnout notifikace
Zapněte si odběr notifikací a budete přímo na Vaše zařízení dostávat upozornění na nově přidané články do této rubriky.

Cheilofagie aneb když se nedokážete přestat kousat do rtů

Nutkání neustále okousávat rty je zlozvyk, kterým trpí poměrně velké množství lidí. Přitom je o problém způsobený psychickým stavem jedince. Lidé, kteří mají neukojitelnou touhu kousat, žvýkat nebo si olizovat rty mohou trpět napětím, úzkostmi či depresemi. Chronický stav je pak označován jako cheilofagie.

Prochází si někdo z vašich blízkých náročným obdobím? Návod, jak mu poskytnout podporu, pomoc a zlepšit duševní zdraví

Když nám na někom opravdu záleží, je těžké dívat se, jak si prochází náročným obdobím. Může jít o rozvod, finanční tíseň, obtížnou diagnózu nebo úmrtí někoho blízkého. Duševní zdraví je podlomené. Jak ale takovému člověku podat pomocnou ruku, aby mu to bylo skutečně pomohlo?

Emocionální jedení je psychický problém. Účinné rady, jak se s ním vypořádat

Máte zdravý vztah k jídlu nebo máte s jídlem problém? Emocionální jedení je poměrně rozšířený problém, který trápí spoustu lidí. Brání zdravému stravování, zdravé hmotnosti a dokonce i emocionální pohodě. Naštěstí existuje možnost, jak se sami můžete emocionálního jedení zbavit, aniž byste museli navštěvovat terapeuta.

Disociace čili odpojení. Stav, kdy utíkáme ze své mysli a nechceme se vracet

Smutek, prázdno a pocit totálního odpojení. Může jít o krátkodobou záležitost, ale i dlouhodobý problém. Disociace neboli odpojení od okolního světa, od života i od sebe samého je úzce spojeno s prožitým traumatem. Kdy ještě můžeme takto závažný stav zvládnout sami, a kdy je čas na návštěvu odborníka?

Jak moc nám ubližuje hněv a vztek? A víte, jak s těmito emocemi pracovat?

Hněv a vztek jsou dvě negativní emoce, které bychom rozhodně měli mít pod kontrolou. Pokud tomu tak není, křičíme, nadáváme nebo třeba bijeme pěstmi do zdi. Někdy je potřeba si ulevit, ale rozhodně by se naše jednání nemělo dotýkat druhých. A my bychom měli znát pevné hranice svého jednání.

Laskavost omlazuje a prokazatelně zpomaluje stárnutí. Buďte laskaví, zdraví a šťastní!

Laskavost je většinou vnímána jako vlastnost, kterou dáváme druhým. Jenže opak je pravdou, nejvíce je laskavost prospěšná pro nás samotné. A to nejen pro duševní rozpoložení, ale dokonce i pro naše fyzické zdraví. Psychologové dokonce uvádějí, že laskaví lidé se v dobrém rozpoložení dožívají vyššího věku.

Sebepřijetí aneb Naučte se mít rádi sami sebe

Přijetí sebe samého je nezbytné pro naši duševní i emocionální pohodu. Naučit se mít rád sám sebe je přímo nezbytné. Dalo by se říci, že jde o naprosto normální a samozřejmou věc, přesto je opak pravdou. A příběhy z psychologických poraden mluví jednoznačně: většině z nás pojem sebepřijetí nic neříká.

Nevyléčitelná nemoc a psychologické aspekty spojené s vyslovením diagnózy: Jak se vyrovnat s tvrdými fakty?

Nevyléčitelná nemoc může zasáhnout každého člověka jako blesk z čistého nebe. Dokonce i takového, co si celý život odříkal, stravoval se zdravě a sportoval. Dodnes vlastně mnozí lékaři tápou, proč některé nevyléčitelné nebo chcete-li chronické choroby vzniknou. Pakliže jste i vy samotní nebo někdo z vaší rodiny v situaci, kdy si nevíte rady po vyřknutí kruté diagnózy, přečtěte si tento článek, který vás možná navede na pozitivnější cestu myšlení!

Dali jste si novoroční předsevzetí? 5 osvědčených rad, jak ho letos opravdu dodržet!

Dávat si novoroční předsevzetí je oblíbená tradice. Přesto většina z nás ve svých plánech nevytrvá a cíle tak nedosáhne. Právě nereálná očekávání mohou být někdy spíše kontraproduktivní. Poradíme vám, jak si letos správně přát, aby se vaše novoroční předsevzetí stalo realitou.

Pití alkoholu a jeho účinky na fyzické i duševní zdraví

Pití alkoholu je ošemetné téma, na které bylo napsáno již mnoho vědeckých i zdravotních článků. Ve společnosti jde zpravidla o tolerované chování, obzvlášť v době narozeninových či jiných oslav. Anebo se může j...

Afrodiziaka k jídlu. Které potraviny vám zaručí dokonalý večer ve dvou?

Vkrádá-li se do vašeho milostného života šeď, nuda a všednost, pak je nejvyšší čas s tím něco udělat. To samé platí i v případě, že se objevily potíže s libidem nebo impotencí. Možností, jak stávající stav řeši...

Děti a paměť: Jak účinně procvičovat paměť u dětí?

Dětství je obdobím, během kterého lidské tělo prochází obrovskými změnami. A to nejen vzhledově, ale také v oblasti orgánů. Jedním z takových orgánů je i mozek, který při narození není plně vyvinutý. Je složitý...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Žít svý sny...

Znám hodně lidí, který celej život jen dřou nebo všechen svůj čas věnujou dětem a svýmu okolí... A na sebe zapomínaj. Anebo ztratěj smysl svýho bytí a hledaj útěchu v chlastu, jinejch drogách, nakupování, půjčování si a bůhví v čem ještě. Když nám něco vnitřně chybí, snažíme se to někde jinde najít. Neuvědomujeme si ale, že odpovědi máme v sobě po celou tu dobu. Kdy jste naposledy naslouchali sobě samým? Nemáte pocit, že děláte hodně věcí jen proto, abyste se někomu nebo něčemu zavděčili?