
Naučte se pečovat o svoje duchovní zdraví, rozvíjet svůj potenciál a najít pomoc pro různé situace
Současná doba klade vzrůstající nároky na naši psychiku. O své duševní zdraví bychom proto měli adekvátně pečovat. Jak?
Co je to duševní zdraví
Pojem duševní zdraví zahrnuje emocionální, psychickou a sociální pohodu. Podle definice Státního zdravotního ústavu v takovém stavu umíme plně využívat své vlastní schopnosti, dokážeme se vyrovnat s běžným každodenním stresem, produktivně pracovat a přispívat své komunitě. Jde tedy o více než subjektivně špatné pocity.
Faktorů, které dokáží naši duševní kondici narušit, je celá řada. Patří k nim potíže v zaměstnání či ve škole, partnerském vztahu nebo ztráta blízké osoby. Stejně tak k těmto vyvolávajícím faktorům ovšem můžeme zařadit též osobnostní predispozice. Tento stav se navíc může rozvinout v duševní onemocnění, které může působit změny v našich emocích, myšlení nebo i chování.
O své duševní zdraví bychom se tak měli pravidelně starat stejně jako o to fyzické. Řada lidí si uvědomuje přímou souvislost vhodné životosprávy a fyzické kondice. Budeme-li dostatečně odpočívat, zdravě jíst, adekvátně se hýbat, budeme se cítit fit a plní energie. Stejně tak ovšem stojí chuť do života na dobrém zdraví duševním. Právě tato oblast ale bývá často stále přehlížena.
O stavu našeho duševního zdraví nejvíce vypovídá to, jak přemýšlíme a cítíme, a jaké vztahy navazujeme. I v tomto případě ale o svou pohodu můžeme pečovat aktivně a podílet se na jejím zlepšení. Základem takové sebepéče je především myslet na sebe.
Jak pečovat o svoje duševní zdraví
Prospěje vám přestat se srovnávat s ostatními lidmi a nastavit si realistické cíle. Přemýšlejte i nad tím, co nebo kdo je vaším hlavním zdrojem stresu. Jde o neuspokojivý partnerský vztah nebo o zaměstnání, které vás příliš vnitřně nenaplňuje? Zvažte, zda by nebylo vhodné definitivně tyto zdroje frustrace opustit. Stejně tak byste se měli vnitřně uvolnit a naučit se mluvit o svých emocích. V případě, že vás něco tíží, není ostudou si říct o pomoc.
Takovou oporou může být v zásadě kdokoli, komu důvěřujete. Někdy se jedná o naše blízké, často ale nechceme své okolí vlastními problémy příliš zatěžovat. Profesionální pomoc psychiatrů a psychologů mívá v našich krajích stále ještě punc určitého stigma, navíc bývá špatně dostupná z hlediska časového i finančního. Na koho se tedy obrátit?
Dnes se řada lidí věnuje taktéž alternativním duchovním směrům. Hana Dočkalová je zkušenou terapeutkou, která se zaobírá mimo jiné technikami léčebného malování, ale také léčením světlem a bio-informačnimi technikami. Terapie světlem zahrnuje mimo jiné léčení bílo-zlatou boží energií nebo léčení diamantovou energií Kuaqabana. Důležitá je také metamorfní technika nebo srt terapie která napomáhá dostat se z emocí, depresí a ze špatných vztahů. Dále můžete vyzkoušet NLP ACE.
Diskuse k článku