Keltský svátek Beltaine - magické rituály pro krásu, zdraví  i rodinu

Keltský svátek Beltaine - magické rituály pro krásu, zdraví i rodinu

Beltaine či Beltain (anglicky Beltine) je keltský svátek a jeden z nejdůležitějších milníků a rituálů v keltském roce. Možný výklad názvu tohoto svátku je „oheň boha Belena nebo Bela", případně „předělový oheň". Beltaine je významným dělícím bodem roku, zahajuje jeho světlou část, tedy tu letní, opakem tohoto svátku je Samhain – keltský nový rok, který začíná temnou zimní část roku.

Čtěte také:

Beltaine – keltský svátek plodnosti

Beltaine se slaví 30. dubna 2018

Dnes se Beltaine obvykle slaví v noci z 30. dubna na 1. května. Původně se však datum oslav stanovovalo podle luny, nejpravděpodobněji se keltské oslavy vázaly na úplněk ve znamení býka, datum tedy bylo pohyblivé.

Zaujaly vás keltské rituály Beltain? Podívejte se na stromoskop neboli keltský horoskop a přečtěte si také charakteristiku znamení keltského horoskopu.

Posvátné rituály Beltain

Po odeznívající zimě bylo třeba očistit a zničit vše zlé z temného období roku. K tomu sloužily právě očistné ohně. Tyto ohně byly zapalovány druidy, což jsou keltští duchovní. Ohně hořely v posvátných hájích nebo na nejvyšším místě v okolí.

V podvečer Beltain se zhášely veškeré ostatní ohně v domácnostech a znovu se zažínaly až uhlíky z očistných ohňů. Tímto se rituálně očišťovaly domy a stavení. K očištění lidí docházelo tak, že lidé přes oheň skákali, převáděla se přes něj i zvířata, či se jen okuřovala dýmem. Podle některých teorií se zapalovaly ohně dva - jeden mužský a druhý ženský.

Kolem ohně se tancovalo, v ohni se pálily posvátné byliny a do vzduchu se házela zapálená březová košťata jako ochrana proti zlým duchům.  

Beltaine na rok 2018 (1)

Oslava plodnosti

Již od dávných dob se v této době vztyčují po půlnoci májky, které mají symbolizovat propojení Země a nebe. Kolem májky se rovněž tancovaly kruhové tance, které posilují úrodnost Matky Země. Později v noci se mladé dvojice vytrácely do lesů a luk, kde svými milostnými aktivitami rovněž dodávali zemi plodnost a sílu. O Beltainské noci si lidé slavnostně zdobili dům větvičkami tak, aby ráno byl již dům krásně a jarně vyzdobený.  

Další symboly a oslavy Beltaine

Slavnostní průvody v zeleném

Důležitým aktem pro povzbuzení sil bohyně Matky bylo pořádání slavnostních průvodů na polích, ve kterých kráčeli lidé oblečení do zelených barev nebo přímo do kostýmů a věnců z větvoví a listí, které symbolizovaly nesmrtelné životní energie a síly. Tento rituál se leckde dodržuje i dnes.

Volná sexualita

V magických obřadech Keltů zaujímalo nezanedbatelné místo i uctívání lásky a volné sexuality, rituální svatba nebo orgie byly žádostí obyvatel k přírodním silám, aby podpořily jejich zemědělskou činnost. Milenci se vzájemně obdarovávali věnci z březového proutí, což mělo podobný význam, jako dnešní výměna zásnubních prstýnků.

Kutálení koláčů

V průběhu oslav se pekly koláče nebo placky ze zrní z posvěceného posledního snopu loňské úrody. Hotové koláče byly při svátku Beltain kutáleny z kopců, jakožto oběť bohům a též se z nich věštilo.

Další tradiční oslavy - 30. dubna a 1. května

Beltaine je staropohanský, keltský svátek, avšak noc ze 30. dubna a 1.května je i svátkem germánským. Staří Germáni ji nazývali Valpuržina noc. Valpurga byla saská bohyně, které se připisuje patronství nad čarodějnicemi.

Tato noc je oslavována dodnes též v Portugalsku a Španělsku, kde však je slavena jakožto svátek mrtvých.

Filipojakubská noc

Křesťanská církev nazývá tuto noc jako Filipojakubskou, ačkoliv svátek apoštolů Filipa a Jakuba připadá až na třetího května. Během filipojakubské noci se dle pověr slétaly čarodějnice na kopcích a tam společně s temnými silami provozovali nečisté orgie. Odtud dnešní tradice „pálení čarodějnic“. Právě proti čarodějnicím se zapalovaly a zapalují ohně, které osvětlují krajinu a tak se temným silám snaží překazit jejich nekalé úmysly.  

Pálení čarodějnic

Církev se v minulosti snažila původní pohanské oslavy co nejvíce potlačit, představovaly totiž vše, o co církevní morálka zrovna nestála, svobodu, lásku, sexualitu, tanec a zpěv.

Minulý komunistický režim pálení čarodějnic překřtil na ideologicky smířlivější „ohně míru“ a oslavy se pořádaly nadále. Staletími předávané zvyky z generace na generaci nelze totiž jen tak jednoduše vymazat.

Beltaine na rok 2018 (1)

Beltaine 2018

Kromě již výše zmíněných tradičních ohňů se do dnešních dnů zachovaly i některé další zvyky. Pokud je neznáte, můžete je třeba zkusit i jen pro sebe oživit. Rituál je důležitou součástí života, kterou dnes často opomíjíme, rituál překonává stereotyp, vytváří nové a lepší návyky, vede nás k uvědomění si změn a postupu v životě.

Ženy by měly ráno ve svátek Beltain vstát za svítání a umýt se v ranní rose. Žena, která si v tento den umyje obličej ranní rosou, bude prý po celý následující rok svěží a krásná. Pokud bydlíte v blízkosti vody, upleťte si věneček z jarních květů nebo větviček a vhoďte jej do vodního toku či jezera pro uctění a požehnání všem bytostem, které tam žijí.

Ke krásnému zvyku patří příprava májových košíčků. Májový košíček se naplní vonnými květinami a energií dobré vůle, potom jej položíte na práh někomu, kdo potřebuje pomoc a povzbuzení.  

Lidové rituály pro přivolání pozitivních sil

Papír odnese vše zlé

Se svátkem Belteine se spojují další mnohé očistné rituály. Na papír můžete napsat všechno, co vás trápí, a nechcete si do dalšího cyklu roku sebou nést. Papírek s textem potom rituálně spalte v ohni.

Sůl odnáší negativní síly na Beltaine

Jako jeden z hlavních prostředků očisty a zažehnávání je od středověku používána sůl. Solí lze očistit sebe sama od kleteb a emocionálních nánosů a lze ji použít i k očistě prostor. Sůl do sebe negativní síly nasakuje. Magickou sůl můžete nasypat do rohů místnosti a ponechat ji tam působit přes noc, aby z obydlí vytáhla negativitu. Můžete ji dát také doprostřed místnosti společně s bílou svící a tímto způsobem očišťovat prostor pomocí ohně, světla a soli.

Partnerský rituál Beltain pro lásku

Tento keltský svátek je i příhodným momentem pro partnerský rituál. Najděte si s partnerem nějaký čas pro sebe, ideálně v klidné přírodě a pod hvězdami zapalte oheň a společně meditujte. Naplňte jeden pohár vínem či obyčejnou vodou, vhoďte do něj jeden jarní květ a dejte si navzájem z číše napít.  

Rituál pro stmelení rodiny

Rituál vhodný pro rodinu nebo skupinu přátel je zdobení stromku přání. Najděte vrbu nebo břízku, nastříhejte dlouhé pruhy látky a na stuhy pak napište svá přání a zavěste je na stromek. Pokračujte, až získáte bohatě ověšený stromek nabitý pozitivní energií, který pomáhá přivolat štěstí.

SERIÁL KELTSKÉ SVÁTKY

Přečtěte si také o dalších keltských svátcíchDiskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

PONDĚLÍ 29. 05. 2023
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
ÚTERÝ 30. 05. 2023
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
STŘEDA 31. 05. 2023
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
ČTVRTEK 01. 06. 2023
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
PÁTEK 02. 06. 2023
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v přibývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte…
více o tomto dni
SOBOTA 03. 06. 2023
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v přibývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte…
více o tomto dni
NEDĚLE 04. 06. 2023
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, dnes je úplněk. Dopřejte si masáž nohou, pedikúru, saunu nebo bylinnou koupel. Jezte střídmě, tělo má tendenci…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Babské rady na migrénu mohou pomoci zmírnit bolest. Kdy však navštívit lékaře?

Dobrý den! Jsem Martina Bonucci a toto je můj příběh. Po 3 letech rozpadlého manželství mě manžel opustil se t...

Jezdectví není nejlevnější koníček, ale vyplatí se i kvůli vašemu zdraví

Dnes je každý koníček nákladný, nejen jezdectví. Jezdectví se před časem stalo módním sportem, jako mnoho jiný...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

ja tedy slevám v obchodě neholduji, ale je fakt, ze damska kosmetika je tak brutalne draha, ze v tomto pripade...

Práce u počítače vestoje? Odhalte benefity standing office!

Stání je pro zdraví nejhorší možná "činnost". Odrovnáváte si páteř, klouby, narušujete krevní oběh, přetěžujet...

likvidace hlubokokořenících vytrvalých plevelů

Dobrý den,na likvidaci úporného plevele a keřů,je jeden den v červnu. Někam jsem si to ...

Nuru masáž

Zdravím, nemáte někdo zkušenost s touto masáži? https://redmassage.cz/tajemstvi-nuru-mas...
Zobrazit všechna témata

Neopětovaná láska zabolí. Jak jít dál?

Neopětovaná láska bývá ve společnosti častější, než byste si mohli myslet. Možná dokonce znáte ve svém okolí někoho, kdo se zamiloval, ale city nedostal zpět. Případně se tento bolestný pocit týkal přímo vás. A...

Sléz zahradu rozzáří. Vypěstovat si jej můžete poměrně snadno

Sléz je rostlinou, kterou rozhodně nepřehlédnete. Výškou i krásou převyšuje všechny ostatní a dává o sobě svému okolí náležitě vědět. Příjemně voní, láká včely a další užitečný hmyz a v alternativní medicíně pa...

Vitamín D pro děti? Proč jej musí užívat a kolik jej vlastně potřebují?

Vitamín D je pro dítě nezbytný už od narození a jeho nedostatek může výrazně ohrozit zdraví. Proto je nutné už novorozencům vitamín D suplementovat. Vitamín D sice získáváme ze slunce, jenže kůže batolat je cit...

Jak co nejlépe využít čas strávený venku

Pobyt venku může být skvělým způsobem, jak si odpočinout a načerpat nové síly, a to zejména nyní, když se blíží teplé období. Promyslete si, jak chcete strávit čas venku a čemu se věnovat, a pořádně se na to na...

Jarní polévka v patnácti chutných receptech aneb Vzpružte se vitamíny!

Jarní polévka plná voňavých, a hlavně zdravých ingrediencí dodá vašemu tělu všechno to, co potřebuje. Ostatně, po dlouhé zimě velmi oceníte pořádnou nálož vitamínů a minerálů ať už ve vývaru zeleninovém nebo ku...

Ergofobie: Neovladatelný strach z práce a silná úzkost z pracovního procesu

Na první pohled může ergofobie působit komicky. Přece jen není moc lidí, kteří se do zaměstnání těší a mají z práce radost. Ovšem ergofobie příliš úsměvná není a vůbec ne pro ty, kteří jí trpí. Takoví jedinci t...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Masáž lávovými kameny dokonale uvolní bolavé či natažené svaly a zažene stres

Masáž lávovými kameny, které jsou pořádně nahřáté, je druh extrémně příjemným relaxem. Uvolní napjaté a bolavé svaly a zároveň pečuje o poškozené měkké tkáně v celém těle. A v chladných dnech navíc i příjemně p...

Nahřívací polštářek si můžete při troše trpělivosti vyrobit i sami. Jak na to?

Nahřívací polštářek je velkým pomocníkem, pokud vás pobolívají záda, svaly nebo břicho. Je to bezpečný prostředek, který pomůže bolestivé místo prohřát. Utrácet však za něj nemusíte – můžete si jej totiž jednod...

I svaly potřebují péči. Tipy, jak účinně předcházet zranění svalů

Jestliže pravidelně cvičíte, měli byste myslet především na své svaly. Nikoliv pouze na to, jak po cvičení rostou. Ale zejména na to, abyste jim dopřávali pravidelnou regeneraci a předcházeli tak i zranění sval...

Důvěryhodný člověk: Poznejte jej podle typických rysů a vyhněte se zklamání!

Důvěryhodný člověk není ani zdaleka samozřejmostí ve všech mezilidských vztazích. Ve společnosti se totiž vyskytují i lidé, kteří nějakým způsobem maskují své skutečné pocity, věří fámám, či je dokonce podporuj...

Velikonoční sekaná s vejci

Začněte tím, že si starší rohlík nakrájíte na kostky a rozmočíte v misce s trochou mléka. Nasáklé pečivo poté rukama vymačkejte a vložte do větší mísy. Dále k němu přidejte mleté maso, vajíčka, najemno nakrájen...

Pes na volno: Palčivé téma i fenomén doby. Co radí trenérka psů?

Pes na volno je velké téma, které se komunikuje napříč celým společenským spektrem. A s určitou společenskou uvolněností se s ním můžeme setkávat čím dál častěji. Představuje však svá rizika, s kterými musí maj...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Babské rady na zácpu aneb Podpořte střevní peristaltiku přirozenou cestou!

Babské rady na zácpu neobsáhnou jen pověstné pojídání švestkového kompotu anebo popíjení šaratice. Existuje daleko více přirozených metod, jak svá střeva rozpohybujete. Pojďme si představit odvěké tipy, které v...

Život je cesta a cesta je život...

Jednu věc mám asi po tátovi (budiž mu země lehká). Je to neustálý filozofování nad životem - říkám tomu od nepaměti "filozofický pindy". Ve skutečnosti jsou to ale myšlenky, který tě posouvaj dál, jako myslim duchovně. Člověk by se totiž neměl omezit jen na základní biologický potřeby. Bohužel ale takovejch lidí je pořád dost. Žijou ze dne na den, nad svou existencí a chováním nepřemejšlí a votravujou ostatní svou sebestředností. Ale dost negací. Svět neni jenom černobílej.