img

Keltský svátek Beltaine - magické rituály pro krásu, zdraví i rodinu

Dnes se Beltaine obvykle slaví v noci z 30. dubna na 1. května. Původně se však datum oslav stanovovalo podle luny, nejpravděpodobněji se keltské…

 Beltaine na rok 2018 (2)

Beltaine či Beltain (anglicky Beltine) je keltský svátek a jeden z nejdůležitějších milníků a rituálů v keltském roce. Možný výklad názvu tohoto svátku je „oheň boha Belena nebo Bela", případně „předělový oheň". Beltaine je významným dělícím bodem roku, zahajuje jeho světlou část, tedy tu letní, opakem tohoto svátku je Samhain – keltský nový rok, který začíná temnou zimní část roku.

Čtěte také:

Beltaine – keltský svátek plodnosti

Beltaine se slaví 30. dubna 2018

Dnes se Beltaine obvykle slaví v noci z 30. dubna na 1. května. Původně se však datum oslav stanovovalo podle luny, nejpravděpodobněji se keltské oslavy vázaly na úplněk ve znamení býka, datum tedy bylo pohyblivé.

Zaujaly vás keltské rituály Beltain? Podívejte se na stromoskop neboli keltský horoskop a přečtěte si také charakteristiku znamení keltského horoskopu.

Posvátné rituály Beltain

Po odeznívající zimě bylo třeba očistit a zničit vše zlé z temného období roku. K tomu sloužily právě očistné ohně. Tyto ohně byly zapalovány druidy, což jsou keltští duchovní. Ohně hořely v posvátných hájích nebo na nejvyšším místě v okolí.

V podvečer Beltain se zhášely veškeré ostatní ohně v domácnostech a znovu se zažínaly až uhlíky z očistných ohňů. Tímto se rituálně očišťovaly domy a stavení. K očištění lidí docházelo tak, že lidé přes oheň skákali, převáděla se přes něj i zvířata, či se jen okuřovala dýmem. Podle některých teorií se zapalovaly ohně dva - jeden mužský a druhý ženský.

Kolem ohně se tancovalo, v ohni se pálily posvátné byliny a do vzduchu se házela zapálená březová košťata jako ochrana proti zlým duchům.  

Beltaine na rok 2018 (1)

Oslava plodnosti

Již od dávných dob se v této době vztyčují po půlnoci májky, které mají symbolizovat propojení Země a nebe. Kolem májky se rovněž tancovaly kruhové tance, které posilují úrodnost Matky Země. Později v noci se mladé dvojice vytrácely do lesů a luk, kde svými milostnými aktivitami rovněž dodávali zemi plodnost a sílu. O Beltainské noci si lidé slavnostně zdobili dům větvičkami tak, aby ráno byl již dům krásně a jarně vyzdobený.  

Další symboly a oslavy Beltaine

Slavnostní průvody v zeleném

Důležitým aktem pro povzbuzení sil bohyně Matky bylo pořádání slavnostních průvodů na polích, ve kterých kráčeli lidé oblečení do zelených barev nebo přímo do kostýmů a věnců z větvoví a listí, které symbolizovaly nesmrtelné životní energie a síly. Tento rituál se leckde dodržuje i dnes.

Volná sexualita

V magických obřadech Keltů zaujímalo nezanedbatelné místo i uctívání lásky a volné sexuality, rituální svatba nebo orgie byly žádostí obyvatel k přírodním silám, aby podpořily jejich zemědělskou činnost. Milenci se vzájemně obdarovávali věnci z březového proutí, což mělo podobný význam, jako dnešní výměna zásnubních prstýnků.

Kutálení koláčů

V průběhu oslav se pekly koláče nebo placky ze zrní z posvěceného posledního snopu loňské úrody. Hotové koláče byly při svátku Beltain kutáleny z kopců, jakožto oběť bohům a též se z nich věštilo.

Další tradiční oslavy - 30. dubna a 1. května

Beltaine je staropohanský, keltský svátek, avšak noc ze 30. dubna a 1.května je i svátkem germánským. Staří Germáni ji nazývali Valpuržina noc. Valpurga byla saská bohyně, které se připisuje patronství nad čarodějnicemi.

Tato noc je oslavována dodnes též v Portugalsku a Španělsku, kde však je slavena jakožto svátek mrtvých.

Filipojakubská noc

Křesťanská církev nazývá tuto noc jako Filipojakubskou, ačkoliv svátek apoštolů Filipa a Jakuba připadá až na třetího května. Během filipojakubské noci se dle pověr slétaly čarodějnice na kopcích a tam společně s temnými silami provozovali nečisté orgie. Odtud dnešní tradice „pálení čarodějnic“. Právě proti čarodějnicím se zapalovaly a zapalují ohně, které osvětlují krajinu a tak se temným silám snaží překazit jejich nekalé úmysly.  

Pálení čarodějnic

Církev se v minulosti snažila původní pohanské oslavy co nejvíce potlačit, představovaly totiž vše, o co církevní morálka zrovna nestála, svobodu, lásku, sexualitu, tanec a zpěv.

Minulý komunistický režim pálení čarodějnic překřtil na ideologicky smířlivější „ohně míru“ a oslavy se pořádaly nadále. Staletími předávané zvyky z generace na generaci nelze totiž jen tak jednoduše vymazat.

Beltaine na rok 2018 (1)

Beltaine 2018

Kromě již výše zmíněných tradičních ohňů se do dnešních dnů zachovaly i některé další zvyky. Pokud je neznáte, můžete je třeba zkusit i jen pro sebe oživit. Rituál je důležitou součástí života, kterou dnes často opomíjíme, rituál překonává stereotyp, vytváří nové a lepší návyky, vede nás k uvědomění si změn a postupu v životě.

Ženy by měly ráno ve svátek Beltain vstát za svítání a umýt se v ranní rose. Žena, která si v tento den umyje obličej ranní rosou, bude prý po celý následující rok svěží a krásná. Pokud bydlíte v blízkosti vody, upleťte si věneček z jarních květů nebo větviček a vhoďte jej do vodního toku či jezera pro uctění a požehnání všem bytostem, které tam žijí.

Ke krásnému zvyku patří příprava májových košíčků. Májový košíček se naplní vonnými květinami a energií dobré vůle, potom jej položíte na práh někomu, kdo potřebuje pomoc a povzbuzení.  

Lidové rituály pro přivolání pozitivních sil

Papír odnese vše zlé

Se svátkem Belteine se spojují další mnohé očistné rituály. Na papír můžete napsat všechno, co vás trápí, a nechcete si do dalšího cyklu roku sebou nést. Papírek s textem potom rituálně spalte v ohni.

Sůl odnáší negativní síly na Beltaine

Jako jeden z hlavních prostředků očisty a zažehnávání je od středověku používána sůl. Solí lze očistit sebe sama od kleteb a emocionálních nánosů a lze ji použít i k očistě prostor. Sůl do sebe negativní síly nasakuje. Magickou sůl můžete nasypat do rohů místnosti a ponechat ji tam působit přes noc, aby z obydlí vytáhla negativitu. Můžete ji dát také doprostřed místnosti společně s bílou svící a tímto způsobem očišťovat prostor pomocí ohně, světla a soli.

Partnerský rituál Beltain pro lásku

Tento keltský svátek je i příhodným momentem pro partnerský rituál. Najděte si s partnerem nějaký čas pro sebe, ideálně v klidné přírodě a pod hvězdami zapalte oheň a společně meditujte. Naplňte jeden pohár vínem či obyčejnou vodou, vhoďte do něj jeden jarní květ a dejte si navzájem z číše napít.  

Rituál pro stmelení rodiny

Rituál vhodný pro rodinu nebo skupinu přátel je zdobení stromku přání. Najděte vrbu nebo břízku, nastříhejte dlouhé pruhy látky a na stuhy pak napište svá přání a zavěste je na stromek. Pokračujte, až získáte bohatě ověšený stromek nabitý pozitivní energií, který pomáhá přivolat štěstí.

SERIÁL KELTSKÉ SVÁTKY

Přečtěte si také o dalších keltských svátcích

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Zdraví a krása

Vyrobit parfém nemusí být věda. Esenciální oleje mohou hrát prim

Vůně nebo parfém jsou už od dávných věků spojovány s luxusem, nádechem něčeho výjimečného a krásného. Není nic neobvyklého, když se dočteme o vonných olejích na papyrech, starých rukopisech a spisech. Esenciáln...

Bydlení, zahrada

Myši v domě napáchají mnoho škod. Jak se jich zbavit jednou pro vždy?

Myši v domě mohou být velkým problémem. Tato malá stvoření dokážou napáchat v obydlí člověka mnoho škod, a to od prokousaných bytových textilií, peřin, až po znehodnocení některých trvanlivých potravin v kuchyn...

Těhotenství, děti

Dotýká se vás distanční výuka? Tipy, jak může být online výuka příjemnější

Distanční výuka se dětem a studentům nevyhnula ani v novém školním roce. Oproti jarnímu období je nyní online výuka pro děti povinná. I když se ministři a dokonce i učitelé snažili vymýšlet nejrůznější řešení, ...

Životní styl

Život na cestách a jeho kouzlo: Poznejte taje novodobého nomádství!

Život na cestách si lze představit jako nikdy nekončící dobrodružství. A právě tak ho popisují i leckteří jedinci, jež uchvátilo novodobé nomádství. Kdo je to vlastně nomád? Je to obvykle člověk, který touží po...

Psychologie

Síla myšlenky může přispět k léčbě nejrůznějších nemocí

Síla myšlenky dokáže měnit životy, a to doslova. Existuje k tomu i určité vědecké podložení. Svými myšlenkami totiž můžeme ovlivnit fyziologické pochody těla. Nastartovat organismus k uzdravení tak není zcela n...

Ezoterika

Bylinkový horoskop na rok 2021: Jaká bylinka je přisouzena právě vám?

Netradiční, přesto velmi milý bylinkový horoskop na rok 2021. Jaký bude, podle rostlin a bylinek? Co vám dali do vínku a jak vidí další rok vašeho života? Nahlédněte pod pokličku čerstvě vonícího a svěžího horo...

Zajímavá videa

Konzumní děti aneb Komercionalizace dětství

Film vrhá světlo na multimiliardové tržní odvětví, které se rozhodlo bombardovat reklamou děti již od toho nejranějšího věku. Podstrkuje jim i jejich…

Academy

Mor

Slovo mor je v širším významu známé již po staletí. Historicky bylo lidmi používáno pro popis jakéhokoliv nakažlivého závažného onemocnění, které mělo vliv na širokou společnost. V dnešní době výraz mor označuj...

Wellness

Reflexní terapie rukou jako první pomoc při obtížích

Tento druh terapie – reflexologie má využití především u lidí, kteří mají problém s nohama, například bolestivé zranění, nebo mají nohy ohrožené…

Řemesla

Vyrobte si: Medová svíčka snadno, rychle a za pár korun

Medové svíčky jsou velmi oblíbené. Ale jejich pořizovací cena je pochopitelně vyšší. Pro naše zdraví jsou mnohem lepší než parafínové svíčky, za kterými se v pozadí nese odér ropy. Medové svíčky však v obchodě ...

Fitness

Stop výmluvám! Zařaďte ranní protažení

Venku se ochlazuje a k tomu se přidává ranní šedá obloha. Řada z nás má nejen psychický, ale i fyzický problém dostat se z teplé postele a vyrazit do dne alespoň s trochou té energie. Vězte, že posouvání budíku...

Rozvoj osobnosti

Pláč a jeho očistná moc. Proč jsou slzy tak důležité?

Pláč je přirozenou reakcí organismu. Dochází k němu zejména při zvýšené emoční zátěži. Slzy se však mohou vyskytnout i v případě, že byl dotyčný vystavený nějakému silnému alergenu, či chemické látce. Vědci dok...

Mazlíčci

Rozela pestrá: Letec s pronikavým hlasem

Rozela pestrá (Platycercus eximius) je nádherný pestrobarevný papoušek, který dorůstá délky přibližně 30 cm. Patří tedy mezi středně velké papoušky. Jedná se o poměrně plaché zvíře. Pokud jej tedy chcete mít ša...

První pomoc

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…