Keltský svátek Beltaine - magické rituály pro krásu, zdraví  i rodinu

Keltský svátek Beltaine - magické rituály pro krásu, zdraví i rodinu

Beltaine či Beltain (anglicky Beltine) je keltský svátek a jeden z nejdůležitějších milníků a rituálů v keltském roce. Možný výklad názvu tohoto svátku je „oheň boha Belena nebo Bela", případně „předělový oheň". Beltaine je významným dělícím bodem roku, zahajuje jeho světlou část, tedy tu letní, opakem tohoto svátku je Samhain – keltský nový rok, který začíná temnou zimní část roku.

Čtěte také:

Beltaine – keltský svátek plodnosti

Beltaine se slaví 30. dubna 2018

Dnes se Beltaine obvykle slaví v noci z 30. dubna na 1. května. Původně se však datum oslav stanovovalo podle luny, nejpravděpodobněji se keltské oslavy vázaly na úplněk ve znamení býka, datum tedy bylo pohyblivé.

Zaujaly vás keltské rituály Beltain? Podívejte se na stromoskop neboli keltský horoskop a přečtěte si také charakteristiku znamení keltského horoskopu.

Posvátné rituály Beltain

Po odeznívající zimě bylo třeba očistit a zničit vše zlé z temného období roku. K tomu sloužily právě očistné ohně. Tyto ohně byly zapalovány druidy, což jsou keltští duchovní. Ohně hořely v posvátných hájích nebo na nejvyšším místě v okolí.

V podvečer Beltain se zhášely veškeré ostatní ohně v domácnostech a znovu se zažínaly až uhlíky z očistných ohňů. Tímto se rituálně očišťovaly domy a stavení. K očištění lidí docházelo tak, že lidé přes oheň skákali, převáděla se přes něj i zvířata, či se jen okuřovala dýmem. Podle některých teorií se zapalovaly ohně dva - jeden mužský a druhý ženský.

Kolem ohně se tancovalo, v ohni se pálily posvátné byliny a do vzduchu se házela zapálená březová košťata jako ochrana proti zlým duchům.  

Beltaine na rok 2018 (1)

Oslava plodnosti

Již od dávných dob se v této době vztyčují po půlnoci májky, které mají symbolizovat propojení Země a nebe. Kolem májky se rovněž tancovaly kruhové tance, které posilují úrodnost Matky Země. Později v noci se mladé dvojice vytrácely do lesů a luk, kde svými milostnými aktivitami rovněž dodávali zemi plodnost a sílu. O Beltainské noci si lidé slavnostně zdobili dům větvičkami tak, aby ráno byl již dům krásně a jarně vyzdobený.  

Další symboly a oslavy Beltaine

Slavnostní průvody v zeleném

Důležitým aktem pro povzbuzení sil bohyně Matky bylo pořádání slavnostních průvodů na polích, ve kterých kráčeli lidé oblečení do zelených barev nebo přímo do kostýmů a věnců z větvoví a listí, které symbolizovaly nesmrtelné životní energie a síly. Tento rituál se leckde dodržuje i dnes.

Volná sexualita

V magických obřadech Keltů zaujímalo nezanedbatelné místo i uctívání lásky a volné sexuality, rituální svatba nebo orgie byly žádostí obyvatel k přírodním silám, aby podpořily jejich zemědělskou činnost. Milenci se vzájemně obdarovávali věnci z březového proutí, což mělo podobný význam, jako dnešní výměna zásnubních prstýnků.

Kutálení koláčů

V průběhu oslav se pekly koláče nebo placky ze zrní z posvěceného posledního snopu loňské úrody. Hotové koláče byly při svátku Beltain kutáleny z kopců, jakožto oběť bohům a též se z nich věštilo.

Další tradiční oslavy - 30. dubna a 1. května

Beltaine je staropohanský, keltský svátek, avšak noc ze 30. dubna a 1.května je i svátkem germánským. Staří Germáni ji nazývali Valpuržina noc. Valpurga byla saská bohyně, které se připisuje patronství nad čarodějnicemi.

Tato noc je oslavována dodnes též v Portugalsku a Španělsku, kde však je slavena jakožto svátek mrtvých.

Filipojakubská noc

Křesťanská církev nazývá tuto noc jako Filipojakubskou, ačkoliv svátek apoštolů Filipa a Jakuba připadá až na třetího května. Během filipojakubské noci se dle pověr slétaly čarodějnice na kopcích a tam společně s temnými silami provozovali nečisté orgie. Odtud dnešní tradice „pálení čarodějnic“. Právě proti čarodějnicím se zapalovaly a zapalují ohně, které osvětlují krajinu a tak se temným silám snaží překazit jejich nekalé úmysly.  

Pálení čarodějnic

Církev se v minulosti snažila původní pohanské oslavy co nejvíce potlačit, představovaly totiž vše, o co církevní morálka zrovna nestála, svobodu, lásku, sexualitu, tanec a zpěv.

Minulý komunistický režim pálení čarodějnic překřtil na ideologicky smířlivější „ohně míru“ a oslavy se pořádaly nadále. Staletími předávané zvyky z generace na generaci nelze totiž jen tak jednoduše vymazat.

Beltaine na rok 2018 (1)

Beltaine 2018

Kromě již výše zmíněných tradičních ohňů se do dnešních dnů zachovaly i některé další zvyky. Pokud je neznáte, můžete je třeba zkusit i jen pro sebe oživit. Rituál je důležitou součástí života, kterou dnes často opomíjíme, rituál překonává stereotyp, vytváří nové a lepší návyky, vede nás k uvědomění si změn a postupu v životě.

Ženy by měly ráno ve svátek Beltain vstát za svítání a umýt se v ranní rose. Žena, která si v tento den umyje obličej ranní rosou, bude prý po celý následující rok svěží a krásná. Pokud bydlíte v blízkosti vody, upleťte si věneček z jarních květů nebo větviček a vhoďte jej do vodního toku či jezera pro uctění a požehnání všem bytostem, které tam žijí.

Ke krásnému zvyku patří příprava májových košíčků. Májový košíček se naplní vonnými květinami a energií dobré vůle, potom jej položíte na práh někomu, kdo potřebuje pomoc a povzbuzení.  

Lidové rituály pro přivolání pozitivních sil

Papír odnese vše zlé

Se svátkem Belteine se spojují další mnohé očistné rituály. Na papír můžete napsat všechno, co vás trápí, a nechcete si do dalšího cyklu roku sebou nést. Papírek s textem potom rituálně spalte v ohni.

Sůl odnáší negativní síly na Beltaine

Jako jeden z hlavních prostředků očisty a zažehnávání je od středověku používána sůl. Solí lze očistit sebe sama od kleteb a emocionálních nánosů a lze ji použít i k očistě prostor. Sůl do sebe negativní síly nasakuje. Magickou sůl můžete nasypat do rohů místnosti a ponechat ji tam působit přes noc, aby z obydlí vytáhla negativitu. Můžete ji dát také doprostřed místnosti společně s bílou svící a tímto způsobem očišťovat prostor pomocí ohně, světla a soli.

Partnerský rituál Beltain pro lásku

Tento keltský svátek je i příhodným momentem pro partnerský rituál. Najděte si s partnerem nějaký čas pro sebe, ideálně v klidné přírodě a pod hvězdami zapalte oheň a společně meditujte. Naplňte jeden pohár vínem či obyčejnou vodou, vhoďte do něj jeden jarní květ a dejte si navzájem z číše napít.  

Rituál pro stmelení rodiny

Rituál vhodný pro rodinu nebo skupinu přátel je zdobení stromku přání. Najděte vrbu nebo břízku, nastříhejte dlouhé pruhy látky a na stuhy pak napište svá přání a zavěste je na stromek. Pokračujte, až získáte bohatě ověšený stromek nabitý pozitivní energií, který pomáhá přivolat štěstí.

SERIÁL KELTSKÉ SVÁTKY

Přečtěte si také o dalších keltských svátcích

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

PÁTEK 27. 05. 2022
beran
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté vody…
více o tomto dni
SOBOTA 28. 05. 2022
býk
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni
NEDĚLE 29. 05. 2022
býk
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 30. 05. 2022
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích, dnes je novoluní. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch vám…
více o tomto dni
ÚTERÝ 31. 05. 2022
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v přibývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
STŘEDA 01. 06. 2022
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v přibývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
ČTVRTEK 02. 06. 2022
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni

Spánková paralýza dokáže pořádně vyděsit

I já prožívám čas od času SP.Hlavně nesmím usínat na zádech.To mě jakási síla tlačí na celé tělo, kdy se se ne...

Spánková paralýza dokáže pořádně vyděsit

nemysli na to, že to dostaneš, nemysli na nic a proste usni, ráno se probudíš a bude fajn.

Spánková paralýza dokáže pořádně vyděsit

Dobrý den jsem Josef Kupka je mi 17 let právě jsem zažil tu tak zvanou spankovou paralýzu ale ne jednou ale čt...

5 potravin, které spolehlivě podpoří vaše trávení

potřebuji ho spíše stabilizovat a narovnat střevní mikrofloru

Depilace - lunární kalendář

Zdravim, myslela jsem ze ubyvajici v kozorohovi je idel. Ted jsem zmatena, muzete tedy shrnout ...

Operace

Dobrý den, úpro všechny operace je nejvhodnější ubývající Měsíc, vyhněte se však d...

Operace

Dobrý den,prosím kdy je nejlepší čas na gynekologickou operaci(odstranění dělohy )?deku...
Zobrazit všechna témata

doporučujeme ze zboží

Reklama

Éterický olej CITRONELLA 10ml Dr.Popov

Přírodní esenciální olej
95 Kč

NO DOL TRAUMGEL na pohmožděniny ESI 50ml

Zklidňující gel na pohmožděniny, bolesti svalů a kloubů …
181 Kč

Náramek s přívěskem KONCENTRACE

Křišťálu a fluorit pro čistou mysl, sebedůvěru, ochranu a…
340 Kč

Zubní pasta s bazalkou 100g

Zubní pasta s bazalkou DABUR Ájurvédská zubní pasta s…
129 Kč

Luxusní dárková sada vonných tyčinek a uhlíků, Namaste

Velká sada vonných tyčinek a uhlíků různých vůní doplněná o…
295 Kč

Čeká vás první rande? Tyto znaky potvrdí, že jste si vedli dobře

První rande je pro mnoho lidí doslova noční můrou. Již několik dní před ním se může dostavit značná nervozita. Možná je to dané tím, že zkrátka chcete zapůsobit na vyhlédnutý protějšek. To, jak jste si na schůz...

Nevíte, jaký zahradní nábytek zvolit? Poradíme vám!

Zahradní nábytek je nezbytnou součástí každé venkovní terasy. Tedy alespoň tehdy, když na ní chcete relaxovat s rodinou, pořádat grilovací party nebo si třeba jen číst knihu. Mnoho majitelů zahrad však tápe nad...

Domácí zmrzlina jako pochoutka i osvěžení: 20 receptů, které vás nadchnou!

Domácí zmrzlina je chutnější a zdravější. Neobsahuje totiž žádné konzervanty. Připravit si ji můžete v mnoha rozmanitých variacích, přes tu svěží ovocnou až po smetanovou, kterou si oblíbí především ti nejmenší...

Osvědčené rady a tipy, jak zvládnout emocionální stres a úzkost

Pojmy jako “stres” nebo “úzkost” dnes natolik zevšedněly, že každý ví přesně, o čem je řeč. Avšak označení “emocionální stres” není ještě tolik rozšířené a málokdo tuší, co se za tímto označením přesně ukrývá. ...

Horoskop 2022 na měsíc červen: „Neztrácejte vůli a sebevědomí!“

Horoskop 2022 na měsíc červen vnáší do našich životů mnoho nadějeplných vyhlídek. Je však potřeba setrvat ve stávajícím úsilí a nenechat se svést z cesty. Hvězdy radí pokračovat dál, i když třeba přijdou složit...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Malinová zmrzlina

Začněte tím, že si vsypete omyté čerstvé maliny do mixéru a rozmělníte je na pyré. To pak přes jemné sítko přeceďte do rendlíku. Mixované maliny následně dochuťte krupicovým cukrem a zahřívejte na středním plam...

Cvičák pro psy: Co byste o něm měli vědět?

Cvičák pro psy je téma, které se v posledních letech skloňuje ve všech pádech. A není divu. Pejskařů v tuzemsku čím dál více přibývá. Avšak ne všichni mají s pejsky zkušenosti, což je značnou překážkou v dobrém...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Nostalgický chvilky...

Taky míváte nostalgický chvilky...? Já si myslim, že je má snad čas od času každej. Možná ženský o trochu víc než chlapi. Já jsem nostalgik jak vyšitej. Miluju se hrabat ve starejch fotkách a otáčet stránky zatuchlejch alb, který v rukách drželi mí pra pra pra rodiče... Fotky tě totiž přenesou do jinýho času - je to vlastně takový cestování časem. Je to úžasná věc... Já v ten moment skoro nedejchám. A představuju si, kde asi jaká fotka vznikla a proč.