Keltský svátek Beltaine - magické rituály pro krásu, zdraví  i rodinu

Keltský svátek Beltaine - magické rituály pro krásu, zdraví i rodinu

Beltaine či Beltain (anglicky Beltine) je keltský svátek a jeden z nejdůležitějších milníků a rituálů v keltském roce. Možný výklad názvu tohoto svátku je „oheň boha Belena nebo Bela", případně „předělový oheň". Beltaine je významným dělícím bodem roku, zahajuje jeho světlou část, tedy tu letní, opakem tohoto svátku je Samhain – keltský nový rok, který začíná temnou zimní část roku.

Čtěte také:

Beltaine – keltský svátek plodnosti

Beltaine se slaví 30. dubna 2018

Dnes se Beltaine obvykle slaví v noci z 30. dubna na 1. května. Původně se však datum oslav stanovovalo podle luny, nejpravděpodobněji se keltské oslavy vázaly na úplněk ve znamení býka, datum tedy bylo pohyblivé.

Zaujaly vás keltské rituály Beltain? Podívejte se na stromoskop neboli keltský horoskop a přečtěte si také charakteristiku znamení keltského horoskopu.

Posvátné rituály Beltain

Po odeznívající zimě bylo třeba očistit a zničit vše zlé z temného období roku. K tomu sloužily právě očistné ohně. Tyto ohně byly zapalovány druidy, což jsou keltští duchovní. Ohně hořely v posvátných hájích nebo na nejvyšším místě v okolí.

V podvečer Beltain se zhášely veškeré ostatní ohně v domácnostech a znovu se zažínaly až uhlíky z očistných ohňů. Tímto se rituálně očišťovaly domy a stavení. K očištění lidí docházelo tak, že lidé přes oheň skákali, převáděla se přes něj i zvířata, či se jen okuřovala dýmem. Podle některých teorií se zapalovaly ohně dva - jeden mužský a druhý ženský.

Kolem ohně se tancovalo, v ohni se pálily posvátné byliny a do vzduchu se házela zapálená březová košťata jako ochrana proti zlým duchům.  

Beltaine na rok 2018 (1)

Oslava plodnosti

Již od dávných dob se v této době vztyčují po půlnoci májky, které mají symbolizovat propojení Země a nebe. Kolem májky se rovněž tancovaly kruhové tance, které posilují úrodnost Matky Země. Později v noci se mladé dvojice vytrácely do lesů a luk, kde svými milostnými aktivitami rovněž dodávali zemi plodnost a sílu. O Beltainské noci si lidé slavnostně zdobili dům větvičkami tak, aby ráno byl již dům krásně a jarně vyzdobený.  

Další symboly a oslavy Beltaine

Slavnostní průvody v zeleném

Důležitým aktem pro povzbuzení sil bohyně Matky bylo pořádání slavnostních průvodů na polích, ve kterých kráčeli lidé oblečení do zelených barev nebo přímo do kostýmů a věnců z větvoví a listí, které symbolizovaly nesmrtelné životní energie a síly. Tento rituál se leckde dodržuje i dnes.

Volná sexualita

V magických obřadech Keltů zaujímalo nezanedbatelné místo i uctívání lásky a volné sexuality, rituální svatba nebo orgie byly žádostí obyvatel k přírodním silám, aby podpořily jejich zemědělskou činnost. Milenci se vzájemně obdarovávali věnci z březového proutí, což mělo podobný význam, jako dnešní výměna zásnubních prstýnků.

Kutálení koláčů

V průběhu oslav se pekly koláče nebo placky ze zrní z posvěceného posledního snopu loňské úrody. Hotové koláče byly při svátku Beltain kutáleny z kopců, jakožto oběť bohům a též se z nich věštilo.

Další tradiční oslavy - 30. dubna a 1. května

Beltaine je staropohanský, keltský svátek, avšak noc ze 30. dubna a 1.května je i svátkem germánským. Staří Germáni ji nazývali Valpuržina noc. Valpurga byla saská bohyně, které se připisuje patronství nad čarodějnicemi.

Tato noc je oslavována dodnes též v Portugalsku a Španělsku, kde však je slavena jakožto svátek mrtvých.

Filipojakubská noc

Křesťanská církev nazývá tuto noc jako Filipojakubskou, ačkoliv svátek apoštolů Filipa a Jakuba připadá až na třetího května. Během filipojakubské noci se dle pověr slétaly čarodějnice na kopcích a tam společně s temnými silami provozovali nečisté orgie. Odtud dnešní tradice „pálení čarodějnic“. Právě proti čarodějnicím se zapalovaly a zapalují ohně, které osvětlují krajinu a tak se temným silám snaží překazit jejich nekalé úmysly.  

Pálení čarodějnic

Církev se v minulosti snažila původní pohanské oslavy co nejvíce potlačit, představovaly totiž vše, o co církevní morálka zrovna nestála, svobodu, lásku, sexualitu, tanec a zpěv.

Minulý komunistický režim pálení čarodějnic překřtil na ideologicky smířlivější „ohně míru“ a oslavy se pořádaly nadále. Staletími předávané zvyky z generace na generaci nelze totiž jen tak jednoduše vymazat.

Beltaine na rok 2018 (1)

Beltaine 2018

Kromě již výše zmíněných tradičních ohňů se do dnešních dnů zachovaly i některé další zvyky. Pokud je neznáte, můžete je třeba zkusit i jen pro sebe oživit. Rituál je důležitou součástí života, kterou dnes často opomíjíme, rituál překonává stereotyp, vytváří nové a lepší návyky, vede nás k uvědomění si změn a postupu v životě.

Ženy by měly ráno ve svátek Beltain vstát za svítání a umýt se v ranní rose. Žena, která si v tento den umyje obličej ranní rosou, bude prý po celý následující rok svěží a krásná. Pokud bydlíte v blízkosti vody, upleťte si věneček z jarních květů nebo větviček a vhoďte jej do vodního toku či jezera pro uctění a požehnání všem bytostem, které tam žijí.

Ke krásnému zvyku patří příprava májových košíčků. Májový košíček se naplní vonnými květinami a energií dobré vůle, potom jej položíte na práh někomu, kdo potřebuje pomoc a povzbuzení.  

Lidové rituály pro přivolání pozitivních sil

Papír odnese vše zlé

Se svátkem Belteine se spojují další mnohé očistné rituály. Na papír můžete napsat všechno, co vás trápí, a nechcete si do dalšího cyklu roku sebou nést. Papírek s textem potom rituálně spalte v ohni.

Sůl odnáší negativní síly na Beltaine

Jako jeden z hlavních prostředků očisty a zažehnávání je od středověku používána sůl. Solí lze očistit sebe sama od kleteb a emocionálních nánosů a lze ji použít i k očistě prostor. Sůl do sebe negativní síly nasakuje. Magickou sůl můžete nasypat do rohů místnosti a ponechat ji tam působit přes noc, aby z obydlí vytáhla negativitu. Můžete ji dát také doprostřed místnosti společně s bílou svící a tímto způsobem očišťovat prostor pomocí ohně, světla a soli.

Partnerský rituál Beltain pro lásku

Tento keltský svátek je i příhodným momentem pro partnerský rituál. Najděte si s partnerem nějaký čas pro sebe, ideálně v klidné přírodě a pod hvězdami zapalte oheň a společně meditujte. Naplňte jeden pohár vínem či obyčejnou vodou, vhoďte do něj jeden jarní květ a dejte si navzájem z číše napít.  

Rituál pro stmelení rodiny

Rituál vhodný pro rodinu nebo skupinu přátel je zdobení stromku přání. Najděte vrbu nebo břízku, nastříhejte dlouhé pruhy látky a na stuhy pak napište svá přání a zavěste je na stromek. Pokračujte, až získáte bohatě ověšený stromek nabitý pozitivní energií, který pomáhá přivolat štěstí.

SERIÁL KELTSKÉ SVÁTKY

Přečtěte si také o dalších keltských svátcích

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

PÁTEK 24. 09. 2021
býk
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni
SOBOTA 25. 09. 2021
býk
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni
NEDĚLE 26. 09. 2021
býk
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 27. 09. 2021
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v ubývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
ÚTERÝ 28. 09. 2021
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v ubývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
STŘEDA 29. 09. 2021
rak
Měsíc ubývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
ČTVRTEK 30. 09. 2021
rak
Měsíc ubývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni

Důvěra ve vztahu je důležitá. Jak ji efektivně vybudovat?

Důvěra ve vztahu je jakýmsi základním pilířem. Bez ní není možné, aby partnerství správně fungovalo. Zjednodušeně řečeno, jedná se o loajalitu vašeho protějšku vůči vám a naopak. Důvěra znamená zachování osobní...

Dlouhodobý stres a jeho vliv na tělo i duši

Dlouhodobý stres anebo také jinak řečeno chronický, je pro tělo i duši oproti tomu krátkodobému škodlivý. Může tedy negativně ovlivnit celý váš život. I přesto, že je lidský organismus stavěný na odolnost vůči ...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Velikonoční mini mazance

Upečte si voňavé velikonoční mini mazanečky podle našeho jednoduchého receptu s tvarohem a ořechy.

Ještě krmíte psa klasickými granulemi? Přečtěte si, proč si pes zaslouží změnu

S některými zvyky vašeho psa nic nenaděláte. Třeba, že se vždycky vyválí v té nejméně voňavé kaluži, nebo že si ke hře vybere vaše nejoblíbenější boty. Co ale můžete ovlivnit, je způsob jeho stravování. Ne nada...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Nepečený koláč v pěti skvostných variacích. Zamlsejte si!

Nepečený koláč budete mít připravený během několika málo minut. Pohostíte jím přímo královsky nejen vzácnou návštěvu, ale také svou milovanou rodinu. Pustit se do jeho výroby může i cukrář amatér. Není na tom n...

Už jsem pod čepcem...

Počítám to, a je to přesně deset dní, co jsem pod čepcem neboli už jsem provdána. A jsem provdána za muže nejlepšího, nejúžasnějšího, božského. Prostě je to moje životní láska a věřím, že je to na furt. No a taky se hlásim vám všem, že jsem...přežila!