Alban Arthuan: Keltský svátek je oslavou zimního slunovratu

alban arthuanAlban arthuan - keltský svátek.

Zimní slunovrat nastává, když Slunce vstoupí do Kozoroha, a to je přesně 21.12, tedy 3 dny před Štědrým dnem. Dny se v tuto část roku začnou pomalu prodlužovat. První sluneční paprsky začínají pronikat temnotou, což je pravý čas pro keltský svátek Alban Arthuan, který je oslavou prodlužujících se dnů.

Podle starodávných keltských legend a zvyků se právě tento den zapalují ohně jejíchž světla proříznou temnotu. Pojďme si představit tyto keltské svátky, které jsou opředeny magickým tajemnem.

Keltské svátky - to jsou starodávné tradice oslavující sílu přírody

Nejstarší kořeny Keltů sahají až do období 2 tisíce let před naším letopočtem. Dodnes se v západní Evropě hovoří jazyky z keltské jazykové skupiny a také se stále slaví keltské svátky, které oslavují sílu a vliv přírody. Mezi nejznámější a nejvýznamnější keltské svátky patří 8 svátků, přečtěte si o nich. 

Rovnodennost a slunovrat u Keltů

Alban Eilir - Jarní rovnodennost

Jedná se o vítání jara 21.3, kdy se provádí různé očistné rituály na vyhnání zimy z těla i domovů. Koupe se v potoce, žehnají se vajíčka a vyvěšují se symboly plodnosti. Rituálně se také vzdává dík bohům za ochranu v temné polovině roku.

Alban Elved - Podzimní rovnodennost

Je především oslavou podzimní sklizně. Typické jsou velké hostiny, které značí radost ze sklizně, žehnají se pokrmy a děkuje se bohům za hojnou úrodu, ale i sadům, krajině a zemi. Symbolem rovnodennosti je jablko.

Alban Hefin - Letní slunovrat

Jedná se o nejdelší den v roce, kdy Slunce dosahuje nejvyšší vlády. Vzdává se úcta slunečním bohům a prosí se o bohatou letní sklizeň. Jedná se svátek suverenity a vlády, s čímž se pojí oslavy spojené třeba s korunovací.

Alban Arthuan - Zimní slunovrat

Patří mezi velmi významné keltské svátky, kdy se oslavuje zrození nového Slunce. Rituálně se zažehnou ohně, které jsou symbolem poražení temnoty. Pojďme si o tomto svátku prozradit ještě mnohem více a poodkryjme trochu z dávné historie. Přečtěte si více o zimním slunovratu!

Alban Arthuan neboli Artušovo světlo

Název pro zimní slunovrat Alban Arthuan neboli Artušovo světlo je odvozený od legendárního krále Artuše. Ten byl podle mýtů moudrým a spravedlivým králem, který vznikl vůlí sil nepocházejících z našeho světa. Všechen keltský lid oslavoval tuto dobrou zprávu a  žehnalo se obilí, stromům, ale i dobytku.

  • Podle legend považovali Keltové zimní slunovrat za den, kdy se znovunarodil sluneční bůh Belen. Je to den naděje, jelikož Slunce posiluje svou moc a přislibuje tak nový začátek, nový život.
  • Alban Arthuan se oslavoval různými způsoby. Některé tradice a zvyky se dokonce zachovaly až do dnes. Tím nejvýraznějším zvykem je zapalování ohně.

Alban Arthuan má oheň jako symbol konce temných dnů

Téměř všechny keltské svátky se vyznačují zapalováním ohně. Jinak to není ani u zimního slunovratu. Oheň je v tomto případě symbolem konce temných dnů a předzvěstí začátku světlých a dlouhých dní. Každá rodina zapalovala svůj vlastní oheň.

První se zapalovalo polínko ze stromu, které vyrostlo na zahradě anebo ho dostal majitel domu jako dar. Ovšem před samotným zapálením čekal poleno ještě posvěcovací rituál.

V některých krajích se poleno zdobilo borovými větvičkami a šiškami. Mezi větvičky se poté mohlo přidat přání do nového roku, které se napsalo na proužek papíru. Mezi tradice patřilo i například to, že se konec polena pomazal medem, posypala moukou a polil pivem nebo medovinou. Upéct si můžete také čokoládové vánoční poleno

Sváteční oheň měl hořet 12 dní

Podle tradic měl takto zapálený oheň na oslavu zimního slunovratu vydržet 12 dní. Cílem bylo zajistit ochranu celého domu a rodiny, která oheň zapálila a udržovala. 12 nocí od slunovratu byla zakázaná těžká práce. Mělo by se jednat o svátky klidu a míru, kdy se očisťuje tělo i duch. Člověk se tak připravuje na vše, co ho v nadcházejícím roce čeká.

Očistu nepotřebuje jen tělo a duše, ale také dům, a to za pomoci rituální očisty. Ta spočívá ve vykuřování domu pomocí vonných látek, kladou se bylinky na podlahu nebo se zavěšuje jmelí.

Keltské svátky udržují člověka v kontaktu s přírodou

Jak lze vidět, keltské svátky udržují člověka v neustálém a intenzivním kontaktu s přírodou a jejími cykly. Svátky Keltů pomáhají lidem, aby nezapomínali na přírodu a svět okolo sebe, který je pro ně základem a oporou. Svátky jsou především o projevování úctě přírodě a bohům, kteří bdí nejen nad lidmi, ale i celou Zemí.

Líbí se vám Alban Arthuan a keltské svátky obecně?

SERIÁL KELTSKÉ SVÁTKY

Přečtěte si také o dalších keltských svátcích


Stáhnout v PDF

Chcete se zeptat na cokoliv k tématu? Obraťte se na naše poradce.

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte