Dopřejte v teplých dnech svému pejskovi osvěžení.
Včera

Jak ochladit psa ve vedrech: Praktické rady pro každého chovatele

S příchodem tropických teplot si mnozí chovatelé pokládají otázku, jak ochladit psa, aby vedra zvládl bez úhony. Psi jsou totiž v horku mnohem zranitelnější než lidé a extrémní teploty pro ně mohou představovat vážné zdravotní riziko. Zjistěte, jakými praktickými kroky ochráníte svého čtyřnohého parťáka a užijete si společně krásné i bezpečné léto.

Nejnovější výzkumy ukazují, že jedním z nejrychlejších způsobů, jak ochladit psa po pohybu nebo během veder, je umožnit mu ponořit si hlavu do vlažné vody. 

Proč je ochlazování psa ve vedrech zásadní

Ochlazování psa v horku je otázka nejen komfortu, ale i přežití. Psi totiž na rozdíl od lidí nemají účinný systém pocení. Svou tělesnou teplotu regulují hlavně zrychleným dýcháním a pocením přes tlapky. Tento mechanismus je však výrazně méně efektivní než pocení u lidí, tudíž se jejich tělo v parných dnech rychleji zahřeje a hůř ochladí. Když se psovi nedaří ochladit, hrozí mu rychle extrémně nebezpečné přehřátí, jehož následky mohou být fatální a v nejzávažnějších případech vede během hodin k selhání orgánů nebo i úhynu.

Čtěte také:

Psí puberta bývá pro pána očistcem. Jak ji zdárně ukočírovat?

Kdo je nejvíc ohrožen přehřátím:

  • štěňata a psí senioři
  • obézní a nemocní psi
  • krátkolebá (brachycefalická) plemena, tj. buldoci, mopslíci atd.
  • psi s hustou nebo dlouhou srstí
  • hodně aktivní či fyzicky zdatní psi

Jak poznat přehřátí psa

Každý milující chovatel by měl znát příznaky přehřátí u psa, aby mohl případně včas zasáhnout (např. ochlazováním) a předejít závažným následkům. Pozorovat tedy můžete u svého mazlíčka následující:

  • nadměrné a silné zrychlené dýchání, případně lapání po dechu
  • jasně červené dásně a jazyk
  • tělo, čenich nebo uši teplé až horké na dotek
  • apatie či dezorientace, slabost nebo potácivá chůze
  • nadměrné slinění, husté či lepkavé sliny
  • zvracení nebo průjem
  • kolaps, eventuálně i křeče nebo ztráta vědomí
  • celkově neochota k pohybu, letargie

Při těžších stadiích přehřátí se objeví známky šoku, tj. bledé nebo modravé dásně, rychlý nepravidelný tep, slabost či kolaps. Jakmile zaznamenáte některý ze zmíněných příznaků, je důležité psa okamžitě přesunout do stínu, začít jej pomalu ochlazovat (např. vlažnou vodou na tlapky a břicho, nikoli ledovou), nabídnout mu vodu po doušcích a co nejdříve kontaktovat veterináře.

Ještě než začnete řešit, jak ochladit psa ve vedru aneb Prevence je základ

Aktivní ochlazování psa je samozřejmě velmi prospěšné, řídit byste se však měli i těmito preventivními kroky, díky nimž předejdete přehřátí a případným poraněním tlapek:

  • Dbejte, aby měl pes vždy k dispozici dostatek čerstvé vody – měňte ji i několikrát denně
  • Zajistěte pobyt ve stínu, v interiéru pusťte ventilátor nebo klimatizaci.
  • Venčete a hrajte si se psem pouze brzy ráno nebo až po západu slunce, jinak pobyt venku omezte jen na nezbytné minimum.
  • Vyhněte se horkému betonu a asfaltu – může popálit tlapky.
  • Přizpůsobte délku a intenzitu procházek aktuálnímu počasí.

Pobyt u vody ochladí nejen vás ale i vašeho milovaného mazlíčka.

Praktické tipy, jak ochladit psa

Netušíte přesně, jak ochladit psa, aby to bylo co nejúčinnější? Přinášíme několik osvědčených rad:

  • Chlazení tlapek a břicha: nejefektivnější způsob, jak ochladit psa, je zaměřit se na spodní části těla: tlapky a břicho. Přiložte mu studený vlhký ručník pod tlapky. Doporučené je také sprchování tlapek či lehké postříkání chladnou vodou. Pokud pes vodu dobře snáší, můžete ho krátce osprchovat vlažnou vodou po celém těle.
  • Bazének nebo nádoba na brodění: menší bazének nebo nádoba s chladnější vodou je ideální pro brodění a ochlazení. Voda by měla být příjemně chladná, nikoliv ledová, aby pes nedostal teplotní šok nebo svalové křeče.
  • Chladicí podložky, rohože a povrchy: speciální chladicí podložky fungují na bázi absorpce tepla z těla psa. Hodí se domů i do auta a většina z nich nevyžaduje předchozí chlazení v lednici – aktivují se tlakem těla psa. Podložky chlaďte pravidelně, aby zůstaly účinné. Některé fungují lépe uvnitř než na přímém slunci.
  • Pamlsky z mraženého ovoce a psí zmrzlina: jak ochladit psa chutně? Skvělým řešením je např. mražený meloun bez semínek, borůvky, jahody nebo mražený banán. Oblíbený je i domácí psí nanuk – směs jogurtu a ovoce zamražená v malých porcích. Vždy používejte pouze bezpečné suroviny, bez sladidel a nebezpečných látek.
  • Ventilátor nebo klimatizace: proud čerstvého vzduchu podpoří odpařování tepla z těla psa. Ventilátor nebo klimatizace by nikdy neměly foukat na psa dlouhodobě přímo, abyste neriskovali jeho nachlazení. Lepší je využít cirkulaci vzduchu v prostoru nebo zapnout ventilátor poblíž pelíšku.
  • Rozprašovač s chladnou vodou: jemné postřikování bříška a tlapek osvěžuje a pomáhá ochlazovat především při pobytu venku. Vyhněte se přímému stříkání do tlamy nebo do uší. Při větší aktivitě lze použít i vlhký hadřík na otírání těchto partií.
  • Dostatek vody vždy k dispozici: hydratace je základ. Vždy mějte pro psa čerstvou vodu, doma i na cestách – ideální je skládací miska nebo cestovní láhev s miskou. Na procházkách se vyplatí brát vodu s sebou a pravidelně psa povzbuzovat k pití.
  • Stín, klid a minimální aktivita v horku: i při hře na zahradě dbejte, aby pes měl přístup ke stínu a chladnému povrchu, například kameninové nebo keramické dlaždice pomohou rychle stáhnout horko z těla.

Ochlazování psa a několik rad na závěr

Teď už víte, jak ochladit psa tak, aby horké letní dny zvládl bez zdravotních komplikací. Přesto je dobré připomenout si chyby, jimž je třeba se vyhnout. V první řadě nikdy nepoužívejte ledovou vodu, prudké ochlazení může způsobit šok. Nevhodné je také omotávání psa mokrým ručníkem přes záda – to může v parnu vytvořit nebezpečný „skleníkový efekt“ a přehřátí ještě zhoršit. A to nejdůležitější: nikdy nenechávejte psa v autě, ani na pár minut. Teplota ve voze může během chvíle vystoupat na smrtelně vysoké hodnoty.

Autor článku: Iveta Reinisch

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Stejně jako mnoho jiných lidí, i já vřele děkuji Dr. Dr. Ogugu za jeho pomoc a řešení mých problémů. Byla jsem...

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Dobrý kontaktDobrý kontakt

Vyberte pro ně vhodné krmivo

Vyberte pro ně vhodné krmivo