
Máte rádi kiwi? Chutná, léčí a překvapí i v netradičních receptech
Kiwi je ovocem, které si získalo oblibu díky své osvěžující chuti, šťavnaté dužině a bohatému obsahu vitamínů. V kuchyni má mnohem širší využití, než by se mohlo na první pohled zdát – skvěle si rozumí nejen s ovocem, ale i se sýry, masem nebo dezerty. Mimochodem, znáte všechny druhy kiwi? A umíte si jej sami vypěstovat?
Kiwi, oficiálně aktinidie lahodná, pochází z Číny, kde bylo známé jako “čínský angrešt”. Do Evropy a na Nový Zéland se dostalo až začátkem 20. století, a právě Novozélanďané mu dali jméno podle svého ikonického ptáka kiwi. Dnes je běžně k dostání i u nás a už dávno nejde jen o exotickou raritu. Je to ovoce, které spojuje svěží chuť, výraznou barvu a pořádnou dávku vitamínu C.
Znáte všechny druhy kiwi?
Když se řekne kiwi, většina z nás si vybaví zelený dužnatý plod s černými semínky a hnědou chlupatou slupkou. Ale existuje i zlaté kiwi – hladké, sladší a méně kyselé než to zelené. A pak existuje také baby kiwi (také známé jako kiwi bobule nebo minikiwi), které se jí celé i se slupkou. Každý druh má trochu jinou chuť, texturu i využití v kuchyni – ale rozhodně stojí za vyzkoušení. Co se týče benefitů pro naše tělo, základní živiny mají velmi podobné, ale zlaté kiwi bývá o něco bohatší na vitamín C, zatímco zelené zase obsahuje více vlákniny. Baby kiwi má výhodu v tom, že se jí celé, a tak tělu dodává i víc antioxidantů ze slupky.
České superpotraviny mohou nahradit ty exotické. Používáte je?
Už jste ochutnali exotické ovoce jménem lucuma? Jeho chuť vás okouzlí
Kiwano: Africký meloun plný vitamínů zajistí dokonalou hydrataci
Kiwi jako vitamínová bomba
Kiwi je superpotravina, která si své místo na talíři právem zaslouží. Obsahuje více vitamínu C než pomeranč, podporuje imunitu, trávení a má vysoký obsah vlákniny. Díky antioxidantu aktinidinu pomáhá štěpit bílkoviny, což se hodí po vydatném jídle. Je také zdrojem vitamínu K, E a draslíku. A co víc – má nízký glykemický index, takže je vhodné pro ty, kteří hubnou. Rovněž obsahuje flavonoidy a polyfenoly, které působí protizánětlivě a podporují zdraví srdce. Pravidelná konzumace kiwi může pozitivně ovlivnit i kvalitu spánku, protože přirozeně zvyšuje hladinu serotoninu. A navíc má i detoxikační účinky: pomáhá udržet pleť svěží a zářivou.
Pěstování kiwi v našich podmínkách
Bez problémů si kiwi můžeme vypěstovat i u nás. Nejde sice o klasické chlupaté kiwi z obchodu, ale spíše o mrazuvzdorné druhy jako Actinidia arguta – známé jako minikiwi. Tyto rostliny zvládnou i zimy kolem -25 °C, a když jim dopřejete oporu, slunce a trochu trpělivosti, odmění se vám sladkými plody. Ideální je zasadit kiwi na chráněné, slunné místo s propustnou půdou. Minikiwi potřebuje oporu, po které se může pnout a také pravidelnou zálivku, hlavně v horkých dnech. Počítejte s tím, že pro úrodu je potřeba samčí i samičí rostlina – bez opylovače to nepůjde. První plody se objevují zpravidla ve 3.–4. roce od výsadby.
Lahodné kiwi v kuchyni
Kiwi je neuvěřitelně univerzální druh ovoce. Kromě klasiky – ovocných salátů, smoothie nebo snídaňových bowlí – se hodí i k masu (např. jako součást marinády), do omáček, zmrzlin, nebo dokonce do pečených dezertů. Skvěle funguje i jako ozdoba dortů nebo zdravý snack. Jen pozor – kiwi obsahuje enzym, který rozkládá želatinu, takže se s ním musí opatrně při přípravě želé nebo dortových krémů. Pokud chcete kiwi do želé použít, je potřeba jej krátce povařit – tím se enzym deaktivuje.
Recept: Kiwi salát s mozzarellou a rukolou
Přísady:
- 2 kiwi (zelené nebo žluté)
- hrst rukoly
- 1 mozzarella
- olivový olej
- pár kapek limetky
- špetka chilli nebo pepře
Příprava:
Kiwi oloupejte a nakrájejte na tenké plátky. Mozzarellu natrhejte, smíchejte s rukolou, přidejte kiwi, zakápněte olivovým olejem a limetkou, dochuťte. Kiwi salát je svěží, lehký a překvapivě pikantní!
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku