
Když vás něco trápí, váš lékárník vám poradí
Služby lékárny potřebuje čas od času každý z nás. Kde se objevily vůbec první lékárny a jak proměnila tyto provozy digitální doba?
Jak vlastně vznikla farmacie
Podle dostupných zdrojů vznikla nejstarší lékárna v Itálii. Za vůbec nejstarší provoz tohoto typu je považována konkrétně Officina Profumo-Farmaceutica di Santa Maria Novella ve Florencii. V tamějším klášteře vznikl dle dostupných pramenů první lékárenský preparát již okolo roku 1380. Není bez zajímavosti, že zdejší lékárna funguje doposud.
Nicméně kořeny lékárenství jsou ve skutečnosti mnohem hlubší, sahají do až starověku. Už v dávných dobách před mnoha tisíci let se objevovali jedinci, kteří připravovali léčivé přípravky a dokázali je také použít k léčení nemocí i ošetření nejrůznějších poranění a úrazů. Později na tuto tradici navázali i první léčitelé, kteří uměli se věnovali pomoci nemocným či zraněným.
K předchůdcům lékárníků tak patřili takzvaní kořenáři - herbarii, kteří prodávali, jak už napovídá jejich označení, koření. To mohl být pepř, zázvor, hřebíček, šafrán, i některé léčivé přípravky, třeba sirupy nebo maceráty. Svůj um ukazovali hlavně na městských tržištích, v krámcích, nebo v boudách.
Evropské lékárenství se pak začíná konkrétně rozvíjet v momentě znovuobjevování původně antických medicínsko-farmaceutických informací, které přechovávali Arabové. To bylo v 11. a 12. století. Středověk pak eskaloval poměrně rychlý rozvoj farmacie a také chemie a začaly zároveň vznikat první klášterní lékárny.
Jak vypadala novodobá historie lékáren
Již za vlády Marie Terezie a jejího syna Josefa II. se zdravotnictví, včetně farmacie, dostává do novodobé etapy svého vývoje. Výraznou změnu pak do tohoto oboru vneslo 19. století, které přineslo další moderní poznatky, ale také umožnilo masovou výrobu léků. Začaly postupně také vznikat první specializované farmaceutické fakulty při vysokých školách.
Lékárny dnes patří v mnoha zemích k nejdostupnějším a nejčastěji navštěvovaným zdravotnickým zařízením. Nejnovější změnou, na kterou si jejich návštěvníci zvykají stále, je digitalizace. Pro mnoho z nás je tak již samozřejmé koupit volně prodejné léky online a přípravky na předpis si vyzvednout pomocí rezervace e-receptem.
Co se ale nezměnilo je to, že do lékáren se vracíme s důvěrou a farmaceutům se svěřujeme i s problémy, s nimiž bychom si zatím netroufli jít k lékaři. Důležitý je tak ze strany personálu vždy profesionální a zároveň citlivý přístup. Lékárník musí disponovat hlubokými znalostmi z farmakologie, chemie, biologie a souvisejících oborů, být ochoten se dále vzdělávat a současně nabídnout lidskost a empatii.
Lékárna U Červeného kostela v Olomouci nabízí výběr z široké nabídky různých variant volně prodejných léků, doplňků stravy a léků na předpis. Sortiment obsahuje také nabídku přírodních produktů a homeopatik. Nechybí ani produkty pro péči o maminky a děti nebo další produkty podporující zdraví. Přítomni jsou vstřícní odborníci schopní vždy pacientům poradit.
Diskuse k článku