Je vitamín C skutečně všelék?

Vitamín C jako účinná prevence i zajímavý přírodní lék. S čím vším nám mohou pomoci vysoké dávky vitamínu C?

Není žádnou novinkou, že vitamín C je všelék. Dokáže nás účinně chránit před nachlazením, negativními vlivy znečištění ovzduší a dokonce v těle působí jako silný antioxidant. V neposlední řadě pomáhá opravovat tkáně, hojit rány a chrání nás před nemocemi celého kardiovaskulárního systému. Zmůže toho však mnohem víc.

Vitamín C podporuje také vstřebávání železa z potravy a snižuje množství riskantního LDL cholesterolu i triglyceridů v krvi. Funguje i jako přírodní projímadlo, dále napomáhá produkci antistresových hormonů a je důležitým faktorem při tvorbě kolagenu, což znamená, že zpomaluje stárnutí a tvorbu vrásek. Užívat byste jej měli i v případě, že trpíte na křečové žíly, hemoroidy nebo máte předpoklady k rozvoji některých z těchto zdravotních obtíži.

Vitamín C a vysoké dávky na užívání

Vitamín C je považován za relativně bezpečný léčebný prostředek. Užívání vysokých dávek bylo mnohokrát prověřeno a funguje na spoustu zdravotních obtíží. Jestliže budeme užívat vitamín C ve vysokých dávkách, je nutné dodržovat určitá pravidla. S nežádoucími účinky se setkáme jen výjimečně při příjmu mnohem vyšších než doporučených množství. Patří k nim nevolnost až zvracení, bušení srdce, křeče a bolesti hlavy. Jednorázově zvládne dospělý jedinec přijmout maximálně 250 mg. Vyšší množství je třeba rozložit do více denních dávek, protože tělo není schopno jednorázově vyšší dávku vstřebat a využije pouze to, co potřebuje, zbytek vyloučí. V době onemocnění, při zranění, v případě, že kouříte a v dalších situacích, kdy je zvýšen oxidativní stres, potřebuje organismus běžně vyšší než doporučená množství. To je pak už vhodnější dodat tělu nitrožilně. Případně užívat jednorázovou nejvyšší dávku 250 mg několikrát – třeba i 8x – denně. Hlavním propagátorem užívání vysokých dávek vitamínu C byl dvojnásobný držitel Nobelovy ceny Linus Pauling. Doporučoval vitamín C k léčbě nejrůznějších zdravotních potíží od nachlazení až po nádorová onemocnění. 

Čtěte také:

Nezapomínejte v létě na citrusy. Pomáhají při hubnutí i hydrataci těla

Vitamíny podle abecedy: Opravdu nás vitamín C ochrání před nemocemi z nachlazení? A znáte pravidla pro jeho užívání?

Potřebujete tělu dodat vitamín C? Připravte si jídlo, ve kterém kralují citrusy

Vitamín C a megaskorbická léčba

Léčba vysokými dávkami vitamínu C se, podle veškerých dostupných výzkumů, zdá být i zajímavým preventivním prostředkem. Označuje se jako “megaskorbická léčba” a má řadu svých příznivců. V rámci prevence je možné zajít si několikrát za rok na infuze vitamínu C, kde se podává dávka cca 0,05–0,6 g vitaminu C na 1 kg tělesné hmotnosti. Většinou se doporučuje absolvovat minimálně 5–10 infuzí, protože toto množství vitamínu C má na organismus silný účinek antioxidační, imunomodulační, protizánětlivý a selektivně cytostatický vůči nádorovým buňkám. Lidem se sníženou imunitou či se stresovým stylem života se doporučuje tyto infuze čas od času podstoupit. Naproti tomu u nádorových onemocnění, se mohou podávat i dávky mnohonásobně vyšší. V takovém případě je však nutné, aby daný člověk byl pod trvalým dohledem lékařů. Jelikož nadměrně vysoké dávky vitamínu C mohou mít neblahý vliv na ledviny.

Vitamín C je stále zkoumán jako zajímavé přírodní léčivo

Ovšem například v jedné ze studií, jež byly na toto téma provedeny, autoři konstatují, že dávka 1,5 g/ kg vitamínu C podávaná třikrát týdně je bezpečná, bez závažnější toxicity pro pacienty s normální funkcí ledvin a bez známek urolitiázy při výchozím vyšetření. Pro podávání vyšších dávek je pak nutné skutečně být už pod trvalým lékařským dohledem. Klinické studie, které byly provedeny, rovněž potvrdily účinky vysokých dávek vitamínu C jako netoxického chemoterapeutika. Výzkumy v této oblasti však i nadále probíhají.

Vitamín C jako lék z přírody

Vitamín C má své zdroje všude kolem nás. Preventivně nám postačí zařazovat do jídelníčku potraviny obsahující jeho vyšší množství, což jsou především šípky, rakytník řešetlákový, zelenina (petrželová nať, rajčata, mladá pšeničná travička, brokolice, paprika, křen, pažitka, růžičková kapusta, brokolice, zelí, kysané zelí, hlávkový salát), ovoce (kiwi, jahody, žlutý meloun, maliny, ostružiny, citrusové plody – grepy, pomeranče, citrony, jeřáb obecný, rybíz či jablka). Vyzkoušet můžete také kustovnici čínskou, známou také pod názvem goji, jež byla pro svůj mimořádně vysoký obsah živin a příznivé terapeutické účinky zařazena mezi tzv. superpotraviny. Krom vitamínu C obsahují její plody vysoké množství dalších vitamínů, stopových prvků a fytochemikálií.

Vitamín C a prevence

Ráno nalačno vypijte sklenici čistého vitamínu C s teplou vodou. Nejvhodnější je čerstvě vymačkaná citrónová šťáva, případně koupená 100% citrónová šťáva či běžně prodávaný sypký vitamín C z lékárny. Ovšem pozor – musí se jednat o 100% kyselinu askorbovou bez jakýchkoliv přídatných látek. 

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

SOBOTA 27. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 28. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 29. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
ÚTERÝ 30. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
STŘEDA 01. 05. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni
ČTVRTEK 02. 05. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni
PÁTEK 03. 05. 2024
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v ubývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Nejlepší sirupy do kávy si vyrobíte sami doma a za pár korun

No, pro mne je káva KÁVA a měla by i kávou zůstat, tj. s čistou chutí a vůní kávy. A že cukr do kávy nepatří? ...

Entezopatie

Dobrý den p. Jano jsem na tom stejně, bolesti,které mám snad všude. Jak jste vy na tom ?Příspěvek je starý 4 r...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Bylo mi doporučeno ať užívám fermentovanou rýži na snížení cholesterolu v krvi. Máte...

prací prostředky e shop

tam taky ráda objednávám. Líbí se mi, že je to eshop zamřěený celkově na ekologii a c...

prací prostředky e shop

taky si nemůžu vynachválit tu Tierra Verde :)
Zobrazit všechna témata

Nezapomenutelná žádost o ruku aneb Kde vyslovit „Vezmeš si mě?“

Chcete, aby vaše žádost o ruku měla jistý punc originality a došly vám nápady? Pak pro vás máme hned několik tipů, díky nimž pozdvihnete tak důležitý okamžik života na vyšší úroveň. Svůj způsob si v našem výčtu...

Nanotechnologie v domácnosti: Univerzální úklid s nano houbičkami

V dnešní zrychlené době si často nemůžeme dovolit ztrácet hodiny času nad úklidem. Naštěstí se vývoj rapidně posunul i v oblasti úklidu a přinesl s sebou revoluční pomocníky v podobě nano houbiček. Tito malý, a...

Sociální sítě u dětí: Kdy je povolit a jaká přináší rizika?

Sociální sítě jsou v 21. století tématem číslo jedna. Od jejich vzniku si na ně lidé velmi rychle zvykli, a tak jsou dnes nedílnou součástí mnoha životů. Kde je ale ona zdravá uživatelská míra a existuje nějaká...

Nejlepší sirupy do kávy si vyrobíte sami doma a za pár korun

Pořádně hořkou a poctivou kávu bez příměsí si jistě dá rád každý. Jsou ale dny, kdy si i tu kávu chceme trošku ozvláštnit. A třeba si i trošku více osladit život. V takovém případě přijde jistě vhod sirup do ká...

Věříte v paranormální jevy? Psychologická fakta možná vaše přesvědčení vyvrátí

Proč i v 21. století věří stále tolik lidí na paranormální jevy? Psychologové mají na toto téma jasné vysvětlení, které vás možná ve výsledku překvapí. Nehledejte za ním však nic „duchařského“ ani abnormálního,...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.