Bylinky při kojení? Mohou prospět, ale i ublížit

Bylinky při kojení? Mohou prospět, ale i ublížit

Kojení je nejhezčí období v životě ženy, říká se. Ale nemusí být všechno tak jednoduché. Kojíte a lámete si hlavu s tím, co jíst nebo nejíst? Mnoho žen propadne iluzi, že bylinky při kojení pomáhají a mohou se tak konzumovat téměř neomezeně. Ale tak to rozhodně není.

Čtěte také:

Kojení nebo kojenecká láhev?

Už naše babičky ale věděly, že se vším je třeba zacházet opatrně a to, co umí pomoct, dokáže i ublížit. Které bylinky mohou podpořit kojení a které naopak umí laktaci úplně zastavit?

Bylinky při kojení: Dodržujte pravidla

Skutečným pravidlem, které by matka při kojení měla dodržovat, je zdravá, vyvážená strava a dostatečný pitný režim. U většiny maminek tvoří velkou část příjmu tekutin čaje podporující kojení a tedy i bylinky při kojení. Při volbě bylinek v tomto překrásném období je potřeba zvážit, k čemu nám má bylinka posloužit.

Bylinky při kojení mohou pomoci

Ke zlepšení pohody malého tvorečka dokáže přispět echinacea nebo arónie. Potřebujeme-li podpořit tvorbu mateřského mléka, mohou pomoci bylinky jako je fenykl, anýz, jestřabina, mateřídouška, kopřiva, kopr, sporýš, majoránka, kontryhel, bazalka, benedikt lékařský, pampeliška, pískavice nebo peťour. Jde o bylinky při kojení, které se běžně přidávají do čajů pro kojící matky. Dobrému zažívání maminky i miminka určitě neublíží kmín, koriandr, meduňka, šanta nebo heřmánek. Při zánětu bradavek by mohl ulevit rozdrcený list olše lepkavé. Některé babské rady doporučují také přikládat rozdrcený list hlávkového zelí. V regeneraci po porodu ale určitě nic nezkazíme ani čajem z měsíčku lékařského. Navíc i skvěle chutná.

Nevhodné bylinky při kojení

Některé bylinky při kojení vhodné zkrátka nejsou. Kojící matka by se měla zcela vyhnout konzumaci šalvěje, obsahující toxin thujon, který přechází do mateřského mléka a může být pro miminko nebezpečný. Tvorbě mateřského mléka ale nepomáhá ani tolik oblíbená máta peprná. Obě bylinky naopak umí pomoct, potřebujeme-li laktaci z jakýchkoli důvodů zastavit. V takovém případě je dobré pít dva až tři šálky denně po dobu maximálně dvou týdnů. Ideálně však toto dělejte po poradě s fytoterapeutem nebo farmaceutem.

Pozor byste si ale měly dát i na bylinky při kojení, které miminku sice neuškodí, ale dokážou výrazně ovlivnit chuť mateřského mléka. Patří mezi ně petržel, pelyněk, citronová tráva, hřebíček nebo skořice.

Bylinky při kojení: Fenykl obecný

Využívali jej už staří Indové, Číňané, Egypťané i Řekové. Fenykl se odjakživa dává malým dětem při střevních kolikách a nadýmání. Zvláště u nejmenších dětí. Na chuť je nasládlý a má vůni podobnou lékořici. Rozhodně platí, že byste se měli vždy poradit s pediatrem. I když jde o bylinky.

Bylinky při kojení: Anýz vonný

Voňavé koření pochází z Asie a do Evropy se dostal pravděpodobně díky Římanům. Ve středověku se používal jako afrodiziakum. Patří mezi bylinky při kojení, protože může podpořit tvorbu mléka. Čerstvé lístky anýzu můžete přidávat i do salátů, omáček a nákypů. Sušená semena se přidávají do pečiva. Je známý také jako tzv. „chlebové semínko“. Je totiž nedílnou součástí chlebového koření i různých druhů ukroví.

Bylinky při kojení: Jestřabina lékařská

Jestřabina též zvaná jako kozí routa nebo polní štědřenec se od středověku využívala například k zahánění moru. V současnosti je součástí čajů pro kojící matky. Zjednodušeně řečeno, patří mezi běžné bylinky při kojení.

Bylinky při kojení: Mateřídouška

Patří mezi velmi rozšířené a oblíbené bylinky. Na území České republiky lze najít až sedm různých druhů. Má ráda slunné prostředí. Typické jsou pro ni drobné růžové kvítky. Nejčastěji se sbírá nať, a to mezi červnem a srpnem. Ideálním časem pro sběr této bylinky je ráno. Nať se sbírá lehce před květem nebo během květu. Patří mezi oblíbené bylinky při kojení. A rádi ji mají i zahrádkáři. Odpuzuje nevítaný hmyz. A krásně voní.

Bylinky při kojení: Kopřiva dvoudomá

Původně se kopřiva vyskytovala v Evropě, zejména v náplavových lužních lesích. Dnes jako plevel roste po celém světě. Je navíc považována za spolehlivý indikátor vyššího obsahu dusíku v půdě. Nejčastěji listy a nať. Přes léto ale můžete sbírat i kopřivové semeno, lehce oříškově chutná. Při kojení si ji můžete přidat do čajové směsi. Dodá jí sílu.

Bylinky při kojení: Kopr vonný

caj byliny kojeni

Omáčka nebo polévka? A což takhle zkusit čaj. Kopr patří mezi všestranné bylinky. Buď vám chutná nebo ho nenávidíte. Nic jiného mezi tím není. Kopr byl oblíbený už za starého Řecka a Říma. Ale jeho původní domovinou je Asie. Pěstuje se nejen jako koření a léčivá rostlina, ale i jako zelenina. U kopru využijeme nať, květenství a semínka. Patří mezi jednoleté bylinky, které si snadno vypěstujete i doma v květináči. Kopr klíčí velmi rychle a první sklizeň můžete provést již po šesti týdnech od výsevu.

Bylinky při kojení: Bazalka pravá

U mnohých národů byla bazalka posvátnou bylinou, symbolem lásky, ochrany a průvodcem duše zesnulého do ráje. Pro nás se stala nepostradatelným kořením s vůní středomoří. Bazalku si můžeme sami pěstovat na zahrádce i v truhlíku. Bude jí dobře kdekoli na slunném místě. Bazalka může podpořit tvorbu mateřského mléka.

Bylinky při kojení – anýzový čaj

1 kávovou lžičku anýzu přelijte 150 ml horké vody a nechte 10–15 minut louhovat, poté sceďte a pijte. Pokud z nějakého důvodu potřebujete, můžete vypít denně dva až tři šálky.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ČTVRTEK 01. 05. 2025
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v přibývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
PÁTEK 02. 05. 2025
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
SOBOTA 03. 05. 2025
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
NEDĚLE 04. 05. 2025
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 05. 05. 2025
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
ÚTERÝ 06. 05. 2025
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
STŘEDA 07. 05. 2025
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni

Karmický vztah nebo opravdová láska? Naučte se je od sebe rozeznávat

ahoj, pokud je to nahoda, tak mi to prijde zajimave hodne a napsal bych o tom nejakou kratkou osobni zpoved..a...

Karmický vztah nebo opravdová láska? Naučte se je od sebe rozeznávat

Krasny den prosim ohledne karmickeho vztahu o kterem jsem predvedcena ze existuje protoze jsem ho zazila, je...

Třinácté znamení Hadonoš: Jste narození v jiném znamení zvěrokruhu?

ja jsem hadonos, nikdy jsem se necitila jako ulitly strelec, vzdycky me to tahlo k lecitelstvi (neplest si s a...

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

NABÍZÍM URÁTNÍ PŮJČKY: Dobrý den, potřebujete okamžitou půjčku? Nabízím všechn...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

NABÍZÍM URÁTNÍ PŮJČKY Dobrý den, potřebujete okamžitou půjčku? Nabízím všechny...

rychlá legitimní půjčka od soukromé osoby

Dobrý den, byli jste na mnoha místech podvedeni a tentokrát hledáte čestného člověka, k...
Zobrazit všechna témata

Skrytá sůl v potravinách útočí na naše zdraví. Které potraviny jsou nejhorší?

Sůl je pro fungování lidského těla nezbytná, ale její nadměrná konzumace zvyšuje riziko vysokého krevního tlaku, srdečních onemocnění a ledvinových problémů. Skrytá sůl se přitom nachází i tam, kde bychom ji ne...

Umění naslouchat: 8 kroků, jak být lepším partnerem

Umění naslouchat je jednou z nejdůležitějších dovedností, kterou můžeme ve vztahu rozvíjet. Skutečné naslouchání není jen o tichu během partnerova monologu, ale o aktivním vnímání jeho slov, emocí i neverbálníc...

Výlet na Moravu, který chutná po vínu

Pokud nevíte, kde vám hlava stojí a nutně potřebujete odpočinek, vyrazte o víkendu s partnerem nebo přáteli na Moravu. Ubytujte se nedaleko vinice či vinařství, odpočívejte, bavte se a degustujte dobré víno.

Ješitnost se netýká jen mužů. Jak ovlivňuje náš život?

Tradičně je ješitnost připisována mužům, avšak velice běžně ji můžeme vídat i u ženského pohlaví. Znáte ve svém okolí někoho, kdo je ješitný? Pak možná tušíte, v čem tkví tato často negativně vnímaná povahová v...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Ergoterapie jako cesta k lepšímu a kvalitnějšímu životu

Už jste někdy slyšeli o ergoterapii? Je to obor, který lidem pomáhá překonávat různé zdravotní problémy, aby mohli znovu vykonávat každodenní činnosti. Ať už jde o zranění, nemoc nebo zhoršení pohybových schopn...

Velikonoční pondělí: Oslavy jara, života a tradic

Velikonoční pondělí je dnem plným tradic, které mají kořeny v dávných pohanských i křesťanských rituálech. Kromě tradiční pomlázky a barvení vajíček nechybí obchůzky koledníků nebo polévání vodou. A chybět samo...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Línání u psů je na jaře běžné. Kdy ale zbystřit?

S příchodem jara se chovatelé potýkají s nadměrným línáním u psů. Toto „shazování“ srsti není nic nenormálního a obvykle ustane do jednoho až dvou měsíců. Pejskové se tak zkrátka připravují na teplejší sezónu. ...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Staročeské recepty z rebarbory: 5 sladkých tipů, jak ji využít v kuchyni

Právě nastává skvělý čas zaměřit pozornost na staročeské recepty z rebarbory. Tato skvělá zelenina nakyslé chuti, často mylně nazývána ovocem, se skvěle hodí k pečení koláčů a buchet, k výrobě kompotů nebo příp...

Na vlastní kůži: Hydrocolon terapie vyčistí střeva a nastartuje detoxikaci. Skutečně to funguje?

Otázka, která mi vrtala hlavou už pěknou řádku let. Ale přece si nepůjdu někam jen tak nechat vypláchnout tlusté střevo. Co když m...

Život je jako jízda na horské dráze. Jednou jsi nahoře a pak dole

Novej rok 2025 je v plnym běhu a zima ve svym středu. Zanedlouho tu bude jaro, který mám spojený s takovou pohodou - pro mě je jaro znamením nový naděje a větší energie. Zpátky ale do přítomnosti. To, co mi připravil začátek roku, jsem si ani ve snu nedokázala představit.