Inženýr Milan Špaček je medovým sommeliérem

„Kvalita medu v českých obchodech výrazně vzrostla“, říká medový someliér Milan Špaček. A apeluje na to, abychom med vyměnili za obyčejný cukr. Med má totiž neuvěřitelné množství blahodárných účinků pro náš organismus

Inženýr Milan Špaček je medovým someliérem a odborníkem na medovou tématiku. Zajímá se o medy jak české, tak světové a přináší osvětu, která laické veřejnosti zodpoví nejrůznější otázky na téma míchání medu, krystalizace, výživových hodnot a mnoho dalších.

Jaká je průměrná spotřeba medu v České republice?

„V České republice se dlouhodobě průměrná spotřeba medu pohybuje kolem jednoho kilogramu medu na osobu ročně.“

Kolik medu denně je vhodné pro zdraví konzumovat. A jaká dávka je už považována za příliš velkou?

„Med je tvořen hlavně z jednoduchých cukrů. Dle světové zdravotní organizace je doporučená denní dávka 50 g cukru, což je cca 65 g medu. Cukr je však i v ovoci, zelenině a dalších potravinách. Já obecně doporučuji začít jednou lžící medu denně ráno na rohlík nebo pokud sladíte čaj cukrem, použijte zdravou verzi – med. Velmi dobrý je pastovaný med na slazení kávy, protože má velmi příjemně neutrální chuť, která nepřebije chuť a vůni kávy. Lidé, kteří mají rádi sladké, mohou vyměnit sladké dobroty za lžičku medu. Tím uspokojí svoji potřebu po sladkém a zároveň jim tělo poděkuje. Určitě to však není dobré ani s medem přehánět a je potřeba k němu přistupovat jako ke zdravé náhražce cukru.“

Čtěte také:

Manuka, rostlina dávající zázračný med i olej

Alergie na pyl – 5 tipů, jak ji zmírnit přírodní medicínou

MED je elixír mládí a silné přírodní antibiotikum

Med je významným antioxidantem a životabudičem. S čím vším nám může, po zdravotní stránce, pomoci?

„Med je tvořen pouze z jednoduchých cukrů (fruktózy a glukózy), vody, minerálů a vitamínů, bílkovin (pyl z rostlin) a biologicky aktivní složky, kterou do medu přidávají včely ve formě svých enzymů. Jednoduché cukry tělo umí okamžitě po konzumaci využít a nedochází k zátěži jater, která musí složité polysacharidy štěpit na jednoduché cukry. Kromě jednoduchých cukrů, které tělo přeměňuje na energie, med obsahuje široké spektrum minerálů a vitamínů. To je pro chod lidského organismu důležité a tělo vám za to určitě poděkuje. V neposlední řadě je tu biologicky aktivní složka, kterou do medu přidávají samotné včelky. Ta obsahuje spoustu enzymů a aminokyselin v závislosti na druhu včely. Tyto látky jsou pro naše tělo taktéž velmi důležité a mají velký zdravotní potenciál. U lipového medu jsou ještě v medu obsaženy silice, které jsou výborné při nastydnutí.“

Je spoustu druhů medu. Medovicový, lesní, květový. Jak se v tom vyznat?

„Med dělím dvěma způsoby. Buď se dělí dle původu jeho zdroje na květový (z nektaru květů) a medovicový (ze sladkých šťáv, které vylučuje hmyz, nejčastěji mšic). Nebo můžeme med dělit na smíšeny a jedno-druhový.  Jedno-druhový med je ten, kde převažuje pouze jeden zdroj v medu. Příklady jedno-druhových medů: slunečnicový, řepkový, lipový, kaštanové smrkový, avokádový, koriandrový, pomerančový… Většina medů je však nakombinována z mnoha různých zdrojů a výsledkem je med smíšený, ve kterém je spousta minoritních pylů, ale žádný tam není příliš dominantní. V přírodě prakticky čistý jedno-druhový med neexistuje a vždy je med alespoň částečně namíchán. Pokud však jeho původ z nějakého zdroje přesáhl 50 procent, dá se už mluvit o jedno-druhovém.“

Lze pouhým okem poznat kvalitní med?

Který z těchto medů je pro naše zdraví nejlepší?

„Každý med je jiný a pro nějakou oblast zdraví je lepší/ horší. Nelze vypíchnout pouze jeden med a mluvit o něm jako o nejzdravějším. Obecně na nachlazení je nejvhodnější lipový med. Obsahuje totiž silice, které napomáhají uvolňovat dýchací cesty a urychlují tak léčení. Na doplnění minerálů a vitamínů jsou vhodnější medovicové medy. Nejvyšší biologicky aktivní složku obsahují zase medy jihoamerické. Opravdu tedy nelze ukázat pouze na jeden druh.“

Jaké vitamíny, minerály a další cenné látky med obsahuje?

„Je zde zastoupeno poměrně velké množství železa, vápníku, sodíku, draslíku, fosforu, zinku a vápníku. Med je i zdrojem vitamínu C a vitamínů skupiny A, B, D, E, H, K.“

Jak poznám skutečně dobrý, kvalitní med?

„Pouhým okem kvalitu medu bohužel nelze poznat. Na světě existuje tisíce druhů nektarodárných rostlin a z každé je med malinko jiný. Každý druh je v něčem trochu jiný a medy se liší v chuti, barvě, vůni a chemicko-fyzikálních vlastnostech. Některý med krystalizuje okamžitě, jiný vydrží roky tekutý. Některý med chutná a voní velmi neutrálně, téměř pouze sladce, jiný obsahuje velmi specifická a silná aroma, které se promítnou i v chuti. Nelze tedy nijak jednoduše určit, zda je med špatný, či dobrý. Kvalitu medu odhalí pouze dobře vybavené laboratoře, které dokáží v medu najít cizí cukry, barviva či jiné příměsi. Taktéž se v medu hledá a kvantifikuje jeho biologicky aktivní složka nebo například počet pylu a z jakých rostlin pochází. Taková jedna z nejmodernějších laboratorních technik je NMR, tedy zkoumání látek v medu pomocí magnetické rezonance.“

Přeci jen je med dost sladký. Jak je na tom, co se týče kalorických hodnot oproti cukru?

„Ve 100 g cukru je 400 kcal, v medu je ve 328 kcal na 100 g. Je tedy trochu méně kalorický.“

Slyšela jsem, že díky svému složení je med schopen dokonce podpořit hubnutí. Je to pravda? Jak med v takovém případě funguje?

„Med je přírodní sladidlo s jiným složením, které podporuje spalování tuků a urychluje metabolismus. Na rozdíl od rafinovaného cukru, který je zdrojem „prázdných kalorií“, obsahuje užitečné vitamíny, minerály, antioxidanty, bílkoviny a vlákninu.“

 Na internetu lze najít návody, jak z medu vyrobit například masku na obličej nebo medový zábal. Je to k něčemu dobré, pokud aplikujeme med zevně?

„Díky svým regeneračním a zklidňujícím účinkům si našel med své místo i v kosmetickém průmyslu. Medová kosmetika je vhodná pro všechny typy pleti. Med vyživuje a hydratuje pokožku, ničí bakterie, má silné čistící účinky a bojuje proti volným radikálům, které způsobují stárnutí pleti. Velmi populární jsou zejména medové balzámy na rty, medové zábaly a masáže, medové pleťové a vlasové masky, hydratační krémy, které dodávají pleti i vlasům svěží vzhled a jas.“

Med i výrobky z něj jsou pro naše zdraví blahodárné

Co mám dělat, pokud mi med doma ztuhne? Jak jej mohu zase přivést do tekutého stavu? A vůbec, proč tuhne?

„Krystalizace medu je přirozený proces. Obecně platí, že čím je v medu více glukózy a méně fruktózy, tím med rychleji krystalizuje. Není to však nic neobvyklého. Některé medy krystalizují v rámci dní (řepkový med), jiné vydrží tekuté roky (avokádový, kaštanový, akátový med). Nejšetrnějším způsobem jak med znovu doma ztekutit je umístit sklenice do horké lázně, kde bude mít voda do 40 °C. Po nějaké době se med znovu stane tekutým.“

Je nějaký zásadní rozdíl mezi tekutým a pastovaným medem?

„Pastovaný med má krémovou konzistenci a nikdy neztuhne. Je to důsledkem přetrhání krystalických vazeb u medu a med díky tomu změní svoji konzistenci na krémovou. Lze si to představit, jako nadrcením a ušleháním tvrdého zkrystalizované medu.“

Medu v Česku dlouhodobě ubývá, takže nabídka rozhodně nepokryje poptávku. Pak nám nezbyde nic jiného než jít do obchodu a nějaký koupit. Čím se máme řídit při nákupu medu, abychom nenaletěli?

„Jak již bylo zmíněno, kvalitu lidským okem nelze poznat. Určitě je dobré kupovat od prověřených dodavatelů a na etiketě se dívat země původu. Často totiž bývá med označován jako „ze zemí EU a mimo EU“ kde může být schován méně kvalitní a cenově levný čínský med, u kterých nelze jednoznačně říct, zda se jedná o přírodní med.“

Může laik nějak poznat pančovaný med?

„Bohužel ani to není možné. Je však třeba říci, že se kvalita medu v obchodech za posledních 10 let výrazně zlepšila. Bohužel však stále není ten stav optimální.“

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

  • Michaela T.

    12:43 30. 5. 2023 +1
    "A apeluje na to, abychom med vyměnili za obyčejný cukr."
    Není to spíš naopak???

Lunární kalendář

ČTVRTEK 01. 05. 2025
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v přibývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
PÁTEK 02. 05. 2025
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
SOBOTA 03. 05. 2025
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
NEDĚLE 04. 05. 2025
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 05. 05. 2025
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
ÚTERÝ 06. 05. 2025
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
STŘEDA 07. 05. 2025
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni

Karmický vztah nebo opravdová láska? Naučte se je od sebe rozeznávat

ahoj, pokud je to nahoda, tak mi to prijde zajimave hodne a napsal bych o tom nejakou kratkou osobni zpoved..a...

Karmický vztah nebo opravdová láska? Naučte se je od sebe rozeznávat

Krasny den prosim ohledne karmickeho vztahu o kterem jsem predvedcena ze existuje protoze jsem ho zazila, je...

Třinácté znamení Hadonoš: Jste narození v jiném znamení zvěrokruhu?

ja jsem hadonos, nikdy jsem se necitila jako ulitly strelec, vzdycky me to tahlo k lecitelstvi (neplest si s a...

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

NABÍZÍM URÁTNÍ PŮJČKY: Dobrý den, potřebujete okamžitou půjčku? Nabízím všechn...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

NABÍZÍM URÁTNÍ PŮJČKY Dobrý den, potřebujete okamžitou půjčku? Nabízím všechny...

rychlá legitimní půjčka od soukromé osoby

Dobrý den, byli jste na mnoha místech podvedeni a tentokrát hledáte čestného člověka, k...
Zobrazit všechna témata

Skrytá sůl v potravinách útočí na naše zdraví. Které potraviny jsou nejhorší?

Sůl je pro fungování lidského těla nezbytná, ale její nadměrná konzumace zvyšuje riziko vysokého krevního tlaku, srdečních onemocnění a ledvinových problémů. Skrytá sůl se přitom nachází i tam, kde bychom ji ne...

Umění naslouchat: 8 kroků, jak být lepším partnerem

Umění naslouchat je jednou z nejdůležitějších dovedností, kterou můžeme ve vztahu rozvíjet. Skutečné naslouchání není jen o tichu během partnerova monologu, ale o aktivním vnímání jeho slov, emocí i neverbálníc...

Výlet na Moravu, který chutná po vínu

Pokud nevíte, kde vám hlava stojí a nutně potřebujete odpočinek, vyrazte o víkendu s partnerem nebo přáteli na Moravu. Ubytujte se nedaleko vinice či vinařství, odpočívejte, bavte se a degustujte dobré víno.

Ješitnost se netýká jen mužů. Jak ovlivňuje náš život?

Tradičně je ješitnost připisována mužům, avšak velice běžně ji můžeme vídat i u ženského pohlaví. Znáte ve svém okolí někoho, kdo je ješitný? Pak možná tušíte, v čem tkví tato často negativně vnímaná povahová v...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Ergoterapie jako cesta k lepšímu a kvalitnějšímu životu

Už jste někdy slyšeli o ergoterapii? Je to obor, který lidem pomáhá překonávat různé zdravotní problémy, aby mohli znovu vykonávat každodenní činnosti. Ať už jde o zranění, nemoc nebo zhoršení pohybových schopn...

Velikonoční pondělí: Oslavy jara, života a tradic

Velikonoční pondělí je dnem plným tradic, které mají kořeny v dávných pohanských i křesťanských rituálech. Kromě tradiční pomlázky a barvení vajíček nechybí obchůzky koledníků nebo polévání vodou. A chybět samo...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Línání u psů je na jaře běžné. Kdy ale zbystřit?

S příchodem jara se chovatelé potýkají s nadměrným línáním u psů. Toto „shazování“ srsti není nic nenormálního a obvykle ustane do jednoho až dvou měsíců. Pejskové se tak zkrátka připravují na teplejší sezónu. ...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Staročeské recepty z rebarbory: 5 sladkých tipů, jak ji využít v kuchyni

Právě nastává skvělý čas zaměřit pozornost na staročeské recepty z rebarbory. Tato skvělá zelenina nakyslé chuti, často mylně nazývána ovocem, se skvěle hodí k pečení koláčů a buchet, k výrobě kompotů nebo příp...

Na vlastní kůži: Hydrocolon terapie vyčistí střeva a nastartuje detoxikaci. Skutečně to funguje?

Otázka, která mi vrtala hlavou už pěknou řádku let. Ale přece si nepůjdu někam jen tak nechat vypláchnout tlusté střevo. Co když m...

Život je jako jízda na horské dráze. Jednou jsi nahoře a pak dole

Novej rok 2025 je v plnym běhu a zima ve svym středu. Zanedlouho tu bude jaro, který mám spojený s takovou pohodou - pro mě je jaro znamením nový naděje a větší energie. Zpátky ale do přítomnosti. To, co mi připravil začátek roku, jsem si ani ve snu nedokázala představit.