Jedlé kaštany jsou skutečnou pochoutkou

Dejte si jedlé kaštany. Skvěle chutnají, ničí záněty v těle a pomáhají hubnout

Kdo by neměl rád jedlé kaštany! Hlavně ty pečené, které nás nádherně zahřejí. Navíc mají vynikající chuť a našemu organismu dávají víc než si vůbec dokážeme představit. Jsou zdravé nejen pro naše fyzické tělo, ale ulevují i od psychických obtíží. A díky nízkému cukru je mohou jíst i diabetici. Je to živinami nabitá potravina vhodná skutečně pro každého.

Kaštanovník jedlý dává plody, které mají pro lidské tělo neuvěřitelný přínos. A právě teď je jejich sezóna, takže se jich můžeme najíst dosytosti. Jedlé kaštany čistí játra a jsou blahodárným prostředkem proti průjmům. Listy se pak využívají se jako prostředek proti kašli. A to nejen v přírodní medicíně, ale poměrně hojně je pro tento účel využívá i farmaceutický průmysl. Jedlé kaštany-plody rovněž posilují nervový systém. Pomáhají i při mnohých psychických poruchách a obtížích. Například mohou ulevit při stavech úzkosti. Díky svému složení jsou potravinou, která tělu dodá okamžitou energii a zároveň dokáží organismu pomoci regenerovat.

Jedlé kaštany k jídlu

Jedlé kaštany se sklízejí od poloviny září do konce října. Avšak nejlépe chutnají tři týdny po sklizni, kdy se část škrobu v plodech promění na cukry. Mají pak lahodnou, mírně nasládlou chuť a v kuchyni se dají využít k přípravě sladkých i slaných jídel. Přidávají se do nádivek, do salátů, polévek, dělají se z nich paštiky nebo lahodné dezerty. Díky jejich neutrální chuti je možností nespočet. Obrovským benefitem je pochopitelně i to, že jsou kaštany doslova zásobárnou mnoha živin. Obsahují spoustu vlákniny, dále pak minerální látky jako je měď, fosfor, hořčík, draslík nebo mangan. A rovněž nechybí vitamíny: vitamín B6, thiamin, kyselina listová, riboflavin či vitamín C nebo vitamín K. Dobrou zprávou je i to, že ve srovnání s ostatními druhy ořechů mají jedlé kaštany méně kalorií, mají totiž nižší obsah tuku.

Čtěte také:

Jak se vyhnout podzimnímu nachlazení a respiračním problémům?

Podzimní hnojení trávníku: Jak vybrat podzimní hnojivo, aby se tráva zelenala i na jaře?

Sázení česneku na podzim by se nemělo uspěchat. Víme, jak docílit velké úrody

Jedlé kaštany pro zdraví

Kaštany jsou doslova nabité antioxidanty, které jsou pro naše zdraví nezbytné. Jde o sloučeniny, které pomáhají chránit naše buňky před poškozením volnými radikály. Ty totiž mohou způsobit v našem těle stav nazývaný oxidační stres a ten je příčinou vzniku mnoha chronických onemocnění (srdeční choroby, cukrovka, rakovina). Jedlé kaštany v sobě ukrývají, mimo jiné, i antioxidanty lutein a zeaxanthin, které jsou důležité pro zdraví našich očí. Dále, obsažená kyselina gallová a ellagová, mohou pomoci snížit riziko srdečních onemocnění, snížit inzulínovou rezistenci a potlačit růst šíření nádorů. Jedlé kaštany rovněž pomáhají udržet optimální hladinu cukru v krvi. Tu dokáží i vyrovnat a zamezují případným výkyvům. V neposlední řadě jsou pak jedlé kaštany schopny rovněž eliminovat chronický zánět v těle. Podílejí se na tom především obsažené antixidanty a polyfenoly. Neutralizují volné radikály, které mají na svědomí vznik chronického zánětu.

Vyzkoušejte kaštany trošku jinak: Recept na unikátní KAŠTANOVÝ NUGÁT

Jedlé kaštany pro štíhlou linii

Jedlé kaštany jsou rovněž skvělým zdrojem vlákniny, která má mnohé zdravotní výhody. Například pečuje o pravidelnou a bezproblémovou stolici. V tlustém střevě působí jako prebiotikum, vláknina se tedy stává zdrojem výživy pro přátelské bakterie, které zde sídlí. A vzhledem k tomu, že jde o nestravitelnou vlákninu, nepřidává žádné kalorie, ale zároveň přispívá pocitu plnosti. Ve výsledku tedy napomáhá regulaci hmotnosti. Vysoký příjem vlákniny navíc může zvyšovat produkci hormonů, které pomáhají omezit chuť k jídlu a zároveň je vláknina schopna potlačovat hormon hladu ghrelin

Kaštany jsou v kuchyni hotovou pochoutkou

Jedlé kaštany v kuchyni

Jedlé kaštany jsou zdravé, chutné a především jsou nenáročné na přípravu. Můžete je například jen upéct v troubě. Jen před pečením slupku propíchněte nebo nařízněte, aby kaštany nebouchly. Pak už je vložte do teploty cca 200 stupňů a zde je nechce zhruba 15-20 minut. Následně oloupeme slupku a hned se můžeme pustit do jejich konzumace nebo do dalšího zpracování. 

Ochutnejte jedlé kaštany: Kaštanová omáčka

Výborně se hodí ke všem druhům masa, i jako příloha k vegetariánským či veganským alternativám masných produktů. Příprava omáčky je poměrně jednoduchá. 

Na její přípravu budeme potřebovat:

  • ½ kg kaštanů
  • ½ lžíce másla
  • 1 l vody
  • 200 ml smetany ke šlehání
  • sůl
  • pepř

Příprava: 

Kaštany pečlivě omyjeme a asi na 40 minut povaříme ve vodě. Oloupané kaštany rozmixujeme, hustou směs zjemníme kouskem másla, smetanou na vaření, osolíme a opepříme. Kaštanovou omáčku asi deset minut povaříme. Dle našich preferencí ochutíme a můžeme podávat.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ČTVRTEK 01. 05. 2025
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v přibývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
PÁTEK 02. 05. 2025
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
SOBOTA 03. 05. 2025
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
NEDĚLE 04. 05. 2025
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 05. 05. 2025
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
ÚTERÝ 06. 05. 2025
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
STŘEDA 07. 05. 2025
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Uzeniny Příbram, a.s.
Společnost Uzeniny Příbram, a. s. je český…
Zdravá výživa Ivančice
Obchůdek Spektrum Zdraví …
NATUR LIFE - zdravá výživa, Uherský Brod
Prodejna Zdravá výživa v Uhersk…

Karmický vztah nebo opravdová láska? Naučte se je od sebe rozeznávat

ahoj, pokud je to nahoda, tak mi to prijde zajimave hodne a napsal bych o tom nejakou kratkou osobni zpoved..a...

Karmický vztah nebo opravdová láska? Naučte se je od sebe rozeznávat

Krasny den prosim ohledne karmickeho vztahu o kterem jsem predvedcena ze existuje protoze jsem ho zazila, je...

Třinácté znamení Hadonoš: Jste narození v jiném znamení zvěrokruhu?

ja jsem hadonos, nikdy jsem se necitila jako ulitly strelec, vzdycky me to tahlo k lecitelstvi (neplest si s a...

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

NABÍZÍM URÁTNÍ PŮJČKY: Dobrý den, potřebujete okamžitou půjčku? Nabízím všechn...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

NABÍZÍM URÁTNÍ PŮJČKY Dobrý den, potřebujete okamžitou půjčku? Nabízím všechny...

rychlá legitimní půjčka od soukromé osoby

Dobrý den, byli jste na mnoha místech podvedeni a tentokrát hledáte čestného člověka, k...
Zobrazit všechna témata

Skrytá sůl v potravinách útočí na naše zdraví. Které potraviny jsou nejhorší?

Sůl je pro fungování lidského těla nezbytná, ale její nadměrná konzumace zvyšuje riziko vysokého krevního tlaku, srdečních onemocnění a ledvinových problémů. Skrytá sůl se přitom nachází i tam, kde bychom ji ne...

Umění naslouchat: 8 kroků, jak být lepším partnerem

Umění naslouchat je jednou z nejdůležitějších dovedností, kterou můžeme ve vztahu rozvíjet. Skutečné naslouchání není jen o tichu během partnerova monologu, ale o aktivním vnímání jeho slov, emocí i neverbálníc...

Výlet na Moravu, který chutná po vínu

Pokud nevíte, kde vám hlava stojí a nutně potřebujete odpočinek, vyrazte o víkendu s partnerem nebo přáteli na Moravu. Ubytujte se nedaleko vinice či vinařství, odpočívejte, bavte se a degustujte dobré víno.

Ješitnost se netýká jen mužů. Jak ovlivňuje náš život?

Tradičně je ješitnost připisována mužům, avšak velice běžně ji můžeme vídat i u ženského pohlaví. Znáte ve svém okolí někoho, kdo je ješitný? Pak možná tušíte, v čem tkví tato často negativně vnímaná povahová v...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Ergoterapie jako cesta k lepšímu a kvalitnějšímu životu

Už jste někdy slyšeli o ergoterapii? Je to obor, který lidem pomáhá překonávat různé zdravotní problémy, aby mohli znovu vykonávat každodenní činnosti. Ať už jde o zranění, nemoc nebo zhoršení pohybových schopn...

Velikonoční pondělí: Oslavy jara, života a tradic

Velikonoční pondělí je dnem plným tradic, které mají kořeny v dávných pohanských i křesťanských rituálech. Kromě tradiční pomlázky a barvení vajíček nechybí obchůzky koledníků nebo polévání vodou. A chybět samo...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Línání u psů je na jaře běžné. Kdy ale zbystřit?

S příchodem jara se chovatelé potýkají s nadměrným línáním u psů. Toto „shazování“ srsti není nic nenormálního a obvykle ustane do jednoho až dvou měsíců. Pejskové se tak zkrátka připravují na teplejší sezónu. ...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Staročeské recepty z rebarbory: 5 sladkých tipů, jak ji využít v kuchyni

Právě nastává skvělý čas zaměřit pozornost na staročeské recepty z rebarbory. Tato skvělá zelenina nakyslé chuti, často mylně nazývána ovocem, se skvěle hodí k pečení koláčů a buchet, k výrobě kompotů nebo příp...

Na vlastní kůži: Hydrocolon terapie vyčistí střeva a nastartuje detoxikaci. Skutečně to funguje?

Otázka, která mi vrtala hlavou už pěknou řádku let. Ale přece si nepůjdu někam jen tak nechat vypláchnout tlusté střevo. Co když m...

Život je jako jízda na horské dráze. Jednou jsi nahoře a pak dole

Novej rok 2025 je v plnym běhu a zima ve svym středu. Zanedlouho tu bude jaro, který mám spojený s takovou pohodou - pro mě je jaro znamením nový naděje a větší energie. Zpátky ale do přítomnosti. To, co mi připravil začátek roku, jsem si ani ve snu nedokázala představit.