img

Levandule na podzim - stříhání nepřehánějte, jinak přes zimu hrozí umrznutí levandule

Levandule je krásná nejen na pohled, ale především nádherně voní. Využívá se nejen jako dekorace, ale také si z ní můžete udělat výtečnou domácí levandulovou limonádu anebo ji použít při vaření. Abyste k ní však měli stálý přístup, je potřeba o ni na své zahrádce dobře pečovat.

Čtěte také:

Jak na pěstování levandule

K tomu patří především stříhání levandule několikrát do roka. Pojďme si ukázat, jak na stříhání levandule na podzim, abyste se mohli těšit z této krásné a voňavé rostlinky co nejvíce.

Levanduli najdeme na většině zahrad, ale také v květináčích na balkonech nebo římsách. Modrofialový hustě květnatý keř pochází ze Středomoří. Mnozí ji pěstují jen tak pro okrasu a zkrášlení svého okolí, jiní používají usušené květy třeba k odhánění molů z šatníku nebo využívají levanduli v aromaterapii.

Tak či onak, je potřeba dbát na její úpravu. Keř je nenáročný na péči, vyžaduje jen slunné stanoviště a dobře propustnou půdu. Patří mezi velmi odolné keře, jelikož bez problémů přečká i silnější mrazy v zimě.

Levandule je skvělá proti bolesti nebo nespavosti

Proč byste měli přemýšlet o pěstování levandule, pokud ji stále ještě nemáte? Levandule má totiž mnoho skvělých léčivých účinků.

  • Známá je především pro své uklidňující a stimulující účinky.
  • Ideální je proti nervozitě, nespavosti.
  • Pomůže také při podrážděnosti nebo bolestech hlavy.
  • Z levandule si můžete připravit skvělou relaxační koupel, lahodný čaj nebo odvar či aromatický olej.

Levandule na podzim

Stříhání je pro levanduli opravdu nezbytné, jelikož napomáhá tomu, aby keř hezky rostl a vy se z levandule mohli těšit co nejdéle.

  • A druhé období vhodné pro zastřihnutí je poté podzim. Levandule odkvetla, a tak je nutné dát jí zase tvar.

I když máte až strach do takové krásky střihnout, neobávejte se. Jestli stříhání levandule na podzim zanedbáte, pak jsou výsledkem jen proschlé a nehezké keříky. A jak na stříhání?

Stříhání levandule na podzim nesmí být radikální

Jakmile levandule odkvete, vezměte do rukou nůžky, vydejte se na zahradu a trochu ji zastřihněte. Stříhání levandule na podzim ale nesmí být radikální. Nemusíte se obávat zastřihnout levanduli, ovšem jen mírně. Kam až střihnout vám napoví dřevnaté části stonků. Ty rozhodně neodstraňujte, jelikož dřevité části velmi špatně obráží.

Naopak odstřihnout a seříznout musíte měkké a dužnaté části levandule. Jen tak dokážete hezky připravit levanduli na zimu. Na jaře poté opět hezky zhoustne a obrazí krásně odspodu. Trsy se budou postupně rozrůstat a košatět.

Aby levandule skvěle rostla, stříhejte ji pravidelně už od výsadby. Pokud střih zanedbáte, pak se můžete s krásnou fialovou rostlinkou rozloučit.

levandule na podzim1 

Proč je stříhání levandule tak důležité?

Nejenže získá keř hezký tvar, ale pravidelným a včasným stříháním si zajistíte kvalitu květenství a rostlinka bude mít také rozhodně tužší kořínek. Po sestřihnutí se do rostliny dostane voda a infekce, proto není vhodné levanduli na podzim příliš zastřihávat. Pokud stříhání levandule na podzim přeženete, pak se může stát, že přes zimu umrzne, i když je vysoce odolná. Více zastřihnout ji můžete na jaře.

Jak může levandule přečkat bez problémů zimu?

Tento krásně fialový keř zvládne i tuhou zimu venku na záhoně. Je mrazuvzdorná, a to až do mínus 28 stupňů Celsia. Jestli teploty klesnou hluboko pod nulu, pak je možné a lepší rostliny přikrýt slámou nebo chvojím. Pokud se rostlina nachází venku v květináči, pak ji chraňte prodyšnou přikrývkou, jelikož nádoba nesmí promrznout. Proto truhlík obalte pytlovinou nebo jutovinou. Dalším způsobem, který rostlinu ochrání, je zapuštění celé nádoby s keřem do země a zakrytím chvojím.

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Zdraví a krása

Trápí vás mastné vlasy? Co na to psychosomatika?

Vlasy jsou jedním z informátorů o stavu naší duše. Navzdory všem změnám v módě jsou vlasy také symbolem krásy a síly. V celostním přístupu ke zdraví jsou vlasy také ukázkou, jaký vztah máme ke své minulosti, ke...

Psychologie

Proč intuice potřebuje myšlení a myšlení intuici?

Zvykli jsme si žít v protikladech. Věci, názory, lidi, situace zpravidla považujeme za dobré anebo špatné. To, co je v našem světě dobré, se snažíme podporovat, a to špatné vymýtit. Už zde však narážíme na prob...

Academy

Onemocnění koronavirem, COVID-19

COVID-19 je označení onemocnění způsobené odhaleným typem koronaviru. Jelikož jde o zcela nově objevený virus, onemocnění se nejčastěji označuje jako onemocnění koronavirem. Je nutné podotknout, že existuje mno...

Řemesla

Jak zabalit dárek? Buďte letos originální!

Jak zabalit dárek pro manželku, manžela, maminku, tatínka, nebo děti? To v posledních dnech řeší snad každý z nás. Ti, co dostali do vínku více kreativity a zručnosti, jsou na koni. Nápady z nich padají, jako b...

Rozvoj osobnosti

Tvorba vize aneb silvestrovské oslavy nově a jinak

Silvestr jsme ještě v loňském roce slavili často ve společnosti širší rodiny, přátel a nebo v nějakém hotelu či horské chatě. Letošní rok je v mnohém jiný, a tak i silvestrovská oslava pravděpodobně bude jiná, ...

Mazlíčci

Jak používat klikr pro psy? Jednoduchý trénink naučí vašeho psa poslušnosti

Sedni, lehni, dones nebo zůstaň. Základní povely, které musí umět každý pes. Ne vždy si je dokáže mazlíček snadno osvojit. Existuje však výborný trik, díky kterému psa naučíte snadno povely i další psí kusy. Př...

První pomoc

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Staročeské okénko

Domácí perníkové koření ve třech různých kombinacích

Domácí perníkové koření dodá vašemu pečivu nenahraditelnou vůni i chuť. Piškot nebo medové perníčky si s voňavou směsí skořice, hřebíčku, badyánu, nového koření a třeba i zázvoru můžete připravit kdykoliv v roc...