Jak na pěstování levandule

Jak na pěstování levandule

Levandule se řadí do čeledi hluchavkovitých a je popisována jako stálezelený keřík s úzkými našedlými listy a obvykle fialovým květem. Je ale také možné narazit na levanduli modrou, růžovou i bílou (druhů existuje 39, v našich podmínkách se nejvíce pěstuje levandule lékařská). V průměru dorůstá až do výšky 50 či 60 cm, kvete od července až do srpna a použitelnými částmi jsou listy, kvetoucí nať a květ. Další zajímavé informace o levanduli lékařské si můžete přečíst ZDE. Nyní si přiblížíme pěstování levandule, kterému se tento článek věnuje.

Čtěte také:

Namnožte si levanduli! Rady a tipy, díky kterým zvládne množení levandule i úplný začátečník

Pěstování levandule – základní zásady a tipy

Na úvodních řádcích bylo nastíněno, že levandule je poměrně nenáročnou rostlinkou, které se při troše snahy bude dařit opravdu všude. Podívejme se proto na základní pravidla, kterých je třeba se držet, aby pěstování levandule přineslo kýžené ovoce, v tomto případě v podobě nádherných květů.

Půda vyhovuje levanduli spíše písčitého, prostupného a neutrálního či zásaditého charakteru, pozor si dejte na zálivku. Pokud byste ji příliš rozmáčeli, nebude to pro rostlinu nic příjemného. Substrát by tak měl být lehký, netřeba dodávat nějaké speciální živiny, hnojivo může být vápenaté. Nádobu byste měli umístit na slunné (snáší přímé slunce) a suché místo – za oknem, terasa, balkon, zahrada. Čím více slunečních paprsků na rostlinu přes den dopadá, tím aromatičtější budou její květy. Co se týče zálivky, nezapomeňte při pěstování levandule na to, že tato rostlina je na přílišné zavlažování velice háklivá. Ani v létě se proto nemusíte obávat, že po návratu z dovolené ji najdete uschlou.
Platí zde tedy staré známé úsloví, že méně je někdy více. Chcete-li, aby vám rostlina co nejdříve vyrostla, doporučuje se pořídit již hotovou sazenici. Jakmile levandule odkvete, vyplatí se ostříhat staré zasychající stonky a květenství. Naopak na jaře, ještě než začne vegetovat, ji odřízněte na 1/3 délky. To zaručí, že se levandule rozkošatí a obrazí. Nastanou-li mrazy o teplotách menších jak – 8 °C, pak je potřeba chránit kořeny levandule buď zasazením do země nebo pokrytím slámou či chvojím. Nejčastějšími chybami při pěstování levandule je vzpomínaná nadměrná zálivka (tu mohou snést maximálně tak mladé rostliny, ale ani u nich se nedoporučuje) a nevhodné umístění bez dostatku slunečního záření.

Levandulový háj

Pro pěstování levandule je důležité i množení

Budete-li chtít svou zásobu levandule rozšířit, pak můžete množení řešit pomocí řízků nebo vysázením. Postup řízkování levandule je následující. Zhruba v polovině jara nebo v létě je nutné ostříhat celé větvičky, z nichž se nastříhají řízky o délce zhruba 7 až 10 cm. Ty se ponoří 1 cm délky do práškového kořenového stimulátoru a zasází 4 až 5 cm (po 3 až 5 kusech) hluboko do speciálního substrátu určeného k výsevu nebo množení. Ideální konečné umístění je v pařeništi, pokud ho nevlastníte, stačí překrýt řízky průsvitnou fólií. Nezapomeňte také udržovat substrát vlhký. Obdobně lze řízkovat i listy odebrané z jednoletých výhonků na začátku jara. K zakořenění by mělo dojít v horizontu 3 až 4 týdnů.

Pěstování levanduleJak levanduli sbírat a dále skladovat?

Někdo se pro pěstování levandule rozhodne pouze z důvodů, že chce zahradu nebo obydlí provonět, pokud patříte k těm, co ji chtějí i dále uchovávat pro všelijaké účely, věnujte dostatečnou pozornost tomu, jak budete rostlinu sbírat a skladovat. Sběr se provádí za suchého počasí a v období, kdy levandule kvete.
Poupata ale nesmí být příliš rozvinutá. Dále se levandule uchovává sušením. A to v místnosti, která je větraná a tmavá. Případně si lze pomoci i urychleným sušením, při něm však nevystavujte rostliny teplotám vyšším jak 40 °C. Ideální je zavěsit nastříhané trsy květem dolů, můžete je ale také rozložit na stole na novinovém papíře. Usušené rostliny se pak vkládají do látkových nebo papírových pytlíků, případně krabic. Květy lze přechovávat jako běžný čaj, tedy v plechovkách, dřevěných krabičkách apod.

Levandule a její léčivé účinky

Rostlina je mimo své vůně pro mnohé atraktivní i pro zmiňované léčivé účinky. Připomeňme si nyní ty nejdůležitější z nich. Pěstování levandule tak může být v konečném důsledku velice prospěšné. Léčebné využití levandule umožňují především blahodárné silice, co obsahuje. Ty při vnější aplikaci (olejem z levandule) pomáhají při hojení infekčních ran, zánětů a vředů. Dále uvolňuje bolest v oblastech sužovaných revmatem, zánětem nervů nebo migrénou. (Zajímá vás téma migrény více? Nevíte, jak proti ní bojovat? Pak si přečtěte tento článek o bolestech hlavy.) Inhalováním výluhu z levandule lze ulevit při astmatu a kašli. Levanduli si můžete přidat i do koupele. Podpoříte tak svůj krevní oběh. Vůbec nejrozšířenější je vnitřní užití pitím levandulového čaje. Ten se už mnohým osvědčil jako prostředek na zklidnění při bolestech hlavy a nervových záchvatech. Je tak výborným bojovníkem proti stresu. Při kloktání zbaví ústní dutinu aftů a podobných obtíží. Levandule jako čaj je také lehce projímavá a příznivé působí na játra, žlučník a celkově trávicí soustavu.

 • Tip: levandulový čaj na uklidnění

Bude-li vaše pěstování levandule úspěšné, pak si jistě oblíbíte vzpomínaný čaj, který vás zklidní a zharmonizuje vaši mysl třeba po náročném dni nebo vysilujícím výkonu. Návod, jak si ho připravit, uvádíme nyní. Budete potřebovat přibližně 10 čerstvých nebo sušených květů (pro šálek 250 až 300 ml). Ty se přelijí vroucí vodou, nádoba se následně přikryje a odvar se nechá 10 minut odstát. Poté se přecedí a dochutí medem, o jehož zázračných vlastnostech se dozvíte v tomto článku, kde jsou také uvedeny informace, jak poznat kvalitní med. Čaj pijte po malých doušcích a každý si vychutnávejte. Vnímejte vůni čaje a nechte jí společně s chutí prostoupit celým tělem.

Levandulová plantáž

Pěstování levandule je poměrně jednoduché, pro zkušenějšího zahrádkáře pak zcela bez problémů zvládnutelné. Nemusíte se proto při dodržení uvedených zásad obávat, že by vaše úsilí nebylo odměněno nádhernou levandulovou vůní. Na závěr ještě uvádíme jedno upozornění – čaje a odvary nejsou vhodné k užívání pro těhotné a kojící ženy a malé děti. 

Máte doma levanduli? Zaskočilo vás něco při pěstování levandule? Jak ji využíváte? Svěřte se nám v komentářích pod článkem.

 Diskuse k článku

 • Marcela

  09:48 20. 8. 2019 +7
  Dobrý den. Mám levanduli třetím rokem a dosud mi nekvetla. Koupila jsem ji jako čerstvou sazeničku. Rozrostla se hezky, ale květy neměla. Je to normální nebo něco dělám špatně?? Děkuji
 • Marie

  09:04 12. 8. 2019 0
  Dobrý den, levandule má krásné lístky, ale vůbec nekvetla.
  Mohlo by to být tím častým zaléváním?
 • Renda L

  00:22 2. 4. 2019 -1
  Ja seminka jen lehce posypu na povrch pudy. Semena levanduke.jsou moc mala na.nejjake zahrabavani. Staci teplo, ze zacatku spis ne prime slunce a stale lehce vlhko a semena.sama po case vyklici. Dolicky.do.pudy pro semena.se.delaji.az pro.vetsi seminka. Treba cca do.pul cm dulek semena velikosti.rajcat nebo paprik, dulky.do.3 cm pak jeste.pro vetsi semena.jako.napriklad melounu. Hodne stesti v kliceni ;-)'
 • jan nový

  14:14 26. 3. 2019 +1
  Jak hluboko zasypat semínka levandule?
 • Radek

  19:47 30. 8. 2018 +1
  Ischla? Nebo uhnily koreny z nadmerne zalivky?
 • Redakce Spektrum Zdraví

  10:12 16. 8. 2018 0
  Dobrý den,
  můžete se pokusit levanduli oživit tím, že jí ostříháte a pořádně zalijeme nebo třeba na 1 hodinu postavíte do kyblíku s vodou, aby natáhla vodu.
  Třeba přežije :)

  Pěkný den, Anička, Redakce SZ
 • zdenka kubinova

  10:22 13. 8. 2018 +2
  Dostala jsem dárkem levanduli ,ale zaschla mi co s tím vyhodit nebo se dá ještě zachránit děkuji za odpověď Kubinová
 • zdenka kubinova

  10:22 13. 8. 2018 -1
  Dostala jsem dárkem levanduli ,ale zaschla mi co s tím vyhodit nebo se dá ještě zachránit děkuji za odpověď Kubinová
 • Eva

  10:02 28. 11. 2017 +10
  Děkuji za radu. Eva
 • jancevova@propeople.cz

  09:33 28. 11. 2017 0
  Dobrý den paní Komárková,
  levandule se obvykle zastřihuje v srpnu nebo v září, ale pouze odkvětky. Levandule se tak má čas ještě vzpamatovat do zimy a zastřihnutí ji svědčí. Ve vašem případě bych teď už nestříhala, u tak mladé rostlinky to ani nemusí být třeba.
  Levanduli můžete na zimu také zakrýt chvojím.

  Pěkný den, Anička, Spektrum zdraví
 • Eva Komárková

  23:52 26. 11. 2017 +5
  Dobrý den, mohu požádat o radu, jak ošetřit trs levandule (mám vzrostlou prvním rokem) na zimu. Je třeba na zahradě v zemi nějaké zvláštní ošetření typu přidání zeminy ke kořenům, svázání stonků, případně zastřižení trsu na zimu. Děkuji za radu. Eva Komárková
 • zdenka

  16:40 10. 9. 2017 +2
  Děkuji moc,pořád voní....super
 • Verča

  13:56 10. 9. 2017 +2
  Tak pořád to jsou květy levandule, přivonte si k nim, jestli je pořád cítíte , tak má stále dost silici.
 • Zdenka

  14:12 9. 9. 2017 +3
  Prosím ví někdo,jestli mohu použít levanduli když už je po odkětu a její květy jsou sušší?
 • Zdeňka Vlasáková

  02:14 1. 9. 2017 -1
  Levanduje jako odpuzovač mšic se mi vůbec neosvědčila.
  Loni jsem zasadila 2 vzrostlé keříky do záhonu mezi růže a právě na nejblíže jim rostlých růžích se mi letos opakovaně vyskytly mšice (mšice likviduji je mechanicky).
 • Barbora Tyková

  16:45 26. 7. 2017 0
  Hezký den, já jen za sebe mohu říci, že když jsme cca před 6 lety koupili chalupu, vysadila jsem si levandule a když o tom přemýšlím, tak vlastně aniž bych se o ni nějak extra starala, vypadá po celou dobu stejně, kvete, voní pořád!
 • dagmar gurska

  20:10 9. 7. 2017 +1
  No,protože mě to bylo také líto tak jsem zkusila stonky nástrihat,přidala jsem vatu složenou do tvaru malého polštáře a zasílá do povlaku.Stonkamijsem nešetřilaNe:-)tlačí a voní stejně jako květy.Vydrží do příští sklizně,pak udělám nové.Celá rodina si pochvaluje.
 • M.Šafaříková

  11:23 23. 6. 2017 0
  I mě by to stejně jako Vás zajímalo!Levanduli mám krásnou,velikou již několik let.Prosím o radu jak si naložit se stonky.Děkuji předem !!!
 • Marie Poláchová

  10:03 19. 6. 2017 +2
  Já je na zimu neřežu vůbec, nechávám to až na březen. A jsou pěkné.
 • Marie Poláchová

  10:01 19. 6. 2017 +6
  Je jasné, že levandule je trvalka. Ale jakou má rostlina životnost? Někde jsem slyšela, že tak 4-5 let a pak se musí vyměnit, aby vypadala hezky. Je to tak? Jak dlouho ji nechávají na polích ve Francii?
 • Jana Novotná

  17:33 2. 5. 2017 +16
  Dobrý den, chtěla bych se zeptat proč mi levandule od stonků ke květu usychá mám ještě šanci levanduly zachránit. Předem děkuji za rady.
 • Anna vymazalová

  08:08 30. 10. 2016 -4
  Jak moc sestříhat venkovní levanduli na zimu? Anna
 • Miloslav Zyka

  21:46 28. 10. 2016 +1
  Snažím se řízkovat levanduli,řízek se mi zakoření,druhým rokem vykvete a po odkvětu zaschne.V čem může být chyba.
  Za radu děkuji Zyka
 • Vladka Ocelkova

  14:08 19. 6. 2016 -2
  Levanduli pěstuji už několik let a je to opravdu nenáričná rostlinka. Ročně sklidím stovky nádherných voňavých květú. Nezalévám ji nikdy. Občas jí dám ke kořenúm pár granulí kravského hnoje. Nejlepší je,ze tam kde je levandule vám rostliny nebudou napadat mšice. Tak jsem to vyřešila a místo postřikú proti mšicím sadím pod ristlinku levanduli. Snáší se dobře s ovocnými stromy,malinami,ostruzinami,no se vším.
 • stazina

  15:30 23. 8. 2015 0
  Prosím o radu,co se dá dělat ze stonků levandule?Je mi to líto vyhodit. Děkuji moc Stazina
 • Andreas Správny

  00:55 26. 2. 2015 -1
  Mladé rastlinky presaďte do kvetináčikov, pokiaľ možno jednotlivo, nakoľko levandula rastie pomerne bujne a viaceré rastlinky by si silne konkurovali...
 • nasalevandula.sk

  20:29 13. 2. 2015 0
  ovela jednoduchsie je riesit rozmnozovanie nie zo semien ale z odrezkov.
 • Helena Cejkovska

  20:23 27. 4. 2014 -4
  Dobry den, chtela bych se optat, co s levanduli pestovanou doma v kvetinaci pres zimu, je nutne ji davat do chladnejsi mistnosti ci vporadku prestoji zimu ve vytopenych prostorach? Balkon bohuzel nemame. Dekuji!
 • pavel

  23:55 22. 6. 2013 0
  mohu doporucit a je to odskouseno,problemove casti tela je treba zasypavat pudrem ,aby byla cast kuze stale sucha.
 • Beata Malátková

  14:47 8. 5. 2013 +2
  Prosím o radu, ako postupovať pri pestovaní levandule zo semiačka. Zasiala som , rastlinky mi krásne vzišli, majú prvé lístky. Neviem ako postupovať ďalej, rozsadiť do kvetináčov, koľko kusov dať spolu, alebo nejako rozsadiť? Ak máte skúsenosti, prosím poraďte. Ďakujem
 • helik

  19:28 23. 4. 2013 0
  Připojuji se k tipu pana Jirky - ořechy jsou prevít a jsou velmi často zdrojem potravinových molů (jsou o trochu větší,než ty šatní).S ořechy to dělám tak,že je v průběhu zimy vyloupu a uskladním do šroubovacích sklenic.Na bližší spotřebu si nechám sklenici nebo dvě jen v lednici. Ostatní sklenice uložím do mrazáku. Má to i další výhody - ořechy nevyschnou a nežluknou.I když odstraníte ze spíže ořechy,je potřeba ještě prověřit ostatní potraviny,které mohly být moly napadeny (mouka,cereálie,piškoty ale líbí se jim i v takovém granulovaném kakau :-) ). Všechny tyto potraviny je lepší mít uskladněné preventivně v dobře uzavíratelných a těsnících nádobách.
 • liliana

  17:04 12. 4. 2013 0
  miluji levandule díky vám ji mám už tři roky
 • Plichtova

  13:29 2. 12. 2012 0
  Dobrý den,našeho 93 letého dědečka jsme každý den masírovali hřejivou emulzí, olivovým mlékem a inkriminovaná místa jsme ošetřovali měsíčkovou mastí. Dva měsíce byl upoutaný na lůžku a kůži měl zdravou až do posledního dne.

  Janka
 • radk selecka

  20:40 22. 10. 2012 0
  dobry den,zkuste se spojit s panem cvrkem,ktery pusobi v brne.tel.776340763 me pomahl a pomaha..preju hodne sily.radka
 • Maria

  08:12 4. 9. 2012 -2
  Na proleženiny vyzkoušejte mast nebo olej z MĚSÍČKU LÉKAŘSKÉHO.

  MĚSÍČKOVÁ MAST: půl kg vepřového sádla (bez soli), 2 hrstě čerstvých květů. Sádlo rozpustíme, květy nasekáme na jemno, dáme do sádla a necháme přejít varem. Odstavíme a necháme odpočívat asi 12 hodin. Pak sádlo jemně rozpustíme, vše přecedíme a mast uložíme do skleniček. Skladujeme na chladném, tmavém místě.

  MĚSÍČKOVÝ OLEJ: místo sádla použijeme buďto olivový či slunečnicový ole - 0,5 l oleje na 3 hrstě měsíčkových květů.
 • Leny

  11:02 20. 8. 2012 0
  Na derivační koupele mám osvědčený malý jemný pudrovací štěteček z velmi-velmi jemných přírodních vláken. Nasaje přiměřeně vody a mokrý se velmi podobá jemnému dotyku, jakým to provádějí zvířátka jazykem. Pojme vodu tak, že moc nekape...
 • Leny

  10:59 20. 8. 2012 0
  Jemně mačkejte citlivé body na těle, tak, aby jste nezpůsobily modřinky: tam kde začíná růst nehet na palci u nohy, v 1/3 na předlokti z venkovní strany je velmi citlivý bod mezi 2 kostmi, na stehnech z velkovní strany zboku cca v první horní třetině, spánky, u kořenu nosu u očí, za ušima dole v prohlubince...
 • Leny

  10:52 20. 8. 2012 -1
  s koupelemi vydržte, zázraky nejsou na počkání....
 • Leny

  10:43 20. 8. 2012 +1
  Vím že to možná není obvyklé, protože současná společnost to potlačila, ale zvířata se tak dostávají z poranění a různých nemocí - zkuzte derivační koupel. Nemáte co ztratit a jedná se o velmi jemný zásah. Je to překvapivě levné, jednoduché a účinné. Společnost je plná předsudků a studu a to blokuje spousty energetických kanálů... Na kůži mne napadá třezalka, naředěný éterický olej smilu - "imortelle". Imortelka může i na lymfy. Může být i macerát. Poraďte se s doktorem, jestli můžete aplikovat na zpevnění kapilár rutinový gel. V nabídce ho má jedna japonská farmaceutická společnost v Praze - je to žlutý gel.Dělají i výtažky z hroznového vína - antioxidanty atd...
  Zkontrolujte, zdali má ve výživě dostatek D vitamínu - musí tam být!!! Spolu s přírodním C. Zinek jen v koloidní podobě, jinak zanáší sítnici.... Přikládejte na lymfy pod koleny /zezadu v ohybu/ a na krku přírodní nebělené mořské houby. Namočené v slabší nerafinované mořské soli rozpuštěné ve vodě - sůl bez chemických dotatků minerálů /bez Fluoru atd.!!!!!/ /bio prodejny/. Nebo mořské vodě, pokud ji někdo přiveze /ve skleněné láhvi.../ Houbu dobře vymačkat - jen vlká.
 • Katka

  23:16 21. 7. 2012 +1
  Dobrý den, Hano,
  na proleženiny platí polohovat, polohovat a polohovat, tedy nenechávat nemocného ležet v jedné poloze, ale polohy často měnit. K tomu je možné pořídit i vhodné polohovací pomůcky. Dekubity vznikají hlavně na místech, kde se kosti dotýkají tkáně (záda, křížová kost, paty) a je tedy zhoršený krevní oběh. Žádoucí je také ohrožená místa, hlavně paty, kde nejsou žádné mazové žlázy, často promašťovat. Pokud už dekubity vznikly, počínající je možné ošetřit betadinem, ovšem nezasáhnout okolní zdravou tkáň (betadin je ovšem zcela nevhodný v případě zvýšené činnosti štítné žlázy), pro hlubší poškození je vhodné použít tzv. vlhké krytí, prohlédněte si např. stránky Hartmann Rico, případně Vám může poradit lékař. Problém je, že toto krytí je poměrně drahé. Jinak máte můj obdiv, protože 24hodinová nonstoppéče klade na Vaši rodinu obrovské nároky. Víte něco o péči respitní? Ulevila by pečujícím alespoň na krátkou dobu.
  Držím palce. Katka
 • hana cvrckova

  18:20 7. 7. 2012 0
  prosem nevíte jak zahojit proleženiny vnučka už je 10 let v komatu dnes už je jí 19 let a začínají se jí dělat flíčky máme jí doma nedali bychom jí nikam a tak mám strach z proleženin babička která svoji vnučku miluje víc jak celý život.Děkuji za odpověd.
 • Jirka

  12:02 5. 5. 2012 0
  Nemáte náhodou v bytě někde vlašské ořechy? Prověřte to.
  My jsme je měli a vnich červy z kterých lítali něco jako moli ale moly to asi nebyli. Ahoj Jirka
 • Novakova

  14:17 30. 3. 2012 0
  levandulový čaj mi moc pomohl na problémy se spánkem, vřele doporučuji. :-)
 • Julie

  13:35 30. 3. 2012 0
  Nám to nezabírá, nevíme proč. zbavujeme se molů už několik týdnů. :-(
 • Tonda

  08:53 30. 3. 2012 0
  My máme pytlíky s levandulí pověšený ve skříních.dřív nás hodně zlobili takový ty breberky v oblečení,ale tohle jako jediný funguje.narozdíl od propagovaných chemických přípravků.
 • Pampeliska1

  07:06 30. 3. 2012 0
  Já levandule pěstuji a dá se to zvládnout, jen opravdu potřebují dostatek sluníčka a světla.jinak moc neprospívají. :-)
 • Kamila

  20:34 29. 3. 2012 0
  Zbožňuju vůni levandule. mám doma levandulové polštářky a spí se mi mnohem lépe než kdy dřív. asi si jí taky začnu pěstovat, když je to tak jednoduché.
 • Zobrazit další komentáře

Lunární kalendář

PONDĚLÍ 29. 05. 2023
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
ÚTERÝ 30. 05. 2023
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
STŘEDA 31. 05. 2023
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
ČTVRTEK 01. 06. 2023
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
PÁTEK 02. 06. 2023
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v přibývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte…
více o tomto dni
SOBOTA 03. 06. 2023
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v přibývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte…
více o tomto dni
NEDĚLE 04. 06. 2023
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, dnes je úplněk. Dopřejte si masáž nohou, pedikúru, saunu nebo bylinnou koupel. Jezte střídmě, tělo má tendenci…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Relaxační Salon Julie
relaxační masáže -…
Martin Plas
Celostní smyslové masáže Paragat…
Ego fashion, s.r.o.- thajské masáže i solární studio
Přijďte si odpočinout po těžkém dni v pr…

Babské rady na migrénu mohou pomoci zmírnit bolest. Kdy však navštívit lékaře?

Dobrý den! Jsem Martina Bonucci a toto je můj příběh. Po 3 letech rozpadlého manželství mě manžel opustil se t...

Jezdectví není nejlevnější koníček, ale vyplatí se i kvůli vašemu zdraví

Dnes je každý koníček nákladný, nejen jezdectví. Jezdectví se před časem stalo módním sportem, jako mnoho jiný...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

ja tedy slevám v obchodě neholduji, ale je fakt, ze damska kosmetika je tak brutalne draha, ze v tomto pripade...

Práce u počítače vestoje? Odhalte benefity standing office!

Stání je pro zdraví nejhorší možná "činnost". Odrovnáváte si páteř, klouby, narušujete krevní oběh, přetěžujet...

likvidace hlubokokořenících vytrvalých plevelů

Dobrý den,na likvidaci úporného plevele a keřů,je jeden den v červnu. Někam jsem si to ...

Nuru masáž

Zdravím, nemáte někdo zkušenost s touto masáži? https://redmassage.cz/tajemstvi-nuru-mas...
Zobrazit všechna témata

Neopětovaná láska zabolí. Jak jít dál?

Neopětovaná láska bývá ve společnosti častější, než byste si mohli myslet. Možná dokonce znáte ve svém okolí někoho, kdo se zamiloval, ale city nedostal zpět. Případně se tento bolestný pocit týkal přímo vás. A...

Sléz zahradu rozzáří. Vypěstovat si jej můžete poměrně snadno

Sléz je rostlinou, kterou rozhodně nepřehlédnete. Výškou i krásou převyšuje všechny ostatní a dává o sobě svému okolí náležitě vědět. Příjemně voní, láká včely a další užitečný hmyz a v alternativní medicíně pa...

Vitamín D pro děti? Proč jej musí užívat a kolik jej vlastně potřebují?

Vitamín D je pro dítě nezbytný už od narození a jeho nedostatek může výrazně ohrozit zdraví. Proto je nutné už novorozencům vitamín D suplementovat. Vitamín D sice získáváme ze slunce, jenže kůže batolat je cit...

Jak co nejlépe využít čas strávený venku

Pobyt venku může být skvělým způsobem, jak si odpočinout a načerpat nové síly, a to zejména nyní, když se blíží teplé období. Promyslete si, jak chcete strávit čas venku a čemu se věnovat, a pořádně se na to na...

Jarní polévka v patnácti chutných receptech aneb Vzpružte se vitamíny!

Jarní polévka plná voňavých, a hlavně zdravých ingrediencí dodá vašemu tělu všechno to, co potřebuje. Ostatně, po dlouhé zimě velmi oceníte pořádnou nálož vitamínů a minerálů ať už ve vývaru zeleninovém nebo ku...

Ergofobie: Neovladatelný strach z práce a silná úzkost z pracovního procesu

Na první pohled může ergofobie působit komicky. Přece jen není moc lidí, kteří se do zaměstnání těší a mají z práce radost. Ovšem ergofobie příliš úsměvná není a vůbec ne pro ty, kteří jí trpí. Takoví jedinci t...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Masáž lávovými kameny dokonale uvolní bolavé či natažené svaly a zažene stres

Masáž lávovými kameny, které jsou pořádně nahřáté, je druh extrémně příjemným relaxem. Uvolní napjaté a bolavé svaly a zároveň pečuje o poškozené měkké tkáně v celém těle. A v chladných dnech navíc i příjemně p...

Nahřívací polštářek si můžete při troše trpělivosti vyrobit i sami. Jak na to?

Nahřívací polštářek je velkým pomocníkem, pokud vás pobolívají záda, svaly nebo břicho. Je to bezpečný prostředek, který pomůže bolestivé místo prohřát. Utrácet však za něj nemusíte – můžete si jej totiž jednod...

I svaly potřebují péči. Tipy, jak účinně předcházet zranění svalů

Jestliže pravidelně cvičíte, měli byste myslet především na své svaly. Nikoliv pouze na to, jak po cvičení rostou. Ale zejména na to, abyste jim dopřávali pravidelnou regeneraci a předcházeli tak i zranění sval...

Důvěryhodný člověk: Poznejte jej podle typických rysů a vyhněte se zklamání!

Důvěryhodný člověk není ani zdaleka samozřejmostí ve všech mezilidských vztazích. Ve společnosti se totiž vyskytují i lidé, kteří nějakým způsobem maskují své skutečné pocity, věří fámám, či je dokonce podporuj...

Velikonoční sekaná s vejci

Začněte tím, že si starší rohlík nakrájíte na kostky a rozmočíte v misce s trochou mléka. Nasáklé pečivo poté rukama vymačkejte a vložte do větší mísy. Dále k němu přidejte mleté maso, vajíčka, najemno nakrájen...

Pes na volno: Palčivé téma i fenomén doby. Co radí trenérka psů?

Pes na volno je velké téma, které se komunikuje napříč celým společenským spektrem. A s určitou společenskou uvolněností se s ním můžeme setkávat čím dál častěji. Představuje však svá rizika, s kterými musí maj...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Babské rady na zácpu aneb Podpořte střevní peristaltiku přirozenou cestou!

Babské rady na zácpu neobsáhnou jen pověstné pojídání švestkového kompotu anebo popíjení šaratice. Existuje daleko více přirozených metod, jak svá střeva rozpohybujete. Pojďme si představit odvěké tipy, které v...

Život je cesta a cesta je život...

Jednu věc mám asi po tátovi (budiž mu země lehká). Je to neustálý filozofování nad životem - říkám tomu od nepaměti "filozofický pindy". Ve skutečnosti jsou to ale myšlenky, který tě posouvaj dál, jako myslim duchovně. Člověk by se totiž neměl omezit jen na základní biologický potřeby. Bohužel ale takovejch lidí je pořád dost. Žijou ze dne na den, nad svou existencí a chováním nepřemejšlí a votravujou ostatní svou sebestředností. Ale dost negací. Svět neni jenom černobílej.