img

Jak na pěstování levandule

Na úvodních řádcích bylo nastíněno, že levandule je poměrně nenáročnou rostlinkou, které se při troše snahy bude dařit opravdu všude. Podívejme se…

Levandule je známá pro svou nezaměnitelnou vůni a prokazatelné léčivé účinky. Její využití se dá označit jako všestranné, protože slouží nejen ke zlepšení zdravotního stavu, ale také zvýrazňuje chuť pokrmů a vyhání z domácnosti některé hojně rozšířené škůdce. Pokud byste se chtěli vrhnout do pěstování levandule, nečeká vás nic obtížného. Rostlina je to nenáročná a dařit se jí tak bude téměř všude.

Levandule se řadí do čeledi hluchavkovitých a je popisována jako stálezelený keřík s úzkými našedlými listy a obvykle fialovým květem. Je ale také možné narazit na levanduli modrou, růžovou i bílou (druhů existuje 39, v našich podmínkách se nejvíce pěstuje levandule lékařská). V průměru dorůstá až do výšky 50 či 60 cm, kvete od července až do srpna a použitelnými částmi jsou listy, kvetoucí nať a květ. Další zajímavé informace o levanduli lékařské si můžete přečíst ZDE. Nyní si přiblížíme pěstování levandule, kterému se tento článek věnuje.

Čtěte také:

Namnožte si levanduli! Rady a tipy, díky kterým zvládne množení levandule i úplný začátečník

Pěstování levandule – základní zásady a tipy

Na úvodních řádcích bylo nastíněno, že levandule je poměrně nenáročnou rostlinkou, které se při troše snahy bude dařit opravdu všude. Podívejme se proto na základní pravidla, kterých je třeba se držet, aby pěstování levandule přineslo kýžené ovoce, v tomto případě v podobě nádherných květů.

Půda vyhovuje levanduli spíše písčitého, prostupného a neutrálního či zásaditého charakteru, pozor si dejte na zálivku. Pokud byste ji příliš rozmáčeli, nebude to pro rostlinu nic příjemného. Substrát by tak měl být lehký, netřeba dodávat nějaké speciální živiny, hnojivo může být vápenaté. Nádobu byste měli umístit na slunné (snáší přímé slunce) a suché místo – za oknem, terasa, balkon, zahrada. Čím více slunečních paprsků na rostlinu přes den dopadá, tím aromatičtější budou její květy. Co se týče zálivky, nezapomeňte při pěstování levandule na to, že tato rostlina je na přílišné zavlažování velice háklivá. Ani v létě se proto nemusíte obávat, že po návratu z dovolené ji najdete uschlou.
Platí zde tedy staré známé úsloví, že méně je někdy více. Chcete-li, aby vám rostlina co nejdříve vyrostla, doporučuje se pořídit již hotovou sazenici. Jakmile levandule odkvete, vyplatí se ostříhat staré zasychající stonky a květenství. Naopak na jaře, ještě než začne vegetovat, ji odřízněte na 1/3 délky. To zaručí, že se levandule rozkošatí a obrazí. Nastanou-li mrazy o teplotách menších jak – 8 °C, pak je potřeba chránit kořeny levandule buď zasazením do země nebo pokrytím slámou či chvojím. Nejčastějšími chybami při pěstování levandule je vzpomínaná nadměrná zálivka (tu mohou snést maximálně tak mladé rostliny, ale ani u nich se nedoporučuje) a nevhodné umístění bez dostatku slunečního záření.

Levandulový háj

Pro pěstování levandule je důležité i množení

Budete-li chtít svou zásobu levandule rozšířit, pak můžete množení řešit pomocí řízků nebo vysázením. Postup řízkování levandule je následující. Zhruba v polovině jara nebo v létě je nutné ostříhat celé větvičky, z nichž se nastříhají řízky o délce zhruba 7 až 10 cm. Ty se ponoří 1 cm délky do práškového kořenového stimulátoru a zasází 4 až 5 cm (po 3 až 5 kusech) hluboko do speciálního substrátu určeného k výsevu nebo množení. Ideální konečné umístění je v pařeništi, pokud ho nevlastníte, stačí překrýt řízky průsvitnou fólií. Nezapomeňte také udržovat substrát vlhký. Obdobně lze řízkovat i listy odebrané z jednoletých výhonků na začátku jara. K zakořenění by mělo dojít v horizontu 3 až 4 týdnů.

Pěstování levanduleJak levanduli sbírat a dále skladovat?

Někdo se pro pěstování levandule rozhodne pouze z důvodů, že chce zahradu nebo obydlí provonět, pokud patříte k těm, co ji chtějí i dále uchovávat pro všelijaké účely, věnujte dostatečnou pozornost tomu, jak budete rostlinu sbírat a skladovat. Sběr se provádí za suchého počasí a v období, kdy levandule kvete.
Poupata ale nesmí být příliš rozvinutá. Dále se levandule uchovává sušením. A to v místnosti, která je větraná a tmavá. Případně si lze pomoci i urychleným sušením, při něm však nevystavujte rostliny teplotám vyšším jak 40 °C. Ideální je zavěsit nastříhané trsy květem dolů, můžete je ale také rozložit na stole na novinovém papíře. Usušené rostliny se pak vkládají do látkových nebo papírových pytlíků, případně krabic. Květy lze přechovávat jako běžný čaj, tedy v plechovkách, dřevěných krabičkách apod.

Levandule a její léčivé účinky

Rostlina je mimo své vůně pro mnohé atraktivní i pro zmiňované léčivé účinky. Připomeňme si nyní ty nejdůležitější z nich. Pěstování levandule tak může být v konečném důsledku velice prospěšné. Léčebné využití levandule umožňují především blahodárné silice, co obsahuje. Ty při vnější aplikaci (olejem z levandule) pomáhají při hojení infekčních ran, zánětů a vředů. Dále uvolňuje bolest v oblastech sužovaných revmatem, zánětem nervů nebo migrénou. (Zajímá vás téma migrény více? Nevíte, jak proti ní bojovat? Pak si přečtěte tento článek o bolestech hlavy.) Inhalováním výluhu z levandule lze ulevit při astmatu a kašli. Levanduli si můžete přidat i do koupele. Podpoříte tak svůj krevní oběh. Vůbec nejrozšířenější je vnitřní užití pitím levandulového čaje. Ten se už mnohým osvědčil jako prostředek na zklidnění při bolestech hlavy a nervových záchvatech. Je tak výborným bojovníkem proti stresu. Při kloktání zbaví ústní dutinu aftů a podobných obtíží. Levandule jako čaj je také lehce projímavá a příznivé působí na játra, žlučník a celkově trávicí soustavu.

 • Tip: levandulový čaj na uklidnění

Bude-li vaše pěstování levandule úspěšné, pak si jistě oblíbíte vzpomínaný čaj, který vás zklidní a zharmonizuje vaši mysl třeba po náročném dni nebo vysilujícím výkonu. Návod, jak si ho připravit, uvádíme nyní. Budete potřebovat přibližně 10 čerstvých nebo sušených květů (pro šálek 250 až 300 ml). Ty se přelijí vroucí vodou, nádoba se následně přikryje a odvar se nechá 10 minut odstát. Poté se přecedí a dochutí medem, o jehož zázračných vlastnostech se dozvíte v tomto článku, kde jsou také uvedeny informace, jak poznat kvalitní med. Čaj pijte po malých doušcích a každý si vychutnávejte. Vnímejte vůni čaje a nechte jí společně s chutí prostoupit celým tělem.

Levandulová plantáž

Pěstování levandule je poměrně jednoduché, pro zkušenějšího zahrádkáře pak zcela bez problémů zvládnutelné. Nemusíte se proto při dodržení uvedených zásad obávat, že by vaše úsilí nebylo odměněno nádhernou levandulovou vůní. Na závěr ještě uvádíme jedno upozornění – čaje a odvary nejsou vhodné k užívání pro těhotné a kojící ženy a malé děti. 

Máte doma levanduli? Zaskočilo vás něco při pěstování levandule? Jak ji využíváte? Svěřte se nám v komentářích pod článkem.

 

Diskuse k článku

 • Marcela

  09:48 20. 8. 2019 +3
  Dobrý den. Mám levanduli třetím rokem a dosud mi nekvetla. Koupila jsem ji jako čerstvou sazeničku. Rozrostla se hezky, ale květy neměla. Je to normální nebo něco dělám špatně?? Děkuji
 • Marie

  09:04 12. 8. 2019 0
  Dobrý den, levandule má krásné lístky, ale vůbec nekvetla.
  Mohlo by to být tím častým zaléváním?
 • Renda L

  00:22 2. 4. 2019 -1
  Ja seminka jen lehce posypu na povrch pudy. Semena levanduke.jsou moc mala na.nejjake zahrabavani. Staci teplo, ze zacatku spis ne prime slunce a stale lehce vlhko a semena.sama po case vyklici. Dolicky.do.pudy pro semena.se.delaji.az pro.vetsi seminka. Treba cca do.pul cm dulek semena velikosti.rajcat nebo paprik, dulky.do.3 cm pak jeste.pro vetsi semena.jako.napriklad melounu. Hodne stesti v kliceni ;-)'
 • jan nový

  14:14 26. 3. 2019 +1
  Jak hluboko zasypat semínka levandule?
 • Radek

  19:47 30. 8. 2018 0
  Ischla? Nebo uhnily koreny z nadmerne zalivky?
 • Redakce Spektrum Zdraví

  10:12 16. 8. 2018 0
  Dobrý den,
  můžete se pokusit levanduli oživit tím, že jí ostříháte a pořádně zalijeme nebo třeba na 1 hodinu postavíte do kyblíku s vodou, aby natáhla vodu.
  Třeba přežije :)

  Pěkný den, Anička, Redakce SZ
 • zdenka kubinova

  10:22 13. 8. 2018 +2
  Dostala jsem dárkem levanduli ,ale zaschla mi co s tím vyhodit nebo se dá ještě zachránit děkuji za odpověď Kubinová
 • zdenka kubinova

  10:22 13. 8. 2018 -1
  Dostala jsem dárkem levanduli ,ale zaschla mi co s tím vyhodit nebo se dá ještě zachránit děkuji za odpověď Kubinová
 • Eva

  10:02 28. 11. 2017 +10
  Děkuji za radu. Eva
 • jancevova@propeople.cz

  09:33 28. 11. 2017 0
  Dobrý den paní Komárková,
  levandule se obvykle zastřihuje v srpnu nebo v září, ale pouze odkvětky. Levandule se tak má čas ještě vzpamatovat do zimy a zastřihnutí ji svědčí. Ve vašem případě bych teď už nestříhala, u tak mladé rostlinky to ani nemusí být třeba.
  Levanduli můžete na zimu také zakrýt chvojím.

  Pěkný den, Anička, Spektrum zdraví
 • Eva Komárková

  23:52 26. 11. 2017 +5
  Dobrý den, mohu požádat o radu, jak ošetřit trs levandule (mám vzrostlou prvním rokem) na zimu. Je třeba na zahradě v zemi nějaké zvláštní ošetření typu přidání zeminy ke kořenům, svázání stonků, případně zastřižení trsu na zimu. Děkuji za radu. Eva Komárková
 • zdenka

  16:40 10. 9. 2017 +2
  Děkuji moc,pořád voní....super
 • Verča

  13:56 10. 9. 2017 +2
  Tak pořád to jsou květy levandule, přivonte si k nim, jestli je pořád cítíte , tak má stále dost silici.
 • Zdenka

  14:12 9. 9. 2017 +3
  Prosím ví někdo,jestli mohu použít levanduli když už je po odkětu a její květy jsou sušší?
 • Zdeňka Vlasáková

  02:14 1. 9. 2017 -1
  Levanduje jako odpuzovač mšic se mi vůbec neosvědčila.
  Loni jsem zasadila 2 vzrostlé keříky do záhonu mezi růže a právě na nejblíže jim rostlých růžích se mi letos opakovaně vyskytly mšice (mšice likviduji je mechanicky).
 • Barbora Tyková

  16:45 26. 7. 2017 0
  Hezký den, já jen za sebe mohu říci, že když jsme cca před 6 lety koupili chalupu, vysadila jsem si levandule a když o tom přemýšlím, tak vlastně aniž bych se o ni nějak extra starala, vypadá po celou dobu stejně, kvete, voní pořád!
 • dagmar gurska

  20:10 9. 7. 2017 +1
  No,protože mě to bylo také líto tak jsem zkusila stonky nástrihat,přidala jsem vatu složenou do tvaru malého polštáře a zasílá do povlaku.Stonkamijsem nešetřilaNe:-)tlačí a voní stejně jako květy.Vydrží do příští sklizně,pak udělám nové.Celá rodina si pochvaluje.
 • M.Šafaříková

  11:23 23. 6. 2017 0
  I mě by to stejně jako Vás zajímalo!Levanduli mám krásnou,velikou již několik let.Prosím o radu jak si naložit se stonky.Děkuji předem !!!
 • Marie Poláchová

  10:03 19. 6. 2017 +2
  Já je na zimu neřežu vůbec, nechávám to až na březen. A jsou pěkné.
 • Marie Poláchová

  10:01 19. 6. 2017 +6
  Je jasné, že levandule je trvalka. Ale jakou má rostlina životnost? Někde jsem slyšela, že tak 4-5 let a pak se musí vyměnit, aby vypadala hezky. Je to tak? Jak dlouho ji nechávají na polích ve Francii?
 • Jana Novotná

  17:33 2. 5. 2017 +15
  Dobrý den, chtěla bych se zeptat proč mi levandule od stonků ke květu usychá mám ještě šanci levanduly zachránit. Předem děkuji za rady.
 • Anna vymazalová

  08:08 30. 10. 2016 -4
  Jak moc sestříhat venkovní levanduli na zimu? Anna
 • Miloslav Zyka

  21:46 28. 10. 2016 +1
  Snažím se řízkovat levanduli,řízek se mi zakoření,druhým rokem vykvete a po odkvětu zaschne.V čem může být chyba.
  Za radu děkuji Zyka
 • Vladka Ocelkova

  14:08 19. 6. 2016 -2
  Levanduli pěstuji už několik let a je to opravdu nenáričná rostlinka. Ročně sklidím stovky nádherných voňavých květú. Nezalévám ji nikdy. Občas jí dám ke kořenúm pár granulí kravského hnoje. Nejlepší je,ze tam kde je levandule vám rostliny nebudou napadat mšice. Tak jsem to vyřešila a místo postřikú proti mšicím sadím pod ristlinku levanduli. Snáší se dobře s ovocnými stromy,malinami,ostruzinami,no se vším.
 • stazina

  15:30 23. 8. 2015 0
  Prosím o radu,co se dá dělat ze stonků levandule?Je mi to líto vyhodit. Děkuji moc Stazina
 • Andreas Správny

  00:55 26. 2. 2015 -1
  Mladé rastlinky presaďte do kvetináčikov, pokiaľ možno jednotlivo, nakoľko levandula rastie pomerne bujne a viaceré rastlinky by si silne konkurovali...
 • nasalevandula.sk

  20:29 13. 2. 2015 0
  ovela jednoduchsie je riesit rozmnozovanie nie zo semien ale z odrezkov.
 • Helena Cejkovska

  20:23 27. 4. 2014 -4
  Dobry den, chtela bych se optat, co s levanduli pestovanou doma v kvetinaci pres zimu, je nutne ji davat do chladnejsi mistnosti ci vporadku prestoji zimu ve vytopenych prostorach? Balkon bohuzel nemame. Dekuji!
 • pavel

  23:55 22. 6. 2013 0
  mohu doporucit a je to odskouseno,problemove casti tela je treba zasypavat pudrem ,aby byla cast kuze stale sucha.
 • Beata Malátková

  14:47 8. 5. 2013 +2
  Prosím o radu, ako postupovať pri pestovaní levandule zo semiačka. Zasiala som , rastlinky mi krásne vzišli, majú prvé lístky. Neviem ako postupovať ďalej, rozsadiť do kvetináčov, koľko kusov dať spolu, alebo nejako rozsadiť? Ak máte skúsenosti, prosím poraďte. Ďakujem
 • helik

  19:28 23. 4. 2013 0
  Připojuji se k tipu pana Jirky - ořechy jsou prevít a jsou velmi často zdrojem potravinových molů (jsou o trochu větší,než ty šatní).S ořechy to dělám tak,že je v průběhu zimy vyloupu a uskladním do šroubovacích sklenic.Na bližší spotřebu si nechám sklenici nebo dvě jen v lednici. Ostatní sklenice uložím do mrazáku. Má to i další výhody - ořechy nevyschnou a nežluknou.I když odstraníte ze spíže ořechy,je potřeba ještě prověřit ostatní potraviny,které mohly být moly napadeny (mouka,cereálie,piškoty ale líbí se jim i v takovém granulovaném kakau :-) ). Všechny tyto potraviny je lepší mít uskladněné preventivně v dobře uzavíratelných a těsnících nádobách.
 • liliana

  17:04 12. 4. 2013 0
  miluji levandule díky vám ji mám už tři roky
 • Plichtova

  13:29 2. 12. 2012 0
  Dobrý den,našeho 93 letého dědečka jsme každý den masírovali hřejivou emulzí, olivovým mlékem a inkriminovaná místa jsme ošetřovali měsíčkovou mastí. Dva měsíce byl upoutaný na lůžku a kůži měl zdravou až do posledního dne.

  Janka
 • radk selecka

  20:40 22. 10. 2012 0
  dobry den,zkuste se spojit s panem cvrkem,ktery pusobi v brne.tel.776340763 me pomahl a pomaha..preju hodne sily.radka
 • Maria

  08:12 4. 9. 2012 -2
  Na proleženiny vyzkoušejte mast nebo olej z MĚSÍČKU LÉKAŘSKÉHO.

  MĚSÍČKOVÁ MAST: půl kg vepřového sádla (bez soli), 2 hrstě čerstvých květů. Sádlo rozpustíme, květy nasekáme na jemno, dáme do sádla a necháme přejít varem. Odstavíme a necháme odpočívat asi 12 hodin. Pak sádlo jemně rozpustíme, vše přecedíme a mast uložíme do skleniček. Skladujeme na chladném, tmavém místě.

  MĚSÍČKOVÝ OLEJ: místo sádla použijeme buďto olivový či slunečnicový ole - 0,5 l oleje na 3 hrstě měsíčkových květů.
 • Leny

  11:02 20. 8. 2012 0
  Na derivační koupele mám osvědčený malý jemný pudrovací štěteček z velmi-velmi jemných přírodních vláken. Nasaje přiměřeně vody a mokrý se velmi podobá jemnému dotyku, jakým to provádějí zvířátka jazykem. Pojme vodu tak, že moc nekape...
 • Leny

  10:59 20. 8. 2012 0
  Jemně mačkejte citlivé body na těle, tak, aby jste nezpůsobily modřinky: tam kde začíná růst nehet na palci u nohy, v 1/3 na předlokti z venkovní strany je velmi citlivý bod mezi 2 kostmi, na stehnech z velkovní strany zboku cca v první horní třetině, spánky, u kořenu nosu u očí, za ušima dole v prohlubince...
 • Leny

  10:52 20. 8. 2012 -1
  s koupelemi vydržte, zázraky nejsou na počkání....
 • Leny

  10:43 20. 8. 2012 +1
  Vím že to možná není obvyklé, protože současná společnost to potlačila, ale zvířata se tak dostávají z poranění a různých nemocí - zkuzte derivační koupel. Nemáte co ztratit a jedná se o velmi jemný zásah. Je to překvapivě levné, jednoduché a účinné. Společnost je plná předsudků a studu a to blokuje spousty energetických kanálů... Na kůži mne napadá třezalka, naředěný éterický olej smilu - "imortelle". Imortelka může i na lymfy. Může být i macerát. Poraďte se s doktorem, jestli můžete aplikovat na zpevnění kapilár rutinový gel. V nabídce ho má jedna japonská farmaceutická společnost v Praze - je to žlutý gel.Dělají i výtažky z hroznového vína - antioxidanty atd...
  Zkontrolujte, zdali má ve výživě dostatek D vitamínu - musí tam být!!! Spolu s přírodním C. Zinek jen v koloidní podobě, jinak zanáší sítnici.... Přikládejte na lymfy pod koleny /zezadu v ohybu/ a na krku přírodní nebělené mořské houby. Namočené v slabší nerafinované mořské soli rozpuštěné ve vodě - sůl bez chemických dotatků minerálů /bez Fluoru atd.!!!!!/ /bio prodejny/. Nebo mořské vodě, pokud ji někdo přiveze /ve skleněné láhvi.../ Houbu dobře vymačkat - jen vlká.
 • Katka

  23:16 21. 7. 2012 +1
  Dobrý den, Hano,
  na proleženiny platí polohovat, polohovat a polohovat, tedy nenechávat nemocného ležet v jedné poloze, ale polohy často měnit. K tomu je možné pořídit i vhodné polohovací pomůcky. Dekubity vznikají hlavně na místech, kde se kosti dotýkají tkáně (záda, křížová kost, paty) a je tedy zhoršený krevní oběh. Žádoucí je také ohrožená místa, hlavně paty, kde nejsou žádné mazové žlázy, často promašťovat. Pokud už dekubity vznikly, počínající je možné ošetřit betadinem, ovšem nezasáhnout okolní zdravou tkáň (betadin je ovšem zcela nevhodný v případě zvýšené činnosti štítné žlázy), pro hlubší poškození je vhodné použít tzv. vlhké krytí, prohlédněte si např. stránky Hartmann Rico, případně Vám může poradit lékař. Problém je, že toto krytí je poměrně drahé. Jinak máte můj obdiv, protože 24hodinová nonstoppéče klade na Vaši rodinu obrovské nároky. Víte něco o péči respitní? Ulevila by pečujícím alespoň na krátkou dobu.
  Držím palce. Katka
 • hana cvrckova

  18:20 7. 7. 2012 0
  prosem nevíte jak zahojit proleženiny vnučka už je 10 let v komatu dnes už je jí 19 let a začínají se jí dělat flíčky máme jí doma nedali bychom jí nikam a tak mám strach z proleženin babička která svoji vnučku miluje víc jak celý život.Děkuji za odpověd.
 • Jirka

  12:02 5. 5. 2012 0
  Nemáte náhodou v bytě někde vlašské ořechy? Prověřte to.
  My jsme je měli a vnich červy z kterých lítali něco jako moli ale moly to asi nebyli. Ahoj Jirka
 • Novakova

  14:17 30. 3. 2012 0
  levandulový čaj mi moc pomohl na problémy se spánkem, vřele doporučuji. :-)
 • Julie

  13:35 30. 3. 2012 0
  Nám to nezabírá, nevíme proč. zbavujeme se molů už několik týdnů. :-(
 • Tonda

  08:53 30. 3. 2012 0
  My máme pytlíky s levandulí pověšený ve skříních.dřív nás hodně zlobili takový ty breberky v oblečení,ale tohle jako jediný funguje.narozdíl od propagovaných chemických přípravků.
 • Pampeliska1

  07:06 30. 3. 2012 0
  Já levandule pěstuji a dá se to zvládnout, jen opravdu potřebují dostatek sluníčka a světla.jinak moc neprospívají. :-)
 • Kamila

  20:34 29. 3. 2012 0
  Zbožňuju vůni levandule. mám doma levandulové polštářky a spí se mi mnohem lépe než kdy dřív. asi si jí taky začnu pěstovat, když je to tak jednoduché.
 • Zobrazit další komentáře

Zdraví a krása

Alternativní léčba běžných nemocí může být účinným pomocníkem

Někdy si vystačíme sami a alternativní léčba může být skutečně účinná. Jindy je lepší neotálet a hned vyrazit k lékaři, pokud nás něco trápí. Ovšem alternativní léčba nemusí být ani tak zahozená. Někdy může fun...

Láska a vztahy

Sexuální abstinence: Lze v ní hledat i výhody?

Sexuální abstinence je téma, na které má společnost stále rozporuplné názory. V podstatě i vědečtí pracovníci stále tápou nad tím, zda je vlastně přínosná, či nikoliv. Nejnovější poznatky však hovoří jasně. „Ce...

Těhotenství, děti

Dotýká se vás distanční výuka? Tipy, jak může být online výuka příjemnější

Distanční výuka se dětem a studentům nevyhnula ani v novém školním roce. Oproti jarnímu období je nyní online výuka pro děti povinná. I když se ministři a dokonce i učitelé snažili vymýšlet nejrůznější řešení, ...

Životní styl

Život na cestách a jeho kouzlo: Poznejte taje novodobého nomádství!

Život na cestách si lze představit jako nikdy nekončící dobrodružství. A právě tak ho popisují i leckteří jedinci, jež uchvátilo novodobé nomádství. Kdo je to vlastně nomád? Je to obvykle člověk, který touží po...

Psychologie

Síla myšlenky může přispět k léčbě nejrůznějších nemocí

Síla myšlenky dokáže měnit životy, a to doslova. Existuje k tomu i určité vědecké podložení. Svými myšlenkami totiž můžeme ovlivnit fyziologické pochody těla. Nastartovat organismus k uzdravení tak není zcela n...

Ezoterika

Květinový horoskop 2021: Co o vás prozradí květiny? A která patří pouze vám?

Květinou řekneš vše, praví jisté přísloví. A stejně tak i květinový horoskop 2021 odtajní mnoho nejen z vaší povahy, ale také to, co vás čeká. Rok 2021 bude v mnoha ohledech náročný, ale každá květina si dokáže...

Zajímavá videa

Konzumní děti aneb Komercionalizace dětství

Film vrhá světlo na multimiliardové tržní odvětví, které se rozhodlo bombardovat reklamou děti již od toho nejranějšího věku. Podstrkuje jim i jejich…

Academy

Mor

Slovo mor je v širším významu známé již po staletí. Historicky bylo lidmi používáno pro popis jakéhokoliv nakažlivého závažného onemocnění, které mělo vliv na širokou společnost. V dnešní době výraz mor označuj...

Wellness

Reflexní terapie rukou jako první pomoc při obtížích

Tento druh terapie – reflexologie má využití především u lidí, kteří mají problém s nohama, například bolestivé zranění, nebo mají nohy ohrožené…

Řemesla

Vyrobte si: Medová svíčka snadno, rychle a za pár korun

Medové svíčky jsou velmi oblíbené. Ale jejich pořizovací cena je pochopitelně vyšší. Pro naše zdraví jsou mnohem lepší než parafínové svíčky, za kterými se v pozadí nese odér ropy. Medové svíčky však v obchodě ...

Fitness

Stop výmluvám! Zařaďte ranní protažení

Venku se ochlazuje a k tomu se přidává ranní šedá obloha. Řada z nás má nejen psychický, ale i fyzický problém dostat se z teplé postele a vyrazit do dne alespoň s trochou té energie. Vězte, že posouvání budíku...

Rozvoj osobnosti

Pláč a jeho očistná moc. Proč jsou slzy tak důležité?

Pláč je přirozenou reakcí organismu. Dochází k němu zejména při zvýšené emoční zátěži. Slzy se však mohou vyskytnout i v případě, že byl dotyčný vystavený nějakému silnému alergenu, či chemické látce. Vědci dok...

Mazlíčci

Jak na umělý odchov koťat bez kočičí mámy?

Občas se může stát, že kočičí máma odmítá po porodu svá koťata anebo v nejhorším případě zemře. V takovém případě je nutné postarat se co nejlépe o malá koťata, která jsou v ohrožení života. Kočičí mámu potřebu...

První pomoc

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…