Vůně pro dobrou náladu, které vám zaručeně zlepší náladu

img

Rostliny obsahují ve svých květech, listech, lodyhách i kořenech kombinaci olejů, známých jako rostlinné silice nebo éterické oleje. Tyto éterické oleje mají svoji specifickou vůni a aromaterapie je používá tak, aby působily pro dobrou náladu člověka, posilovaly rovnováhu a harmonii organismu, posílily produktivitu nebo zklidnili. Vůně éterických olejů působí na hormony v lidském organismu a zprostředkovávají přenos informací v těle i v mozku. Vyzkoušejte vůně pro dobrou náladu!

Používání čistých přírodních vonných látek je již odpradávna elementární součástí celostního přírodního léčitelství. Vůně pro dobrou náladu používali v rámci celostní medicíny již staří Egypťané.  Při používání silic pro dobrou náladu jsou rizika minimální, aromaterapie však doporučuje vyhýbat se vysokým koncentracím vonných esencí. Ty mohou způsobit bolesti hlavy a pocity na zvracení. 

Čtěte také:

Vůně podle znamení zvěrokruhu

Vnímání vůní je velmi individuální záležitostí. Záleží nejen na vaší citlivosti vůči konkrétním vůním, ale i na našem aktuálním zdravotním stavu, kultuře ze které pocházíme a ve které žijeme, na naší čichové paměti. Muži mají čich konstantnější, u žen kolísá v souvislosti s menstruačním cyklem, na druhou stranu však bývají ženy vůči technikám aromaterapie otevřenější. Přečtěte si o historii aromaterapie a také si přečtěte více obecně o aromaterapii

Způsoby použití olejů

Inhalace

Nejrychlejší cestou vnímání těchto vůní je inhalace éterických olejů. Čichové buňky jsou v přímém kontaktu s prostředím a jsou jedinými buňkami, které se vždy po několika týdnech obnoví. Pachová paměť funguje výborně. Čich je však stále prozatím velmi málo probádaným smyslem. 

  • Inhalovat můžete několika způsoby. Několik kapek nakapejte na čistou látku a vdechujte nebo nechte působit v místnosti. 
  • Dvě nebo tři kapky kapněte do misky s horkou vodou, přikryjte ručníkem a vdechujte nebo použijte klasickou aromalampu. 
  • Příjemné je také spojení sauny a vonných silic.

vůně pro dobrou náladu1 

Víte, jaká vůně se k vám hodí podle znamení zvěrokruhu?

Olej k masáži nebo do koupele

K masáži je nutné silici zředit vhodnou látkou, je to nejčastěji kvalitní rostlinný olej, Ke koupelím se smíchává s čistým pleťovým mlékem nebo solí. Aromaterapie a masáže esenciálními oleji působí na uvolnění celého organismu a na emoce, pro dobrou náladu. Masáže stimulují krevní oběh, uklidňují svalové napětí i nervový systém.

Redakční tip: Díky rozlévaným parfémům to Tap si můžete dopřát radost z Vaší oblíbené vůně za zlomek ceny. Vyberte si z více než 150 parfémů, které jsou inspirovány těmi nejznámějšími světovými vůněmi. V nabídce najdete také bytové vůně se speciálními knotovými tyčinkami a vůně do auta.

Vůně pro dobrou náladu

Vůně pro dobrou náladu: Citrusové plody

Silice citronu, pomeranče nebo mandarinky navodí pohodovou atmosféru, jsou skvělým životabudičem, mají antiseptické účinky a odplavují nahromaděný stres, ulevují od migrén a bolestí hlavy, v nižších koncentracích jsou vhodné i pro těhotné ženy.   

Vůně pro dobrou náladu: Litsea cubeba

Má vůni, která je podobná té citrusové, ačkoliv se jedná o asijský druh vavřínu. Litsea zahání chmury a deprese, je vhodná při únavě a velkém psychickém vyčerpání. 

Vůně pro dobrou náladu: Bergamot

Jedná se rovněž o citrusový plod, jehož silice navozují lepší náladu, uvolňují křeče a napětí a dodávají energii. Zmírňuje psychickou i fyzickou únavu. Přečtěte si o bergamotu v aromaterapii

vůně pro dobrou náladu3

Vůně pro dobrou náladu: Jasmín

Je považován za květinu lásky a radosti. Vůně jasmínu zklidňuje při pocitech úzkosti nebo depresích a hněvu. Má prokazatelné sedativní účinky, odstraňuje naspavost a půsoní jako silné afrodiziakum. Přečtěte si o jasmínu v aromaterapii

Vůně pro dobrou náladu: Pačuli

Pačuli je tropická rostlina z čeledi hluchavkovitých. Pačuli je nejen vůně pro dobrou náladu, její sladce zemité tóny navozují pocit harmonie, psychicky povzbuzuje a zklidňuje. 

Vůně pro dobrou náladu: Jalovec

Pro restart psychiky a navození energie je výborná i tato esenciální silice. Aromaterapie ji doporučuje i k dezinfekci místností nemocných. Jaké další použití má jalovec v aromaterapii?

Vůně pro dobrou náladu: Levandule

Zklidňuje a harmonizuje nervový systém. Levanduli špatně snášejí lidé s nízkým tlakem, není pro ně vhodná a instinktivně se jí také obvykle vyhýbají. Jaké jsou další účinky levandule v aromaterapii?

vůně pro dobrou náladu4 

Vůně pro dobrou náladu: Bazalka

Uklidňuje, povzbuzuje a posiluje psychiku. Pomáhá při stresu, nervozitě, úzkosti a poruchách spánku. Podporuje imunitu, tiší kašel a pomáhá při migrénách.  

Nejvhodnější éterické oleje pro děti pro dobrou náladu jsou: meduňka, mandarinka, citrón a levandule Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.