Zahrada na podzim: Máme pro vás podrobný přehled, na jaké podzimní práce na zahradě nesmíte zapomenout

Zahrada na podzim: Máme pro vás podrobný přehled, na jaké podzimní práce na zahradě nesmíte zapomenout

Léto je dávno pryč a podzim nezadržitelně přebírá vládu. Než se vaše zahrada uloží ke spánku, je třeba se o ni správně postarat. Zahrada na podzim proto vyžaduje zvláštní péči. Podzimní práce na zahradě obnáší sklízení, rytí, hnojení, vysívání nebo setí. Přečtěte si, co se sklízí na podzim, a na co rozhodně nesmíte zapomenout. Správně opečovávaná zahrada na podzim totiž znamená hojnou úrodu příští sezónu.

Čtěte také:

Podzimní hnojení trávníku: Jak vybrat podzimní hnojivo, aby se tráva zelenala i na jaře?

Zahrada na podzim krok za krokem 

Než se zahrada na podzim uloží ke spánku, čeká vás sklízení poslední úrody. Co se sklízí na podzim? Některé plody je třeba sklidit co nejdříve, aby jim neuškodil mráz, jiné se vyplatí nechat dozrávat déle. Zjistěte, co se sklízí na podzim v říjnu a listopadu a naplánujte si svůj program.

Co se sklízí na podzim – ŘÍJEN

OČESEJTE A ZPRACUJTE OVOCE

 • Velká část ovocných stromů vydává své plody právě na podzim a říjen je tím pravým časem na sklízení. V říjnu češeme, případně setřásáme švestky, podobně jako pozdní odrůdy jabloní a hrušní.
 • Stejně jsou na tom některé ovocné keře – na podzim se můžete těšit na ostružiny a maliny z dvakrát plodících keřů. Jak správně česat ovoce? Nikdy netrhejte plody zmrzlé z případných nočních mrazů. Ovoce, které budete skladovat, očesávejte v rukavicích, abyste zabránili otlakům. Ovoce, které popadalo, ale jinak není poškozené, co nejdříve zpracujte, například moštováním.

SKLIĎTE VEŠKEROU ZBYLOU ZELENINU

 • Zahrada na podzim je ještě plná zeleniny a říjen dává signál k jejímu sklízení. Sklízíme všechny druhy kořenové, tykvovité, luskové a košťálové zeleniny a luskovin. Po sklizni musíme všechny záhony zrýt, aby byly připravené na další sezónu.
 • Začátek října je zasvěcený sběru posledních dýní. Zralou dýni poznáte podle seschlého stonku a matné slupky. Přeje-li vám počasí, po utrhnutí dýně ji nechte pár dní na slunci, aby slupka mohla ztvrdnout. Dejte ale pozor, aby vás nepřekvapil mráz – namrznutí může snížit kvalitu dužiny.

Zahrada na podzim (1) 

CELER ULOŽTE DO PÍSKU

 • Než přijdou mrazíky, skliďte v první polovině října ze zahrady také celer. Předčasné nebo pozdní sklízení by mohlo bulvy poškodit a méně by vydržely. Z celeru odstraňte dlouhé listy a skladujte je v písku tak, aby malé lístky a vrchol bulvy zůstaly nad povrchem. Listy ale nevyhazujte, skvěle se hodí do polévek jako koření.

NASBÍREJTE SI ŠÍPKY

 • Říjen využijte také ke sběru šípků. Není třeba spěchat, ideální je počkat na první mrazíky klidně až do listopadu, tehdy jsou plody nejsladší.

Vyzkoušejte naše recepty ze šípků. 

Co se sklízí na podzim – LISTOPAD

SKLIĎTE OVOCE A ZELENINU

 • Zahrada na podzim je pravděpodobně spíše prázdná, přesto ještě některé plody čekají na sklizeň. Nejpozdnější druhy jabloní očesáváme v listopadu, v případě nečekaného mrazíku ale vždy počkáme, až přes den mráz poleví.
 • Na záhoncích na sklizení ještě čekají také pórek, růžičková kapusta a kadeřávek. Na zahrádce ale můžete ještě chvíli nechat čínské zelí, mráz mu totiž neublíží. Přes celou zimu můžete v hlíně nechat i ozimé druhy česneku, cibule, salátu a špenátu, je dobré je před velmi nízkými teplotami chránit netkanou textilií.

Podzimní práce na zahradě

Sklizní ale podzimní práce na zahradě rozhodně nekončí. Aby další rok vše rostlo a hojně plodilo, je nutné vše dobře připravit. Jednotlivé podzimní práce na zahradě se v jednotlivých měsících mírně liší, cíl je ale stejný – aby se zahrada na podzim uložila ke spánku.

Podzimní práce na zahradě – ŘÍJEN

VYSAĎTE, ČI PŘESAĎTE STROMY 

 • Před prvními mrazíky je ideální doba na výsadbu a přesadbu všech ovocných stromů s výjimkou broskvoní, meruňky a ve vyšších nadmořských výškách i ořešáků. Pokud máte v plánu ovocné stromy sadit, vyberte pro ně místo s dostatkem prostoru k dalšímu růstu. Podobně můžete zasadit bobuloviny – maliníky, rybíz, angrešt i borůvky.

ZASAĎTE OKRASNÉ CIBULOVINY

 • Má-li vaše zahrada i svou okrasnou květinovou část, nezapomeňte, že v říjnu je poslední možnost zasadit okrasné cibuloviny (tulipány, narcisy) a růže. Teplé říjnové dny můžete také využít k budování nové skalky, kterou už na jaře jen upravíte.
 • Nezapomeňte ale ani na již zasazené květiny. Na mnohokvětých a velkokvětých růžích odstraňte šípky a příliš vysoké výhonky, celé keře můžete zastřihnout do jedné výšky. V říjnu je nutné také vyrýt a uskladnit hlízy jiřiny a kany. Ten pravý čas, kdy máte rostliny vyrýt, poznáte snadno – mráz spálí nadzemní části rostlin a listy zčernají.

NAPOSLEDY POSEKEJTE TRÁVNÍK

 • Podzimní práce na zahradě zahrnuje i trávník. Ten je třeba naposledy posekat, v průběhu října ho sekejte jednou, maximálně dvakrát. Tráva nesmí být příliš nízká, aby ji nepoškodil mráz. Z trávníku průběžně odhrabujte listí.
 • Připravte se i na zazimování zahradního nářadí, zejména hadice na zalévání. Nejpozději koncem října je vyprázdněte a uložte do mrazuvzdorné místnosti.

 Zahrada na podzim (4)

ULOŽTE KE SPÁNKU JAHODNÍKY

 • V říjnu je nejvyšší čas uložit ke spánku jahodníky. Nejprve odstřihněte všechny výhonky a rostlinu lehce okopejte, pak ke krčkům rostlin přihrňte zeminu nebo kompost. Před mrazem jahodníky můžete ochránit chvojím nebo netkanou bílou textilií, kterou natáhnete přes celý záhon.

PŘIPRAVTE SI BYLINKY NA ZIMU

 • V říjnu si můžete připravit zásobu bylinek na zimu. Několik bylinkových trsů si přesaďte do květináče – nejlépe se k tomu hodí máta, pažitka nebo petržel. Rychle rostoucí bylinky (majoránka, řeřicha, petrželka) si můžete vysít do nádob. V říjnu si na zahradě můžete také nasbírat materiál pro zimní a podzimní výzdobu (šípky, jeřabiny, listí, dýně apod.).

Podzimní práce na zahradě – LISTOPAD

PŘIKRYJTE TRVALKY

 • Listopadová podzimní práce na zahradě je především ve jménu přípravy na mrazivé dny. I mrazuvzdorné trvalky je lepší přikrýt, aby byly kořínky chráněné v případě, že by bylo málo sněhu. Použít můžete zbytky sena, chvojí nebo vrstvu kompostu nastlaného kolem rostliny. Speciální zacházení potřebují i růže, k jednotlivým rostlinám přihrňte zeminu obohacenou kompostem až do výšky 20 cm.

NA ZIMU ZALIJTE DŘEVINY

 • Ochranu potřebují i stromy a keře. Je nutné je před příchodem mrazu důkladně zalít, aby netrpěly suchem, zálivku vyžadují hlavně stálezelené dřeviny. Ovocné stromky zase potřebují ochranu před okusem zvěře.

PROVZDUŠNĚTE KOMPOST

 • Listopad je ideálním časem na tvorbu kompostu, protože na zahrada na podzim je plná nepotřebné zeleně. Shrabané listí promíchejte se zeminou, rostlinnými zbytky, pilinami, dřevěným popelem apod. Máte-li kompost již vytvořený, je dobré ho před zimou proházet a provzdušnit.

Zahrada na podzim (2) 

ZRYJTE ZÁHONKY

 • Vyplatí se v listopadu prorýt půdu a nenechávat to až na jaro. Všechny organické zbytky se v záhonu lépe rozloží, půda si odpočine a na jaře začne vydávat své plody.
 • Podzimní práce na zahradě v listopadu zahrnuje i vylepšování půdy hnojením. Uleželý kompost nebo hnůj zaryjte pod stromy i keře, proložte mezi trsy jahodníku i na záhonech.

VYSEJTE RANOU ZELENINU

 • V neposlední řadě podzimní práce na zahradě obnáší setí. Do záhonů s výživnou a těžkou půdou můžete vysít rannou mrkev, petržel, ředkvičky, salát i cibuli. Aby zelenina vyrostla co nejdříve, přikryjte záhony bílou netkanou textilií.

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ÚTERÝ 18. 01. 2022
rak
Měsíc putuje znamením Raka, dnes je úplněk. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý a snáze dnes přibíráme na váze. Věnujte se partnerovi a…
více o tomto dni
STŘEDA 19. 01. 2022
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v ubývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
ČTVRTEK 20. 01. 2022
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v ubývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
PÁTEK 21. 01. 2022
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
SOBOTA 22. 01. 2022
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
NEDĚLE 23. 01. 2022
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 24. 01. 2022
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni

Hledáte zázrak na hubnutí? Seznam bylin, které vaši snahu podpoří

Říká se, že bez práce nejsou koláče a u hubnutí to platí dvojnásob. Pokud na vás svátky zanechaly nějaká ta kila navíc, je načase zase dodržovat pravidla zdravého stravování. A zařadit můžete i bylinné pomocník...

Nevěra z pohledu žen a mužů aneb Jak to bylo tehdy a jak je dnes?

Nevěra bývá velmi častým problémem v partnerských vztazích. Není žádnou novinkou, že ženy a muži na ni nahlíží rozdílným způsobem. Jedno je však jisté, většinou předznamenává nalomení důvěry mezi dvěma lidmi. J...

Barvy v interiéru volte uvážlivě. Mají značný vliv na psychiku

Barvy v interiéru působí na duši člověka velmi intenzivně. Obvykle je člověk vybírá dle svých osobních preferencí a možná tak trochu vypovídají i o jeho povaze. Introverti mohou inklinovat k tlumenějším a uklid...

Opravdu jantarové korálky děti zklidní a pomohou jim od bolestí?

Jantar a jantarové korálky se staly populárním doplňkem nejmenších dětí. Maminky jim jej pořizují, protože se o jantaru traduje, že může kojencům pomáhat například při růstu zoubků. Co je na tom pravdy a kde se...

Skutečně může modré světlo z elektroniky způsobit nespavost či bolesti hlavy?

Modré světlo je všude kolem nás. Jde o typ světla, který produkují LED obrazovky počítačů, notebooků, telefonů nebo televize. Modré světlo dokonce produkují i úsporné žárovky nebo zářivky. Co to tedy přesně je ...

Nesplněná vánoční přání aneb Když Ježíšek nepřinese dětem to vytoužené

Nesplněná vánoční přání se mohou na první pohled jevit jako příkoří milovaným dětem, jenže psychologové se na věc dívají jinak. Někdy mohou být dokonce jakýmsi výchovným „darem“, který vaše ratolesti ochrání do...

Přátelství podle horoskopu aneb S kým si budete nejlépe rozumět?

Přátelství podle horoskopu se může zdát na první dobrou jako určitý paradox, jenže ať chcete nebo ne, i na výběru kamarádů se může z části podílet astrologie. Samo sebou si své nejbližší vybíráte podle osobních...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Solná jeskyně může pomoci s mnoha zdravotními problémy. Proč ji navštívit?

Solná jeskyně nabídne příjemné a ozdravné prostředí. Pouhých 45 minut pobytu v ní je prý srovnatelných se třemi dny na zahraniční dovolené u moře. Působení léčivé soli se však můžete vystavovat kdykoliv jen chc...

Trápí vás bolavé klouby? Pusťte se do cvičení, které vás postaví na nohy

Zařadit cvičení do běžného života může být náročné i pro zcela zdravého jedince, natož pak pro člověka, který má bolavé klouby. Přesto právě při problémech s klouby, je cvičení nadmíru důležité. Tedy chcete-li ...

Síla pozitivního myšlení. Ovládněte svoji mysl a získejte vše, po čem toužíte

Pozitivní myšlení je základem úspěchu. Hovoří o tom psychoterapeuti, zaměřují se na to kouči a dokonce bylo na toto téma sepsáno nespočet knih. Síla pozitivního myšlení nám může přinést osobní růst i úspěchy.

Velikonoční mini mazance

Upečte si voňavé velikonoční mini mazanečky podle našeho jednoduchého receptu s tvarohem a ořechy.

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Babské rady, které pomohou s různými vánočními nehodami

Na babské rady se obracejí lidé i v jednadvacátém století. Jsou to lety osvědčené postupy a nemusí se týkat výhradně jen lidového léčitelství. Víte například, jak si poradit s takovými vánočními nehodami? Může ...

Jedu v rychlíku a ten nestaví...

Taky máte někdy pocit, že jedete v rychlíku a ten prostě nestaví? Tak přesně tohle prožívám teď já. Vzala jsem pozici šéfredaktorky, před pár měsíci a vlastně mě to baví. Jenže... mám pocit, že prostě jedu jako fretkomyš a vůbec nestihám svůj vlastní život. Asi budu muset začít přibržďovat, jinak mě jebne, přátelé... Voni jsou prej svátky? Já si kvůli tý hromadě práce ani nevšimla...