Zahrada v říjnu

Zahrada v říjnu

Sklízíme ořechy

Každý den sbíráme popadané ořechy a sušíme je na vzdušném místě. Nepomůžeme si, pokud je budeme předčasně srážet, podléhají pak dříve zkáze. Z ořechů můžeme vyrobit různé pochutiny a nápoje, viz. článek Vlašské ořechy – recepty, účinky na zdraví.

Uskladňujeme a zpracováváme ovoce a zeleninu

Sklízíme pozdější odrůdy ovoce, konzervujeme je a uskladňujeme je do sklepa. Z popadaných a potlučených plodů lisujeme mošt nebo je hned vykrájíme a zpracujeme. Je dobré se občas podívat do lunárního kalendáře, kdy je pro tyto činnosti vhodné datum, můžete tak předejít pozdějšímu plesnivění a hnilobě plodů.

Sklízíme listovou a kořenovou zeleninu, nedozrálá rajčata uložíme k uskladněným jablkům, kde postupně dozrají. Sklidíme poslední cukety, dýně a patizony. Sklízíme kapustu a zelí, které krouháme a nakládáme. Řežeme květiny na sušení.

Vhodný čas na sázení sromů

Je vhodná doba na sázení jehličnanů a stálezelených rostlin. Můžeme vysazovat i ovocné stromy s vyjímkou broskvoní, ty by zimu nepřečkaly, proto je sázíme až na jaře. Vysazujeme také zeleninu - ředkvičku, kerblík, petržel, mrkev, černý kořen. Vysadíme rostliny, které kvetou na jaře, a to narcisy, lilie a osúny. Choulostivé cibuloviny vyjměte z půdy a zazimujte v místnosti o teplotě 4-6 st.C.

Veškeré uvolněné záhony zamulčujeme, půdu tím udržíme kyprou, bude chráněná před mrazem a udržíme v ní bohatý půdní život. Zbytky rostlin použijeme jako mulč nebo je zkompostujeme, pálíme jen ty, které jsou napadené chorobami.

Sbíráme šípky

Dozrávají šípky, které sbíráme a sušíme na čaj. Čaj z šípků je nakyslé chuti a dříve býval pro lidi cenným zdrojem vitamínů v podzimním a zimním období. Šípky sušíme v sušičce na ovoce nebo na plechu v troubě při teplotě 60 st.C. Jestli chcete připravit čaj z čerstvých šípků, musíte je nejdříve rozpůlit nebo rozdrtit. Nechte je před vařením hodinu louhovat ve studené vodě.Pokud nechcete přijít o drahocenné vitaminy, nenechte čaj přijít do varu, zamezte jeho styku s kovem a nenechávejte ho dlouho stát na světle. K přípravě čaje s léčivými účinky na onemocnění močového měchýře a ledvin se využívají i samotná jadérka z šípků. Po prvním přemrznutí jsou šípky měkčí a sladší a v kuchyni se s nimi lépe pracuje. Z jejich červené dužiny se získává šípková dřeň na marmeládu. Z šípků se připravuje také šípkové víno i likér, známá je i šípková omáčka. Šípky můžeme po odstranění jadérek a chloupků konzumovat i syrové.

Šípkový likér – recept

Suroviny:

  • Šípky – 20 dkg (nejlépe přemrzlé)
  • 2 dl cukrového sirupu (svařený cukr s vodou, hustota dle chuti)
  • 4 dl vody
  • 1 dl koňaku
  • 2 dl 96% lihu

Postup: Čerstvé šípky rozmačkáme a přelijeme horkou vodou. Po vychladnutí přidáme líha a necháme macerovat 3 dny, pak scedíme a prolisujeme. Přidáme cukrový sirup a koňak. Po ustátí likér scedíme přes jemnou tkaninu a slijeme do lahve.

Další recepty z šípků najdete ZDE..



Diskuse k článku

  • Konipasek

    08:46 22. 9. 2011 0
    jj, Brno nic. bohužel :-(
  • Maly Budha

    10:15 19. 9. 2011 0
    to teda zavidim.. my bydlime v lese.. a nikde vubec nic.. tento vikend.. pred Brne v blasti kolem udoli Bileho Potoka
  • Honza

    12:21 16. 9. 2011 0
    taky mám rád procházky. ale když žije člověk ve velkém městě, tak to není ono. ještě, že jezdíme na chalupu. osobně ale tento rok nemám na houby moc štěstí.
  • Kamil

    10:42 16. 9. 2011 0
    Kde rostou houby? toť otázka. my chodíme na houby do lesa, ale někdy už při cestě taky hodně nasbíráme. takže když se zamyslím - kam na houby - tak si myslím, ž eto je jedno. stačí se procházet pěknou krajinou a koukat se. :-)
  • Vlasta

    11:42 15. 9. 2011 0
    My jsme našli u garáže u keřů křemenáče.

Lunární kalendář

ÚTERÝ 14. 05. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
STŘEDA 15. 05. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
ČTVRTEK 16. 05. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PÁTEK 17. 05. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
SOBOTA 18. 05. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
NEDĚLE 19. 05. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 20. 05. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Krajcar, s.r.o.: kvalitní koupelnový nábytek
Koupelnový nábytek: skří…
Bezpečnostní agentura Usir Security, Praha 4
Bezpečnostní služby pro soukromé…
ELmodul.eu Daniel Hlaváč: osazování plošných spojů
Společnost ELmodul.eu se zaměřuje na v…

Barvy aury a jejich význam

Možná jsem vídala auru i dříve, ale chvíle, kdy jsem si uvědomila, že to co vidím je aura, u mne nastala někdy...

Venkovní bouda pro kočku krok za krokem: dopřejte kočce teplý pelíšek i v zimě

chtělo by to nějakej plánek,nákres nebo něco,jinak je to k ničemu,prý krok za krokem

Fika: Originální švédský rituál kávy, bez kterého se od teď už neobejdete

Člověk, který všechno dělá ve spěchu, si vlastně neumí vychutnat život. Je dobré se plně soustředit na to, co ...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Opravdu potřebujete půjčku? Ovlivňuje vás ekonomika?

Opravdu potřebujete půjčku? Ovlivňuje vás ekonomika? Chcete zlepšit své podnikání? VO...

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Výhodně a solidně k financím. Jste ve svízelné finanční situaci a nevíte kam se obr...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Výhodně a solidně k financím. Jste ve svízelné finanční situaci a nevíte kam se obr...
Zobrazit všechna témata

Hledáte nejšťastnější datum svatby? Tyto dny v roce 2024 a 2025 nepřehlédněte!

Každý zamilovaný a zasnoubený pár se snaží vybrat nejen nejpohodlnější ale také nejšťastnější datum svatby. Pokud se i vy v následujících měsících či letech plánujete vzít, máme pro vás několik tipů od astrolog...

Více než jen hra: Proč je společná hra s dětmi tak důležitá

"Kdo si hraje nezlobí," praví staré přísloví, které v sobě skrývá hlubší pravdu než se zdá na první pohled. Společenské hry nejen sbližují a učí, ale také podporují propojení rodinných vztahů. Hra není pouze zá...

Chcete se naučit létat? Návod, jak získat pilotní průkaz

Máte rádi létání a toužíte po tom, že byste se jednou mohli sami prolétnout nad svojí domovinou? Případně, že by se létání stalo vaším zaměstnáním? Všechno je možné a téměř v jakémkoliv věku. Láká-li vás předst...

Věříte v paranormální jevy? Psychologická fakta možná vaše přesvědčení vyvrátí

Proč i v 21. století věří stále tolik lidí na paranormální jevy? Psychologové mají na toto téma jasné vysvětlení, které vás možná ve výsledku překvapí. Nehledejte za ním však nic „duchařského“ ani abnormálního,...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Šerm: Historie snoubená se sportem i uměním. Chcete se naučit šermovat?

V šermu je ukryto kus historie a rozhodně má své kouzlo. Jde ale především o sport, při kterém se zapojí do práce celé tělo i naše mysl. Šerm rozvíjí koordinaci, hbitost, rovnováhu, flexibilitu, sílu a podporuj...

Umíte správně dýchat? Hluboké dýchání může vyřešit mnohé zdravotní problémy

Správný jídelníček, snížení nadváhy, cvičení, popíjení bylinek nebo meditace. To všechno jsou metody, které naše zdraví mohou prokazatelně zlepšovat. Pro pevné zdraví je však nezbytné i systematické snižování č...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.