Mladé neboli svatomartinské víno se otevírá právě dnes

Dnes se otevírá letošní mladé víno: Jak prospívá našemu zdraví?

Víno je jedním z nejoblíbenějších nápojů. Má dlouhou tradici a hovoří se i o tom, že má velké pozitivní přínosy na náš organismus. A mladé, listopadové víno, je prý ještě o kousek prospěšnější. Mladé víno přináší našemu tělo spoustu výhod.

Mladé víno si dejte naprosto bez výčitek. Nové výzkumy naznačují, že umírněné pití vína má pro nás spoustu výhod. Přičemž právě mladé víno, tedy svatomartinské, které se otvírá právě dnes, působí na naše tělo ještě blahodárněji.

Mladé víno a jeho výhody

Na úvod je však nutno podotknout, že hovoříme-li o pozitivních přínosech vína na náš organismus, pak je řeč o sklence denně. Přičemž u žen by tato sklenka měla být jednodecilitrová, u mužů může být o polovinu větší. Nadměrná konzumace se za prospěšnou rozhodně považovat nedá. Při umírněné konzumaci je pak mladé víno pro naše tělo užitečné. Ukrývá v sobě totiž antioxidanty, hodně antioxidantů. Jde o sloučeniny, které zabraňují poškození buněk. Ty se snadno poškodí zánětem nebo oxidačním stresem. Právě oxidační stres je stav způsobený nerovnováhou mezi antioxidanty a nestabilními molekulami, které jsou označovány jako volné radikály. Ty mohou buňky snadno poškodit. Hrozny a tedy i následně mladé víno obsahují polyfenoly.

Čtěte také:

Červené víno na zdraví? Sklenka denně je prospěšná pro lidské srdce a cévy!

Svatý Martin má svátek 11. 11. Znáte svatomartinské tradice? Svatomartinská husa a víno nesmí chybět

Víno pomáhá proti zánětu žil. Po koupeli ve víně budete skvěle zregenerovaní

Jde o antioxidanty, u kterých bylo jednoznačně prokázáno, že snižují oxidační stres a záněty. Je rovněž dobré vědět, že hrozny červeného vína mají vyšší obsah antioxidantů než odrůdy bílých hroznů. Červené víno je navíc považováno za zdravější díky vysoké koncentraci resveratrolu, silného antioxidantu, který se nachází ve slupce hroznů. Uvádí se, že červené víno má až 10x více resveratrolu než víno bílé.

Mladé víno snižuje riziko vzniku nemocí

Díky obsaženým antioxidantům je možné hovořit o tom, že mladé víno působí na naše tělo blahodárně. Antioxidanty totiž působí tak trochu jako prevence vzniku některých onemocnění. Zejména se hovoří o tom, že pravidelné umírněné pití červeného vína je sníženo se sníženým rizikem Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby. Jde totiž o nemoci, které jsou experty spojovány s oxidačním stresem. Mladé víno je dokonce schopno bojovat proti zánětu. Obsahuje totiž i další sloučeniny, které působí v těle protizánětlivě.

Dejte si dnes sklenku na zdraví!

Právě zánět probíhá v organismu někdy i skrytě a způsobuje mnoho obtíží, jako jsou srdeční choroby, autoimunitní onemocnění a dokonce i některé druhy rakoviny. Je proto důležité, abychom zánětu v těle předcházeli. S tím nám pomůže nejen víno, ale rovněž vhodně sestavený jídelníček, pohybová aktivita a především také eliminace stresu

Mladé víno pro zdravé srdce

Studie naznačují, že lidé pravidelně konzumující kvalitní víno, mají snížený výskyt srdečních onemocnění. Vědci mají za to, že vysoká koncentrace polyfenolových antioxidantů v červeném víně může napomáhat snížit riziko vysokého krevního tlaku, vysokého cholesterolu a metabolických onemocnění. Některé výzkumy dokonce naznačují, že pití červeného vína může značně pomoci snížit vysoký krevní tlak. Ovšem buďte opatrní, pokud již užíváte léky na vysoký tlak. Mohou se totiž s vínem vzájemně ovlivňovat. V takovém případě je lepší dopřát si dealkoholizované víno, tedy víno bez alkoholu.

Mladé víno není bez rizika

Právě alkohol je to, co víno i mladé víno demónizuje. A rozhodně to není neprávem. Nadměrná konzumace alkoholu má prokazatelně negativní účinky na zdraví srdce, včetně zvýšeného krevního tlaku i vyššího rizika rozvoje srdečních onemocnění. Pro zdraví slouží skutečně jen jedna malá sklenka denně. Chcete-li pít víno více, dejte si raději variantu bez alkoholu. Případně, chcete-li víno užívat pro jeho blahodárné účinky, kupte si doplňky stravy, které obsahují cenné látky z hroznů. Ty jsou zde koncentrované a udělají vašemu tělu ještě lepší službu. 

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ÚTERÝ 19. 03. 2024
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
STŘEDA 20. 03. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
ČTVRTEK 21. 03. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
PÁTEK 22. 03. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
SOBOTA 23. 03. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
NEDĚLE 24. 03. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 25. 03. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah, dnes je úplněk. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni

Umělý odchov kachen: Jak inkubovat vejce a postarat se o mláďata

jak si může kachna do líhně nanést 15 vajec když se píše že starší 8 dnu jsou na nic

Černé fazole chrání srdce a rýsují štíhlou postavu. Chutnají božsky a jsou rychle připravené

Vážená paní Ellen,

děkujeme, že jste naší věrnou čtenářkou a zároveň jsme vděční za upozornění na chybu. V...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Jarní očistná hladovka

Rád bych v březnu držel 3-4 dnní očistnou hladovku jen o vodě. Kdy začít a kdy končit?...

Výklad karet

Ahoj, človíčku :)) Následující řádky zaujmou spíše někoho, kdo je nějakým způsob...

potřebujete finanční pomoc, pokud ano, kontaktujte tuto legitimní společnost

Solidní půjčka Potřebujete úvěr na konsolidaci dluhu, hypotéku, nákup nemovitosti, zah...
Zobrazit všechna témata

Pití alkoholu a jeho účinky na fyzické i duševní zdraví

Pití alkoholu je ošemetné téma, na které bylo napsáno již mnoho vědeckých i zdravotních článků. Ve společnosti jde zpravidla o tolerované chování, obzvlášť v době narozeninových či jiných oslav. Anebo se může j...

Afrodiziaka k jídlu. Které potraviny vám zaručí dokonalý večer ve dvou?

Vkrádá-li se do vašeho milostného života šeď, nuda a všednost, pak je nejvyšší čas s tím něco udělat. To samé platí i v případě, že se objevily potíže s libidem nebo impotencí. Možností, jak stávající stav řeši...

Děti a paměť: Jak účinně procvičovat paměť u dětí?

Dětství je obdobím, během kterého lidské tělo prochází obrovskými změnami. A to nejen vzhledově, ale také v oblasti orgánů. Jedním z takových orgánů je i mozek, který při narození není plně vyvinutý. Je složitý...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Žít svý sny...

Znám hodně lidí, který celej život jen dřou nebo všechen svůj čas věnujou dětem a svýmu okolí... A na sebe zapomínaj. Anebo ztratěj smysl svýho bytí a hledaj útěchu v chlastu, jinejch drogách, nakupování, půjčování si a bůhví v čem ještě. Když nám něco vnitřně chybí, snažíme se to někde jinde najít. Neuvědomujeme si ale, že odpovědi máme v sobě po celou tu dobu. Kdy jste naposledy naslouchali sobě samým? Nemáte pocit, že děláte hodně věcí jen proto, abyste se někomu nebo něčemu zavděčili?