Akutní zánět nebo chronický zánět? Jak moc nám mohou pomoci protizánětlivé byliny?

img
11. 09. 2022 Přečteno: 1167x

Zánět bývá průvodním jevem a často také i příčinou různých onemocnění. Měli bychom znát souvislosti, abychom pochopili, proč zánět vzniká a jak se mu vyhnout. A v případě, že se nás toto téma bude týkat osobně, je dobré vědět, jak zánět z těla co nejrychleji vyhnat.

Zánět bývá často označován jako “skrytý zabiják”. Ostatně právě zánět může být spouštěčem mnoha onemocnění. A rozhodně ne jen těch banálních. Generace před námi sahaly v prevenci často po bylinách s protizánětlivými účinky. V dnešní době jsou protizánětlivé bylinky opět v oblibě. Zatímco u některých jsou účinné třeba plody plné léčivých látek, z jiných si budete moci připravit třeba bylinkový čaj nebo kloktadlo.

Zánět a protizánětlivé byliny

Zánět lze považovat za obrannou reakci organismu, který se brání vývoji cizorodých látek, jimiž bývají třeba bakterie. Na této obranné reakci se podílí zejména imunitní systém, a tedy i různé typy protilátek. Záněty lze dle povahy rozdělit do dvou skupin, a to na záněty akutní a chronické. Jakmile zjistíte, že se u vás projevily příznaky zánětu, je třeba to okamžitě řešit. Léčba bylinami je jednou z možných cest, jak se zcela zbavit zdravotních obtíží nebo minimálně zmírnit jejich projev. A platí to pochopitelně i u zánětu. Vždy ovšem k této problematice přistupujte zodpovědně. Pokud máte vážnější zdravotní problémy, bude jistě na místě navštívit lékaře, který doporučí vhodnou medikaci. V případě, že vám lékař řekne, že za vaše zdravotní obtíže může zánět, pak může být vhodné některé byliny rozhodně vyzkoušet. Byliny totiž mohou být v některých případech vhodným podpůrným prostředkem.

Čtěte také:

Zánět močového měchýře neboli infekce močových cest

Lichořeřišnice: nedoceněná pomocnice v boji proti zánětům

Zázračný heřmánek? Třeba jako voňavá heřmánková koupel pro citlivou pleť

Akutní versus chronický zánět

Akutním zánětem rozumíme třeba angínu nebo zánět dásní, ale je třeba si uvědomit, že i tato forma, zvláště pokud je neléčená, může přejít do formy chronického zánětu, který může mít dokonce i skrytou povahu. Často a rád se dokonce maskuje za zcela jiné obtíže. Chronický zánět bývá už poměrně nebezpečný, mnohdy může člověka provázet dlouhá léta a v nejhorším případě může končit i smrtí, což se samozřejmě týká i zánětů akutních. Proto není dobré brát zánětlivá onemocnění na lehkou váhu. Jakmile vás budou obtíže trápit delší dobu, objeví se hnisavé rány a horečky, je třeba neprodleně navštívit lékaře. V těchto fázích většinou pouze byliny nepomohou, ale bude třeba na pomoc povolat antibiotika. 

Nebezpečný zánět v těle

Rozhodně platí, že nejlepší prevencí je zdravý životní styl. Pod tímto pojmem si každý představí něco trochu jiného, vždy však berte v úvahu, že bychom měli přijímat dostatek neslazených tekutin. Dle počasí a fyzické zátěže by se jejich množství mělo pohybovat okolo dvou litrů za den. Během sportu se může jejich příjem značně zvýšit, aby se vyrovnal deficit tekutin v těle. Co se jídla týče, během dne zařaďte do jídelníčku dostatek kvalitních sacharidů, tuků, bílkovin, ale určitě nezapomínejte ani na dostatek čerstvé zeleniny. Ta by měla provázet prakticky každé jídlo během dne. Během dopoledne si dopřejte i ovoce, kvůli obsahu cukru by ovšem nemělo zcela převážit nad zeleninou. 

Zánět může v těle probíhat i skrytě, o to je pak nebezpečnější

Mnoho zánětů vzniká v důsledku oslabené imunity, proto se snažte obranyschopnost těla co nejvíce podpořit. Právě zdravý životní styl je jedním z nejlepších podpůrných opatření správně fungující imunity. V období zvýšeného výskytu některých onemocnění, jako je třeba chřipka, je vhodné si během dne často mýt ruce a celkově dodržovat dostatečnou hygienu. Jednou z prevencí výskytu chřipky je kvalitní dentální péče, která bývá stále ještě často opomíjená a považuje se spíše za estetickou záležitost nebo prevenci zánětu dásní a zubů.                        

Zánět a bylinky, které jej ničí

Heřmánek

Je jednou z nejčastěji používaných bylin na záněty. V podobě čaje se užívá při zánětech krku a dezinfikuje trávicí trakt. V podobě obkladů se přikládá na otevřené a špatně se hojící rány, které chrání před rozvojem bakterií. Přidává se i do bylinných kloktadel určených na léčbu zánětů v dutině ústní.

Jitrocel

Pro léčebné účely se sbírají zelené listy, které na rostlině postupně dorůstají. Tvoří základ bylinných obkladů na rány. Působí antivirově a antibakteriálně. Jeho použití při léčbě zánětů je velmi široké. Čerstvá šťáva z listů se používá při očních zánětech, ale urychluje také hojení zánětů v uších. Listy lze přidávat do bylinných směsí určených proti chřipce, nachlazení a virózám.

Měsíček 

Univerzální protizánětlivá bylina, která pomáhá při zevním i vnitřním užití. Je skvělá při zánětech střev či jícnu, zevně se užívá na hojení ran, ale také k výplachům očí při různých zánětlivých onemocněních.

Echinacea

Bylina všeobecně známá jako podpůrný prostředek pro zvýšení imunity. Působí antivirově a antibakteriálně, čistí krev a snižuje horečku. Lze ji užívat při chřipce i nachlazení, hojí rány, urychluje rekonvalescenci, ale stejně tak ji oceníte při léčbě kašle, usnadňuje totiž vykašlávání hlenu. Echinaceu lze považovat za univerzální protizánětlivou bylinu, kterou lze užívat i při zánětech močového měchýře či zánětu prostaty. 

Autor článku: Monika Poledníková



Napsat komentář: Akutní zánět nebo chronický zánět? Jak moc nám mohou pomoci protizánětlivé byliny?

RE: Akutní zánět nebo chronický zánět? Jak moc nám mohou pomoci protizánětlivé byliny?

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.