Silný imunitní systém je pro zdraví nezbytný

Chcete posílit imunitní systém? Máme pro vás 9 jednoduchých způsobů, jak se dá podpořit imunita

Imunitní systém je základ našeho zdraví. Jak tedy můžeme zlepšit jeho funkci? Není to nic složitého. Především je potřeba, abychom převzali zodpovědnost každý sám za sebe a své zdraví. Změnou životosprávy a své psychiky dokáže imunita zázraky. A to se nám bude hodit celoročně, nejen v době pandemie. Silný imunitní systém pro zdraví potřebujeme. Takže pojďme na to.

1. Zdravá strava je pro imunitní systém naprostý základ

Aby imunitní systém správně fungoval, potřebujeme jíst dostatek kvalitní stravy. Nejlépe v bio kvalitě. Spousta lidí ale stále neví, co si představit pod pojmem zdravá strava, protože v dnešní době každý doporučuje něco jiného. Je to naprosto jednoduché. Aby imunita dobře fungovala, je nejdůležitější jíst skutečné potraviny a jídla z těchto potravin připravená. Skutečné potraviny jsou živočišného i rostlinného původu bez průmyslového zpracování. Mezi skutečné potraviny patří ovoce, zelenina, maso, mléko, vejce a zdravé tuky. Omezte sacharidy, a to nejen cukr, ale i těstoviny, pečivo, rýži a brambory. Vyhýbejte se vysoce průmyslově zpracovaným potravinám, aby váš imunitní systém netrpěl.

2. Imunitní systém a pitný režim

Další důležitou součástí pro silný imunitní systém, je dostatečný přísun tekutin. Tělo je z velké části tvořeno vodou, a proto je potřeba pro jeho správnou funkci vodu stále doplňovat. Pijte nejlépe čistou vodu, případně ochucenou ovocem, dále bylinkové nebo zelené čaje. Nápoje nedoslazujte, vychutnávejte si jejich přirozenou chuť. Vyhněte se alkoholu, ten naopak imunitní systém oslabuje.

Čtěte také:

Přírodní probiotika a prebiotika podporují imunitu a pomáhají s celou řadou zdravotních obtíží

Jak meditovat a co nám pravidelná meditace přináší?

3. Vitamín D3 je pro imunitní systém nezbytný

Vitamín D3 podporuje vstřebávání vápníku, tudíž přispívá k udržení zdravých kostí, zubů a posiluje svalovou aktivitu a imunitní systém. Vitamín D3 je jediný vitamín, který umí naše tělo vyprodukovat ze slunečního záření. V našich klimatických podmínkách jej ale můžeme ze slunce produkovat pouze od května do září, proto je potřeba vitamín D3 v zimních měsících suplementovat, abychom imunitní systém podpořili. Důležité je doplňovat vitamín D3 společně s vitamínem K2. Vitamín K2 zajistí, aby se vápník dostal do kostí a neukládal se v cévách. Vybírejte ty nejkvalitnější doplňky stravy, nejlépe bez přidaných látek a konzervantů. Za to vám imunita poděkuje.

4. Vitamín C je pro imunitní systém také velmi důležitý

Je to silný antioxidant a v těle se podílí na ochraně tkání a značně podporuje imunitní systém. Vitamín C pomáhá hojit rány, podporuje přirozenou obranyschopnost a odolnost organismu (imunita), chrání před nemocemi srdce a podporuje vstřebávání železa z potravy. Antioxidačně chrání buňky proti oxidačnímu stresu, snižuje únavu a vyčerpání. Vitamín C chrání před nádorovými onemocněními a také snižuje množství špatného LDL cholesterolu v krvi. Vitamín C můžeme získávat ze stravy, dostatek je ho v ovoci a zelenině, ale většina z nás má vitamínu C v těle nedostatek, proto je potřeba suplementovat. Vyšší potřebu vitamínu C mají lidé ve stresu, při větší fyzické námaze a kuřáci. Při výběru suplementu opět dejte přednost kvalitnímu doplňku bez přidaných látek a konzervantu, nejlépe s lipozomálním vstřebáváním. To vám zajistí, že se vitamín C dostane přes žaludek do střev.

5. Probiotika jsou pro imunitní systém stejně důležitá jako zdravá strava

Imunita a probiotika bez sebe nemohou být. Dobře fungující střeva jsou základem pro pevný imunitní systém. Proto bychom neměli zapomínat na probiotika, která podpoří obnovu naší bakteriální mikroflóry (imunita). Jsou to živé mikroorganismy, které příznivě ovlivňují naše zdraví i imunitní systém. Probiotika bychom měli užívat pravidelně ve stravě, případně v potravinových doplňcích. Probiotika obsahují hlavně kysané mléčné výrobky jako jogurt a kefír, ale také kvašená zelenina a kysané zelí.

6. Zdravý spánek znamená vetší imunitu a delší život

Správně fungující imunita musí být odpočinutá. Klíčem k vašemu zdraví je také proto dostatečný a vydatný spánek. Při nedostatku spánku se tělo i imunitní systém výrazně oslabuje. Špatně zvolené osvětlení a modré světlo z displejů nás obírají o zdravý spánek. Asi dvě hodiny před ulehnutím je dobré používat brýle proti modrému záření. Aby se vám lépe usínalo relaxujte před spaním, meditujte, čtěte si. Spát bychom měli dostatečně dlouho, aby se tělo stihlo zregenerovat. Dospělí by měli spát denně 7-9 hodin a děti více. Pro imunitní systém je důležité, chodit spát každý den přibližně ve stejnou dobu a ve stejnou dobu, bychom měli i vstávat. Ideální je se ráno probouzet bez budíku, spontánně a cítit se fit.

7. Meditace pro silnou imunitu

Také meditací můžete posílit imunitní systém. Meditace zlepšuje náladu, snižuje stres a deprese, prospívá mozku a celému tělu. Meditovat můžete kdykoli během dne, ale nejlepší je doba ráno hned po probuzení anebo večer, než jdete spát. Během meditace tělo regeneruje, takže máte pak více energie a je silná i imunita. Meditovat můžete v sedě, ale i v leže, při chůzi a při jakékoli činnosti během dne. Meditace je stav bytí, ve kterém je člověk spojen se svou duší a se svým vnitřním já. Je několik způsobů, jak meditaci provádět, vyberte si tu, která vám nejlépe vyhovuje. Imunitní systém vám bude za meditace vděčný.

8. Zdravý pohyb a imunitní systém

Pravidelným pohybem a cvičením také svůj imunitní systém podpoříte. Důležitá je opět pravidelnost. Vyberte si takový pohyb, který vás bude bavit a vydržíte u něj, abyste podpořili i svou psychiku. Nemusíte trávit hodiny v posilovně, stačí i každodenní procházka na čerstvém vzduchu, běh nebo jízda na kole. Vaše imunita se tím posílí.

9. Pro imunitní sytém je vynikající také otužování

Otužování je další účinný způsob, jak podpořit imunitní systém a zlepšit obranyschopnost organismu. Je potřeba nespěchat a otužovat se postupně. Buďte hodně venku, i když je chladno a příliš se nenavlékejte do tlustých vrstev. Volte raději více tenkých vrstev, abyste v případě, že je vám příliš teplo, mohli některou vrstvu odložit. Není dobré tělo přehřívat, abyste se nepotili. Doma můžete začít s vlažnou sprchou a postupně snižovat teplotu. Další skvělou formou je nová otužovací vlna, které se říká nohy v kýblu. Jde o ponoření nohou nad kotníky do ledové vody. Zabere to méně času než sprchování celého těla a přináší to také mnoho benefitů. Otužujte se pravidelně a posilujte tak svůj imunitní systém.

 



Diskuse k článku

  • Lenka F.

    21:01 3. 11. 2021 0
    již půl roku vkuse beru lipomosalni C a zatím jsem zdrava a netrápí mě ani rýma

Lunární kalendář

ČTVRTEK 01. 05. 2025
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v přibývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
PÁTEK 02. 05. 2025
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
SOBOTA 03. 05. 2025
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
NEDĚLE 04. 05. 2025
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 05. 05. 2025
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
ÚTERÝ 06. 05. 2025
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
STŘEDA 07. 05. 2025
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni

Karmický vztah nebo opravdová láska? Naučte se je od sebe rozeznávat

ahoj, pokud je to nahoda, tak mi to prijde zajimave hodne a napsal bych o tom nejakou kratkou osobni zpoved..a...

Karmický vztah nebo opravdová láska? Naučte se je od sebe rozeznávat

Krasny den prosim ohledne karmickeho vztahu o kterem jsem predvedcena ze existuje protoze jsem ho zazila, je...

Třinácté znamení Hadonoš: Jste narození v jiném znamení zvěrokruhu?

ja jsem hadonos, nikdy jsem se necitila jako ulitly strelec, vzdycky me to tahlo k lecitelstvi (neplest si s a...

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

rychlá legitimní půjčka od soukromé osoby

Dobrý den, byli jste na mnoha místech podvedeni a tentokrát hledáte čestného člověka, k...

EXPRESNÍ PŮJČKY DO 30 MINUT

Loan to pay off debt or pay bills or start a new business, Non-bank financial loan for your pro...

EXPRESNÍ PŮJČKY DO 30 MINUT

Loan to pay off debt or pay bills or start a new business, Non-bank financial loan for your pro...
Zobrazit všechna témata

Skrytá sůl v potravinách útočí na naše zdraví. Které potraviny jsou nejhorší?

Sůl je pro fungování lidského těla nezbytná, ale její nadměrná konzumace zvyšuje riziko vysokého krevního tlaku, srdečních onemocnění a ledvinových problémů. Skrytá sůl se přitom nachází i tam, kde bychom ji ne...

Umění naslouchat: 8 kroků, jak být lepším partnerem

Umění naslouchat je jednou z nejdůležitějších dovedností, kterou můžeme ve vztahu rozvíjet. Skutečné naslouchání není jen o tichu během partnerova monologu, ale o aktivním vnímání jeho slov, emocí i neverbálníc...

Výlet na Moravu, který chutná po vínu

Pokud nevíte, kde vám hlava stojí a nutně potřebujete odpočinek, vyrazte o víkendu s partnerem nebo přáteli na Moravu. Ubytujte se nedaleko vinice či vinařství, odpočívejte, bavte se a degustujte dobré víno.

Ješitnost se netýká jen mužů. Jak ovlivňuje náš život?

Tradičně je ješitnost připisována mužům, avšak velice běžně ji můžeme vídat i u ženského pohlaví. Znáte ve svém okolí někoho, kdo je ješitný? Pak možná tušíte, v čem tkví tato často negativně vnímaná povahová v...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Ergoterapie jako cesta k lepšímu a kvalitnějšímu životu

Už jste někdy slyšeli o ergoterapii? Je to obor, který lidem pomáhá překonávat různé zdravotní problémy, aby mohli znovu vykonávat každodenní činnosti. Ať už jde o zranění, nemoc nebo zhoršení pohybových schopn...

Velikonoční pondělí: Oslavy jara, života a tradic

Velikonoční pondělí je dnem plným tradic, které mají kořeny v dávných pohanských i křesťanských rituálech. Kromě tradiční pomlázky a barvení vajíček nechybí obchůzky koledníků nebo polévání vodou. A chybět samo...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Línání u psů je na jaře běžné. Kdy ale zbystřit?

S příchodem jara se chovatelé potýkají s nadměrným línáním u psů. Toto „shazování“ srsti není nic nenormálního a obvykle ustane do jednoho až dvou měsíců. Pejskové se tak zkrátka připravují na teplejší sezónu. ...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Staročeské recepty z rebarbory: 5 sladkých tipů, jak ji využít v kuchyni

Právě nastává skvělý čas zaměřit pozornost na staročeské recepty z rebarbory. Tato skvělá zelenina nakyslé chuti, často mylně nazývána ovocem, se skvěle hodí k pečení koláčů a buchet, k výrobě kompotů nebo příp...

Na vlastní kůži: Hydrocolon terapie vyčistí střeva a nastartuje detoxikaci. Skutečně to funguje?

Otázka, která mi vrtala hlavou už pěknou řádku let. Ale přece si nepůjdu někam jen tak nechat vypláchnout tlusté střevo. Co když m...

Život je jako jízda na horské dráze. Jednou jsi nahoře a pak dole

Novej rok 2025 je v plnym běhu a zima ve svym středu. Zanedlouho tu bude jaro, který mám spojený s takovou pohodou - pro mě je jaro znamením nový naděje a větší energie. Zpátky ale do přítomnosti. To, co mi připravil začátek roku, jsem si ani ve snu nedokázala představit.