img

Přírodní probiotika a prebiotika podporují imunitu a pomáhají s celou řadou zdravotních obtíží

K poškození nebo oslabení střevní mikroflóry dochází především při užívání antibiotik, při průjmových onemocněních nebo naopak zácpách, nadýmání a jiných zažívacích obtížích.

Čtěte také:

Klostridiový zánět tlustého střeva

Celkově probiotika a prebiotika pomáhají chránit náš organismus před patogenními – nepřátelskými a hnilobnými bakteriemi. Všeobecně známým faktem je příznivý vliv střevní mikroflóry na zdravotní stav. Existuje mnoho důkazů, že složení bakterií ve střevě, a to zejména v kojeneckém věku, ovlivňuje mnoho funkcí organismu. Přítomnost probiotik v těle podporuje odolnost proti infekcím a snižuje výskyt alergických onemocnění, čímž je podporována a posilována přirozená obranyschopnost organismu.

Kvalita střev a lidské zdraví

Stav střev má úzkou spojitost s naším celkovým zdravím. Velká část našeho imunitního systému se nachází právě ve střevech. Nepřátelské mikroorganismy, ve střevech obsažené, mohou způsobovat vznik škodlivých látek, toxinů, čpavku nebo metanu. To je pak následně příčinou mnoha nemocí. To, jakou potravu jíte, má doslova životně důležité. Správná a dobrá výživa regeneruje jenom buňky a tkáně Vašeho těla, ale ovlivňuje rovněž vylučovací procesy, kterými se z těla škodlivé látky odstraňují.

Odstraněním se zabrání jejich dalšímu kvašení a hnilobě. Dobrý zdravotní stav není možné dlouhodobě udržet, pokud se tyto odpadní produkty v těle hromadí. Vyloučení nestrávených zbytků potravy a dalších škodlivých látek je stejně důležité jako správná funkce trávení. V důsledku nahromaděné, nevyloučené stolice dochází k otravě krve – toxémii. Toxémie je stav, kdy v krvi kolují toxiny. Vzniká při infekcích, kdy bakterie produkují hodně toxinů. Toxiny mají nekrotické účinky na sliznice, svaly, játra, ledviny. Většina lidí ani netuší, že odpadní látky, které se z těla dokonale neodstraní, vytvářejí v tlustém střevě kvašení a hnilobu. Šíření škodlivých mikrobů v organismu účinně omezují probiotické bakterie, tzv. probiotika.

Život s bakteriemi

V našich střevech žije až 500 druhů mikrobů. Až 60 procent exkrementů, které vyloučíme, obsahuje mikroby. Podle toho, o jaký jejich druh se jedná a kolik se jich v našem těle aktuálně nachází, ovlivňuje následně celkový zdravotní stav. Pro udržení správné vnitřní rovnováhy je nutné, aby prospěšné bakterie byly zastoupeny ve vyšší míře.

Prospěšnými bakteriemi jsou například tyto nejznámější: Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus rhamnosus, Lactobacillus plantarum, Bifi dobacteriumbifi dum a Bifi dobacterium longum. Vyšší míra zastoupení těchto bakterií je žádoucí. Naše střevní mikroflóra je zpočátku našeho života tvořena probiotickými druhy získanými mateřským mlékem. To je také jedním z důvodů, proč je kojení dětí, tak důležité pro jejich aktuální i budoucí zdraví. U dětí, které jsou kojené, je střevní flora tvořena až z 95% užitečných kmenů. Kvalita a celkové složení střevní flóry se v průběhu života stále proměňuje. S věkem však bohužel počet prospěšných mikrobů ve střevech klesá.

Jaké faktory působí na střevní flóru negativně?

rakovina tlustého střevaNejvětším a zároveň nejčastějším zabijákem střevní flóry jsou antibiotika. Ničí totiž zároveň se škodlivými patogeny, také prospěšné bakterie. Po užívání antibiotik je vhodné ihned následně nasadit probiotika, která novým osídlením střev užitečnými bakteriemi významně pomohou. Alkohol a kouření působí na naši střevní mikroflóru jednoznačně negativně. Uškodit si můžeme také nevhodnou stravou, především se jedná o poměrně negativní vliv kořeněných a příliš tučných jídel. Střevní flóru nám narušují každé prodělané střevní obtíže. Trávicí problémy nám jednoduše může způsobit setkání s cizí kulturou bakterií – tzv. cestovní průjem. Častým a obvyklým narušitelem vnitřní rovnováhy bývá také stres.

Příznivé účinky probiotik na lidský organismus

 • Působí preventivně proti rozmnožování škodlivých organismů.
 • Zlepšují vstřebávání živin.
 • Příznivě působí na peristaltiku.
 • Probiotické bakterie přispívají k celkovému zvýšení odolnosti organismu.
 • Působí jako prevence respiračních onemocnění, jako jsou chřipka a nachlazení, a infekčních nemocí močového ústrojí.
 • Zmírňují alergické a atopické projevy u dětí, příznaky zánětlivých střevních chorob a průjmů a projevy nesnášenlivosti laktózy (mléčného cukru).
 • Probiotické bakterie rovněž snižují množství enzymů a bakteriálních metabolitů, které by mohly způsobovat nádorové bujení.
 • Probiotika dokážou zlepšit střevní mikroflóru při užívání antibiotik.

mléčné výrobkyKde se probiotika nacházejí?

Probiotika můžeme nalézt v celé řadě výrobků, nejvíce pak v zakysaných mléčných výrobcích (jogurty a jogurtová nebo kefírová mléka). Dále pak v tvrdých sýrech typu ementál. Rovněž jsou obsažena v zelenině, která je konzervována mléčným kvašením (například kysané zelí nebo kvašené okurky). Ve formě doplňků stravy je můžeme zakoupit v lékárnách, mnohem zdravější je však jejich příjem v rámci běžné stravy.

Co může probiotika ničit?

Nadměrná konzumace příliš tučných mas, uzenin, vnitřností, majonéz nebo nesprávně uložených potravin, při jejichž trávení se začnou neúměrně množit hnilobné bakterie poškozuje účinky probiotik. Ale i nadměrná konzumace sladkostí nebo bílkovin, nedostatek vlákniny a vůbec komplexních sacharidů působí negativně.

Kdy je vhodné užívat probiotika

 • v průběhu a po dobu asi 1 týdne po ukončení užívání antibiotik
 • při chronických kožních plísňových onemocněních
 • při kandidózách zažívacího traktu, sliznice úst, vagíny, penisu, obecně při jakémkoli plísňovém onemocnění
 • při snížené imunitě
 • při střevních onemocněních - dráždivý tračník, průjem, hnilobná dyspepsie, kvasná dyspepsie, Crohnova choroba, divertikulitida, zácpa
 • diabetes (cukrovka) I. i II. typu
 • v průběhu těhotenství
 • při zánětu močového měchýře
 • v případě mléčné intolerance a alergie
 • pro upravení zvýšené hladiny cholesterolu
 • při poruchách funkcí jater, žlučníku a slinivky
 • k úpravě činnosti zažívacího traktu kojenců na umělé výživě

Probiotika pro děti

Kojenci, batolata i větší děti mají často problémy se zažíváním. Většinou se tak děje po léčbě antibiotiky, infekcích dýchacích cest nebo po alergických reakcích. Maminkám lze v těchto případech doporučit různé probiotické přípravky, aby se stolice jejich dětí dostala zpátky do normálu. Probiotické výživové doplňky jsou k sehnání ve speciálních úpravách pro děti ve formě různých cucavých bonbónů nebo žvýkacích pastilek.

Proč probiotika i prebiotika?

Prebiotika jsou komplexem sacharidů, kterými se probiotika živí. Prebiotika tak významně podporují nejen přežití, ale i rozmnožování probiotik.

Prebiotika

Prebiotika jsou jednoduché cukry, oligosacharidy. Jedná se vlastně o rozpustnou vlákninu, která je ve střevě potravou pro tělo prospěšné střevní bakterie. Mezi nejvýznamnější přírodní oligosacharid patří inulin, jeho bohatým zdrojem jsou kořeny čekanky, artyčok, cibule, česnek, pórek.
Prebiotika vytvářejí ve střevě podmínky pro správné osídlení a funkci střevní sliznice, podporují růst a aktivitu prospěšných mikroorganismů v tlustém střevě.

Hlavní přírodní zdroje prebiotik

 • ovoce – například jablka a meruňky
 • zelenina – cibule, česnek, pórek, chřest
 • luštěniny

jablka

Hlavní účinky prebiotik

Prebiotika jsou našemu organismu prospěšná především tím, že podporují vhodné složení bakteriální mikroflóry. Pozitivních účinků na lidský organismus mají skutečně mnoho. Jednak jsou skvělou prevencí zažívacích obtíží, především průjmových onemocnění. Snižuje se riziko karcinogenních procesů v tlustém střevě a konečníku, jejich užívání je dobrou prevencí nádorů v oblasti gastrointestinálního traktu.

Mezi další přínosné účinky prebiotik patří zvýšení imunity, mírná redukce hladin cholesterolu a oxidovaného LDL v krvi, snížení zánětlivých reakcí sliznice tlustého střeva (především při Crohnově chorobě a ulcerózní kolitidě). Napomáhají vstřebávání některých minerálních prvků, především vápníku a hořčíku. Vlivem prebiotik dochází v tlustém střevě k produkci mastných kyselin s krátkou délkou uhlíkatého řetězce, které rovněž pozitivně ovlivňují vnitřní prostředí, stav a také funkci tračníku.

Navyšování příjmu těchto látek však musí být pozvolné a opatrné. Jejich příliš vysoké dávky mohou způsobovat nežádoucí reakce trávicího traktu, vyšší produkci střevních plynů, nadýmání a paradoxně i poruchy zažívání. 

Diskuse k článku

 • REDAKCE Spektrum Zdraví

  10:37 27. 8. 2017 +3
  Dobrý den, tento článek není typ článku, který by měli lidé potřebu komentovat, bohužel sem chodí ale hodně placených lidí a snaží se tu psát vymyšlené komentáře do kterých umístí reklamu zadarmo pro nějakou značku komerčního výrobku. Redakce to maže nebo vyhodí z toho reklamu a proto to pak vypadá, jak popisujete - uměle nebo promazané.
  Správně bychom měli smáznout i Vás za urážky všeobecně, které porušují naše pravidla ;) jinak zde se komentují spontánně spíše články o vztazích, nějakém trápení a podobně. Hezký den všem.
 • Barca Peková

  10:06 27. 8. 2017 +1
  Tak tady máš jeden negativní - jsi jeden z těch zamindrákovanejch nedonosců, kteří na netu dělají machra, ale v tváří v tvář bych byla já, co bych Tě zfackovala jak malého adolescenta za urážky a vulgarismy. Je to už lepší panáčku?
 • Jan

  15:06 26. 8. 2017 0
  Ty kecy lidi tady jsou tak umele ze to neni mozne...a zaden negativvni komentar...je to divne protoze to neni prodejni stranka, ale vypada po precteni komentaru, kdy jsem si vsiml ze kazdy treti je smazan tudiz zustavaji jen ty pozitivni...vite chce to nechat vse, takto to vypada jako vymyslena kupa sracek.
 • Lukáš Pavlík

  19:06 9. 8. 2017 0
  Často jsem býval marod. Nachlazení, kašel, rýma. Co beru Probiolact, jsem fit.
 • Ráďa

  10:01 3. 6. 2016 +1
  Pracuju venku za každého počasí a to, co je teď, není nic moc. Dřív jsem byl pořád na hromadě. Pak mi v lékárně poradili probiotika. Nálady počasí teď zvládám s přehledem.
 • David

  11:19 25. 5. 2016 0
  Před nějakým časem jsem měl zápal plic. Bral jsem antibiotika a k tomu ještě nějaké léky. Po léčbě mi doktor doporučil, ať si koupím nějaká probiotika na imunitu, tak jsem šel do lékárny. Cítím se po nich líp a zatím se držím. Asi zabírá.
 • Kristýna

  10:29 8. 4. 2015 0
  Můžete sobě a svým blízkým významně zlepšit imunitu - užíváním juice z kustovnice čínské (goji). GOJI ORIGINAL 100% juice je přírodní, nezahušťovaná a ničím neupravovaná, živá tekutina bez jakýchkoliv přídavných látek lisovaná z výběrových plodů kustovnice čínské, které jsou skutečným elixírem mládí, zdraví a krásy.
  Můžete navíc zkusit i naše sušené plody z goji, a to ve dvou velikostech!
  Stačí se nezávazně zaregistrovat na našich stránkách pod tímto partnerským kódem - a získáte tím slevu na první nákup 50 Kč na KAŽDOU láhev a 20 Kč na KAŽDÉ balení sušených plodů. Je jen na Vás, zda zkusíte:) Registrace a informace o produktech zde: www.himalyo.cz Kód uváděný při registraci: HIMALYO-4441
 • Karla Bořkovcová

  23:10 16. 6. 2014 0
  Musím souhlasit, dřív jsem si myslela, že probiotika jsou čistě jen na trávicí a zažívací problémy a na imunitu v podstatě neexistuje nic jinýho, než zdravý životní styl, tzn. ovoce, zelenina, pohyb, voda :D Tvrdě jsem narazila až ve chvíli, kdy jsem během půl roka prodělala mononukleózu a vzápětí jsem od svých dětí chytla neštovice, kterými jsem si bohužel jako malá neprošla. Imunita dostala zabrat neskutečným způsobem a i když jsem se snažila ten mnou proklamovaný zdravý způsob života dodržovat na 200%, nebylo to nic platné. Nakonec mi právě v lékárně poradili, ať zkusím probiotika, že si je lidi na imunitu kupují. Teď po dvou letech musím říct, že mi opravdu pomohly.
 • Zobrazit další komentáře

Láska a vztahy

Dárek pro přítele? Žádný problém!

Dny v kalendáři neúprosně ubíhají a vy stojíte před nelehkým úkolem – vybrat dárek pro přítele. Samozřejmě ho chcete co nejvíc potěšit a ukázat mu, jak vám na něm záleží, jenže to lze jen těžko vyjádřit obyčejn...

Těhotenství, děti

Už vás unavuje distanční výuka? Poradíme, jak si stereotypní dny zpestřit

Distanční výuka se týká téměř všech dětí v Česku, tedy krom prvních a druhých ročníků. A vzhledem k tomu, že jde už o dlouhodobou záležitost bez vidiny světlejších zítřků, začíná to děti i rodiče unavovat. Ubíj...

Academy

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Řemesla

Řemesla dávno zapomenutá: Věděli byste, co dělal hacník a marketiér?

Řemesla byla v dávných dobách mimořádně ceněna. Do této kategorie spadá ohromný počet specializací, přičemž některé byly zachovány až do dnešních dob. S příchodem jednadvacátého století sice nedošlo k úplnému v...

Fitness

Cviky na krásné ruce podporují funkčnost těla

Tělo, které vás poslouchá je zpravidla i to, které dobře vypadá. Nestačí „jen“ držet dietu, aby zmizela tuková tkáň, je třeba také posílit svalstvo. V tom spočívá kouzlo, jež dělá pěknou postavu. Zpravidla se s...

Rozvoj osobnosti

Terapie smíchem: Cesta ke zdravému vnímání reality a získání nadhledu

Smích léčí, říká se. A možná je na tom hodně pravdy. Je až překvapivé, že pohroma, která zachvátila planetu se zaměřuje právě na dýchání a plíce, tedy symbol naší radosti a svobody. Nenechte se obrat o prostřed...

Mazlíčci

Zubní kámen u psa – jaká je prevence a jak na odstranění?

Zubní kámen netrápí jen lidi, ale také psy. Zejména malá plemena psů nebo plemena s krátkým čenichem jsou na něj velmi náchylná. Odstranění zubního kamene u psa je prevencí nejen zápachu z tlamy, ale také řady ...

První pomoc

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Staročeské okénko

Míváte studené končetiny? Díky těmto babským radám se zase ohřejete

Studené končetiny mohou potrápit z různých příčin. Častěji je mívají dámy. Vliv má samozřejmě na prokrvení těla nejen teplota okolního prostředí, ale také styl života, nebo dlouhodobé působení stresu. Chladné r...

Blogeři

Na sídlišti nám to mečí

Od tý doby, co chodim v pravidelnejch intervalech ven se psem, vnímám čím dál víc maličkosti kolem nás. Sídliště teda máme ultra hnusný, samý vodpadky všude, lidi jsou prasata... Člověk aby měl voči i na prdeli, aby mu hafik nesežral nějakej hegeš... Je to smutný, že si člověk po sobě neni schopen uklidit. Jak by to bylo krásný všude, kdyby bylo uklizeno. Nikde žádnej igeliťák, zbytky jídla a lejna zvířat.