Lichořeřišnice: nedoceněná pomocnice v boji proti zánětům

Lichořeřišnice: nedoceněná pomocnice v boji proti zánětům

Lichořeřišnice je jednoletá bylina, avšak některé její odrůdy jsou vytrvalé. Lodyhy této rostliny jsou masité, poléhavé nebo popínavé, s dlouhými řapíkatými listy. Její dlouze stopkaté úžlabní květy jsou barvy oranžově žluté, s ohnivě červenými pruhy, jiné jsou špinavě žluté, výjimečně i ohnivě červené. Kvete od června až do prvních mrazíků. Plodem je trojpouzdrá ledvinovitá tobolka. Známá je u nás i pod lidovými názvy řeřicha kapucínská nebo řeřicha otáčivá.

Čtěte také:

Domácí tinktura z lichořeřišnice

Léčivé účinky lichořeřišnice jsou pozoruhodné, jedná se o přírodní antibiotikum, které nás může ušetřit užívání syntetických léčiv. V některých případech dokonce ničí i zlatého stafylokoka. Indiáni v Peru využívají léčivých vlastností lichořeřišnice po dlouhá staletí.

Léčivé účinky lichořeřišnice

Pro její léčivé účinky používáme a pěstujeme odrůdu zvanou lichořeřišnice větší. Peruánští Indiáni využívají z rostliny listy, které mají antibakteriální účinky. Lichořeřišnice má unikátní vlastnosti - má silné léčivé účinky a navíc je velice ohleduplná k tělu. Lichořeřišnice neničí přirozenou mikroflóru zažívacího traktu a jiných sliznic, tak jako chemická antibiotika.

Spařená lichořeřišnice se využívá v koupelích, ulevuje od migrén a bolestí různých svalů. Peruánci ji rovněž doporučují jako pomocníka při různých vyrážkách, vřídcích a hojení ran. Směsí vína a nálevu z této rostliny se doporučuje natírat hnisající rány pro jejich lepší a rychlejší zhojení. Potírání tváře květem lichořeřišnice má podle šamanských rad léčit ječné zrno a zmenšovat kruhy pod očima. Šťáva vymačkaná z listů a semínek rostliny se podává při infekcích močové soustavy a onemocněních horních cest dýchacích. Pití šťávy z lichořeřišnice se doporučuje pro posílení imunity organismu, léčily se jí kurděje – obsahuje totiž hojně vitamín C. Tinktura z rostliny pomáhá omezovat akné, opary nebo lišeje.

Lichořeřišnice účinně působí proti všem 46 kmenům stafylokokových bakterií způsobujících zánětlivá onemocnění močových cest a ledvin. Léčitelé i lékaři zaznamenávají obrovské úspěchy v použití lichořeřišnice v boji s obtížně léčitelným zlatým stafylokokem, který je schopen odolávat i silným antibiotikům a zdraví nakažených ohrožuje i po mnoho let a v mnoha úrovních organismu.

Nasekané lichořeřišnice přidané do koupele mohou pomoci upravit menstruační cyklus.

Výrazně antibioticky působí rostlina v urogenitální oblasti, působí léčivě při zmíněných zánětech močových cest, ledvin, ale i při zánětech dýchacích cest. Včasným podáním a užitím lichořeřišnice můžeme infekční nákazu zlikvidovat nebo už v samém jejím počátku omezit. Její působení je i preventivní.

Tato bylina se dříve užívala jako prostředek proti vypadávání vlasů a proti lupům. Dodnes je možné ji najít jakožto součást přírodních přípravků proti těmto potížím.

Užívá se hojně také v homeopatii, vzhledem k jejím mimořádným antibakteriálním účinkům je velice vděčná pro toto zpracování. Výchozí surovinou může být jakákoliv část rostliny, ale nejjednodušší je zpracování ze semene.

Pro homeopatické zpracování se však používá i nať a květy. Nať se sbírá v období květu rostliny a to ve dne mezi dvanáctou a třináctou hodinou.

Její velikou výhodou je, že v případě jejího užívání se nemusíte se bát žádných nežádoucích účinků (dokonce ani předávkování), je vhodná i v těhotenství či pro kojící ženy. Předávkování lichořeřišnicí se zcela ojediněle projevuje nechutenstvím a bolestmi břicha. Neměla by se však užívat přespříliš často, může snižovat plodnost. Lichořeřišnici můžete dokonce kombinovat s antibiotiky, umocní jejich účinek.

Nálev z lichořeřišnice

Jeho příprava je velice jednoduchá. Hrst listů této rostliny přelijete vroucí vodou a necháte louhovat. Po vychladnutí je přecedíte přes gázu a použijete při oplachování vlasů. Nalít jej také můžete do rozprašovače, a před vysoušením vlasů jemně rozprášíte do vlasů a především k jejich kořínkům.

Tinktura z lichořeřišnice

Připravíme si dvě lžíce listů a dvě květů lichořeřišnice, dále 3 dcl 60% lihu. Bylinku zalijeme lihem a necháme na teplém místě louhovat po dobu 14 dní. Nezapomínejte dvakrát denně protřepávat. Po uplynutí lhůty tinkturu přecedíme, nalijeme do tmavé sklenice a na chladném místě uskladníme.

Při zánětech močových cest užíváme tinkturu z lichořeřišnice po dobu dvaceti dní, 3x denně 15 kapek. Nevynechejte ani jediný den!

Účinky tinktury můžete vyzkoušet také na různé vřídky a vyrážky na kůži.

V případě nachlazení, onemocnění chřipkou, zánětech průdušek či astmatu, užívejte po dobu 14 dnů, 3x denně 20 kapek lichořeřišnicové tinktury rozpuštěných ve 2 dl neperlivé vody. Pravidelnost a dodržení 20ti denní kúry, je nutné, především kvůli možné recidivě.

Jedenkrát ročně byste si měli udělat 8-týdenní antibakteriální kúru z lichořeřišnice. Užívá se 3x denně 15 kapek tinktury. Pravidelnost je stejně důležitá, jako dodržení 8 týdnů kúry.

Sirup z lichořeřišnice

Dvě lžíce nasekané lichořeřišnice zalejeme sklenicí vroucí vody (případně i mléka) a osladíme medem. Každé dvě hodiny podáváme jednu lžíci při nachlazení a potížích horních cest dýchacích.

Fotolia_63757287_XS

Lichořeřišnice v kuchyni 

Kromě své okrasné funkce a léčivých vlastností můžete lichořeřišnici využít i v kuchyni. Její chuť je mírně peprná, možná i drobně štiplavá. Její mladé listy i květy lze přidat do salátů. Květy i listy mají obdobnou chuť. Zkuste je přidat do zeleninového nebo bramborového salátu, přidají skvělou příchuť. Skvělá je lichořeřišnice i na chleba s máslem namísto ředkviček. Poupata a semena je možné užít v kuchyni místo kaparů. 

Falešné kapary z plodů lichořeřišnice

Tyto falešné kapary vytvoříme z 1/4 kg plodů, sklenice vinného octa a 50 gramů cukru, nového koření, celého pepře, bobkového listu a soli. 1/2 litru vody osolíme a přivedeme do varu, po dobu 10 minut v něm vaříme zelené plody rostliny. Pak slijeme, necháme okapat a vložíme do sterilizované sklenice. Přidáme poté koření, zalijeme vroucím octem, svařeným s cukrem, bobkovým listem a novým kořením. Zavíčkujeme a 1/4 hodiny zavařujeme. Falešné kapary z lichořeřišnice poté přechováváme na tmavém a chladném místě.

Čaj z lichořeřišnice

Vrchovatou lžičku řezaných, sušených květů nebo 2 lžičky čerstvých listů zalijeme šálkem horké vody, necháme cca 10 minut louhovat a přecedíme. Popíjíme 3x denně.

Využití čerstvých květů, listů i semen lichořeřišnice v kuchyni

Zcela nespornou výhodou této rostliny je fakt, že její list, květ i plod jsou v čerstvém stavu jedlé. Její listy a květy jsou vynikající do salátů. Jejich chuť je mírně kořeněná. Čerstvé utržené listy omyjeme vodou a pokrájíme na tenčí plátky. Květy do salátu můžeme přidat celé, jejich chuť je méně výrazná. Výtečné je přidat lichořeřišnici třeba i do pomazánek – sýrových nebo vaječných.

Přímo z rostliny je možné konzumovat semena, v případě, že by se nám zdála příliš pálivá, můžeme je přidat i do salátů nebo pomazánek, na chléb s máslem a podobně. Mladší, ještě nedozrálá semena je možné nakládat do octa, užívat namísto kapari.

Listy můžeme využít stejně, jako jinou salátovou zeleninu. Do salátů jsou nejvhodnější mladé listy a výhonky lichořeřišnice.

Nakládaná poupata

Čerstvě natrhaná, dosud nerozvinutá poupata lichořeřišnice vložíme do slaného roztoku. Ten připravíme z 1 litru vody a 110 gramů soli, ideálně mořské. V nálevu poupata ponecháme po dobu 24 hodin. Po uplynutí této doby poupata přecedíme, vložíme do menší sklenice a zalijeme horkým zálivem z vinného či jablečného octa s lístky estragonu, dochutit můžeme ještě křenem, cibulí, šalotkou. Zavíčkujeme a měsíc skladujeme. Poté můžeme konzumovat.

Tvarohová pomazánka s lichořeřišnicí

Tipem pro rychlou a zdravou snídani nebo přesnídávku je pomazánka s lichořeřišnicí. Listy lichořeřišnice nakrájejte a zamíchejte do mírně osoleného tvarohu nebo do Lučiny. Pomazánku namažte na pečivo a ozdobit můžete květy lichořeřišnice.

Tofu pomazánka s lichořeřišnicí 

K přípravě této pomazánky budete potřebovat 1/2 balení přírodního tofu, tři lžíce másla, sůl a asi 10 lístků lichořeřišnice větší. Tofu nejprve najemno nastrouháte a spojíte s měkkým máslem. Solí a nadrobno nakrájenými listy lichořeřišnice dochutíte. Příjemná pikantní chuť Vás překvapí.

Pěstování lichořeřišnice

Lichořeřišnici nejlépe vyhovuje slunné stanoviště s chudou půdou.  Rostlina netrpí chorobami a dokonce odhání různé parazity, jako jsou například mšice a jiné. Rostliny si můžeme předpěstovat, a to v období března až dubna nebo si osivo vysévat přímo na pozemek, a to v čase od dubna po měsíc květen.

Semena můžeme vysévat na záhony, do truhlíků, do větších květináčů nebo i mís. V teplotě nad 18 °C ve vlhčené půdě vyklíčí během tří týdnů. Semena dávejte do jamky po dvou až čtyřech, potom jsou rostliny hustší i více kvetou. Nejlépe se jim daří na slunných stanovištích, v půdě spíše chudší.

Zálivku lichořeřišnic přizpůsobte konkrétním požadavkům rostliny a jejímu umístění. Rostliny umístěné na slunci a v květináči budou potřebovat více vody, než rostliny vysazené na záhoně. Substrát vždy nechejte mírně vyschnout a teprve potom přistupte k zálivce. Mnoho vody může lichořeřišnicím uškodit, trpí častěji chorobami, uhnívají a špatně kvetou. Lichořeřišnice sázejte na stanoviště chráněné před silným větrem, aby se pnoucí lodyhy neponičily.

Kromě lichořeřišnice větší, kterou pěstujeme pro její léčivé účinky, je možné pěstovat i mnohé její další druhy. Balkón zpestří třeba lichořeřišnice kanárská, tato plazivá rostlina ozdobí i pergoly a podobně. Další krásnou a navíc neobvykle zbarvenou je lichořeřišnice peruánská. Její květy jsou velké, zajímavé a listy tmavě zelené barvy.

Další odrůdou je lichořeřišnice nízká, kvetoucí mahagonově červenými květy. Tato letnička roste rychle. Je vhodná pro záhony i okenní truhlíky, dalším krásným kultivarem této lichořeřišnice je Empress of India s červenými květy.  

Setkat se můžete i s lichořeřišnicí stěhovavou, je to velmi rychle rostoucí popínavá jednoletka s lysými stonky a jemnými, svěže zelenými, dlanitě laločnatými listy. Její květy jsou malé a roztřepené, s hákovitě zahnutou ostruhou. Tento druh tvoří velké množství květů citronově žluté barvy.

Lichořeřišnice hlíznatá má listy spíše šedo-zelené barvy, dlanitě členěné. Její květy jsou malé a oranžovočervené, s červenavou ostruhou. Hlízy lichořeřišnice hlíznaté jsou jedlé.   Diskuse k článku

  • Lucie

    17:36 21. 11. 2014 +16
    Zrovna ji piji v domácí tinktuře, protože mě přemohl zánět močových cest.. Doufám, že to bude stačit a nebudu muset pro ATB.

Lunární kalendář

SOBOTA 13. 08. 2022
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v ubývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni
NEDĚLE 14. 08. 2022
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v ubývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 15. 08. 2022
beran
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté vody…
více o tomto dni
ÚTERÝ 16. 08. 2022
beran
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté vody…
více o tomto dni
STŘEDA 17. 08. 2022
beran
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté vody…
více o tomto dni
ČTVRTEK 18. 08. 2022
býk
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni
PÁTEK 19. 08. 2022
býk
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Zdravá výživa Ivančice
Obchůdek Spektrum Zdraví …
Atom UB, s.r.o. – Lékárna U Kašny
Malé soukromé lékárny maj…
Lékárna Na Náměstí Šluknov prodává léky, homeopatika i doplňky stravy
V nejsevernějším městě ČR už od roku 1997…

Vyrobte si lahodný domácí řecký jogurt - snadno a rychle!

nevyrábím, nemám na to čas, koupim si tvarohový jogurt s příchutí čokolády a jsem spokojena

Ochutnejte vlastní mléčné výrobky: Domácí jogurt krok za krokem

nevyrábám, ale kupuji si čokoladové krémové... Jsou top mezi jogurty

Jogurt

jogurty jím jenom bílé a jinak si kupuji pouze čokoladové smetanové krémy, Jsou nejlepší na světe

5 potravin, které spolehlivě podpoří vaše trávení

potřebuji ho spíše stabilizovat a narovnat střevní mikrofloru

operace žlučníku

dobrý den, je pro mě vhodný termín 22.7.2022 k operaci odstranění žlučníku? Jsem naroz...

Depilace - lunární kalendář

Zdravim, myslela jsem ze ubyvajici v kozorohovi je idel. Ted jsem zmatena, muzete tedy shrnout ...

Operace

Dobrý den, úpro všechny operace je nejvhodnější ubývající Měsíc, vyhněte se však d...
Zobrazit všechna témata

doporučujeme ze zboží

Reklama

Solný svícen JIN - JANG

Dva solné krystaly na dvě svíčky ve tvaru jin-jang
499 Kč

Zubní pasta Supirivicky 70g

Ájurvédská zubní pasta, bělí zuby, má hojící účinky na…
95 Kč

RIGENFORTE kapsle pro růst vlasů 30ks

Doplněk stravy na vlasy, výživu pokožky a nehty s…
172 Kč

AYUR OIL 26 VISHNUERANDA 220ml

Ajurvédský bylinný olej na uvolnění stresu Vishnu Eranda…
490 Kč

Náramek pro Blížence KLID

Náramek pro neklidné Blížence, který zklidní mysl i emoce,…
420 Kč

Odcizení ve vztahu: Jak se s ním poprat, pokud vás zasáhne?

Kde se vlastně bere to prapodivné odcizení ve vztahu, když jeho začátky jsou tak dech beroucí?? Možná je to tím, že zamilovaní lidé skutečně po nějaký čas nosí tzv. „růžové brýle“ a vidí protějšek jen v tom nej...

Cesta do tajů egyptské aromaterapie

Navštivte Egypt a nechte se kromě zdejší historie, památek, pláží, moře a kuchyně okouzlit také místními čarovnými vůněmi. Právě Egypťané jsou totiž národem, který využívání vůní a výrobu parfémů povznesl a roz...

Phubbing: Závislost na mobilním telefonu ničí vztahy, přátelství i život

Phubbing je poměrně nový fenomén. Takzvaní phubbeři si více než lidí, se kterými tráví čas, všímají svého mobilního telefonu. A dá se říct, že jejich okolí je vlastně v tu chvíli ani nezajímá. Phubbing je novod...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Mrkvová přesnídávka s bramborem a pórkem

Začněte tím, že si oloupete mrkve a brambory. Poté zeleninu společně s pórkem omyjte, nakrájejte na kousky a vložte do hrnce. Také přidejte trochu vody a vařte do změknutí. Následně zakápněte malým množstvím ol...

Kočka na vodítku aneb Je skutečně nutné tyto mazlíčky venčit?

Někomu může přijít úsměvná už jen představa, že by měla být kočka na vodítku. Tato zvířata jsou totiž většinou brána jako samostatná. Obzvlášť na vesnicích se pak kočičí mazlíčci promenádují ulicemi zcela svobo...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Grilovací koření, které dodá masu ten správný říz aneb 5 domácích receptů

Grilovací koření nechybí v kulinářské výbavě leckteré rodiny. Zejména pak v letních měsících se stává doslova hitem! Bez něj si totiž mnozí z nás nedokážou představit grilovaná masa nejrůznějších druhů. Vsaďte ...

Miluju léto!

Jsem se tu dlouho neukázala - možná je to proto, že žiju poměrně v hektice a buď pracuju nebo jsem ve společnosti manžela a přátel. Léto je v naší komunitě dost náročný společensky ale taky pracovně. Nemyslim tim žádnou sektu :), ale hasiče. Naši kluci se obzvlášť v těchto vedrech moc nezastaví - jezdí kropit uprchlíky, děti na akcích anebo hasí nějaký hrůzy - ale to zaplať pánbůh není tak často.