Lichořeřišnice: nedoceněná pomocnice v boji proti zánětům

Lichořeřišnice: nedoceněná pomocnice v boji proti zánětům

Lichořeřišnice je jednoletá bylina, avšak některé její odrůdy jsou vytrvalé. Lodyhy této rostliny jsou masité, poléhavé nebo popínavé, s dlouhými řapíkatými listy. Její dlouze stopkaté úžlabní květy jsou barvy oranžově žluté, s ohnivě červenými pruhy, jiné jsou špinavě žluté, výjimečně i ohnivě červené. Kvete od června až do prvních mrazíků. Plodem je trojpouzdrá ledvinovitá tobolka. Známá je u nás i pod lidovými názvy řeřicha kapucínská nebo řeřicha otáčivá.

Čtěte také:

Domácí tinktura z lichořeřišnice

Léčivé účinky lichořeřišnice jsou pozoruhodné, jedná se o přírodní antibiotikum, které nás může ušetřit užívání syntetických léčiv. V některých případech dokonce ničí i zlatého stafylokoka. Indiáni v Peru využívají léčivých vlastností lichořeřišnice po dlouhá staletí.

Léčivé účinky lichořeřišnice

Pro její léčivé účinky používáme a pěstujeme odrůdu zvanou lichořeřišnice větší. Peruánští Indiáni využívají z rostliny listy, které mají antibakteriální účinky. Lichořeřišnice má unikátní vlastnosti - má silné léčivé účinky a navíc je velice ohleduplná k tělu. Lichořeřišnice neničí přirozenou mikroflóru zažívacího traktu a jiných sliznic, tak jako chemická antibiotika.

Spařená lichořeřišnice se využívá v koupelích, ulevuje od migrén a bolestí různých svalů. Peruánci ji rovněž doporučují jako pomocníka při různých vyrážkách, vřídcích a hojení ran. Směsí vína a nálevu z této rostliny se doporučuje natírat hnisající rány pro jejich lepší a rychlejší zhojení. Potírání tváře květem lichořeřišnice má podle šamanských rad léčit ječné zrno a zmenšovat kruhy pod očima. Šťáva vymačkaná z listů a semínek rostliny se podává při infekcích močové soustavy a onemocněních horních cest dýchacích. Pití šťávy z lichořeřišnice se doporučuje pro posílení imunity organismu, léčily se jí kurděje – obsahuje totiž hojně vitamín C. Tinktura z rostliny pomáhá omezovat akné, opary nebo lišeje.

Lichořeřišnice účinně působí proti všem 46 kmenům stafylokokových bakterií způsobujících zánětlivá onemocnění močových cest a ledvin. Léčitelé i lékaři zaznamenávají obrovské úspěchy v použití lichořeřišnice v boji s obtížně léčitelným zlatým stafylokokem, který je schopen odolávat i silným antibiotikům a zdraví nakažených ohrožuje i po mnoho let a v mnoha úrovních organismu.

Nasekané lichořeřišnice přidané do koupele mohou pomoci upravit menstruační cyklus.

Výrazně antibioticky působí rostlina v urogenitální oblasti, působí léčivě při zmíněných zánětech močových cest, ledvin, ale i při zánětech dýchacích cest. Včasným podáním a užitím lichořeřišnice můžeme infekční nákazu zlikvidovat nebo už v samém jejím počátku omezit. Její působení je i preventivní.

Tato bylina se dříve užívala jako prostředek proti vypadávání vlasů a proti lupům. Dodnes je možné ji najít jakožto součást přírodních přípravků proti těmto potížím.

Užívá se hojně také v homeopatii, vzhledem k jejím mimořádným antibakteriálním účinkům je velice vděčná pro toto zpracování. Výchozí surovinou může být jakákoliv část rostliny, ale nejjednodušší je zpracování ze semene.

Pro homeopatické zpracování se však používá i nať a květy. Nať se sbírá v období květu rostliny a to ve dne mezi dvanáctou a třináctou hodinou.

Její velikou výhodou je, že v případě jejího užívání se nemusíte se bát žádných nežádoucích účinků (dokonce ani předávkování), je vhodná i v těhotenství či pro kojící ženy. Předávkování lichořeřišnicí se zcela ojediněle projevuje nechutenstvím a bolestmi břicha. Neměla by se však užívat přespříliš často, může snižovat plodnost. Lichořeřišnici můžete dokonce kombinovat s antibiotiky, umocní jejich účinek.

Nálev z lichořeřišnice

Jeho příprava je velice jednoduchá. Hrst listů této rostliny přelijete vroucí vodou a necháte louhovat. Po vychladnutí je přecedíte přes gázu a použijete při oplachování vlasů. Nalít jej také můžete do rozprašovače, a před vysoušením vlasů jemně rozprášíte do vlasů a především k jejich kořínkům.

Tinktura z lichořeřišnice

Připravíme si dvě lžíce listů a dvě květů lichořeřišnice, dále 3 dcl 60% lihu. Bylinku zalijeme lihem a necháme na teplém místě louhovat po dobu 14 dní. Nezapomínejte dvakrát denně protřepávat. Po uplynutí lhůty tinkturu přecedíme, nalijeme do tmavé sklenice a na chladném místě uskladníme.

Při zánětech močových cest užíváme tinkturu z lichořeřišnice po dobu dvaceti dní, 3x denně 15 kapek. Nevynechejte ani jediný den!

Účinky tinktury můžete vyzkoušet také na různé vřídky a vyrážky na kůži.

V případě nachlazení, onemocnění chřipkou, zánětech průdušek či astmatu, užívejte po dobu 14 dnů, 3x denně 20 kapek lichořeřišnicové tinktury rozpuštěných ve 2 dl neperlivé vody. Pravidelnost a dodržení 20ti denní kúry, je nutné, především kvůli možné recidivě.

Jedenkrát ročně byste si měli udělat 8-týdenní antibakteriální kúru z lichořeřišnice. Užívá se 3x denně 15 kapek tinktury. Pravidelnost je stejně důležitá, jako dodržení 8 týdnů kúry.

Sirup z lichořeřišnice

Dvě lžíce nasekané lichořeřišnice zalejeme sklenicí vroucí vody (případně i mléka) a osladíme medem. Každé dvě hodiny podáváme jednu lžíci při nachlazení a potížích horních cest dýchacích.

Fotolia_63757287_XS

Lichořeřišnice v kuchyni 

Kromě své okrasné funkce a léčivých vlastností můžete lichořeřišnici využít i v kuchyni. Její chuť je mírně peprná, možná i drobně štiplavá. Její mladé listy i květy lze přidat do salátů. Květy i listy mají obdobnou chuť. Zkuste je přidat do zeleninového nebo bramborového salátu, přidají skvělou příchuť. Skvělá je lichořeřišnice i na chleba s máslem namísto ředkviček. Poupata a semena je možné užít v kuchyni místo kaparů. 

Falešné kapary z plodů lichořeřišnice

Tyto falešné kapary vytvoříme z 1/4 kg plodů, sklenice vinného octa a 50 gramů cukru, nového koření, celého pepře, bobkového listu a soli. 1/2 litru vody osolíme a přivedeme do varu, po dobu 10 minut v něm vaříme zelené plody rostliny. Pak slijeme, necháme okapat a vložíme do sterilizované sklenice. Přidáme poté koření, zalijeme vroucím octem, svařeným s cukrem, bobkovým listem a novým kořením. Zavíčkujeme a 1/4 hodiny zavařujeme. Falešné kapary z lichořeřišnice poté přechováváme na tmavém a chladném místě.

Čaj z lichořeřišnice

Vrchovatou lžičku řezaných, sušených květů nebo 2 lžičky čerstvých listů zalijeme šálkem horké vody, necháme cca 10 minut louhovat a přecedíme. Popíjíme 3x denně.

Využití čerstvých květů, listů i semen lichořeřišnice v kuchyni

Zcela nespornou výhodou této rostliny je fakt, že její list, květ i plod jsou v čerstvém stavu jedlé. Její listy a květy jsou vynikající do salátů. Jejich chuť je mírně kořeněná. Čerstvé utržené listy omyjeme vodou a pokrájíme na tenčí plátky. Květy do salátu můžeme přidat celé, jejich chuť je méně výrazná. Výtečné je přidat lichořeřišnici třeba i do pomazánek – sýrových nebo vaječných.

Přímo z rostliny je možné konzumovat semena, v případě, že by se nám zdála příliš pálivá, můžeme je přidat i do salátů nebo pomazánek, na chléb s máslem a podobně. Mladší, ještě nedozrálá semena je možné nakládat do octa, užívat namísto kapari.

Listy můžeme využít stejně, jako jinou salátovou zeleninu. Do salátů jsou nejvhodnější mladé listy a výhonky lichořeřišnice.

Nakládaná poupata

Čerstvě natrhaná, dosud nerozvinutá poupata lichořeřišnice vložíme do slaného roztoku. Ten připravíme z 1 litru vody a 110 gramů soli, ideálně mořské. V nálevu poupata ponecháme po dobu 24 hodin. Po uplynutí této doby poupata přecedíme, vložíme do menší sklenice a zalijeme horkým zálivem z vinného či jablečného octa s lístky estragonu, dochutit můžeme ještě křenem, cibulí, šalotkou. Zavíčkujeme a měsíc skladujeme. Poté můžeme konzumovat.

Tvarohová pomazánka s lichořeřišnicí

Tipem pro rychlou a zdravou snídani nebo přesnídávku je pomazánka s lichořeřišnicí. Listy lichořeřišnice nakrájejte a zamíchejte do mírně osoleného tvarohu nebo do Lučiny. Pomazánku namažte na pečivo a ozdobit můžete květy lichořeřišnice.

Tofu pomazánka s lichořeřišnicí 

K přípravě této pomazánky budete potřebovat 1/2 balení přírodního tofu, tři lžíce másla, sůl a asi 10 lístků lichořeřišnice větší. Tofu nejprve najemno nastrouháte a spojíte s měkkým máslem. Solí a nadrobno nakrájenými listy lichořeřišnice dochutíte. Příjemná pikantní chuť Vás překvapí.

Pěstování lichořeřišnice

Lichořeřišnici nejlépe vyhovuje slunné stanoviště s chudou půdou.  Rostlina netrpí chorobami a dokonce odhání různé parazity, jako jsou například mšice a jiné. Rostliny si můžeme předpěstovat, a to v období března až dubna nebo si osivo vysévat přímo na pozemek, a to v čase od dubna po měsíc květen.

Semena můžeme vysévat na záhony, do truhlíků, do větších květináčů nebo i mís. V teplotě nad 18 °C ve vlhčené půdě vyklíčí během tří týdnů. Semena dávejte do jamky po dvou až čtyřech, potom jsou rostliny hustší i více kvetou. Nejlépe se jim daří na slunných stanovištích, v půdě spíše chudší.

Zálivku lichořeřišnic přizpůsobte konkrétním požadavkům rostliny a jejímu umístění. Rostliny umístěné na slunci a v květináči budou potřebovat více vody, než rostliny vysazené na záhoně. Substrát vždy nechejte mírně vyschnout a teprve potom přistupte k zálivce. Mnoho vody může lichořeřišnicím uškodit, trpí častěji chorobami, uhnívají a špatně kvetou. Lichořeřišnice sázejte na stanoviště chráněné před silným větrem, aby se pnoucí lodyhy neponičily.

Kromě lichořeřišnice větší, kterou pěstujeme pro její léčivé účinky, je možné pěstovat i mnohé její další druhy. Balkón zpestří třeba lichořeřišnice kanárská, tato plazivá rostlina ozdobí i pergoly a podobně. Další krásnou a navíc neobvykle zbarvenou je lichořeřišnice peruánská. Její květy jsou velké, zajímavé a listy tmavě zelené barvy.

Další odrůdou je lichořeřišnice nízká, kvetoucí mahagonově červenými květy. Tato letnička roste rychle. Je vhodná pro záhony i okenní truhlíky, dalším krásným kultivarem této lichořeřišnice je Empress of India s červenými květy.  

Setkat se můžete i s lichořeřišnicí stěhovavou, je to velmi rychle rostoucí popínavá jednoletka s lysými stonky a jemnými, svěže zelenými, dlanitě laločnatými listy. Její květy jsou malé a roztřepené, s hákovitě zahnutou ostruhou. Tento druh tvoří velké množství květů citronově žluté barvy.

Lichořeřišnice hlíznatá má listy spíše šedo-zelené barvy, dlanitě členěné. Její květy jsou malé a oranžovočervené, s červenavou ostruhou. Hlízy lichořeřišnice hlíznaté jsou jedlé.   Diskuse k článku

  • Lucie

    17:36 21. 11. 2014 +16
    Zrovna ji piji v domácí tinktuře, protože mě přemohl zánět močových cest.. Doufám, že to bude stačit a nebudu muset pro ATB.

Lunární kalendář

STŘEDA 12. 06. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
ČTVRTEK 13. 06. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PÁTEK 14. 06. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
SOBOTA 15. 06. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
NEDĚLE 16. 06. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 17. 06. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
ÚTERÝ 18. 06. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v přibývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Zdravá výživa Ivančice
Obchůdek Spektrum Zdraví …
NATUR LIFE - zdravá výživa, Uherský Brod
Prodejna Zdravá výživa v Uhersk…
Rubus Pharma s.r.o.: Lékárna Rožnov pod Radhoštěm
Léky, léčiva a zdravotnické potřeby

Je vodíková voda zázračným nápojem nebo jde o největší podvod 21. století?

Nechápu příteli Rudo,že se tak schazuješ a mluvíš o čemu naprosto vůbec nerozumíš. Když já jsem se zabýval výr...

Nenechte pejskovo tělo zaplavit toxiny. Jak léčit selhání ledvin u psa?

31.5.2024 mi odešel pejsek / téměř 15 let -rotvajler/ na chronické poškození ledvin. Nikdy nestonal, 5 dní pře...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Nabídka půjčky se 100% jistotou Dobrý den, s cílem pomoci vám překonat různé finančn...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

prodáváme všechny druhy léků Morfin Zolpinox Sanval Frontin Adderall Ritalin Oxykodon Xana...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Možnost úvěru upřímný Půjčka a úvěr s 3 % úrokovou sazbou, vy se obáváte, že v�...
Zobrazit všechna témata

Kus melounu denně pro zdraví. Využijte melounovou sezónu na maximum

Meloun je ryze letní ovoce. Koupit se nyní dá za rozumnou cenu a rozhodně je neodmyslitelnou potravinou pro horké dny. Pochutnáme si na něm, udrží naše tělo pořádně hydratované a perfektně se hodí pro hubnutí. ...

Rozchod je studnicí nechtěných emocí. Jak se s ním co nejlépe popasovat?

Je těžké se s někým rozejít, ale ještě těžší je zotavování se z konce vztahu. To může trvat týdny, měsíce a u někoho i roky. Stojí za tím naše emoce. Ty v nás vyvolávají smutek, vztek, vinu, stud, někdy ale i v...

Mezinárodní den dětí je tu. Už víte, jak jej se svým potomkem oslavíte?

Každoročně je první červnový den věnován výhradně dětem. U té příležitosti jsou připravovány mnohé společenské, kulturní i sportovní akce. Ovšem Mezinárodní den dětí má za cíl nejen pobavit a oslavit děti na ce...

Znáte cirkadiánní rytmus? Hubnutí vám podle něj půjde jedna radost

O biologických hodinách se mluví poměrně hojně, avšak pojem cikradiánní rytmus není tolik známý. Přitom jde o poměrně zásadní věc v našem životě. Je sice velice důležité, co jíme, pijeme nebo jaké potravní dopl...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Nová etapa života začíná... aneb Znovu a lépe

Taky jste v životě někdy udělali věci, na který nejste zrovna pyšný? Já mnohokrát. Ale vždycky jsem se z nich snažila ponaučit. A právě teď skončila jedna etapa, která mě celý tři roky tížila. Nebudu zastírat skutečnosti, protože můj příběh může třeba někoho inspirovat k tomu, žít líp a vyvarovat se stejným chybám. Co mě tedy posunulo dál?