Přírodní antibiotika najdeme všude kolem

Přírodní antibiotika mohou být účinným pomocníkem při mnoha zdravotních obtížích

Přírodní antibiotika mají mnoho výhod. Jsou volně dostupná, vždy při ruce a k mání. Jde o přírodní produkty, které mohou na lidské tělo působit často i stejně jako tradiční alopatická antibiotika. Jen s tím rozdílem, že se vyhneme nežádoucím účinkům, mezi něž patří například zničení přátelských bakterií ve střevech.

Ovšem zároveň je nutné také dodat, že i přírodní antibiotika nemusí na každého působit stejně. A i při jejich užívání se mohou objevit neočekávané reakce a účinky. To se však děje většinou jen v případě, že je nebudeme správně užívat. Je nutné pamatovat na to, že lidské tělo je originál a ne na každého působí všechny byliny stejně. Pokud užíváme přírodní antibiotika je rovněž nutné i dodržování léčby a léčebných dávek.

Přírodní antibiotika historicky

Přírodní antibiotika jsou tu s námi tisíce let. A než byla vynalezena chemická antibiotika, jaká známe dnes, neměli naši předkové ani jiné možnosti než ta rostlinná využívat. Dnes se k nim společnost ve velkém začíná znovu navracet, a to z prostého důvodu – antibiotika předepisovaná lékaři jsou nadužívána a některá už dokonce přestávají fungovat. Častokrát je od lékaře dostaneme zbytečně nebo nesprávně. Přitom jiný lék či bylina by naši nemoc mohly zvládnout lépe. Chemickou pilulkou se pak nejenže nevyléčíme, ale také si jí ubližujeme, protože tradiční antibiotika rozhodně nejsou bez nežádoucích účinků a téměř vždy zlikvidují kompletní bakteriální osídlení ve střevech. Právě z toho důvodu doporučují lékaři i lékárníci společně s tabletami či po jejich dobrání užívat probiotika, v nichž jsou bakterie, jež střevo znovu osídlí a pomohou dostat do rovnováhy. 

Čtěte také:

Znáte přírodní antibiotika?

Kotvičník zemní - přírodní afrodiziakum i antidepresivum

Ořechovka neboli ořechovice patří do každé domácnosti. Čistí žaludek a má antibiotické účinky

Přírodní antibiotika versus moderní medicína

A jsou to právě přírodní antibiotika, ze kterých si moderní medicína vzala příklad. Když se farmaceutický průmysl dlouho snažil vyrobit nějakou jejich syntetickou variantu, kterou by mohl produkovat ve velkém. Například už 2 500 let před naším letopočtem používali staří Číňané k léčbě infekcí obklady z plesnivého sójového mléka. V roce 1877 pak Louis Pasteur zjistil, že laboratorní zvíře naočkované několika kulturami bakterií neonemocnělo antraxem. Avšak první skutečně účinné antibiotikum pocházelo z plísně. Že to skutečně funguje, ověřil v roce 1896 francouzský lékař Ernest Duchesne.

Při potížích je někdy lepší sáhnout nejprve po přírodních prostředcích

Jeho výzkum však zůstal pozapomenut. Slávu s tímto objevem získal až na počátku 20. století Alexander Fleming, kterému je tak oficiálně připisován objev penicilinu. Dnes je známo více než 6 000 antibioticky působících látek, avšak jen 70 z nich našlo uplatnění v medicíně. Ostatní mají buď příliš nežádoucích účinků, nebo jsou pro pacienty toxické.

Přírodní antibiotika všude kolem nás

Účinná farmaceutická antibiotika určitě mají v dnešní společnosti své nezastupitelné místo. Existuje však mnoho nemocí a chorob, jež reagují velmi příznivě na přírodní antibiotika. A právě proto by u drtivé většiny nemocí měla být rozhodně první volbou. Mezi širokospektrá přírodní antibiotika patří naprosto všem dostupná cibule, dále pak česnek, kurkuma, kari, skořice či kardamom. Tyto prostředky působí nejen jako lék, ale zároveň jsou také účinnou prevencí a případné nemoci dokáží účinně předcházet, případně ji zlikvidovat už v zárodku. Za silné přírodní antibiotikum je považován také manukový med, jenž byl tisíce let využíván k urychlení procesu hojení kůže, sliznic i zažívacího traktu. Dokáže likvidovat většinu odolných bakterií, dokonce i bakterii Helicobacter pylori, jež je považována za původce žaludečních vředů. A skvělý je také propolis, ovšem tomu se musí vyhýbat všichni, kteří mají alergii na včelí produkty.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

  • Aja

    21:10 29. 12. 2021 0
    to sice ano, jenže taky mi způsobuji střevní potíže, takže současně s antibiotiky beru i probiotika

Lunární kalendář

ČTVRTEK 01. 05. 2025
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v přibývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
PÁTEK 02. 05. 2025
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
SOBOTA 03. 05. 2025
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
NEDĚLE 04. 05. 2025
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 05. 05. 2025
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
ÚTERÝ 06. 05. 2025
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
STŘEDA 07. 05. 2025
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Karmický vztah nebo opravdová láska? Naučte se je od sebe rozeznávat

ahoj, pokud je to nahoda, tak mi to prijde zajimave hodne a napsal bych o tom nejakou kratkou osobni zpoved..a...

Karmický vztah nebo opravdová láska? Naučte se je od sebe rozeznávat

Krasny den prosim ohledne karmickeho vztahu o kterem jsem predvedcena ze existuje protoze jsem ho zazila, je...

Třinácté znamení Hadonoš: Jste narození v jiném znamení zvěrokruhu?

ja jsem hadonos, nikdy jsem se necitila jako ulitly strelec, vzdycky me to tahlo k lecitelstvi (neplest si s a...

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

NABÍZÍM URÁTNÍ PŮJČKY: Dobrý den, potřebujete okamžitou půjčku? Nabízím všechn...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

NABÍZÍM URÁTNÍ PŮJČKY Dobrý den, potřebujete okamžitou půjčku? Nabízím všechny...

rychlá legitimní půjčka od soukromé osoby

Dobrý den, byli jste na mnoha místech podvedeni a tentokrát hledáte čestného člověka, k...
Zobrazit všechna témata

Skrytá sůl v potravinách útočí na naše zdraví. Které potraviny jsou nejhorší?

Sůl je pro fungování lidského těla nezbytná, ale její nadměrná konzumace zvyšuje riziko vysokého krevního tlaku, srdečních onemocnění a ledvinových problémů. Skrytá sůl se přitom nachází i tam, kde bychom ji ne...

Umění naslouchat: 8 kroků, jak být lepším partnerem

Umění naslouchat je jednou z nejdůležitějších dovedností, kterou můžeme ve vztahu rozvíjet. Skutečné naslouchání není jen o tichu během partnerova monologu, ale o aktivním vnímání jeho slov, emocí i neverbálníc...

Výlet na Moravu, který chutná po vínu

Pokud nevíte, kde vám hlava stojí a nutně potřebujete odpočinek, vyrazte o víkendu s partnerem nebo přáteli na Moravu. Ubytujte se nedaleko vinice či vinařství, odpočívejte, bavte se a degustujte dobré víno.

Ješitnost se netýká jen mužů. Jak ovlivňuje náš život?

Tradičně je ješitnost připisována mužům, avšak velice běžně ji můžeme vídat i u ženského pohlaví. Znáte ve svém okolí někoho, kdo je ješitný? Pak možná tušíte, v čem tkví tato často negativně vnímaná povahová v...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Ergoterapie jako cesta k lepšímu a kvalitnějšímu životu

Už jste někdy slyšeli o ergoterapii? Je to obor, který lidem pomáhá překonávat různé zdravotní problémy, aby mohli znovu vykonávat každodenní činnosti. Ať už jde o zranění, nemoc nebo zhoršení pohybových schopn...

Velikonoční pondělí: Oslavy jara, života a tradic

Velikonoční pondělí je dnem plným tradic, které mají kořeny v dávných pohanských i křesťanských rituálech. Kromě tradiční pomlázky a barvení vajíček nechybí obchůzky koledníků nebo polévání vodou. A chybět samo...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Línání u psů je na jaře běžné. Kdy ale zbystřit?

S příchodem jara se chovatelé potýkají s nadměrným línáním u psů. Toto „shazování“ srsti není nic nenormálního a obvykle ustane do jednoho až dvou měsíců. Pejskové se tak zkrátka připravují na teplejší sezónu. ...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Staročeské recepty z rebarbory: 5 sladkých tipů, jak ji využít v kuchyni

Právě nastává skvělý čas zaměřit pozornost na staročeské recepty z rebarbory. Tato skvělá zelenina nakyslé chuti, často mylně nazývána ovocem, se skvěle hodí k pečení koláčů a buchet, k výrobě kompotů nebo příp...

Na vlastní kůži: Hydrocolon terapie vyčistí střeva a nastartuje detoxikaci. Skutečně to funguje?

Otázka, která mi vrtala hlavou už pěknou řádku let. Ale přece si nepůjdu někam jen tak nechat vypláchnout tlusté střevo. Co když m...

Život je jako jízda na horské dráze. Jednou jsi nahoře a pak dole

Novej rok 2025 je v plnym běhu a zima ve svym středu. Zanedlouho tu bude jaro, který mám spojený s takovou pohodou - pro mě je jaro znamením nový naděje a větší energie. Zpátky ale do přítomnosti. To, co mi připravil začátek roku, jsem si ani ve snu nedokázala představit.