První dny v miminkem mohou být hodně náročné

Porod se blíží: Jak se připravit na příchod novorozence a co vás čeká v prvních dnech?

Příchod novorozence je jedním z nejkrásnějších, ale i nejnáročnějších období v životě rodičů. První dny po porodu mohou přinést mnoho emocí, ale i výzev. Jak se na ně co nejlépe připravit? Co vše budete potřebovat a na co se zaměřit, aby byly první chvíle s miminkem co nejklidnější? A jak první dny s novorozencem doma v pohodě zvládnout?

První dny s novorozencem jsou plné emocí, nových zkušeností a přizpůsobování se nové realitě. Nebudeme si nic nalhávat, je to období značně náročné. Především pak pro novopečenou maminku, která je vyčerpaná po porodu. A najednou se ocitá v úplně nové životní situaci. Pro mnoho rodičů tak může být toto období plné nejistoty a otázek. I když není možné se na všechno připravit, několik praktických rad vám může pomoci lépe se zorientovat. Důležité je mít připravené věci pro miminko, vytvořit si podpůrnou síť s rodinou a přáteli a nezapomínat na sebe – hlavně na tělesnou i duševní pohodu.

Než novorozenec spatří světlo světa…

Těsně před porodem je ideální čas na poslední přípravy na příchod novorozence domů. Ujistěte se, že máte připravený dětský pokoj nebo místo pro spaní, které je bezpečné a pohodlné. Připravte si základní výbavu, jako je oblečení, plenky, hygienické potřeby a kočárek. Zajistěte, aby bylo doma vše, co budete potřebovat v prvních dnech. Nezapomeňte na přípravu pro sebe, jako jsou věci do porodnice a pohodlné oblečení. Mějte také připravený plán podpory od rodiny nebo přátel, kteří vám mohou pomoci.

Čtěte také:

Nedaří se vám zhubnout po porodu? Zjistěte jak na to - správně, zdravě a účinně!

Laktační neboli poporodní psychózu je nutné léčit včas a za pomoci blízkých

Rozhovor: „Plavání novorozenců a miminek je přirozené, děťátko se krásně uvolní a zklidní,” doporučuje vodní aktivity pro nejmenší Štěpánka Štrougalová

Příchod z porodnice s novorozencem

Když si rodiče přinesou novorozence domů, je to okamžik plný radosti, ale i nervozity. Najednou jsou v úplně nové roli. Co teď? Jak se postarat o miminko, které je tak křehké a závislé na mé péči? Prvním krokem je vytvoření bezpečného a pohodlného prostředí pro novorozence. Pokud to jen trochu jde, zkuste si domluvit třeba i přítomnost blízkých (rodiče, kamarádi…), kteří vám mohou pomoci. A nezapomínejte také na odpočinek, protože péče o novorozence je náročná, a to nejen fyzicky, ale i emocionálně. Důležité je, abyste se nebáli řici si o pomoc. Než si na novou životní etapu zvyknete, bude to chvíli trvat.

V prvních dnech a týdnech vás může zmáhat až příliš velká únava

Nosítko na novorozence je velký pomocník

Ergonomické nosítko je skvělým pomocníkem pro rodiče, ale prosívá i novorozenci. Ergonomické nosítko totiž podporuje správnou polohu dítěte, což je klíčové pro jeho vývoj – páteř a kyčle jsou ve správné pozici. Nosítko také rozkládá váhu rovnoměrně, což šetří záda rodiče. Usnadňuje každodenní aktivity, jako je procházka, nakupování nebo domácí práce, a zároveň posiluje pouto mezi rodičem a dítětem. Je to praktický a skvělý způsob, jak být s miminkem neustále v blízkosti. Zapomeňte na mýty, že nošená miminka jsou rozmazlená. Je to přesně naopak. Nošené děti se cítí více v bezpečí a jsou celkově klidnější.

První dny s novorozencem jsou náročné

V prvních týdnech se mohou objevit různé problémy, se kterými si možná hned nebudete vědět rady. U prvorodiček bývají nejčastější problémy s kojením. Maminka může mít bolavé (někdy až krvavé) bradavky, miminko se může těžce přisávat nebo se správně netvoří mateřské mléko. S tímto vám může poradit ideálně laktační poradkyně. A poptejte se u své pojišťovny. Většina z nich vám totiž návštěvu expertky na kojení po porodu proplatí. Dalším častým problémem je nadýmání a koliky u miminka. To může být způsobeno nestrávenými bublinkami vzduchu nebo citlivostí na některé potraviny, pokud kojíte. Pomoci může pravidelné odříhnutí po kojení, nošení miminka ve vertikální poloze nebo masáže bříška. Pokud budou problémy dále přetrvávat, pak je třeba domluvit se pediatrem na dalším postupu. 

Poporodní blues

Kolísání emocí po porodu je naprosto běžné a často způsobené hormonálními změnami, únavou a novými povinnostmi. Mnoho žen zažívá pocity frustrace, úzkosti nebo i pláč. V takovém případě jde o poporodní blues. Je to stav, který obvykle do dvou týdnů odezní. U některých žen se však mohou objevit i příznaky poporodní deprese, která se projevuje silnými pocity beznaděje, apatie, úzkosti nebo ztrátou zájmu o okolí. Poporodní deprese je závažnější stav a vyžaduje odbornou pomoc, protože může trvat déle a negativně ovlivnit každodenní život.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

STŘEDA 30. 04. 2025
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v přibývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
ČTVRTEK 01. 05. 2025
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v přibývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
PÁTEK 02. 05. 2025
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
SOBOTA 03. 05. 2025
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
NEDĚLE 04. 05. 2025
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 05. 05. 2025
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
ÚTERÝ 06. 05. 2025
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Karmický vztah nebo opravdová láska? Naučte se je od sebe rozeznávat

ahoj, pokud je to nahoda, tak mi to prijde zajimave hodne a napsal bych o tom nejakou kratkou osobni zpoved..a...

Karmický vztah nebo opravdová láska? Naučte se je od sebe rozeznávat

Krasny den prosim ohledne karmickeho vztahu o kterem jsem predvedcena ze existuje protoze jsem ho zazila, je...

Třinácté znamení Hadonoš: Jste narození v jiném znamení zvěrokruhu?

ja jsem hadonos, nikdy jsem se necitila jako ulitly strelec, vzdycky me to tahlo k lecitelstvi (neplest si s a...

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

rychlá legitimní půjčka od soukromé osoby

Dobrý den, byli jste na mnoha místech podvedeni a tentokrát hledáte čestného člověka, k...

EXPRESNÍ PŮJČKY DO 30 MINUT

Loan to pay off debt or pay bills or start a new business, Non-bank financial loan for your pro...

EXPRESNÍ PŮJČKY DO 30 MINUT

Loan to pay off debt or pay bills or start a new business, Non-bank financial loan for your pro...
Zobrazit všechna témata

Skrytá sůl v potravinách útočí na naše zdraví. Které potraviny jsou nejhorší?

Sůl je pro fungování lidského těla nezbytná, ale její nadměrná konzumace zvyšuje riziko vysokého krevního tlaku, srdečních onemocnění a ledvinových problémů. Skrytá sůl se přitom nachází i tam, kde bychom ji ne...

Umění naslouchat: 8 kroků, jak být lepším partnerem

Umění naslouchat je jednou z nejdůležitějších dovedností, kterou můžeme ve vztahu rozvíjet. Skutečné naslouchání není jen o tichu během partnerova monologu, ale o aktivním vnímání jeho slov, emocí i neverbálníc...

Na kole s větrem o závod

Jaro je tu! Vyrazili jste na první projížďku na kole a zjistili jste, že to není ono? Možná je na čase vyměnit své staré jízdní kolo za novější model. Nechte si poradit od odborníků, šlápněte do pedálů a uháněj...

Výlet na Moravu, který chutná po vínu

Pokud nevíte, kde vám hlava stojí a nutně potřebujete odpočinek, vyrazte o víkendu s partnerem nebo přáteli na Moravu. Ubytujte se nedaleko vinice či vinařství, odpočívejte, bavte se a degustujte dobré víno.

Ješitnost se netýká jen mužů. Jak ovlivňuje náš život?

Tradičně je ješitnost připisována mužům, avšak velice běžně ji můžeme vídat i u ženského pohlaví. Znáte ve svém okolí někoho, kdo je ješitný? Pak možná tušíte, v čem tkví tato často negativně vnímaná povahová v...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Ergoterapie jako cesta k lepšímu a kvalitnějšímu životu

Už jste někdy slyšeli o ergoterapii? Je to obor, který lidem pomáhá překonávat různé zdravotní problémy, aby mohli znovu vykonávat každodenní činnosti. Ať už jde o zranění, nemoc nebo zhoršení pohybových schopn...

Velikonoční pondělí: Oslavy jara, života a tradic

Velikonoční pondělí je dnem plným tradic, které mají kořeny v dávných pohanských i křesťanských rituálech. Kromě tradiční pomlázky a barvení vajíček nechybí obchůzky koledníků nebo polévání vodou. A chybět samo...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Línání u psů je na jaře běžné. Kdy ale zbystřit?

S příchodem jara se chovatelé potýkají s nadměrným línáním u psů. Toto „shazování“ srsti není nic nenormálního a obvykle ustane do jednoho až dvou měsíců. Pejskové se tak zkrátka připravují na teplejší sezónu. ...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Staročeské recepty z rebarbory: 5 sladkých tipů, jak ji využít v kuchyni

Právě nastává skvělý čas zaměřit pozornost na staročeské recepty z rebarbory. Tato skvělá zelenina nakyslé chuti, často mylně nazývána ovocem, se skvěle hodí k pečení koláčů a buchet, k výrobě kompotů nebo příp...

Na vlastní kůži: Hydrocolon terapie vyčistí střeva a nastartuje detoxikaci. Skutečně to funguje?

Otázka, která mi vrtala hlavou už pěknou řádku let. Ale přece si nepůjdu někam jen tak nechat vypláchnout tlusté střevo. Co když m...

Život je jako jízda na horské dráze. Jednou jsi nahoře a pak dole

Novej rok 2025 je v plnym běhu a zima ve svym středu. Zanedlouho tu bude jaro, který mám spojený s takovou pohodou - pro mě je jaro znamením nový naděje a větší energie. Zpátky ale do přítomnosti. To, co mi připravil začátek roku, jsem si ani ve snu nedokázala představit.