Laktační neboli poporodní psychózu je nutné léčit včas a za pomoci blízkých

Laktační neboli poporodní psychózu je nutné léčit včas a za pomoci blízkých

Tyto vážnější duševní poruchy, které se u ženy mohou objevit v poporodním období, jsou označovány jako laktační psychóza. Samotný tento název však není úplně správný, laktace (tvorba mateřského mléka a kojení) sama tyto poruchy nevyvolává, proto je správnějším názvem poporodní psychóza.

Poporodní blues

Obzvláště u prvorodiček se tři až pět dnů po porodu objevuje lehká poporodní deprese, označována jako poporodní blues. Žena bývá bezdůvodně smutná, plačtivá, trpí pocity méněcennosti, pochybuje o sobě jako o matce, má sníženou sebeúctu. Poporodní deprese se mohou projevovat i bolestmi hlavy či zad, únavou a podobně. V současné době jsou tyto stavy chápány lékařskou veřejností jako obvyklé a způsobené především tím, že žena se musí vžít do - do té doby pro ni zcela neznámé - role matky.

Dlouhodobější neurotické stavy po porodu

Stavy poporodních depresí nejsou samozřejmě ničím příjemným a někdy může docházet i k dlouhodobějšímu neurotickému stavu, který trvá dva týdny až měsíce. Náročný je především přechod zpět do domácího prostředí, objevit se může emoční labilita, podrážděnost, stres a depresivní myšlenky.

Přizpůsobení se nové roli matky, starost o nově narozeného potomka, obavy z toho, jak skloubit domácnost a rodinný život – všechny tyto skutečnosti mají vliv na vznik poporodní deprese, stejně jako nedostatek spánku nebo časté depresivní myšlenky.

Častější je objevování se poporodní deprese u žen, které jsou bez partnera a stabilního rodinného zázemí, u žen, jejichž rodina má finanční problémy a u žen, jejichž dítě se narodilo s nějakou vrozenou vývojovou vadou.

Tyto stavy se samozřejmě mnohem lépe zvládají, má-li žena chápajícího partnera a podporu rodiny. Máte-li podezření, že jste v poporodní depresi, pak se snažte odpočívat a pít dostatek tekutin. Dbejte na vyváženou stravu, pohyb na čerstvém vzduchu a klid. Popíjení bylinkových čajů napomůže celkovému uklidnění a zmírnění napětí. Uvědomte si, že existuje také život mimo mateřské povinnosti, nezapomínejte se věnovat svým zálibám nebo vyrazte na nákupy či kávu s kamarádkou.

Poporodní psychóza - příčiny a příznaky

Laktační psychóza se rozvine asi u jednoho až dvou procent rodiček. Mezi příčiny vzniku poporodní psychózy patří rozsáhlé a výrazné hormonální změny, fyzické vyčerpání po porodu i péčí o novorozence a velmi silné emoce, které žena po porodu prožívá. Poporodní psychóza se většinou objevuje mezi druhým až čtvrtým týdnem po porodu dítěte a ustupuje v řádu dní až měsíců, což velmi záleží i na rychlosti vyhledání a zahájení lékařské péče. 

Příznaky poporodní psychózy bývají následující:

  • sluchové či zrakové halucinace
  • výpadky paměti
  • pocity silného emočního rozrušení
  • poruchy soustředění
  • nekontrolovatelné úzkosti
  • změněné vnímání času
  • extrémní výkyvy nálad
  • halucinace

U prvorodiček, u kterých se vyvinula poporodní psychóza, je cca polovina z nich, u nichž se nikdy v minulosti neobjevila žádná psychická nemoc. Nejvyšší riziko onemocnění laktační psychózou přichází v období prvního měsíce po porodu, u žen nad 35 let a u starších prvorodiček.

Psychotická porucha, která se objeví a propukne po porodu, může mít katastrofální důsledky jak pro matku, tak i pro dítě. Objevují se i takové případy, kdy žena ublíží sobě nebo dítěti. K sebevraždě matky dochází v 5% případů onemocnění poporodní psychózou, k vraždě novorozence ve 4% případů.

Psychické problémy po porodu způsobuje výrazný pokles hladiny hormonů. Ženy znají obdobné obtíže jako je premenstruační syndrom nebo různé stavy výkyvů nálad v průběhu těhotenství.

Laktační psychóza je nejtěžším stavem, který se po porodu může objevit. Pokud se tyto stavy neléčí, může dojít až k rozvoji těžkých depresí s psychotickými příznaky. 

Riziko propuknutí laktační psychózy

depression-symptoms1Toto onemocnění je poměrně nevyzpytatelné, vyšší pravděpodobnost propuknutí onemocnění je u žen, které už před porodem trpěly nějakým psychickým onemocněním, jako jsou třeba deprese.

Pro zlepšení Vaši psychické pohody dbejte na dostatek spánku. Nesnažte se o to, mít svoji domácnost v perfektním stavu, s malým dítětem to tak jako tak téměř není možné, nebojte se poprosit své okolí o pomoc, nehrajte si na „hrdinku“, co všechno zvládá sama. Pokud máte pocit, že péči o dítě a domácnost nezvládáte, ihned se svěřte partnerovi nebo někomu z rodiny, aby někdo měl Váš stav pod kontrolou a dohlédl na Vás i dítě a Váš celkový stav.

Laktační psychóza – léčba

V případě podezření na propuknutí laktační psychózy je třeba ihned vyhledat lékařskou pomoc. Rizikem je, že žena si svůj výrazně změněný stav mnohdy ani neuvědomuje, proto je především na jejím nejbližším okolí, aby poporodní stavy a nálady rodičky nepodceňovalo. Lehčí případy poporodní psychózy je možné řešit za pomoci psychoterapie, ale obvykle je nutno léčbu doplnit antidepresivy.

Pro ženu je dobré změnit prostředí, omezení či přerušení kontaktu s dítětem není mnohdy také od věci.

Jsou-li projevy onemocnění závažnějšího rázu, pak je vhodné, ne-li nezbytné, matku hospitalizovat na psychiatrickém oddělení či v psychiatrické léčebně. Obvyklá doba hospitalizace v těchto případech je dva měsíce, ale i poté se musí žena obvykle doléčovat. Matka na základě užívání psychofarmak a v důsledku hospitalizace musí své dítě přestat kojit. Tato situace je obvykle zatěžující nejen pro matku, ale pro celou rodinu, která se však s nově vzniklou situací musí co nejrychleji vypořádat.

Důležité je laktační psychózu podchytit zavčas, protože díky tomu je možné předejít možným tragédiím. Čím dříve se také začne s léčbou, tím pozitivněji je ovlivněn průběh celé nemoci.  

Je možné předejít laktační psychóze?

Existuje několik tipů, jak situaci prvorodičky nebo rodičky ulevit:

  • Po příchodu z porodnice by měl doma s matkou zůstat i otec nebo někdo jiný blízký. V těchto chvílích není často ani natolik důležitá fyzická pomoc, ale spíše psychická opora.
  • Je dobré a důležité dbát na komunikaci s manželem, prarodiči i dalšími příbuznými. Matka by neměla svoje pocity skrývat, ale měla by je svému okolí sdělovat.
  • Správná životospráva matky je velice důležitá. Nezřídka kdy se stává, že matka o sebe po porodu přestane dbát a myslet na sebe. Vše se snaží dávat dítěti. Správná a vyvážená strava je však důležitá, matka by měla také cvičit, šetřit své fyzické síly, pozitivně myslet a neizolovat se od dění kolem ní.
  • Pokud matce chybí v jejím nejbližším okolí kamarádky s malými dětmi, pak dobrou cestou může být navštívit nějaké mateřské centrum v okolí. Existuje i cvičení pro šestinedělky. 
  • Nejlepší prevencí je pohoda nastávající maminky už v průběhu jejího těhotenství a opora jejího širokého okolí, především těch nejbližších.
  • Těšte se na vše pozitivní, co Vám Vaše děťátko do života přinese, nejistoty a obavy jsou přirozené a není třeba z nich dělat nějaké drama. K tomuto období stejně jako veškerá pozitiva i pár těch negativ patří.
  • Pokud vás přepadnou těsně po porodu méně radostné nálady a stavy než očekávané štěstí a nadšení, vězte, že ani to není žádná katastrofa. Po nutném období zklidnění, odpočinku a s vstřícnou odbornou pomocí nic nebrání tomu, abyste si začaly užívat mateřství se vším krásným, co přináší.

Šestinedělí – na co se připravit

Šestinedělí je období několika týdnů po porodu. Jeho průběh a ukončení je pro každou ženu individuální záležitostí. Je to doba, kdy se anatomické a fyziologické změny organismu postupně vrací do stavu, jako tomu bylo před otěhotněním. Je důležité, aby novopečená maminka v tuto dobu ani sebe ani svoje miminko s nikým a ničím nesrovnávala, je to čas jen pro Vás a je důležité pokusit se udržet v co největší psychické pohodě. Děloha maminky se během šestinedělí stahuje do své původní velikosti a dochází k uzavírání děložního hrdla. Do původního stavu se rovněž vrací pochva, svaly pánevního dna získávají opět svoji pružnost, zpevňuje se břišní stěna apod. Tento stav je také možné ovlivnit cvičením.

Funkce močového měchýře se postupně normalizuje. Zvětšená děloha již na něj netlačí a rodičky přestanou pociťovat neustálé nutkání na močení. Také potíže s vyprazdňováním a pálením žáhy postupně ustupují. Kardiovaskulární systém se normalizuje, snižuje se tep, klesá objem krve. Hormonální hladiny se srovnávají, hladina estrogenů a progesteronu klesá.

Rané šestinedělí označuje prvních deset dní po porodu, je to doba hojení porodních poranění a stabilizace tvorby mateřského mléka.

V období po ukončení šestinedělí se obvykle dostavuje opět menstruace, tedy první menstruace po těhotenství a porodu, Intenzivní kojení udržuje vaječníky v klidu a ty neuvolňují vajíčka, v takovém případě menstruace nepřichází. Tzv. laktační amenorea může nějakou dobu trvat a objevuje se třeba až po roce. Avšak pozor, navzdory mnoha pověrám, v žádném případě toto neznamená, že byste nemohla i tak přijít do jiného stavu. Kojení není v žádném případě spolehlivou antikoncepcí.  

Ukončení šestinedělí je také vhodnou dobou pro návštěvu Vašeho gynekologa. Ten zkontroluje hojení poporodních poranění, stav hráze, poševních stěn, děložního hrdla a uložení vnitřních rodidel. Součástí prohlídky je i vyšetření děložního čípku pod zvětšením – tzv. kolposkopie. Lékař také odebere stěry na cytologické vyšetření v rámci prevence rakoviny.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ČTVRTEK 01. 05. 2025
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v přibývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
PÁTEK 02. 05. 2025
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
SOBOTA 03. 05. 2025
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
NEDĚLE 04. 05. 2025
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 05. 05. 2025
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
ÚTERÝ 06. 05. 2025
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
STŘEDA 07. 05. 2025
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Centrum Gaudia: Narativní a systemická terapie Praha 3
systemická terapie - kurzy vzdělávání - koučink
Dopravní psycholog PhDr. Adéla Doležalová
Dopravně psychologické vyšetření se…

Karmický vztah nebo opravdová láska? Naučte se je od sebe rozeznávat

ahoj, pokud je to nahoda, tak mi to prijde zajimave hodne a napsal bych o tom nejakou kratkou osobni zpoved..a...

Karmický vztah nebo opravdová láska? Naučte se je od sebe rozeznávat

Krasny den prosim ohledne karmickeho vztahu o kterem jsem predvedcena ze existuje protoze jsem ho zazila, je...

Třinácté znamení Hadonoš: Jste narození v jiném znamení zvěrokruhu?

ja jsem hadonos, nikdy jsem se necitila jako ulitly strelec, vzdycky me to tahlo k lecitelstvi (neplest si s a...

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

rychlá legitimní půjčka od soukromé osoby

Dobrý den, byli jste na mnoha místech podvedeni a tentokrát hledáte čestného člověka, k...

EXPRESNÍ PŮJČKY DO 30 MINUT

Loan to pay off debt or pay bills or start a new business, Non-bank financial loan for your pro...

EXPRESNÍ PŮJČKY DO 30 MINUT

Loan to pay off debt or pay bills or start a new business, Non-bank financial loan for your pro...
Zobrazit všechna témata

Skrytá sůl v potravinách útočí na naše zdraví. Které potraviny jsou nejhorší?

Sůl je pro fungování lidského těla nezbytná, ale její nadměrná konzumace zvyšuje riziko vysokého krevního tlaku, srdečních onemocnění a ledvinových problémů. Skrytá sůl se přitom nachází i tam, kde bychom ji ne...

Umění naslouchat: 8 kroků, jak být lepším partnerem

Umění naslouchat je jednou z nejdůležitějších dovedností, kterou můžeme ve vztahu rozvíjet. Skutečné naslouchání není jen o tichu během partnerova monologu, ale o aktivním vnímání jeho slov, emocí i neverbálníc...

Výlet na Moravu, který chutná po vínu

Pokud nevíte, kde vám hlava stojí a nutně potřebujete odpočinek, vyrazte o víkendu s partnerem nebo přáteli na Moravu. Ubytujte se nedaleko vinice či vinařství, odpočívejte, bavte se a degustujte dobré víno.

Ješitnost se netýká jen mužů. Jak ovlivňuje náš život?

Tradičně je ješitnost připisována mužům, avšak velice běžně ji můžeme vídat i u ženského pohlaví. Znáte ve svém okolí někoho, kdo je ješitný? Pak možná tušíte, v čem tkví tato často negativně vnímaná povahová v...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Ergoterapie jako cesta k lepšímu a kvalitnějšímu životu

Už jste někdy slyšeli o ergoterapii? Je to obor, který lidem pomáhá překonávat různé zdravotní problémy, aby mohli znovu vykonávat každodenní činnosti. Ať už jde o zranění, nemoc nebo zhoršení pohybových schopn...

Velikonoční pondělí: Oslavy jara, života a tradic

Velikonoční pondělí je dnem plným tradic, které mají kořeny v dávných pohanských i křesťanských rituálech. Kromě tradiční pomlázky a barvení vajíček nechybí obchůzky koledníků nebo polévání vodou. A chybět samo...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Línání u psů je na jaře běžné. Kdy ale zbystřit?

S příchodem jara se chovatelé potýkají s nadměrným línáním u psů. Toto „shazování“ srsti není nic nenormálního a obvykle ustane do jednoho až dvou měsíců. Pejskové se tak zkrátka připravují na teplejší sezónu. ...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Staročeské recepty z rebarbory: 5 sladkých tipů, jak ji využít v kuchyni

Právě nastává skvělý čas zaměřit pozornost na staročeské recepty z rebarbory. Tato skvělá zelenina nakyslé chuti, často mylně nazývána ovocem, se skvěle hodí k pečení koláčů a buchet, k výrobě kompotů nebo příp...

Na vlastní kůži: Hydrocolon terapie vyčistí střeva a nastartuje detoxikaci. Skutečně to funguje?

Otázka, která mi vrtala hlavou už pěknou řádku let. Ale přece si nepůjdu někam jen tak nechat vypláchnout tlusté střevo. Co když m...

Život je jako jízda na horské dráze. Jednou jsi nahoře a pak dole

Novej rok 2025 je v plnym běhu a zima ve svym středu. Zanedlouho tu bude jaro, který mám spojený s takovou pohodou - pro mě je jaro znamením nový naděje a větší energie. Zpátky ale do přítomnosti. To, co mi připravil začátek roku, jsem si ani ve snu nedokázala představit.