Borůvky patří mezi silná přírodní antibiotika

Vypěstujte si na zahradě vlastní přírodní antibiotika. Co konkrétně by na záhonku nemělo chybět?

Vzhledem k tomu, že mrazy nás už letos nečekají, můžeme se naplno pustit do sázení rostlinek a bylin na záhon. Ovšem které druhy vybrat, abychom z nich měli užitek? Chcete-li něco pro přírodní léčení, pak si rozhodně zasaďte přírodní antibiotika.

Možná ani netušíte, že se přírodní antibiotika dají snadno vypěstovat na vlastní zahradě. Jde vlastně často o běžné rostliny nebo byliny, které prokazatelně vykazují antibiotické působení. A které to jsou?

Přírodní antibiotika na dosah

Příroda nám v naší blízkosti nabízí přírodní antibiotika, která si můžeme kdykoliv nasbírat. Avšak chceme-li mít takové rostliny ještě blíž, pak není nic jednoduššího než si je sami vypěstovat na vlastní zahradě. Rostlin s antibiotickým působením existuje celá řada. Nelze však počítat s tím, že jimi vždy můžeme nahradit antibiotika předepsaná lékařem. Jestliže si na nás zasedne pořádná angína nebo jiný bakteriální zánět, který by nás mohl ohrožovat, pak se asi na tradiční oblíbenou lichořeřišnici, česnek nebo cibuli určitě spoléhat nebudeme a vyrazíme k lékaři. Avšak vše výše jmenované může zesílit účinek samotných klasických antibiotik a zároveň fungovat jako podpora pro nemocný organismus. Naopak v případě, že nás v létě potrápí zánět močového měchýře, můžeme jej poměrně snadno zvládnout právě jen pomocí přírodních antibiotik, která budeme mít hned po ruce a nasadíme je včas

Čtěte také:

Ořechovka neboli ořechovice patří do každé domácnosti. Čistí žaludek a má antibiotické účinky

Psychické problémy u dětí, očkování, antibiotika - 3 největší toxické zátěže pro děti. Jak je zvládnout?

Zázvor jako přírodní antibiotikum i zajímavá ingredience v kuchyni. Vyrobte si kandovaný nebo nakládaný zázvor

Přírodní antibiotika: Borůvky

V létě jsou jich plné lesy, ale můžeme si je snadno vypěstovat i na zahradě. Borůvky jsou cenná a účinná přírodní antibiotika. Nejlepší je konzumovat je právě v čerstvé podobě a nijak je tepelně neupravovat, protože tím ztrácejí spoustu cenných látek. Pro uchování na zimu se doporučuje využít zmrazení. Rovněž varianta lyofilizace neboli sušení mrazem umožňuje zachovat přirozenou chuť i množství vitamínů a minerálů. Borůvky jsou silná přírodní antibiotika, dezinfikují a využívají se zejména k léčbě střev při průjmech a zánětech trávicího ústrojí, léčí angíny, záněty močových cest, jsou dobré i na hubnutí a proti šerosleposti. Celkově podporují imunitu a lze je využít na infekce všeho druhu.

Přírodní antibiotika: Brusinky 

Jde o přírodní antibiotika, která mají obdobné využití jako borůvky. Hubí bakterie typu Escherichia Coli a také streptokoky. Nejčastěji pomáhají při angínách a zánětech močových cest. Brusnici však jen tak neseženete, je vzácná a chráněná, proto bývá často nahrazována klikvou velkoplodou, kterou si klidně můžete i pěstovat právě i na vlastní zahradě. 

Přírodní antibiotika: Ostružiny

K přírodní léčbě se využívá nejen plod, ale i list, a to nejčastěji k přípravě lahodného čaje. Ostružiny lze konzumovat přímo nebo v lyofilizované podobě. Léčí průjem, gynekologické záněty, revma, chudokrevnost, močové kameny, nachlazení, záněty v krku a chrapot. Působí nejen jako přírodní antibiotikum, ale i antipyretikum a analgetikum. Ostružiny patří mezi přírodní antibiotika, která se vám na zahradě budou pěstovat opravdu snadno. Je to doslova plevel, který nepotřebuje téměř žádnou péči.

Přírodní antibiotika: Cibule

Silně aromatickou rostlinu najdeme snad na každé zahradě. V kuchyni lze využít celou část rostliny, nejen samotnou cibuli, ale také její nať. Cibule odhleňuje, je výborná na kašel, při zánětech v krku, je močopudná a působí dobře na ledviny, podporuje tvorbu žluče i slinivkových enzymů, hubí celou škálu bakterií a dokonce likviduje i trichomoniázu. Zevně je dobrá na bradavice, štípance, popáleniny a zanícené rány. Cibule patří právem mezi přírodní antibiotika. Je vhodná i při zánětu dutin a středouší. Dříve dokonce sloužilajako přírodní lék proti moru, dnes nás může ochránit před mnoha virózami a nákazami

Mezi zajímavá přírodní antibiotika patří běžné byliny, jako je dobromysl, mateřídouška, tymián nebo třeba i máta

Přírodní antibiotika: Dobromysl

Dobromysl má silné antiseptické účinky, působí jako antibiotikum a antimykotikum, dokonce i jako antidepresivum. Rostlina se užívá ve formě čaje nebo koření přidávaného do různých pokrmů, také je možné vyzkoušet velmi účinný olej, a to jak k vnitřnímu, tak i k vnějšímu užití. Dobromysl se řadí mezi přírodní antibiotika, která léčí kašel, trávicí obtíže, plísně, infekce všeho druhu, různé alergie, ekzémy, záněty pokožky a akné. Dezinfikuje celý trávicí trakt a působí proti průjmům. 

Přírodní antibiotika: Lichořeřišnice

Lichořeřišnice je pověstná svými antibiotickými účinky. Konzumovat se dají jak kruhové lístky, tak oranžové květy a poupata. K léčebným účinkům se využívá také semeno, ze kterého se připravuje tinktura. Lichořeřišnice patří mezi nejsilnější přírodní antibiotika. Hubí většinu bakterií, streptokoky, stafylokoky, E. Coli i salmonelu, dezinfikuje hrdlo a močové cesty, proto se často užívá na angíny a záněty močových cest, což jsou typická letní onemocnění. Silné antibiotické účinky mají i čerstvé listy, které bývají lahodnou součástí letních salátů. Čerstvá šťáva z rostliny zase dezinfikuje pokožku, působí proti lupům a podporuje růst vlasů. 

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

  • Veronika

    23:07 8. 5. 2022 +1
    Po přečtení tohoto článku, jsem cítila NADĚJI. Překvapivý komentář asi, ale úplně mě to nabilo, jako kdyby najednou bylo všechno možné, třeba se prostě jen tak "snadno" a dostupně zachránit nebo vyléčit.

Lunární kalendář

PÁTEK 29. 03. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 30. 03. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 31. 03. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 01. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
ÚTERÝ 02. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
STŘEDA 03. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
ČTVRTEK 04. 04. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Je vodíková voda zázračným nápojem nebo jde o největší podvod 21. století?

Proč Hans dává k této vodě komentář k ionizované vodě? Jsou to dvě zcela jiné metody: obohacování vody o vodík...

Vztahové pověry z celého světa: Znáte je?

Od své babičky, znám hodně pověr (pocházela z Bílých Karpat).
Děvče se svým chlapcem nesmí být spolu sami, př...

Jak chovat hady – 5 důležitých rad pro začínající chovatele

Před tím, než se rozhodnete si hada pořídit, je vždy nutné si zjistit vše co se chovu týče a mít připravené kv...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Hledáte půjčku na splacení všech svých dluhů? Musíte zaplatit exekuci? Máte spis v reg...

Jarní očistná hladovka

Rád bych v březnu držel 3-4 dnní očistnou hladovku jen o vodě. Kdy začít a kdy končit?...

Výklad karet

Ahoj, človíčku :)) Následující řádky zaujmou spíše někoho, kdo je nějakým způsob...
Zobrazit všechna témata

Máte problémy s vyprazdňováním? 5 kroků ke zdravé stolici

Stolice: Téma, které je tak trochu tabu. Přitom se týká každého z nás. Jen málokdo může říci, že se v tomto směru nesetkal v životě s žádným problémem. Zácpa, průjem, problémy s vyprazdňováním… Co je považováno...

Afrodiziaka k jídlu. Které potraviny vám zaručí dokonalý večer ve dvou?

Vkrádá-li se do vašeho milostného života šeď, nuda a všednost, pak je nejvyšší čas s tím něco udělat. To samé platí i v případě, že se objevily potíže s libidem nebo impotencí. Možností, jak stávající stav řeši...

Děti a paměť: Jak účinně procvičovat paměť u dětí?

Dětství je obdobím, během kterého lidské tělo prochází obrovskými změnami. A to nejen vzhledově, ale také v oblasti orgánů. Jedním z takových orgánů je i mozek, který při narození není plně vyvinutý. Je složitý...

Jak se vyrovnat se ztrátou? Návod, na zdravé truchlení

Každého z nás to v životě občas potká. Ztráta blízké osoby je hodně bolestivá záležitost a je poměrně náročné se s ní vypořádat. Přitom nemusí jít hned u úmrtí, ale patří sem i rozchod nebo rozvod. Jak se vyrov...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.