Angína v létě je častým důsledkem klimatizace. Co pomáhá na angínu?

Angína v létě není neobvyklá. Jaké jsou příznaky a co na ni pomáhá?

Angína v létě není ničím neobvyklým, i když leckoho může překvapit, jak je možné, že v tak krásném a teplém počasí někdo onemocní. Virové či streptokokové angíny se neobjevují jen v typickém zimním období, ale i v létě, kdy působí spousta rizikových faktorů, které mohou angínu způsobit. Jak se s takovou letní angínou vypořádat a co na ni nejvíce platí?

Druhy angíny, které se vyskytují i v létě

Angínu mohou vyvolávat jak bakterie, zejména streptokokové bakterie, tak i viry nebo případně kvasinky. Streptokokové angíny se vyskytují nejčastěji a mohou být i hnisavé, nebo chronické. V těchto případech je nutná léčba antibiotiky a také důsledná prevence či dlouhodobá léčba a detoxikace. Virové angíny vznikají méně často a spíše jako následek virózy, kdy se viry také usadí v krku a vyvolají zánět. Virová angína se přenáší kapénkovou infekcí a užívání antibiotik je v tomto případě zbytečné. Někdy může angínu vyvolat i rozsáhlá kvasinková infekce, třeba jako důsledek užívání antibiotik a přemnožení plísní v těle.

Existuje i závažnější spálová angína, která se projevuje i vyrážkami po těle (hrudník, vnitřní strana končetin nebo podbřišek) a typicky malinovým zbarvením jazyka s bílým povlakem, který se po pár dnech začne loupat. Inkubační doba spálové angíny trvá až pět dnů a tato angína se objevuje často u malých dětí. Spálovou angínu je nutné léčit antibiotiky.

Čtěte také:

Rostlinná strava není pro každého. Jak na bílkoviny ve stravě a potřebujeme i maso?

Angína – příznaky

Mezi typické příznaky angíny patří:

  • silná bolest v krku
  • zvětšené uzliny
  • bolest a škrábání v krku při polykání
  • zarudnutí a otok krčních mandlí
  • čepy na mandlích
  • celková únava a schvácenost
  • zvýšená teplota nebo horečka
  • bolest hlavy, uzlin a krční páteře

Angína příznaky

Angína v létě – příčina a rizikové faktory

Angína v létě dokáže člověka pěkně potrápit. Mezi hlavní rizikové faktory patří prudké změny teplot, které na člověka vůbec nepůsobí dobře. Může jít například o častý pobyt v klimatizovaném prostředí, nebo když uhřátý člověk skočí do ledové vody či se napije ledového nápoje, dá si ledovou tříšť. Právě tyto prudké teplotní rozdíly, které mohou být až o 20°C (35°C na slunci a 15°C v klimatizovaném prostředí s ledovým foukáním přímo na vás), způsobují lidem nastuzení a následný sekundárně vzniklý zánět jako důsledek snížení tělesné obranyschopnosti. Tělo dostává teplotní šok a začne se chovat nepřiměřeně a spouští poplach. Kromě angíny totiž díky výrazným teplotním skokům organismu hrozí také další zdravotní následky a potíže.

Ideální je vždy pít spíše vlažné nápoje, anebo jen přiměřeně studené. V oblastech, kde je velmi velké horko, jsou lidé zvyklí popíjet teplý čaj, který – ač se to zdá neuvěřitelné – ochlazuje. Rovněž v případě koupání by neměl být obrovský teplotní rozdíl mezi teplotou vody a teplotou vzduchu. Pokud máte sníženou obranyschopnost, trpíte revmatismem a bolestmi páteře a máte sklon ke chronickým onemocněním dýchacích cest, zánětům dutin či chronickým angínám, měli byste se klimatizovaným místům vyhýbat co nejvíce to jde, nejlépe jako čert kříži.

Jak se vyhnout angíně v létě? Nepijte chlazené nápoje, ale čaj.

V létě také dbejte větší opatrnosti na kvasinky a plísně, které vznikají mnohem častěji jako důsledek horkého a vlhkého prostředí, zapaření různých tělesných míst a podobně. Při napadení trávicího traktu kvasinkami a plísněmi, počínaje střevy či pohlavními orgány, může dojít také ke kvasinkové infekci krku – kvasinkové angíně.

Co pomáhá na angínu?

V případě chronických angín je potřeba také dbát na prevenci, kromě výše uvedených opatření, jak předcházet angíně v létě, dbejte i na to, abyste se vyhýbali alergenům, které vám způsobují potíže – může jít hlavně i o potravinové alergeny, které vám mohou podněcovat rozvoj chronických zánětů v krku. V případě opakovaných streptokokových angín se člověk nevyhne častému užívání antibiotik, což stejně jako odstranění krčních mandlí, které lékaři někdy doporučují, nebývá pro organismus zcela bez následků.

Po angíně mohou v těle zůstávat a opakovaně narůstat ložiska streptokoků. K očištění od streptokokových toxinů pomůže bioinformační preparát Kok od firmy Marion. Pokud se léčíte antibiotiky, v těle pak po jejich užívání zůstává a dále se usazuje spousta toxinů i kvasinek. Proto je vhodné po jejich dobrání a ukončení léčby zapojit preparát Anbio, který organismus vyčistí od těchto nežádoucích látek. Především je potřeba dát do pořádku zažívání a nejíst moc cukrů, pro úpravu střevní mikroflóry, která je nezbytná pro správnou funkci imunitního systému jsou ideální preparáty Anti-Anti B a Mun. Informačně aktivují obranyschopnost organismu. V případě kvasinkových infekcí je také užitečný preparát Myk, který pomáhá s detoxikací od různých druhů plísní. 

Lichořeřišnice větší pomáhá na angínu a likvidaci streptokoků.

V neposlední řadě vám může být prospěšný preparát Imunokomplex, protože po nemocích v organismu zůstávají právě nevyloučené imunokomplexy. V kombinaci s preparátem Mitox, který stimuluje detoxikaci po mikrobiálních infekcích, tak účinně můžete očistit organismus po prodělané angíně a vyhnout se opakovanému onemocnění. Detoxikací totiž přispíváme k lepší funkci imunitního systému a tělo je schopné se lépe bránit dalším možným nástrahám. Pro likvidaci streptokoků je pak vhodná i lichořeřišnice větší v podobě tinktury, anebo její listy i květy můžete rovnou pojídat ze svých letních zahrádek.

Nezapomínejte také, že první obranou linií jsou dýchací cesty, preparát Hepcirk pomáhá k tomu, aby se přes plíce nedostaly do našeho organismu žádné viry a bakterie, které způsobují angínu i jiné zdravotní potíže. Je proto vhodné myslet na tuto prevenci především s nástupem podzimu. 



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ČTVRTEK 01. 05. 2025
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v přibývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
PÁTEK 02. 05. 2025
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
SOBOTA 03. 05. 2025
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
NEDĚLE 04. 05. 2025
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 05. 05. 2025
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
ÚTERÝ 06. 05. 2025
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
STŘEDA 07. 05. 2025
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Uzeniny Příbram, a.s.
Společnost Uzeniny Příbram, a. s. je český…
Métis – předškolní klub, Praha
Métis je předškolní klub, kter…

Karmický vztah nebo opravdová láska? Naučte se je od sebe rozeznávat

ahoj, pokud je to nahoda, tak mi to prijde zajimave hodne a napsal bych o tom nejakou kratkou osobni zpoved..a...

Karmický vztah nebo opravdová láska? Naučte se je od sebe rozeznávat

Krasny den prosim ohledne karmickeho vztahu o kterem jsem predvedcena ze existuje protoze jsem ho zazila, je...

Třinácté znamení Hadonoš: Jste narození v jiném znamení zvěrokruhu?

ja jsem hadonos, nikdy jsem se necitila jako ulitly strelec, vzdycky me to tahlo k lecitelstvi (neplest si s a...

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

NABÍZÍM URÁTNÍ PŮJČKY: Dobrý den, potřebujete okamžitou půjčku? Nabízím všechn...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

NABÍZÍM URÁTNÍ PŮJČKY Dobrý den, potřebujete okamžitou půjčku? Nabízím všechny...

rychlá legitimní půjčka od soukromé osoby

Dobrý den, byli jste na mnoha místech podvedeni a tentokrát hledáte čestného člověka, k...
Zobrazit všechna témata

Skrytá sůl v potravinách útočí na naše zdraví. Které potraviny jsou nejhorší?

Sůl je pro fungování lidského těla nezbytná, ale její nadměrná konzumace zvyšuje riziko vysokého krevního tlaku, srdečních onemocnění a ledvinových problémů. Skrytá sůl se přitom nachází i tam, kde bychom ji ne...

Umění naslouchat: 8 kroků, jak být lepším partnerem

Umění naslouchat je jednou z nejdůležitějších dovedností, kterou můžeme ve vztahu rozvíjet. Skutečné naslouchání není jen o tichu během partnerova monologu, ale o aktivním vnímání jeho slov, emocí i neverbálníc...

Výlet na Moravu, který chutná po vínu

Pokud nevíte, kde vám hlava stojí a nutně potřebujete odpočinek, vyrazte o víkendu s partnerem nebo přáteli na Moravu. Ubytujte se nedaleko vinice či vinařství, odpočívejte, bavte se a degustujte dobré víno.

Ješitnost se netýká jen mužů. Jak ovlivňuje náš život?

Tradičně je ješitnost připisována mužům, avšak velice běžně ji můžeme vídat i u ženského pohlaví. Znáte ve svém okolí někoho, kdo je ješitný? Pak možná tušíte, v čem tkví tato často negativně vnímaná povahová v...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Ergoterapie jako cesta k lepšímu a kvalitnějšímu životu

Už jste někdy slyšeli o ergoterapii? Je to obor, který lidem pomáhá překonávat různé zdravotní problémy, aby mohli znovu vykonávat každodenní činnosti. Ať už jde o zranění, nemoc nebo zhoršení pohybových schopn...

Velikonoční pondělí: Oslavy jara, života a tradic

Velikonoční pondělí je dnem plným tradic, které mají kořeny v dávných pohanských i křesťanských rituálech. Kromě tradiční pomlázky a barvení vajíček nechybí obchůzky koledníků nebo polévání vodou. A chybět samo...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Línání u psů je na jaře běžné. Kdy ale zbystřit?

S příchodem jara se chovatelé potýkají s nadměrným línáním u psů. Toto „shazování“ srsti není nic nenormálního a obvykle ustane do jednoho až dvou měsíců. Pejskové se tak zkrátka připravují na teplejší sezónu. ...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Staročeské recepty z rebarbory: 5 sladkých tipů, jak ji využít v kuchyni

Právě nastává skvělý čas zaměřit pozornost na staročeské recepty z rebarbory. Tato skvělá zelenina nakyslé chuti, často mylně nazývána ovocem, se skvěle hodí k pečení koláčů a buchet, k výrobě kompotů nebo příp...

Na vlastní kůži: Hydrocolon terapie vyčistí střeva a nastartuje detoxikaci. Skutečně to funguje?

Otázka, která mi vrtala hlavou už pěknou řádku let. Ale přece si nepůjdu někam jen tak nechat vypláchnout tlusté střevo. Co když m...

Život je jako jízda na horské dráze. Jednou jsi nahoře a pak dole

Novej rok 2025 je v plnym běhu a zima ve svym středu. Zanedlouho tu bude jaro, který mám spojený s takovou pohodou - pro mě je jaro znamením nový naděje a větší energie. Zpátky ale do přítomnosti. To, co mi připravil začátek roku, jsem si ani ve snu nedokázala představit.