Angína

img

Streptokoky jsou součástí bakteriální flóry dýchacího ústrojí, v tomto případě jsou neškodní, člověk funguje jako nosič. Asymptomatická kolonizace…

Angína je nejčastější bakteriální infekce v dětství. Jedná se o akutní zánět mandlí a sliznice hltanu způsobený streptokoky skupiny A – Streptococcuspyogenes. Angína tvoří pouze 10 - 20% akutních infekcí tonsil a hltanu, je pro ni typická horečka a šarlatově zarudlé hrdlo se žlutými povláčky na mandlích. Angína se vyskytuje hlavně na podzim, kdy onemocní děti ve věku mezi 5. a 15. rokem. 

Jak se člověk nakazí angínou?

Streptokoky jsou součástí bakteriální flóry dýchacího ústrojí, v tomto případě jsou neškodní, člověk funguje jako nosič. Asymptomatická kolonizace hltanu je nejčastější u školních dětí, údajně 15 - 20% dětí fungují jako bezpříznakoví nosiči. K infekci jsou vnímavé děti ve věku mezi 5. a 15. rokem, zvláště pak v prvních letech školního věku, které nakazí nemocný nebo nosič vzdušnou cestou, slinami nebo nosní sekrecí. Riziko šíření angíny vzrůstá v uzavřených prostorách s vysokou koncentrací osob. I po přeléčení angíny mohou streptokoky přetrvávat na sliznici hltanu několik týdnů, koncentrace bakterií je však mnohem nižší. Proto je mnohem nebezpečnější nemocný člověk s angínou než ten, který je pouze streptokoky kolonizovaný. Inkubační doba angíny je 2 - 5 dní.

Čtěte také:

Chřipka

Průběh angíny

Streptokoky jsou vysoce invazivní bakterie, které napadají mimo jiné buňky sliznice dýchacího ústrojí. Za nejdůležitější faktor jejich invazivity je považován tzv. M protein, což je bílkovina, která je součástí povrchu bakterie. Její hlavní funkcí je přilnout na povrch sliznice nebo kůže a současně působí i proti imunitnímu systému organismu. Zabraňuje aktivaci imunitních mechanismů, pohlcení a zneškodnění streptokoků bílými krvinkami. Existuje několik typů M-proteinu. Typ M-proteinu určuje, které z buněk oblasti lidského těla bude streptokok napadat. Některé typy napadají buňky nosohltanu, jiné buňky kůže nebo ledvin. V napadené tkáni se streptokoky snadno šíří prostřednictvím svých četných lytických exoenzymů, což jsou látky destruující stěnu buněk. V místě svého množení vyvolávají nápadnou zánětlivou reakci. Streptokoky produkují i bílkoviny, které se uvolňují do okolí. Jedním z nich se tzv. erytrogenní toxin, který má vysokou přilnavost k buňkám kůže a sliznice a je zodpovědný za vyvolání příznaků spály. Výhodou je, že pokud si organismus vytvoří protilátky proti erytrogennímu toxinu, další streptokoková infekce již obraz spály nevyvolá.

Angína příznaky

Jaké má angína příznaky? Začíná náhle obvykle vysokou horečkou a bolestmi v krku, u malých dětí jsou častými příznaky angíny i bolesti břicha a zvracení. Během několika hodin se objeví i šarlatové zarudnutí hrdla a mandlí, na mandlích se od druhého dne mohou začít tvořit žlutavé povláčky tzv. čepy. Hltan je zarudlý, oteklý, bolestivý při polykání. Onemocnění bývá provázeno horečkou, zimnicí, třesavkou, bolestmi hlavy a svalů. Horečka vystoupá zpravidla nad 38 °C, u menších dětí může přesáhnout i 40°C. Současně bývají zvětšené a bolestivé lymfatické uzliny v podčelistní oblasti. Oproti běžnému virovému zánětu hltanu bývá větší bolest v krku a při polykání, naopak chybí rýma a kašel.

Fotolia_50625260_XS

Spála

U jedinců, kteří se dosud nesetkali se streptokokovou infekcí, se může kromě angíny objevit i spálová vyrážka. Spála je nejčastější v předškolním věku, po 10. roce je velmi vzácná. Jazyk bývá na počátku onemocnění bíle povleklý, později se začne od špičky olupovat a zůstává jasně červená sliznice - malinový jazyk. Za 12 - 48 hodin se objeví výsev drobných skvrn a puchýřků světle červené barvy a drsného vzhledu. Kolem nehtových lůžek rukou a nohou bývá několik drobných bělavých papulek velikosti špendlíkové hlavičky. A za 2 - 3 týdny po začátku infekce se začne olupovat kůže na prstech, dlaních a ploskách. Dítě spálou již znovu neonemocní.

Pozdní následky infekce

Pozdními následky streptokokových infekcí jsou revmatická horečka a akutní glomerulonefritida. Revmatická horečka je systémové onemocnění postihující srdeční sval, klouby a centrální nervový systém. Objevuje se 2 - 3 týdny po nedostatečně léčené angíně. Akutní glomerulonefritida je imunitní postižení vedoucí k poruše funkce ledvin. Předchází mu špatně léčená angína, spála nebo kožní infekce způsobená streptokoky.

Angína - diagnostika

Pro určení diagnózy jsou důležité zejména příznaky angíny – zarudlé hrdlo s čepy na tonsilách a horečka. Před nasazením antibiotik je dobré, když lékař stanoví zánětlivé parametry z krve. K nim se řadí zvýšený počet bílých krvinek a vysoké CRP, tzv. C-reaktivní protein, což je bílkovina produkovaná bílými krvinkami při bakteriální infekci. Méně specifická je sedimentace zvláště proto, že sedimentace stoupá až s odstupem několika dní. Pro jednoznačný průkaz původce se používá výtěr z krku.

Terapie při angíně

Jelikož je angína bakteriální infekce, jedinou účinnou a cílenou léčbu představuje podávání antibiotik. V preantibiotické éře byly streptokokové infekce velmi obávané a obtížně léčitelné. K utišení doprovodných příznaků angíny se podává symptomatická terapie. Neméně důležitá jsou režimová opatření jako klid na lůžku, dostatek spánku a tekutin.

Horečka se snižuje antipyretiky, např. Paralen, Paramax, Ibuprofen, Ibalgin, Novalgin. Antipyretika si berte, až když teplota přesáhne 38°C. Zvýšenou teplotu není nutné snižovat. Teplota je projevem toho, že se organismu snaží s infekcí bojovat. Horečka někdy může být úporná. Pokud se vám nedaří horečku snížit podáváním jednoho preparátu při minimálních dávkovacích intervalech uvedených v příbalovém letáku, můžete léky kombinovat. Antipyretika s obsahem paralenu (Paralen, Paramax,…) střídejte s antipyretiky s obsahem ibuprofenu (Ibalgin, Ibuprofen,…). Tím zkrátíte čas mezi podáváním těchto léků. Pokud si nejste jistí, o kterou skupinu se jedná, poraďte se v lékárně.

Fotolia_24398088_XS

Na trhu jsou také léky, které kromě antipyretika obsahují pomocnou látku, která zvyšuje účinek té základní. Jsou to zejména horké nápoje Coldrex, Grippostad nebo Paralen hot drink. Nikdy neužívejte více tablet, než je doporučená denní dávka, a dodržuje určené intervaly mezi dvěma dávkami, jinak si můžete poškodit játra. Horečku můžete snížit i fyzikálními metodami – sprchou vlažnou vodou nebo studenými zábaly. Antipyretika současně působí i proti bolesti hlavy, svalů a kloubů.

Na bolest v krku a při polykání v průběhu angíny si můžete v lékárně koupit celou řadu pastilek, tablet a sprejů se znecitlivující látkou. Některé obsahují i antibakteriální složku, která brání množení bakterií. Jedná se o tablety a pastilky Septofort, Neoseptolete, Coldrex, Hexoral, Neo-angin, Orofar, Septisan, Septolete, Strepsils, dále spreje Jox, Tantum verde a mnoho dalších.

Cílenou léčbou angíny jsou antibiotika, která vám samozřejmě předepíše praktický lékař. Antibiotikem volby je penicilin (Ospen, V-penicilin, Penbene). Pokud má nemocný alergii na penicilin, dostane makrolid (Klacid, Sumamed) nebolinkosamid (Dalacin, Klimicin). V antibiotické léčbě je důležité dodržovat doporučené intervaly dávkování. Jedině tak se v krvi může vytvořit dostatečně účinná hladina antibiotik, která zabrání dalšímu množení bakterií. Antibiotika nefungují ihned po první tabletě. Zpravidla dochází k ústupu horečky během třetího dne užívání, při závažné infekci až čtvrtý den, pak postupně odeznívají další příznaky. Stejně tak je důležité doužívat všechny tablety, jak vám lékař předepsal, i když se již cítíte úplně zdraví. V těle může zůstat určité množství streptokoků, jež se znovu pomnoží a vám se angína vrátí. Vzhledem k riziku pozdních komplikací by měla být antibiotika podávána 10 dní.

Kontrolní vyšetření po angíně

Za 10 dní po skončení léčby je vhodné přijít na kontrolu k lékaři, kdy lékař zhodnotí celkový stav, odebere kontrolní laboratoř (sedimentaci nebo CRP), vyšetří moč a poslechne srdce. Tato vyšetření slouží ke screeningu (orientačnímu vyšetření) k vyloučení revmatické horečky a akutní glomerulonefritidy. Alarmujícím příznakem pro revmatickou horečku je přítomnost šelestu nebo rychlý srdeční tep (tzv. tachykardie). Tehdy je nutné doplnit odběr krve k vyšetření specifických protilátek proti streptokokům (ASLO) a vyšetření u internisty nebo kardiologa, který vám natočí EKG a ultrazvukem vyšetří srdce (tzv. echokardiografické vyšetření srdce). K vyloučení glomerulonefritidy se provádí základní biochemické vyšetření moči, alarmujícím příznakem je bílkovina a zejména krev v moči.

Doporučení při angíně

Pokud se u vás nebo vašeho dítěte objeví příznaky angíny, neváhejte s vyšetřením u vašeho lékaře. Včasným nasazením antibiotik nejen zkrátíte trvání nepříjemných příznaků, ale hlavně předejdete riziku pozdních komplikací. Ne každý zánět hltanu a mandlí musí být angína. Až 80% těchto zánětů projevujících se bolestí v krku způsobují viry, na které antibiotika neúčinkují. Z krve pomocí CRP se dá jasně prokázat, že se jedná o bakteriální infekci, na kterou zaberou antibiotika.

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Toto pole je povinné.
Toto pole je povinné.
Toto pole je povinné.
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
Další články z rubriky

Botulismus

Původcem infekce je bakterie Clostridium botulinum, která se dokáže množit i bez přístupu vzduchu a tvoří spory (klidová forma bakterií umožňující…

Cholera

Jak již bylo řečeno, onemocnění cholery vzniká napadením lidského organismu bakterií Vibrio Cholerae. Onemocnění se šíří fekálně-orální cestou …

Ehrlichióza

Jak již bylo naznačeno, příčinou vzniku ehrlichiózy je přenos bakterií krví z přisátého klíštěte. Tzv. rezervoárem bakterií jsou nejen klíšťata, ale…

Tularémie – zaječí nemoc

Tularémie byla poprvé popsána před první světovou válkou v oblasti Tulare v USA. Ve dvacátých letech minulého století Edward Francis izoloval tuto…

Brániční kýla

Bránice se latinsky označuje jako diaphragma a řecky jako pren. Jde o blánu tvořenou svalovými vlákny a šlachami. Najdeme ji u téměř všech savců…

Ascites

Podstatou vzniku břišního výpotku neboli ascitu je určitá nerovnováha při tvorbě tekutiny a při jejím vstřebávání. Velkou roli při vstřebávání hrají…

Zhoubný nádor slinivky břišní

Slinivka břišní, odborně pankreas, je laločnatá žláza umístěná před zadní stěnou břišní za žaludkem. Připomíná velkou slinnou žlázu. Její pravá část…

Zánět slinivky břišní

Slinivka břišní (odborně pankreas) je žláza uložená před zadní stěnou břišní za žaludkem. Jedná se o žlázu s dvojí sekrecí – exokrinní a endokrinní.…

Embolie obecně

Podle typu embolu (vmetku) existuje několik druhů embolie. Tím pak získáme také mnoho příčin vzniku embolie. Je známo mnoho stavů, které zvyšují…

Kašel – akutní a subakutní

Sliznice dýchacích cest je opatřena důmyslným „kartáčem“ (řasinkový epitel, epitel – vrchní vrstva sliznice) jehož funkcí je trvalé odstraňování…

Alergická rýma

Klíčovým orgánem je nosní sliznice, ale velmi často se současně vyskytují alergické projevy i na jiných orgánech, zejména oční spojivce, kůži a…

Azbestóza

Nebezpečnost azbestu vychází z několika jeho vlastností. Jednou z nich je malý rozměr jeho vláknité struktury. Částice se dostávají do prachu a jsou…

Achondroplazie

Onemocněním trpí muži i ženy přibližně stejně často (muži mírně častěji), protože achondroplazie patří k autozomálně dominantním dědičným poruchám.…

Downův syndrom

S Downovým syndromem se lékaři setkávali již v dávné minulosti (je dochována lebka nemocného ze 7. století), ale první popis poruchy se přisuzuje…

Pompeho choroba

Pompeho choroba se řadí mezi velmi vzácná onemocnění. Rozlišují se tři formy onemocnění a to infantilní, která postihuje novorozence, a pak juvenilní…

Turnerův syndrom

Genetická informace stojí za člověkem jako takovým, v genech jsou uloženy veškeré informace o těle člověka od složení buněk a jejich produktů po…

Kraniosynostóza

Hlava novorozence je složená z několika plochých lebečních kostí, které jsou spojeny volnými fibrózními švy (frontální, sagitální, okcipitální,…

Demence

Jelikož ve většině případů demence postihuje osoby starší 60 let, označuje se demence jako senilní demence neboli stařecká demence. Pojem je ale…

Úrazy hlavy

Příčin vzniku úrazů hlavy existuje obrovské množství. K častým příčinám patří běžné nehody v domácím prostředí (klasické pády z žebříku, ze židle,…

Synkopa

Měli bychom se seznámit také s podobnými stavy, neboť každá krátkodobá porucha vědomí není synkopou. Pojem synkopa je vymezen pouze pro příčinu v…

Gynekomastie

Běžně se gynekomastie v mužské populaci objevuje jako přirozená hormonální nerovnováha. Může to být již u novorozenců díky přechodu ženských…

Connův syndrom

Aldosteron je steroidní hormon a hlavní mineralokortikoid, který je produkovaný vnější zónou (zona glomerulosa) kůry nadledvin. Aldosteron hraje…

Addisonova choroba

Addisonova choroba je nepříliš časté onemocnění, bez správné diagnostiky a léčby může ale být až smrtelné. Nemoc je spojena s poruchou tvorby hormonů…

Poruchy štítné žlázy

Hlavní funkce štítné žlázy spočívá v tvorbě a vylučování hormonů. Štítná žláza produkuje tyroxin, trijodtyronin a kalcitonin. Tyroxin a trijodtyronin…

Uštknutí hadem

Celosvětově existuje asi 3000 druhů hadů, ale pouze 15 % z nich je člověku nebezpečných. Hadi se vyskytují krom Antarktidy na všech kontinentech.…

Portální hypertenze

Příčin vzniku portální hypertenze existuje hned několik typů. Můžeme je rozdělit na prehepatální příčiny (příčiny v oblasti před játry), hepatální …

Krvácení z nosu neboli epistaxe

Nos je nedílnou součástí obličeje. Zevní nos je tvořen drobnými nosními kůstkami a navazující chrupavkou. Nosními dírkami proudí vzduch do horních…

Hemolytická nemoc novorozenců

Příčinou hemolytické nemoci novorozenců je přenos mateřských protilátek přes placentu. Protilátky se pak navážou na červené krvinky plodu. K této…

Spála

Nemoc je vysoce infekční a dětský kolektiv vybízí k epidemiím a rychlému přenosu mezi dětmi. Spála se může ale vyskytnut také u dospělých osob, jen…

Popáleniny

Teplo, které může způsobit popáleniny, může mít mnoho forem. Popáleniny mohou zapříčinit následující rizikové činnosti: Může jít o horkou tekutinu…

Dehydratace

Voda je nedílnou součástí lidského těla. Vyskytuje se uvnitř buněk jako součást intracelulární tekutiny (asi 60 %), i extracelulárně v mezibuněčném…

Kuří oko

Kuří oko vzniká v místě chronického tlaku na kůži. Tlak je bodový a plocha tlaku je většinou okrouhlá nebo oválná. Tlak na kůži vzniká nejčastěji…

Nádor jazyka

Podle statistik v roce 1990 podlehlo nádorům ústní dutiny asi o třetinu méně nemocných nežli v roce 2013. Celosvětově se jedná o závažný problém,…

Thymom

Brzlík je uložen hned za hrudní kostí v oblasti přechodu krku na hrudník. U dětí je veliký, v pubertě se začíná zmenšovat a je nahrazován tukem. Po…

Nádory varlat

Jednoznačná příčina vedoucí k nádoru varlat není známá. Jsou však prokázány rizikové faktory, které se mohou podílet na vzniku nemoci u konkrétního…

Spinocelulární karcinom

Hlavní příčinou vzniku spinocelulárního karcinomu je vystavení kůže UV záření. Nemusí se jednat pouze o sluneční záření, jednoznačně byl také…

Retinitis pigmentosa

Onemocnění postihuje obě pohlaví. Dnes je již známo víc jak 50 různých genetických defektů. Patří mezi ně X vázaná dědičnost (5-15 %), autozomálně…

Odchlípení sítnice (Amoce)

Jedním z nich je slepá skvrna neboli optický disk, kudy vystupuje zrakový nerv a vstupuje tepna arteria centralis retinae. Druhou strukturou je…

Keratokonus

Příčina degenerativní změny rohovky vedoucí ke keratokonu jsou dosud neznámé. Odborníci se domnívají, že za změnami stojí kombinace genetických vlivů…

Neprůchodnost slzných cest

Slzy mají za úkol zvlhčovat oko, odplavovat nečistoty a chránit ho před infekcí. Zjednodušeně jsou slzy jen slaná voda s příměsí bílkovin. Jsou…

Malárie

Římský Columella pak asocioval horečky s kousnutím komára a to především v bažinatých oblastech. Historicky se uvádí, že malárie mohla stát za pádem…

Filarióza

Nákaza se velmi hojně vyskytuje v tropických a subtropických oblastech Asie, Afriky, střední a jižní Ameriky a Tichomoří. Filarióza je parazitární…

Parazitární infekce

Jelikož existuje mnoho druhů parazitů, k nákaze parazitem může dojít mnoha způsoby. Jednou z nejčastějších příčin nákazy je požití potravy či nápoje,…

Toxoplasmóza

Původcem onemocnění je Toxoplasma gondii (toxoplasma obecná), nitrobuněčný prvok řadící se mezi kokcidie. Jedná se o invazivního prvoka, který v…

Neplodnost u žen

Příčiny vzniku neplodnosti u žen nejsou vždy jednoznačné a není vždy lehké je diagnostikovat. V mnoha případech je neplodnost neobjasněna. K…

Ženské pohlavní nemoci

Nakazit se tzv. lidským papilomavirem HPV je velmi snadné. HPV virů jsou bohužel stovky, a i když je možné se proti některým z nich očkovat, očkování…

Nemoci předkožky – fimóza, parafimóza

Zevní chlapecký genitál je tvořen penisem a varlaty uloženými v šourku (scrotum). Penis se skládá z těla a žaludu (lat. glans penis), na kterém ústí…

Abrupce placenty

Příčina vzniku abrupce placenty je stále poměrně nejasná. Existují ale určitá zvýšená rizika pro vznik abrupce. Tato rizika se označují jako rizikové…

Zlomeniny kostí dolní končetiny

Zlomenina, odborně fraktura, je porucha kontinuity kosti. Ke zlomení dochází v případě, kdy je elasticita a celková pevnost kosti překonána vnější…

Otoky dolních končetin

Obecně se otok označuje jako edém. Slovo vychází z latinského oedeme. Edém neboli otok je stav, kdy se ve tkáních (nebo orgánu) objevuje nadbytečná…

Výhřez meziobratlové ploténky

K výhřezu meziobratlové ploténky může teoreticky dojít kdekoliv v celé délce páteře. Nejčastěji se ale s herniací disku setkáváme v nejvíce…

Ostruha patní kosti

Patní kost (latinsky calcaneus) je předozadně protáhlá zánártní kost, která spojuje lýtkové kosti s kostmi plosky nohy. V zadní části paty se nachází…

Lamblióza neboli giardióza

Giardia intestinalis (jinak také zvaná Giardia lamblia, G. duodenalis, Lamblie střevní) je jednobuněčný organismus, který patří mezi prvoky. Tento…

Dráždivý tračník

Funkční poruchy trávení jsou dlouhodobé obtíže trvalého nebo návratného charakteru, u kterých nebyla objevena organická příčina choroby. Tyto potíže…

Avitaminóza

Vitamín obecně je organická látka, která je nezbytná pro normální růst a výživu lidského organismu. Vitamín nemůže být syntetizován v lidském těle,…

Kojenecká kolika

Do trávicího ústrojí se vzduch dostává polykáním se stravou a při trávení potravy působením střevních bakterií. Spolykaný vzduch částečně odchází při…

Tinnitus

Ucho mladého zdravého člověka je schopno vnímat zvuky v rozsahu frekvencí 20-20000 Hz (Hertzů), starší osoba s nedoslýchavostí pak vímá frekvence 50…

Percepční sluchové vady

Percepce je výraz, který označuje vnímání, to znamená, že percepční vady se týkají poruch vnímání zvuku. Zvuk je tedy vpořádku veden vnějším uchem do…

Menierova nemoc

Pro pochopení vzniku této nemoci je důležité zmínit stavbu vnitřního ucha. Vnitřní ucho je velmi složitý párový orgán. Zajišťuje převod zvuků z…

Převodní sluchové vady

Ucho mladého zdravého člověka je schopno vnímat zvuky v rozsahu frekvencí 20 - 20000 Hz (Hertzů), starší osoba s nedoslýchavostí pak vnímá frekvence…

Epiglotitida

Před rokem 1980 (rok objevu vakcíny proti Haemophilu influenzae) toto onemocnění postihovalo převážně malé děti ve věku 2 až 4 let a v mnoha…

Nemoci slinných žláz

Velké slinné žlázy jsou párové orgány uložené v blízkosti dutiny ústní. Protože mají vývod, který dopravuje vytvořené sliny na místo určení, říká se…

Zubní kaz

Zubní kaz, latinsky caries, je infekční onemocnění zubu, při kterém dochází k narušení části skloviny dříve zdravého zubu. Zubní kaz je celosvětově…

Příušnice

U spousty lidí (zhruba u poloviny), probíhají příušnice skrytě, to znamená, že dotyčný ani neví, že je nakažený, takže nemá žádné příznaky. U…

Koňská encefalomyelitida východního typu – EEE

Jak již bylo naznačeno, koňska encefalomyelitida východního typu je virové onemocnění přenášené komáry. Jedním druhem komára, který typicky přenáší…

Nachlazení

Statisticky trpí dospělý člověk nachlazením 2-3x ročně, děti dokonce 6-8x do roka. Nachlazení se objevuje nejčastěji během zimních měsíců ale…

Kaposiho sarkom

Kaposiho sarkom nemusí zůstat pouze u kůže, ale může napadat také končetiny, plíce, játra či zažívací trakt. Sarkom obecně označuje typ nádoru, který…

Horečka dengue

Horečka dengue (čti denge či dengi) je virové onemocnění rozšířené v exotických krajích. Zaslouží si pozornost českých cestovatelů, protože v roce…

Prolaps rekta neboli výhřez konečníku

Konečník je poslední část tlustého střeva. Slouží k hromadění stolice a podílí se na jejím vyprazdňování. Díky důmyslnému systému vnitřního a…

Průjem

Světová zdravotnická organizace WHO definuje průjem přesněji jako tři a více vodnatých stolic za den nebo častější stolice než je běžné po zdravou…

Alportův syndrom

Alportův syndrom je vrozená neboli dědičně podmíněná skupina projevů. Konkrétně se jedná o vrozenou poruchu kolagenu typu 4. Kolagen je stavební…

Inkontinence stolice

Pro pochopení funkce konečníku je dobré představit si tuto oblast trávicího traktu. Konečník neboli rektum je koncová část tlustého střeva, na které…