Majoránka je oblíbenou bylinkou v české kuchyni

Dobromysl či majoránka? Zahradu ozdobí a můžete si z nich vyrobit vlastní kořenicí směsi

Jak majoránka, tak dobromysl patří mezi jedny ze základních koření, které najdeme téměř v každé domácnosti. Avšak tyto aromatické rostliny mají mnohem širší uplatnění. Najdete je v bylinkových čajích i ve směsích do koupelí. Jejich vůně a chuť příjemně pohladí po duši, zaženou chmury, ale stejně dobře se hodí ve chvílích, kdy nás trápí obtíže spojené s trávením.

Majoránka je oblíbená především jako koření do bramboračky, do bramboráků a je spojena i se zabijačkovými hody, protože právě v koření určeném na dochucení pokrmů z vepřového masa je zastoupena jako jedna z nejdůležitějších složek. Zažitého „klišé“ se dočkala i dobromysl obecná, jejíž nezaměnitelnou chuť a vůni poznáte snad v každém italském jídle. 

Dobromysl nebo majoránka? 

Zatímco dobromysl u nás roste na loukách a pastvinách, majoránku v české přírodě určitě nenajdete. Pochází totiž ze Středomoří a u nás se pěstuje jako jednoletá rostlina, kterou je třeba každý rok předpěstovat ve skleníku ze semen. O příbuznosti obou rostlin svědčí i lidové názvy. Dobromysli se lidově říkalo zimní majoránka a na Slovensku se setkáte s označením pamajorán obyčajný. Český název zase napovídá, k čemu se tato rostlina mimo jiné používá: použití dobromysli se totiž dočkáte „dobré mysli“, protože pozitivně ovlivňuje nervovou soustavu a uklidňuje nervy. Dobromysl je také oblíbená i v okrasném zahradnictví. Na trhu seženete kultivary s bílými květy nebo se žlutými listy. Pro léčebné účely dejte přednost původnímu druhu, který obsahuje nejvíce léčivých látek.

Čtěte také:

Máta? Nejoblíbenější je máta peprná. Ochutnejte ale i netradiční druhy máty

Majoránka: Nenáročná bylina, kterou využijete v kuchyni i kosmetice

Dobromysl obecná alias oregano ve třech směsích domácího koření

Dobromysl v přírodní medicíně

Dobromysl dokáže skvěle zmírnit plynatost, stejně dobře ovšem podporuje trávení. A rovněž má schopnost tlumit křeče, i ty menstruační. Dobromysl se hodí také do bylinných čajů určených na léčbu kašle, čistí totiž zahleněné plíce i při nemocech, jako je černý kašel či při chorobách průdušek. Bývá častou součástí směsí na nervy a pro dobrý spánek, skvěle totiž uklidňuje. V koupelích se osvědčuje jako prostředek pro posílení slabých jedinců, zvláště pak malých dětí. Pozitivně působí také při revmatismu a různých typech kožních vyrážek. Z kvetoucí natě lze připravovat inhalační směsi proti rýmě, chřipce a nachlazení. 

Majoránka na zahradě

Ve své domovině roste majoránka jako vytrvalá rostlina, u nás jí nesvědčí tuhé zimy, díky nimž ji řadíme do skupiny letniček nepravých. Dostala se k nám při křižáckých výpravách nejspíš z Jeruzaléma, od té doby se u nás hojně pěstuje.

Z dobromysli nebo majoránky si můžete namíchat vlastní kořenící směs

Sbíráme ji v průběhu léta ve chvíli, kdy vytváří kulovitá poupata, nebo tehdy, když se už rozvinuly bílé, přesto ovšem nenápadné okvětní plátky. Podobně jako dobromysl mají mnozí majoránku zažitou jako chutné koření s výraznou vůní, přesto se s ní setkat i v jiných oblastech. Nemůže chybět v některých bylinkových směsích určených na přípravu léčivého čaje na podporu kojení nebo na dobré trávení. 

Majoránka v lidové medicíně

Majoránka podporuje funkci střev a žaludku. Má také protizánětlivé a dezinfekční účinky, působí potopudně a močopudně, takže se hodí i do očistných bylinných směsí. Kojící matky majoránku ocení především díky podpoře laktace, proto bývá nedílnou součástí bylinkových čajů určených právě pro kojící ženy. Použití majoránky a dobromysli se mnohdy shoduje. I majoránka totiž skvěle uklidňuje. Pokud máte slabé poruchy spánku nebo se vám hůře usíná, pak si připravte čaj z natě majoránky. Nať také poslouží k inhalaci při rýmě a nachlazení nebo při slabších bolestech hlavy

Dobromysl a majoránka v kuchyni

Kuchaři by se bez těchto bylin jen těžko obešli. Výrazná vůně a kořenitá chuť je předurčuje pro dochucení výrazných pokrmů. Vzhledem k tomu, že se dobromysl i majoránka používají na podporu trávení, protože stimulují funkci žaludku a střev, perfektně se hodí především do hůře stravitelných jídel. Dobrým příkladem je použití majoránky jako jedné z důležitých přísad do zabijačkové kořenící směsi. Dobromysl dodává chuť provensálské koření a spolu s majoránkou doplňuje italskou kořenící směs. 

Ochutnejte: Dobromyslová kořenící směs na všechny druhy masa

  • 2 díly kvetoucí natě dobromysli obecné
  • 1 díl kvetoucí natě majoránky zahradní
  • 1 díl kvetoucí natě tymiánu obecného 
  • 1 díl listů bazalky pravé 
  • 1 díl olistěné natě saturejky horské 
  • 1 díl olistěné natě yzopu lékařského 

Všechny díly bylinek smíchejte a v hmoždíři nadrťte najemno. Koření uchovávejte nejlépe v uzavřené zavařovací sklenici, která uchová výraznou vůni. Tato směs je velmi aromatická, proto ji přidávejte do pokrmů z různých druhů mas po menších dávkách.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

PÁTEK 13. 12. 2024
býk
Měsíc přibývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni
SOBOTA 14. 12. 2024
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v přibývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
NEDĚLE 15. 12. 2024
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích, dnes je úplněk. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch vám…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 16. 12. 2024
rak
Měsíc ubývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
ÚTERÝ 17. 12. 2024
rak
Měsíc ubývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
STŘEDA 18. 12. 2024
rak
Měsíc ubývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
ČTVRTEK 19. 12. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v ubývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den paní Matrino, dnes trh nabízí různé druhy masti, krémů a gelů a každému n�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den, zkuste se podívat na výrobky od vabios.com, které jsou zaměřeny právě na tu ...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Urgentní půjčka pro ženy na mateřské dovolené a na MD v ČR Hrozí vám nepředvídat...
Zobrazit všechna témata

Jmelí si můžete vypěstovat i sami na zahradě. Jak na to?

Jmelí je oblíbený i tradiční symbol Vánoc všude na světě a spjat je zejména s polibkem pod ním, který má přinést dvěma lidem dlouhotrvající a šťastnou lásku nebo vztah. Dle evropských pověr pak představuje symb...

Jak vysvětlit větším dětem, že Ježíšek neexistuje?

Máte doma dítka, která mají tušení, že Ježíšek neexistuje? Pak se možná budete zaobírat otázkou, jak jim citlivě sdělit pravdu. Připravili jsme pro vás několik praktických tipů, díky nimž bude sdělování vánoční...

Nejlepší adventní trhy. Tipy, kam vyrazit v Česku i  v zahraničí

Je nejvyšší čas nasát pořádnou vánoční atmosféru. Koledy, svařené víno, punč, klobása na zahřátí, ale taky třeba trdelník. To všechno nabízejí tradiční adventní trhy. I když venku není sníh a rozhodně se nezdá,...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Letos pečeme na Vánoce...

Dneska se předem omlouvám těm, kteří milují Vánoce a nemůžou se jich dočkat. Protože dneska bude můj blogovej článek spíše vyhovovat těm, co je neslaví anebo nechtějí slavit pro letošek. Já se na ně vždycky těšila, ale vlivem okolností je slavit vlastně letos ani nechci...