Štítná žláza rozhoduje o tom, jestli jsme zimomřiví nebo hubení

Štítná žláza: K čemu slouží a proč je tak důležité, aby správně fungovala?

Štítná žláza slouží jako takový tělesný termostat. Nepřetržitě totiž reguluje veškeré tělesné pochody. Stará se o správnou teplotu i výdej energie. Jestliže štítná žláza nefunguje správně, hrozí mimo jiné problémy s termoregulací, únava nebo dokonce i deprese. Jste si jistí, že máte štítnou žlázu v pořádku?

Štítná žláza trápí v Česku více než 600 tisíc lidí, přičemž nejčastěji se jedná o sníženou čili nedostatečnou funkci (hypotyreóza). Ta trápí více než půl milionů obyvatel. Přes sto tisíc jedinců se pak potýká s nadměrnou aktivitou štítné žlázy (hypertyreóza). 

Nezbytná štítná žláza

Štítná žláza je malý orgán motýlovitého tvaru a je umístěná na přední části krku. Štítná žláza řídí metabolické pochody, včetně regulace produkce různých mnohých hormonů, které tělu umožňují vykonávat důležité funkce, jako je například trávení nebo rozmnožování. Na starosti má i regulaci tělesné hmotnosti nebo stabilizaci nálady. Někdy se stane, že štítná žláza začne produkovat příliš mnoho nebo naopak příliš málo určitých hormonů, přičemž oba tyto scénáře jsou pro fungování těla problematické. 

Čtěte také:

Hormony v rovnováze: Jak se dá posílit štítná žláza?

Dostaňte rozbouřené hormony pod kontrolu! Stačí 30 minut denně s hormonální jógou

Minerály v kostce: Chcete mít pevné nervy a rychlé spalování? Jód se postará o vaši spokojenost

Hormony štítné žlázy

Dva nejdůležitější hormony štítné žlázy jsou T3 (trijodtyronin – obsahuje tři atomy jódu) a T4 (tyroxin – obsahuje čtyři atomy jódu). Tyto dva hormony, jakmile se uvolní, putují krevním řečištěm a přeměňují kyslík a kalorie na energii. Tato energie je následně klíčová pro kognitivní funkce, regulaci nálady, trávicí procesy, zdravou chuť na sex a mnoho dalšího. Hormony štítné žlázy ovlivňují i metabolismus živin, tedy bílkovin, tuků a cukrů. Dále pak zvyšují spotřebu kyslíku a jsou nezbytné pro správnou funkci orgánů a tkání. V prvních letech života jsou pak nezbytné pro správný vývoj dětského mozku. Onemocnění štítné žlázy tak mohou mít negativní dopady téměř na všechny oblasti našeho života. Od problémů s váhou až po deprese nebo úzkosti.

Štítná žláza a její snížená funkce

I když problémů se štítnou žlázou může být celá řada, nejčastěji se vyskytuje právě snížená nebo zvýšená fukce. Nejčastějším typem oneocnění je právě funkce snížená neboli hypotyreóza. Trápí většinou ženy a projevuje se tak, že tělo doslova zpomalí. Mezi hlavní příznaky tak patří přibírání na váze, mozková mlha, pomalost, chronická zácpa, únava, nedostatek energie, deprese, nízký krevní tlak, snížené libido, chraplavý hlas, nesnášenlivost chladu, suchá pokožka, lámavost nehtů, vypadávání vlasů či potíže s očima. 

Štítná žláza a její zvýšená funkce

Zvýšená funkce štítné žlázy neboli hypertyreóza způsobuje přesný opak než hypotyreóza. Metabolismus se zrychluje natolik, že srdce může bít rychleji a člověk může mít problém správně jíst nebo udržet dostatečnou váhu. Mezi nejčastější příznaky hypetyreózy patří nervozita nebo příznaky úzkosti, nespavost a potíže se spánkem, rychlý tep, bušení srdce, velké až vyboulené oči, nevysvětlitelná ztráta hmotnosti, pocení, svalová slabost, lámavé vlasy.

Nesprávně fungující štítná žláza trápí velké množství lidí

Štítná žláza a nedostatek správných živin

Některé prvky hrají důležitou roli co se týče správného fungování štítné žlázy. Mezi klíčové patří zejména jód, zinek a selen. Škody může napáchat i nedostatek vitamínů skupiny B. Zároveň je nutné dbát na úpravu jídelníčeku. Je vhodné eliminovat cukr, nezdravé tuky, lepek, kofein a alkohol. Problém je pak i stres, který může narušovat normální fungování nadledvin a opotřebovávat celý imunitní a endokrinní systém. Některé příznaky štítné žlázy mohou souviset i se špatným stavem střev a zánětem v těle. A v neposlední řadě patří mezi rizikové faktory i nedostatek pohybu a sedavý způsob života.

Štítná žláza a přírodní léčba

Na onemocnění štítné žlázy předepíše lékař léky. Ty však pouze upravují hormony štítné žlázy, avšak hypotyreózu ani hypertyreózu neléčí. Poměrně dobře si však umí poradit alternativní medicína, avšak počítejte s tím, že jde o běh na dlouhou trať. Rozhodně nezbytné jsou omega3-mastné kyseliny. Obsahují je čerstvě ulovené ryby, lněná semínka a vlašské ořechy. Případně pak i kvalitní doplňky stravy. Začněte užívat i probiotika či adaptogenní byliny. Vhodná je především ašvaganda, tulsi, ženšen, kořen lékořice nebo rhodiola. Při hypotyreóza pak může být užitečná i chaluha či arónie. U hypertyreózy může být zase prospěšný karbinec nebo svída

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ČTVRTEK 01. 05. 2025
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v přibývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
PÁTEK 02. 05. 2025
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
SOBOTA 03. 05. 2025
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
NEDĚLE 04. 05. 2025
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 05. 05. 2025
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
ÚTERÝ 06. 05. 2025
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
STŘEDA 07. 05. 2025
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni

Karmický vztah nebo opravdová láska? Naučte se je od sebe rozeznávat

ahoj, pokud je to nahoda, tak mi to prijde zajimave hodne a napsal bych o tom nejakou kratkou osobni zpoved..a...

Karmický vztah nebo opravdová láska? Naučte se je od sebe rozeznávat

Krasny den prosim ohledne karmickeho vztahu o kterem jsem predvedcena ze existuje protoze jsem ho zazila, je...

Třinácté znamení Hadonoš: Jste narození v jiném znamení zvěrokruhu?

ja jsem hadonos, nikdy jsem se necitila jako ulitly strelec, vzdycky me to tahlo k lecitelstvi (neplest si s a...

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

NABÍZÍM URÁTNÍ PŮJČKY: Dobrý den, potřebujete okamžitou půjčku? Nabízím všechn...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

NABÍZÍM URÁTNÍ PŮJČKY Dobrý den, potřebujete okamžitou půjčku? Nabízím všechny...

rychlá legitimní půjčka od soukromé osoby

Dobrý den, byli jste na mnoha místech podvedeni a tentokrát hledáte čestného člověka, k...
Zobrazit všechna témata

Skrytá sůl v potravinách útočí na naše zdraví. Které potraviny jsou nejhorší?

Sůl je pro fungování lidského těla nezbytná, ale její nadměrná konzumace zvyšuje riziko vysokého krevního tlaku, srdečních onemocnění a ledvinových problémů. Skrytá sůl se přitom nachází i tam, kde bychom ji ne...

Umění naslouchat: 8 kroků, jak být lepším partnerem

Umění naslouchat je jednou z nejdůležitějších dovedností, kterou můžeme ve vztahu rozvíjet. Skutečné naslouchání není jen o tichu během partnerova monologu, ale o aktivním vnímání jeho slov, emocí i neverbálníc...

Výlet na Moravu, který chutná po vínu

Pokud nevíte, kde vám hlava stojí a nutně potřebujete odpočinek, vyrazte o víkendu s partnerem nebo přáteli na Moravu. Ubytujte se nedaleko vinice či vinařství, odpočívejte, bavte se a degustujte dobré víno.

Ješitnost se netýká jen mužů. Jak ovlivňuje náš život?

Tradičně je ješitnost připisována mužům, avšak velice běžně ji můžeme vídat i u ženského pohlaví. Znáte ve svém okolí někoho, kdo je ješitný? Pak možná tušíte, v čem tkví tato často negativně vnímaná povahová v...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Ergoterapie jako cesta k lepšímu a kvalitnějšímu životu

Už jste někdy slyšeli o ergoterapii? Je to obor, který lidem pomáhá překonávat různé zdravotní problémy, aby mohli znovu vykonávat každodenní činnosti. Ať už jde o zranění, nemoc nebo zhoršení pohybových schopn...

Velikonoční pondělí: Oslavy jara, života a tradic

Velikonoční pondělí je dnem plným tradic, které mají kořeny v dávných pohanských i křesťanských rituálech. Kromě tradiční pomlázky a barvení vajíček nechybí obchůzky koledníků nebo polévání vodou. A chybět samo...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Línání u psů je na jaře běžné. Kdy ale zbystřit?

S příchodem jara se chovatelé potýkají s nadměrným línáním u psů. Toto „shazování“ srsti není nic nenormálního a obvykle ustane do jednoho až dvou měsíců. Pejskové se tak zkrátka připravují na teplejší sezónu. ...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Staročeské recepty z rebarbory: 5 sladkých tipů, jak ji využít v kuchyni

Právě nastává skvělý čas zaměřit pozornost na staročeské recepty z rebarbory. Tato skvělá zelenina nakyslé chuti, často mylně nazývána ovocem, se skvěle hodí k pečení koláčů a buchet, k výrobě kompotů nebo příp...

Na vlastní kůži: Hydrocolon terapie vyčistí střeva a nastartuje detoxikaci. Skutečně to funguje?

Otázka, která mi vrtala hlavou už pěknou řádku let. Ale přece si nepůjdu někam jen tak nechat vypláchnout tlusté střevo. Co když m...

Život je jako jízda na horské dráze. Jednou jsi nahoře a pak dole

Novej rok 2025 je v plnym běhu a zima ve svym středu. Zanedlouho tu bude jaro, který mám spojený s takovou pohodou - pro mě je jaro znamením nový naděje a větší energie. Zpátky ale do přítomnosti. To, co mi připravil začátek roku, jsem si ani ve snu nedokázala představit.