Minerály v kostce: Selen je nezbytný pro štítnou žlázu i zdravé srdce

img

Selen patří mezi minerály, které tělo nutně potřebuje, aby zůstalo zdravé. Mimo jiné nás selen chrání před civilizačními nemocemi. Umí toho ale mnohem víc. Je to především také silný antioxidant a účastní se mnoha metabolických reakcí v organismu.

Selen je důležitý také pro reprodukční systém, pro správnou funkci štítné žlázy, produkci DNA a ochranu těla před poškozením způsobeným volnými radikály. Selen patří mezi minerály, které jsou nezbytné pro správné fungování lidského organismu

Minerály: Selen – fámy versus fakta

Některé studie dokonce prokázaly souvislost se správnou hladinou selenu a prevencí nádorových onemocnění. Zatím jen teoreticky se předpokládá ochranný účinek selenu, zejména ve spojení s vápníkem. Nezávislé studie, které byly provedeny uváděly i ochranu před nemocemi srdečními, cévními a revmatismem. Tyto závěry jsou však stále podrobeny dalšímu zkoumání, nelze je tedy brát za závazné. Zejména informace některých výrobců doplňků stravy o snížení rizika rakoviny díky doplňování selenu nelze brát v žádném případě zatím vážně. Každou suplementaci potravinových doplňků byste proto měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo farmaceutem. A to především v případě, že se již s nějakým onemocněním léčíte.

Čtěte také:

Vlašské ořechy podporují funkci mozku, srdce a cév a pomáhají proti depresi i stresu

Máte rádi ořechy? Dnes servírujeme nejlepší ořechové recepty

Selen: Selenium, Se

Minerál selen aktivuje hormony štítné žlázy, je proto zásadním prvkem pro normální růst a vývoj. Je důležitý i pro schopnost reprodukce, jelikož ovlivňuje pohyblivost spermií. Pokud ho mají ženy v těle málo, pak se, zejména na začátku těhotenství, zvyšuje pravděpodobnost samovolného potratu. Selen může působit jako prevence šedého zákalu a pomáhá chránit i před makulární degenerací, tedy zdravotním problémem, který ohrožuje zejména starší jedince. Minerály, zejména tedy selen, je nutné doplňovat také při akutních zánětlivých onemocněních, stejně jako při autoimunitních nemocech. Stejně jako některé další minerály, zvyšuje odolnost vůči virovým a bakteriálním infekcím a společně s vitamínem E pečuje o elasticitu buněčných tkání a zlepšuje využití kyslíku srdečním svalem.

Minerály: Selen pro zdraví i krásu

V neposlední řadě redukuje tvorbu krevních sraženin a hraje roli v metabolismu svalů. Pečuje i o zdravé nervy a zlepšuje průběh některých chronických onemocnění, jako je lupénka, kopřivka, revmatická artritida a další. Na bolavé klouby je více než vhodný, proto ho ve zvýšeném množství doplňují zejména starší lidé. Selen je také hojně využíván kosmetickým průmyslem. Je totiž dobře známo jeho blahodárné působení proti vráskám, jež zmírňuje a pleť celkově vyhlazuje a omlazuje (zajišťuje její elasticitu). Údajně může mít také schopnost účinně bojovat proti lupům.

Minerály: Selen a jeho zdroje

Doporučená denní dávka pro dospělého jedince je 55–200 mikrogramů, přičemž u dětí je uváděný údaj 20–55 mikrogramů. U selenu se doporučené denní dávky mírně rozcházejí, nicméně u dospělého jedince by denní dávka v žádném případě neměla překročit 400 mikrogramů. Selen je k dispozici v mnoha doplňcích stravy. Může být přítomen v několika různých formách, včetně selenomethioninu a seleničitanu sodného. Vyšší požadavky na příjem selenu mají lidé, kteří podstupují dialýzu ledvin a lidé s HIV.

Para ořechy jsou bohatým zdrojem selenu

Ovšem stejně jako ostatní minerály, i selen je ideální dodávat do těla v přírodní formě. Nejbohatším zdrojem jsou para ořechy (v jednom ořechu je až 95 mikrogramů selenu – bohatě tedy postačí jeden kus ořechu denně), další ořechy a semena, plody moře, vnitřnosti, drůbež, vejce, celozrnné obilniny, sójové boby, jablečný ocet, hnědá rýže, ovesné vločky, fazole či vejce.

Minerály: Selen a jeho nedostatek

Denní dávky selenu by měly dodržovat zejména muži v období andropauzy, těhotné a kojící ženy a kuřáci. Nedostatek selenu údajně zvyšuje pravděpodobnost onemocnění nádorovým onemocněním, kolapsem imunitního systému či některým zánětlivým onemocněním. Nedostatek prvku je možné vypozorovat dle svalové slabosti, podrážděnosti a únavy

Minerály: Selen a jeho nadbytek

Naopak k předávkování může dojít zejména v případě, že užíváme selen v potravinových doplňcích. Nadměrně vysoké dávky jsou totiž pro tělo toxické. Projevují se následně podrážděností, průjmem, nevolností, zvracením, poruchami trávení, česnekovým dechem a kovovou pachutí v ústech, vyrážkami, vypadáváním vlasů, depresemi a nervozitou. Extrémně vysoký příjem selenu pak může způsobit další vážné problémy, včetně obtíží s dýcháním, třesem, selháním ledvin, infarktem nebo srdečním selháním.

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.