Niacin patří do skupiny B-vitamínů

Populární doplňky stravy: Niacin (nejen) pro správnou hladinu cholesterolu. Proč bychom měli užívat pravidelně?

Niacin je známý také jako vitamín B3. A je pro nás rozhodně nezbytnou živinou. Zbystřit by však měli především ti, kteří mají v nepořádku hladinu cholesterolu. Niacin se totiž umí postarat o její srovnání na správnou úroveň.

Niacin patří mezi doplňky stravy, které umí snížit hladinu cholesterolu. Zmůže toho však mnohem více. Například se hovoří o tom, že dokáže zmírnit artritidu a posiluje funkci mozku. Je však nadmíru důležité užívat správné dávky. Při předávkování totiž může způsobit závažné nežádoucí účinky.

Doplňky stravy: Niacin ze skupiny vitamínů

Niacin nebo také vitamín B3, má dvě hlavní chemické formy. Avšak každá z nich má rozdílné účinky na náš organismus. A rovněž obě se nacházejí jak v potravinách, tak je obsahují i doplňky stravy. 

Čtěte také:

Zvýšený cholesterol lze snížit i přírodní cestou

Vitamín B ovlivňuje lidskou psychiku víc, než by se mohlo zdát

Vitamíny podle abecedy: Jak mohou vitamíny skupiny B posílit nervový systém?

Kyselina nikotinová – užíváme-li ji jako doplňky stravy, je tato forma niacinu využívána právě ke snížení hladiny cholesterolu a zároveň i ke snížení rizika srdečních onemocnění. 

Niacinamid nebo nikotinamid – tento druh niacinu nesnižuje hladinu cholesterolu. Skvěle se však uplatní zejména v kosmetice. Niacinamid (nebo nikotinamid) je protizánětlivý a skvěle se uplatní například při léčbě akné. Pomůže zredukovat pupínky, které se už na pleti objevili a navíc je i skvělou prevencí před případnými dalšími. Niacin v této formě se dobře uplatní také “rozjasňovač” pleti nebo prostředek při nadměrné mastnotě pleti. Zároveň však umí zachovat správnou dávku vlhkosti v pokožce, tedy pomáhá i suché pleti.  A navíc, pomáhá i předcházet vráskám. Pochopitelně pro tyto účely se niacin využívá pro zevní užití. Niacinamid či nikotinamid může také pomoci léčit lupénku a může i snižovat riziko vzniku nemelanomové rakoviny kůže.

Doplňky stravy: Niacin pod lupou

Je dobré vědět, že niacin patří mezi vitamíny rozpustné ve vodě. Naše tělo jej tudíž nekumuluje. Přebytečné množství většinou bez problémů vyloučí. Krom toho, že niacin získáváme pro své tělo potravnou, malé množství niacinu se přímo v našem těle vyrábí z aminokyseliny tryptofanu. Stejně jako ostatní vitamíny skupiny B, i niacin pomáhá přeměňovat jídlo na energii pomocí enzymů (napomáhá uvolňování energie ze sacharidů). Konkrétně je niacin hlavní složkou NAD a NADP, tedy dvou koenzymů, které jsou zapojené do buněčného metabolismu. Mimo to, hraje niacin, značnou roli také v buněčné signalizaci a v tvorbě a opravě DNA. Navíc na náš organismus působí i jako antioxidant.

Doplňky stravy: Niacin a jeho další výhody pro naše zdraví

Srovnává hladinu cholesterolu – k léčbě vysoké hladiny cholesterolu se využívá už od 50. let minulého století. Niacin může snížit hladinu “špatného”, tedy LDL cholesterolu o 5-20 procent. Kvůli možným vedlejším účinkům vška nemůže být primárním léčivem na vysoký cholesterol, pouze doplňkem léčby. Případně se využívá u pacientů, kteří nemohou tolerovat statiny (léčiva fungující jako hypolipidemika). Zároveň s tím, jak snižuje hladinu LDL cholesterolu, umí zvýšit hladinu “dobrého” čili HDL cholesterolu. A to o 15-35 procent. Stejně tak snižuje triglyceridy. Zhruba o 20-50 procent.

Pomáhá předcházet srdečním onemocněním – účinek niacinu na hladinu cholesterolu může pomoci předcházet srdečním onemocněním. Navíc novější výzkumy prokazují i to, že by niacin mohl prospívat našemu srdci. A to tím, že pomáhá snižovat oxidační stres i zánět. Přičemž oba dva faktory se podílejí na ateroskleróze nebo kornatění tepen. Přesto, že některé výzkumy naznačují, že léčba niaciny (samostatně nebo v kombinaci se statiny), může pomoci snížit riziko zdravotních problémů souvisejících se srdečními chorobami. Jiné studie však uvádějí, že léčba niaciny nepomůže významně snížit riziko srdečního infarktu, mrtvice či úmrtí na srdeční onemocnění u pacientů se srdečním onemocněním nebo i u osob s vysokým rizikem. 

Může snížit příznaky artritidyv jedné z provedených studií pomohl niacin zmírnit některé příznaky osteoartrózy, zlepšit pohyblivost kloubů i snížit potřebu nesteroidních protizánětlivých léků. Další studie, u laboratorních potkanů, zjistila, že injekce s niacinem snižovala zánět související s artritidou.

Doplňky stravy: Nedostatek niacinu v lidském těle

Niacin má v lidském těle spoustu úkolů a funkcí. Kromě cholesterolu pečuje i o správnou hladinu krevního cukru, správnou funkci nervového systému i zažívacího traktu. Pomáhá udržovat zdravý mozek. Je vhodným doplňkem při cukrovce I. typu. Benefitů má tedy spoustu. Pokud je ho však těle nedostatek, dokáže napáchat i velké škody. Nedostatek niacinu se projevuje ztrátou paměti, únavou, depresemi, bolestmi hlavy, průjmem či kožními problémy. Bez správné hladiny niacinu nemůže ani správně fungovat mozek. Důležité je však také říci, že nedostatek niacinu je v našich končinách velmi vzácný.

Krom masa se niacin ukrývá také v luštěninách

Těžká forma nedostatku niacinu se projevuje onemocněním zvaným pelagra. Projevuje se jahodově zabarveným jazykem či zánětem jazyka a zánětem dutiny ústní. Dále také nevolností, zvracením, objevují se křeče v břiše a nemocný trpí nedostatkem žaludečních kyselin. Na rukou, krku i tváři se objevují symetrická zarudnutí a otoky. Pokožka se olupuje a je velmi drsná. Nemocný má i velmi podlomenou psychiku, nemůže spát, objevují se migrény, alergie na světlo i ztráta paměti, demence. Onemocnění pelagra tedy signalizuje těžký nedostatek niacinu. Nejčastěji se vyskytuje v rozvojových zemích, kde lidé nemají pestrou stravu.

Doplňky stravy: Niacin a jeho přírodní zdroje

Niacin se nachází v různých potravinách, především pak v drůbežím mase, hovězím mase, rybách, ořeších i luštěninách.

Doplňky stravy: Niacin a doporučená denní dávka

Doporučená denní dávka se odvíjí především od věku jedince. Kojenci do půl roku potřebují 2 mg denně. Do roku pak 4 mg denně. Děti ve věku do tří let pak 6 mg denně. Děti do osmi let věku potřebují 8 mg niacinu za den. Děti do třinácti let pak 12 mg za den. Ženy a dívky od 14 let pak potřebují 14 mg niacinu za den. Jsou-li těhotné pak až 17 mg denně. Při kojení až 20 mg denně. Muži a chlapci od 14 let věku potřebují 16 mg niacinu za den. Denní dávka pro dospělého muže či ženu odpovídá hruba běžné porci rybi nebo kuřecího masa.

Doplňky stravy: Niacin a jeho případné vedlejší účinky

Ze stravy rozhodně předávkování niacinem nehrozí. Budete-li jej užívat v doplňcích stravy, pak v každém případě striktně dodržujte doporučené dávkování. Nadměrné dávky niacinu mohou mít mnoho vedlejších účinků, včetně nevolnosti, zvracení či jaterní toxicity. V každém případě, pokud jste přesvědčeni, že je z nějakého důvodu vhodné, abyste niacin užívali, poraďte se se svým ošetřujícím lékařem, který zná váš zdravotní stav.

Autor článku: Monika Poledníková

Diskuse k článku

  • Kitia

    21:04 30. 4. 2021 +1
    o tělo se musíme starat. Takže si hlídat nejen cholesterol, ale i ostatnmí vitaminy: C.D, pobiotika, omega 3

Lunární kalendář

PONDĚLÍ 10. 05. 2021
beran
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté vody…
více o tomto dni
ÚTERÝ 11. 05. 2021
býk
Měsíc putuje ve znamení Býka, dnes je novoluní. Něco si přejte, v novoluní se přání plní. Udělejte si očistný den. Pozor na nachlazení, chraňte si…
více o tomto dni
STŘEDA 12. 05. 2021
býk
Měsíc přibývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni
ČTVRTEK 13. 05. 2021
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v přibývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
PÁTEK 14. 05. 2021
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v přibývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
SOBOTA 15. 05. 2021
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v přibývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
NEDĚLE 16. 05. 2021
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni

Blogeři

Nějaký ty filozofický pindy aneb zamyšlení nad bytím a nebytím

Při příležitosti prvního máje jsem se rozhodla, že vás opět obšťastnim svýma filozofickýma pindama (jak říkával kdysi můj otec). Dneska to bude jen takový malý zamyšlení nad mym bytim a nebytim. Je to s tvrdym y, takže buďte v klidu, nikdo mě nijak nikdy netejral. Bych se ani nenechala, slíznul by to zpátky! Sice se na mě dá dříví štípat, ale všechno má svý hranice, že jo.