img

Minerály v kostce: Fosfor pro silné kosti, pevné nervy a zdravé zuby

Fosfor patří mezi základní minerály. Je přirozeně přítomen v mnoha potravinách. Potřebují jej jedinci, které mají sklony k osteoporóze. V tomto případě tedy zejména ženy. Fosfor je však nezbytným prvkem i pro zdravé zuby a pevné nervy.

Fosfor je přirozenou součástí kostí, zubů, DNA a RNA. Ve formě fosfolipidů je fosfor také součástí struktury buněčné membrány a klíčového zdroje energie, ATP (adenosintrifosfát). Velmi zjednodušeně, díky ATP je vyvolán svalový pohyb. Fosfor však hraje velkou roli i v mnoha dalších pochodech v lidském organismu. Rozhodně tedy není dobrý nápad jej podceňovat.

 Fosfor: Phosphorus, P

Dospělý zdravý jedinec má v těle cca 450-675 gramů fosforu. Ten je uložen ve všech buňkách lidského těla, nejvíce však v kostech, zubech, svalech, nervech i v mozku. Jde o minerální látku, která je strukturálním prvkem DNA a RNA. Ty jsou nositeli genetické informace. Prvek fosfor k sobě nutně potřebuje ještě vápník. Společně pak tvoří fosfáty, které jsou základním stavebním kamenem kostí a zubů. Proto je zde nutná jejich rovnováha. Ideálně bychom v těle měli mít 1 díl fosforu na 2,5 dílu vápníku. Pokud je fosforu méně, může docházet ke snadné lámavosti kostí a také k nadměrnému vzniku zubního kazu. Narušit tuto rovnováhu je poměrně snadné – stačí například jíst hodně sladkostí, užívat antacidní žaludeční léky nebo při používání hliníkového nádobí. Koncentrace obou prvků je pak kontrolována a regulována vitamínem D. Právě spolu s vitamínem D je prevencí takzvané křivice.

Čtěte také:

Oblíbený chřest 12x jinak - v polévce, v rizotu či s holandskou omáčkou

Domácí mléčná rýže - levnější než z obchodu, a navíc bez éček

Znáte amarant? Domácí amarantová mouka vám velmi zachutná!

Minerály: Fosfor a jeho funkce v lidském těle

Kromě toho, že je stavební jednotkou kostí a zubů, se fosfor také účastní metabolické přeměny bílkovin, cukrů a tuků, a přenosu energie. Nezbytně jej naše tělo potřebuje k tomu, aby správně fungovaly ledviny, mozek a nervy. Zde se zase dává dohromady s draslíkem a sodíkem. Tyto tři prvky společně zajišťují bezchybný přenos nervových vzruchů. Je rovněž důležitý pro pravidelný tep srdce, podporuje růst tkání, pečuje o zdravé žíly a pomáhá i při hnisavých zánětech.

Celozrnná rýže je zajímavým zdrojem fosforu

Minerály: Fosfor a jeho přírodní zdroje

Fosfor je, stejně jako další minerály, hojně přítomen přirozeně v potravinách. Nejvíce fosforu najdeme v mase a vnitřnostech. Obsahují jej také ryby, mléčné výrobky, vejce, celozrnné obiloviny (celozrnné mouky, ovesné vločky, pšeničné klíčky, hnědá rýže), sója, sušené droždí, luštěniny, zelenina (zejména chřest, ale také brambory, kapusta, zelí), semínka a oříšky, med a některé druhy ovoce (jablka, pomeranče, rybíz).

Minerály: Fosfor a jeho nedostatek

Denně bychom měli přijmout cca 700 mg fosforu, kojící ženy o něco více. Nedostatek fosforu je velmi vzácným stavem. A téměř nikdy není následkem jeho nízkého příjmu stravou. Jestliže by však k nějakému velkému nedostatku došlo, pak by mohl zahrnovat anorexii, anémii, křivici, svalovou slabost, bolest kostí, zvýšené riziko infekce či zmatenost.

Minerály: Fosfor a jeho nadbytek

Předávkování fosforem není možné, nicméně při vysokých dávkách bychom mohli v těle narušit rovnováhu s vápníkem, což by pochopitelně následky mělo. To je i důvod, proč by ženy v období kolem přechodu měly jíst méně masa. Tím totiž zatěžují ledviny, které musejí následně vylučovat velké množství fosfátů. A nejen to – kvůli tomu se bude následně i špatně vstřebávat železo do těla. Tedy po 40. narozeninách s masem raději opatrně.

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Blogeři

Na sídlišti nám to mečí

Od tý doby, co chodim v pravidelnejch intervalech ven se psem, vnímám čím dál víc maličkosti kolem nás. Sídliště teda máme ultra hnusný, samý vodpadky všude, lidi jsou prasata... Člověk aby měl voči i na prdeli, aby mu hafik nesežral nějakej hegeš... Je to smutný, že si člověk po sobě neni schopen uklidit. Jak by to bylo krásný všude, kdyby bylo uklizeno. Nikde žádnej igeliťák, zbytky jídla a lejna zvířat.